Olimpíada d'escacs de 1966
Tipus | Olimpíades d'escacs |
---|---|
Organitzador | Federació Internacional d'Escacs |
Nombre de participants | 299 |
Localització i Dates | |
Localització | l'Havana (Província de l'Havana) 23° 08′ 12″ N, 82° 21′ 32″ O / 23.1367°N,82.3589°O / 23.1367; -82.3589 |
Estat | Cuba |
Interval de temps | 23 octubre 1966 – 20 novembre 1966 |
Número d'edició | 17 (1966) |
Dades estadístiques | |
Partits | 1.944 |
← 1964 1968 → |
La XVII Olimpíada d'escacs de 1966, organitzada per la FIDE i que incloïa un torneig obert per equips,[1] així com altres esdeveniments designats per a promoure els escacs, va tenir lloc a l'Havana (Cuba) entre el 23 d'octubre i el 20 de novembre del 1966.
L'equip soviètic amb sis Grans Mestres, liderat pel campió del món Petrossian, varen estar a l'altura de les expectatives i varen guanyar la seva vuitena medalla d'or consecutiva, per davant dels Estats Units i Hongria, plata i bronze respectivament.
Ex-campió Tal va ser colpejat en un bar poc abans de l'Olimpíada i es va perdre les primeres cinc rondes, per les seves lesions.
Com que Hongria i Iugoslàvia varen empetar en les dues partides i en punts, i varen fer taules 2-2 entre ells, el reglament dictava que el rànking final va haver de ser decidit usant la puntuació Sonneborn-Berger. Es va utilitzar una puntuació no ponderada, que va posar Hongria per davant de Iugoslàvia, donant-los les medalles de bronze. Si s'hagués utilitzat la ponderada, el resultat hagués estat al revés.
Resultats
Preliminars
Un total de 52 equips varen competir i varen ser dividits en set grups preliminars de set o vuit equips a cada grup. Els dos millors equips de cada grup passaven a la Final A, els classificats en tercer i quart lloc a la Final B, els 5-6 a la Final C, i la resta a la Final D. Tots els torneigs preliminars i les finals varen ser jugats al sistema de tots contra tots. Els resultats de la fase preliminar varen ser els següents:
- Grup 1: 1. Unió Soviètica, 2. Espanya, 3. Suïssa, 4. Suècia, 5. Filipines, 6. Uruguai, 7. Mònaco, 8. Hong Kong.
- Grup 2: 1. Iugoslàvia, 2. Islàndia, 3. Indonèsia, 4. Àustria, 5. Turquia, 6. Mongòlia, 7. Mèxic.
- Grup 3: 1. Estats Units, 2. Noruega, 3. Polònia, 4. Israel, 5. Equador, 6. Portugal, 7. Bolívia.
- Grup 4: 1. Argentina, 2. Dinamarca, 3. Anglaterra, 4. França, 5. Irlanda, 6. Xile, 7. Sud-àfrica.
- Grup 5: 1. Txecoslovàquia, 2. Alemanya Oriental, 3. Canadà, 4. Escòcia, 5. Itàlia, 6. Luxemburg, 7. Xipre.
- Grup 6: 1. Hongria, 2. Cuba, 3. Països Baixos, 4. Bèlgica, 5. Veneçuela, 6. Tunísia, 7. Panamà, 8. Líban.
- Grup 7: 1. Romania, 2. Bulgària, 3. Colòmbia, 4. Finlàndia, 5. Grècia, 6. Puerto Rico, 7. Marroc, 8. Nicaragua.
Final
Final A # País Jugadors Punts MP un
contra unNS 1 Unió Soviètica Petrossian, Spasski, Tal, Stein, Kortxnoi, Polugaevsky 39½ 2 Estats Units Fischer, Byrne, Benko, Evans, Addison, Rossolimo 34½ 3 Hongria Portisch, Szabó, Bilek, Lengyel, Forintos, Bárczay 33½ 20 2 232.25 4 Iugoslàvia Gligorić, Ivkov, Parma, Matanović, Matulović, Čirić 33½ 20 2 229.75 5 Argentina Najdorf, Panno, Bolbochán, Sanguineti, García, Schweber 30 6 Txecoslovàquia Pachman, Hort, Filip, Kaválek, Jansa, Ujtelky 29½ 7 Bulgaria Minev, Bobotsov, Tringov, Padevsky, Kolarov, Popov 28½ 8 Romania Gheorghiu, Ciocâltea, Ghiţescu, Soós, Drimer, Stanciu 26½ 9 RDA Uhlmann, Pietzsch, Fuchs, Malich, Zinn, Liebert 25½ 10 Dinamarca Larsen, Brinck-Claussen, Andersen, Enevoldsen, Holm, Pedersen 20 11 Islàndia Friðrik Ólafsson, Ingi Randver Jóhannsson, Guðmundur Pálmason,
Freysteinn Þorbergsson, Gunnar Gunnarsson, Guðmundur Sigurjónsson19 12 Espanya Pomar, Medina García, Menvielle Lacourrelle, Calvo Mínguez,
Franco Raymundo, Pérez Gonsalves18 13 Noruega Johannessen, Zwaig, Hoen, Kristiansen, De Lange, Wibe 14 14 Cuba Jiménez Zerquera, Ortega, Cobo Arteaga, Rodríguez Gonzáles,
García Martínez, Santa Cruz12
Final B # País Punts MP 15 Països Baixos 37 16 Polònia 31½ 17 Àustria 30 18 Suïssa 28½ 15 19 Israel 28½ 13 20 Finlàndia 28 21 Anglaterra 27½ 22 Colòmbia 26½ 23 Canadà 25½ 24 Suècia 24½ 25 Bèlgica 23 26 França 20 27 Indonèsia 18 28 Escòcia 15½
Final C # País Punts MP 29 Itàlia 38 30 Mongolia 33½ 31 Filipines 31 32 Greece 29 33 Uruguai 28 34 Tunisia 26½ 35 Turquia 25½ 36 Venezuela 25 12 37 Portugal 25 10 38 Xile 23½ 9 39 Equador 23½ 8 40 Irlanda 21 41 Puerto Rico 18½ 42 Luxemburg 16
Final D # País Punts MP 43 Sud-àfrica Sud-àfrica 28 44 Mèxic 24½ 45 Bolívia 22 46 Mònaco 20 47 Marroc 19½ 48 Nicaragua 17 49 Panamà 16½ 50 Líban 11 3 51 Xipre 11 2 52 Hong Kong 10½
Medalles individuals
- Tauler 1: Tigran Petrossian 11½ / 13 = 88,5%
- Tauler 2: Oscar Panno 14 / 18 = 77,8%
- Tauler 3: Mikhail Tal 12 / 13 = 92,3%
- Tauler 4: Christian Langeweg 12 / 15 = 80,0%
- Reserva primer: Víktor Kortxnoi 10½ / 13 = 80,8%
- Reserva segon: László Bárczay 11 / 12 = 91,7%
Referències
- ↑ Encara que comunament es coneix com la divisió dels homes, aquesta secció estava oberta tant a jugadors masculins com femenins.
Enllaços externs
- XVII Olimpíada d'escacs: Havana 1966 OlimpBase