Torneig de Roland Garros 2023 − Dobles femenins
Tipus | esdeveniment de tennis |
---|---|
Part de | Torneig de Roland Garros 2023 |
Competició | |
Primer lloc | Hsieh Su-wei juntament amb Wang Xinyu |
← 2022 2024 → |
La parella formada per les franceses Caroline Garcia i Kristina Mladenovic eren les defensores del títol, però Garcia va renunciar a participar en aquest esdeveniment.
La txeca Kateřina Siniaková i l'estatunidenca Jessica Pegula van lluitar per obtenir el número 1 del rànquing de dobles femenins, i Siniaková va retenir aquest honor aprofitant que Pegula va caure en semifinals.
La parella formada per les txeques Barbora Krejčíková i Kateřina Siniaková van intentar completar el Grand Slam seguit ja que portaven tres títols de Grand Slam consecutius però van caure en primera ronda. La belga Elise Mertens també va intentar completar el Grand Slam en la carrera ja que només li mancava aquest títol.
La parella formada per la taiwanesa Hsieh Su-wei i la xinesa Wang Xinyu van guanyar el primer títol tot just el segon torneig que disputaven juntes. Hsieh va disputar el primer torneig de Grand Slam des de 2021 a causa d'una lesió, i va guanyar el segon títol de Roland Garros, i el cinquè títol de Grand Slam del seu palmarès. En canvi, Wang debutava al Roland Garros i va guanyar el tercer títol del seu palmarès.[1]
Caps de sèrie
|
|
Quadre
- Llegenda
|
|
|
Fase final
Quarts de final | Semifinals | Final | ||||||||||||||||
RP | Marie Bouzková Sara Sorribes Tormo | 5 | 3 | |||||||||||||||
6 | Nicole Melichar-Martinez Ellen Perez | 7 | 6 | 6 | Nicole Melichar-Martinez Ellen Perez | 2 | 6 | 3 | ||||||||||
15 | Veronika Kudermétova Liudmila Samsonova | 3 | 2 | RP | Hsieh Su-wei Wang Xinyu | 6 | 3 | 6 | ||||||||||
RP | Hsieh Su-wei Wang Xinyu | 6 | 6 | RP | Hsieh Su-wei Wang Xinyu | 1 | 7 | 6 | ||||||||||
10 | Leylah Fernandez Taylor Townsend | 6 | 6 | 10 | Leylah Fernandez Taylor Townsend | 6 | 65 | 1 | ||||||||||
14 | Chan Hao-ching Latisha Chan | 3 | 3 | 10 | Leylah Fernandez Taylor Townsend | 6 | 6 | |||||||||||
Anna Bondár Greet Minnen | 2 | 62 | 2 | Coco Gauff Jessica Pegula | 0 | 4 | ||||||||||||
2 | Coco Gauff Jessica Pegula | 6 | 7 |
Part alta
Secció 1
1a ronda | 2a ronda | 3a ronda | Quarts de final | ||||||||||||||||||||||
1 | Barbora Krejčíková Kateřina Siniaková | 6 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||
Ulrikke Eikeri Eri Hozumi | 3 | 6 | 6 | Ulrikke Eikeri Eri Hozumi | 5 | 2 | |||||||||||||||||||
Sophie Chang Angela Kulikov | 6 | 4 | 2 | RP | Marie Bouzková Sara Sorribes Tormo | 7 | 6 | ||||||||||||||||||
RP | Marie Bouzková Sara Sorribes Tormo | 3 | 6 | 6 | RP | Marie Bouzková Sara Sorribes Tormo | 7 | 1 | |||||||||||||||||
Irina Khromacheva Linda Nosková | 6 | 6 | 16 | Miyu Kato Aldila Sutjiadi | 61 | 3 | d | ||||||||||||||||||
Alexandra Panova Yana Sizikova | 4 | 4 | Irina Khromacheva Linda Nosková | 4 | 5 | ||||||||||||||||||||
Caroline Dolehide Jule Niemeier | 2 | 0 | 16 | Miyu Kato Aldila Sutjiadi | 6 | 7 | |||||||||||||||||||
16 | Miyu Kato Aldila Sutjiadi | 6 | 6 | RP | Marie Bouzková Sara Sorribes Tormo | 5 | 3 | ||||||||||||||||||
