Handbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2008
Aquest article o secció no cita les fonts o necessita més referències per a la seva verificabilitat. |
Selecció masculina d'handbol de França
El handbol als Jocs Olímpics de Pequín 2008 es disputarà al Gimnàs Nacional de Pequín entre el 9 i el 24 d'agost de 2008. Es repartiran dos jocs de medalles, un per a la competició masculina i un altre per a la competició femenina. Per primer cop el torneig femení comptarà, de la mateixa manera que els homes, amb 12 equips participants.
Calendari de classificació
Classificació masculina
Competició | Data | Lloc | Núm de places | Classificats |
---|---|---|---|---|
País organitzador | 1 | R.P. de la Xina | ||
Campionat del món 2007 | 19 de gener a 4 de febrer de 2007 | Alemanya | 1 | Alemanya |
Campionat d'Europa 2008 | 17 a 27 de gener de 2008 | Noruega | 1 | Dinamarca |
Torneig de classificació d'Àsia | 25 a 31 de gener de 2008 | Tòquio | 1 | Corea del Sud |
Copa d'Àfrica de les Nacions 2008 | 10 al 17 de gener de 2008 | Angola | 1 | Egipte |
Jocs Panamericans | 14 al 29 de juliol de 2007 | Rio de Janeiro | 1 | Brasil |
Preolímpic 1 | 30 de maig a 1 de juny de 2008 | Polònia | 2 | Polònia Islàndia |
Preolímpic 2 | 30 de maig a 1 de juny de 2008 | França | 2 | França Espanya |
Preolímpic 3 | 30 de maig a 1 de juny de 2008 | Croàcia | 2 | Croàcia Rússia |
TOTAL | 12 |
Preolímpics
Preolímpic 1
- Polònia, organitzadora, 2n del campionat del món
- Islàndia, 8è del campionat del món
- Suècia, millor europea, encara no qualificat, del Campionat d'Europa 2008
- Argentina, 2n dels Jocs panamericains
|
|
Preolímpic 2
- França, organitzadora, 4t del campionat del món
- Espanya, 7è del campionat del món
- Tunísia, 2n de la Copa d'Àfrica 2008
- Noruega, 2n millor europeu, encara no qualificat, del Campionat d'Europa 2008
|
|
Preolímpic 3
- Croàcia, organitzador, 5è del Campionat del món
- Rússia, 6è del Campionat del món
- Japó, 2n del Preolímpic Asiàtic
- Algèria, 3tr de la Copa d'Àfrica 2008
|
|
Classificació femenina
Competició | Data | Lloc | Núm de places | Classificats |
---|---|---|---|---|
País organitzador | - | - | 1 | R.P. de la Xina |
Campionat del món 2007 | 2 a 16 de desembre de 2007 | França | 1 | Rússia |
Campionat d'Europa 2006 | 7 a 17 de desembre de 2006 | Suècia | 1 | Noruega |
Torneig de classificació d'Àsia | 1 a 6 de setembre de 2007 | Kazakhstan Almati | 1 | Kazakhstan |
Copa d'Àfrica de les Nacions 2008 | 8 a 17 de gener de 2008 | Angola | 1 | Angola |
Jocs Panamericans | 14 a 29 de juliol de 2007 | Brasil | 1 | Brasil |
Preolímpic 1 | 28 a 30 de març de 2008 | Alemanya | 2 | Alemanya Suècia |
Preolímpic 2 | 28 a 30 de març de 2008 | Romania | 2 | Romania Hongria |
Preolímpic 3 | 28 a 30 de març de 2008 | França | 2 | França Corea del Sud |
TOTAL | 12 |
Preolímpics
Preolímpic 1
- Alemanya, organitzador, 3r del Campionat del món
- Croàcia, 9è del Campionat del món
- Suècia, equip no classificat després del Campionat d'Europa d'handbol 2006
- Cuba, 2n dels Jocs Panamericans
|
|
Preolímpic 2
- Romania, organitzador, 4t del Campionat del món
- Hongria, 8è del Campionat del món
- Japó, millor equip, encara no classificat, de la zona asiàtica
