Campionat d'Europa de natació de 1962
← 1958
1966 →
El Campionat d'Europa de natació de 1962 va ser la desena edició del Campionat d'Europa de natació. La competició es va disputar entre el 18 i el 25 d'agost de 1962 a Leipzig, República Democràtica Alemanya.
Medaller
País amfitrió
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Països Baixos | 6 | 5 | 5 | 16 |
2 | RDA | 5 | 5 | 7 | 17 |
3 | Unió Soviètica | 4 | 4 | 3 | 11 |
4 | Regne Unit | 2 | 5 | 2 | 9 |
5 | França | 2 | 1 | 0 | 3 |
6 | Hongria | 2 | 0 | 3 | 5 |
7 | Suècia | 1 | 2 | 2 | 5 |
8 | Àustria | 1 | 0 | 0 | 1 |
9 | Espanya | 0 | 1 | 0 | 1 |
10 | Iugoslàvia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Total | 23 | 24 | 22 | 69 |
Resultats
Salts
- Proves masculines
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
Trampolí de 3 metres | Kurt Mrkwicka (AUT) | 147.21 | Hans-Dieter Pophal (GDR) | 145.70 | Boris Polulyakh (URS) | 145.20 |
Palanca | Brian Phelps (GBR) | 150.81 | Rolf Sperling (GDR) | 148.24 | Gennadiy Galkin (URS) | 143.18 |
- Proves femenines
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
Trampolí de 3 metres | Ingrid Krämer (GDR) | 153.57 | Christiane Lanzke (GDR) | 137.78 | Natalya Kuznetsova (URS) | 133.78 |
Palanca | Ingrid Krämer (GDR) | 107.96 | Ninel Krutova (URS) | 95.92 | Gabriele Schöpe (GDR) | 90.88 |
Natació
- Proves masculines
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres lliures | Alain Gottvallès (FRA) | 55.0 | Per-Ola Lindberg (SWE) | 55.5 | Ron Kroon (NED) | 55.5 |
400 metres lliures | Johan Bontekoe (NED) | 4:25.6 | Hans Rosendahl (SWE) | 4:25.8 | Frank Wiegand (GDR) | 4:26.8 |
1.500 metres lliures | József Katona (HUN) | 17:49.5 | Miquel Torres (ESP) | 17:55.6 | Richard Campion (GBR) | 17:59.8 |
200 metres esquena | Leonid Barbier (URS) | 2:16.6 | Wolfgang Wagner (GDR) | 2:17.9 | József Csikány (HUN) | 2:18.5 |
200 metres braça | Georgy Prokopenko (URS) | 2:32.8 | Ivan Karetnikov (URS) | 2:33.2 | Rob van Empel (NED) | 2:38.1 |
200 metres papallona | Valentin Kuzmin (URS) | 2:14.2 | Brian Jenkins (GBR) | 2:15.6 | Wolfgang Sieber (GDR) | 2:18.0 |
400 metres estils | Gennady Androsov (URS) | 5:01.3 | Jan Jiskoot (NED) | 5:05.5 | Jürgen Bachmann (GDR) | 5:05.9 |
relleus 4×100 metres lliures | França Alain Gottvallès Jean-Pascal Curtillet Robert Christophe Gérard Gropaiz | 3:43.7 | Regne Unit Bob McGregor John Martin-Dye Peter Kendrew Stanley Clarke | 3:44.7 | Suècia Bengt-Olof Nordvall Jan Lundin Mats Svensson Per-Ola Lindberg | 3:45.0 |
relleus 4×200 metres lliures | Suècia Hans Rosendahl Per-Ola Lindberg Mats Svensson Lars-Erik Bengtsson | 8:18.4 | França Gérard Gropaiz Alain Gottvallès Jean-Pascal Curtillet Robert Christophe | 8:20.4 | RDA Joachim Herbst Martin Klink Frank Wiegand Volker Frischke | 8:24.6 |
relleus 4×100 metres estils | RDA Jürgen Dietze Egon Henninger Horst-Günter Gregor Frank Wiegand | 4:09.0 | Unió Soviètica Veliko Siymar Leonid Kolesnikov Valentin Kuzmin Víktor Konopliov | 4:10.3 | Països Baixos Jan Weeteling Wieger Mensonides Jan Jiskoot Ron Kroon | 4:10.9 |
- Proves femenines
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres lliures | Heidi Pechstein (GDR) | 1:03.3 | Diana Wilkinson (GBR) | 1:03.3 | Ineke Tigelaar (NED) | 1:03.3 |
400 metres lliures | Adrie Lasterie (NED) | 4:52.4 | Ineke Tigelaar (NED) | 4:57.3 | Elisabeth Ljunggren (SWE) | 4:58.1 |
100 metres esquena | Ria van Velsen (NED) | 1:10.5 | Corrie Winkel (NED) | 1:10.7 | Veronika Holletz (GDR) | 1:11.3 |
200 metres braça | Anita Lonsbrough (GBR) | 2:50.2 | Klenie Bimolt (NED) | 2:51.2 | Ursula Küper (GDR) | 2:52.2 |
100 metres papallona | Ada Kok (NED) | 1:09.0 | Ute Noack (GDR) | 1:10.0 | Marianne Heemskerk (NED) | 1:10.3 |
400 metres estils | Adrie Lasterie (NED) | 5:27.8 | Anita Lonsbrough (GBR) | 5:32.3 | Márta Egerváry (HUN) | 5:33.3 |
relleus 4×100 metres lliures | Països Baixos Cocky Gastelaars Adrie Lasterie Erica Terpstra Ineke Tigelaar | 4:15.1 | Regne Unit Linda Amos Adrienne Brenner Jennifer Thompson Diana Wilkinson | 4:16.3 | Hongria Maria Frank Zsuzsa Kovács Csilla Dobai-madarász Katalin Takacs | 4:17.5 |
relleus 4×100 metres estils | RDA Ingrid Schmidt Barbara Göbel Ute Noack Heidi Pechstein | 4:40.1 | Països Baixos Ria van Velsen Klenie Bimolt Ada Kok Ineke Tigelaar | 4:42.9 | Regne Unit Linda Ludgrove Anita Lonsbrough Mary-Anne Cotterill Diana Wilkinson | 4:46.2 |
Waterpolo
Prova | Or | Plata | Bronze |
Waterpolo masculí | Hongria | Unió Soviètica Iugoslàvia |
Referències
- «European Swimming Championships (Men)». GBRSPORTS.COM.
- «European Swimming Championships (Women)». GBRSPORTS.COM.