- Polònia, millor país europeu, encara no classificat, del Campionat del món
|
|
Preolímpic 3
- França, organitzador, 5è del Campionat del Món
- Costa d'Ivori, 2n de la Copa d'Àfrica
- Corea del Sud, 6è del Campionat del Món
- Congo, 3r de la Copa d'Àfrica
|
|
Resultats
Prova | Or | Plata | Bronze |
Homes | França Luc Abalo Joel Abati Cedric Burdet Didier Dinart Jerome Fernández Bertrand Gille Guillaume Gille Olivier Girault Michael Guigou Nikola Karabatic Daouda Karaboue Cristophe Kempe Daniel Narcisse Thierry Omeyer Cedric Paty | Islàndia Sturla Ásgeirsson Arnór Atlason Logi Geirsson Snorri Steinn Guðjónsson Hreiðar Levy Guðmundsson Róbert Gunnarsson Björgvin Páll Gústavsson Ásgeir Örn Hallgrímsson Ingimundur Ingimundarson Sverre Andreas Jakobsson Alexander Petersson Guðjón Valur Sigurðsson Sigfús Sigurðsson Ólafur Stefánsson | Espanya David Barrufet Jon Belaustegui David Davis Alberto Entrerrios Raúl Entrerrios Rubén Garabaya Juan Garcia José Javier Hombrados Demetrio Lozano Cristian Malmagro Carlos Prieto Albert Rocas Iker Romero Víctor Tomàs |
Dones | Noruega Ragnhild Aamodt Karoline Dyhre Breivang Marit Malm Frafjord Gro Hammerseng Katrine Lunde Haraldsen Kari Aalvik Grimsboe Kari Mette Johansen Tonje Larsen Kristine Lunde Else-Marthe Sørlie Lybekk Tonje Noestvold Katja Nyberg Linn-Kristin Riegelhuth Goeril Snorroeggen | Rússia Ekaterina Andryushina Irina Bliznova Elena Dmitrieva Anna Kareeva Ekaterina Marennikova Elena Polenova Irina Poltoratskaya Liudmila Postnova Oxana Romenskaya Natalia Shipilova Maria Sidorova Inna Suslina Emilia Turey Yana Uskova | Corea del Sud An Junghwa Bae Minhee Choi Imjeong Hong Jeongho Huh Soonyoung Kim Chayoun Kim Namsun Kim Ona Lee Minhee Moon Pilhee Oh Seongok Oh Yongran Park Chunghee Song Hairim |
Medaller
Posició | País | Total | |||
1 | Noruega | 1 | 0 | 0 | 1 |
1 | França | 1 | 0 | 0 | 1 |
3 | Rússia | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Islàndia | 0 | 1 | 0 | 1 |
5 | Corea del Sud | 0 | 0 | 1 | 1 |
5 | Espanya | 0 | 0 | 1 | 1 |
Competició masculina
Fase de grups
Grup A
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Dif | Punts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
França | 5 | 4 | 1 | 0 | 148 | 115 | +33 | 13 |
Polònia | 5 | 3 | 1 | 1 | 147 | 128 | +19 | 10 |
Croàcia | 5 | 3 | 0 | 2 | 140 | 115 | +25 | 9 |
Espanya | 5 | 3 | 0 | 2 | 152 | 145 | +7 | 9 |
Brasil | 5 | 1 | 0 | 4 | 129 | 153 | -24 | 3 |
Xina | 5 | 0 | 0 | 5 | 104 | 164 | -60 | 0 |
Grup B
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Dif | Punts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Corea del Sud | 5 | 3 | 0 | 2 | 122 | 129 | -9 | 9 |
Dinamarca | 5 | 2 | 2 | 1 | 137 | 131 | +6 | 8 |
Islàndia | 5 | 2 | 2 | 1 | 151 | 156 | +5 | 8 |
Alemanya | 5 | 2 | 1 | 2 | 132 | 124 | +8 | 7 |
Rússia | 5 | 2 | 1 | 2 | 135 | 131 | +4 | 7 |
Egipte | 4 | 0 | 2 | 3 | 127 | 132 | -5 | 2 |
Alemanya | 27-23 | Corea del Sud |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Corea del Sud | 31-30 | Dinamarca |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Corea del Sud | 22-21 | Islàndia |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Egipte | 22-24 | Corea del Sud |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Rússia | 29-22 | Corea del Sud |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Fase Final
Quarts de final | Semifinals | Final | ||||||||
20 d'agost | ||||||||||
França | 27 | |||||||||
22 d'agost | ||||||||||
Rússia | 24 | |||||||||
França | 25 | |||||||||
20 d'agost | ||||||||||
Croàcia | 23 | |||||||||
Croàcia | 26 | |||||||||
24 d'agost | ||||||||||
Dinamarca | 24 | |||||||||
França | 28 | |||||||||
20 d'agost | ||||||||||
Islàndia | 23 | |||||||||
Islàndia | 32 | |||||||||
22 d'agost | ||||||||||
Polònia | 30 | |||||||||
Islàndia | 36 | Tercer lloc | ||||||||
20 d'agost | ||||||||||
Espanya | 30 | |||||||||
Espanya | 29 | Croàcia | 29 | |||||||
Corea del Sud | 24 | Espanya | 35 | |||||||
24 d'agost | ||||||||||
Competició femenina
Fase de grups
Grup A
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Dif | Punts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Noruega | 5 | 5 | 0 | 0 | 154 | 106 | +48 | 15 |
Romania | 5 | 4 | 0 | 1 | 150 | 112 | +38 | 12 |
França | 5 | 2 | 0 | 3 | 121 | 128 | -7 | 6 |
Xina | 5 | 2 | 0 | 3 | 122 | 135 | -13 | 6 |
Kazakhstan | 5 | 1 | 1 | 3 | 109 | 137 | -28 | 4 |
Angola | 5 | 0 | 1 | 4 | 109 | 147 | -38 | 1 |
Romania | 31-19 | Kazakhstan |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Kazakhstan | 18-21 | França |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Noruega | 35-19 | Kazakhstan |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Kazakhstan | 29-26 | Xina |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Angola | 24-24 | Kazakhstan |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Grup B
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Dif | Punts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rússia | 5 | 4 | 1 | 0 | 148 | 125 | +23 | 13 |
Corea del Sud | 5 | 3 | 1 | 1 | 155 | 127 | +28 | 10 |
Hongria | 5 | 2 | 1 | 2 | 129 | 142 | -13 | 7 |
Suècia | 5 | 2 | 0 | 3 | 123 | 137 | -14 | 6 |
Brasil | 5 | 1 | 1 | 3 | 124 | 137 | -13 | 4 |
Alemanya | 5 | 1 | 0 | 4 | 123 | 134 | -11 | 3 |
Rússia | 29-29 | Corea del Sud |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Corea del Sud | 30-20 | Alemanya |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Corea del Sud | 31-23 | Suècia |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Brasil | 33-32 | Corea del Sud |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Hongria | 22-33 | Corea del Sud |
---|---|---|
Olympic Sports Centre Gymnasium
Fase Final
Quarts de final | Semifinals | Final | ||||||||
Noruega | 31 | |||||||||
Suècia | 24 | |||||||||
Noruega | 29 | |||||||||
Corea del Sud | 28 | |||||||||
R.P. de la Xina | 23 | |||||||||
Corea del Sud | 31 | |||||||||
Noruega | 34 | |||||||||
Rússia | 27 | |||||||||
Hongria | 34 | |||||||||
Romania | 30 | |||||||||
Hongria | 20 | Tercer lloc | ||||||||
Rússia | 22 | |||||||||
Rússia | 32 | Corea del Sud | 33 | |||||||
França | 31 | Hongria | 28 | |||||||
Enllaços externs
- Web dels Jocs Olímpics de Pequín 2008 Arxivat 2006-03-31 a Wayback Machine.
- Federació Internacional d'Handbol
- Federació Europea d'Handbol
- Notícies d'Handbol. Preolímpic masculí 2008 Arxivat 2007-07-28 a Wayback Machine.
- Notícies d'Handbol. Preolímpic femení 2008 Arxivat 2007-10-09 a Wayback Machine.