11 | Xu Yifan Yang Zhaoxuan | 7 | 7 | 6 | N. Melichar-Martinez Ellen Perez | 7 | 6 | ||||||||||||||||||
Rebecca Marino Zhu Lin | 5 | 5 | 11 | Xu Yifan Yang Zhaoxuan | 4 | 7 | 7 | ||||||||||||||||||
Alt | Ysaline Bonaventure Panna Udvardy | 7 | 6 | Alt | Ysaline Bonaventure Panna Udvardy | 6 | 63 | 6⁹ | |||||||||||||||||
WC | Alice Robbe Alice Tubello | 65 | 3 | 11 | Xu Yifan Yang Zhaoxuan | 0 | 3 | ||||||||||||||||||
Alycia Parks Peyton Stearns | 6 | 6 | 6 | N. Melichar-Martinez Ellen Perez | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
Alt | Anastasia Dețiuc Andrea Gámiz | 3 | 4 | Alycia Parks Peyton Stearns | 1 | 6 | 3 | ||||||||||||||||||
WC | Clara Burel Chloé Paquet | 2 | 2 | 6 | N. Melichar-Martinez Ellen Perez | 6 | 4 | 6 | |||||||||||||||||
6 | N. Melichar-Martinez Ellen Perez | 6 | 6 |
Secció 2
1a ronda | 2a ronda | 3a ronda | Quarts de final | ||||||||||||||||||||||
3 | Storm Hunter Elise Mertens | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
Danielle Collins Emma Navarro | 2 | 2 | 3 | Storm Hunter Elise Mertens | 7 | 6 | |||||||||||||||||||
Irina-Camelia Begu Anhelina Kalinina | 2 | 4 | Alt | I. Gamarra Martins Iryna Shymanovich | 64 | 1 | |||||||||||||||||||
Alt | I. Gamarra Martins Iryna Shymanovich | 6 | 6 | 3 | Storm Hunter Elise Mertens | 3 | 4 | ||||||||||||||||||
Miriam Kolodziejová M. Vondroušová | 2 | 6 | 6 | 15 | V. Kudermétova Liudmila Samsonova | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
WC | Estelle Cascino Carole Monnet | 6 | 1 | 1 | Miriam Kolodziejová Markéta Vondroušová | 6 | 63 | 3 | |||||||||||||||||
Lidziya Marozava Rebeka Masarova | 7 | 64 | 2 | 15 | V. Kudermétova Liudmila Samsonova | 2 | 7 | 6 | |||||||||||||||||
15 | V. Kudermétova Liudmila Samsonova | 5 | 7 | 6 | 15 | V. Kudermétova Liudmila Samsonova | 3 | 2 | |||||||||||||||||
9 | Kristina Mladenovic Zhang Shuai | 6 | 6 | RP | Hsieh Su-wei Wang Xinyu | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
Natela Dzalamidze Viktoriya Tomova | 2 | 1 | 9 | Kristina Mladenovic Zhang Shuai | 1 | 4 | |||||||||||||||||||
Yulia Putintseva Kamilla Rakhimova | 0 | 3 | RP | Hsieh Su-wei Wang Xinyu | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
RP | Hsieh Su-wei Wang Xinyu | 6 | 6 | RP | Hsieh Su-wei Wang Xinyu | 7 | 6 | ||||||||||||||||||
Jasmine Paolini Martina Trevisan | 7 | 1 | 6 | 5 | Desirae Krawczyk Demi Schuurs | 66 | 4 | ||||||||||||||||||
Alicia Barnett Olivia Nicholls | 65 | 6 | 4 | Jasmine Paolini Martina Trevisan | 2 | 2 | |||||||||||||||||||
Cristina Bucșa Alicja Rosolska | 0 | 2 | 5 | Desirae Krawczyk Demi Schuurs | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
5 | Desirae Krawczyk Demi Schuurs | 6 | 6 |
Part baixa
Secció 3
1a ronda | 2a ronda | 3a ronda | Quarts de final | ||||||||||||||||||||||
8 | Gabriela Dabrowski Luisa Stefani | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
Elisabetta Cocciaretto Tatjana Maria | 2 | 2 | 8 | Gabriela Dabrowski Luisa Stefani | 4 | 6 | 7 | ||||||||||||||||||
Alexa Guarachi Erin Routliffe | 2 | 7 | 2 | Alt | Dalma Gálfi Katarzyna Piter | 6 | 2 | 5 | |||||||||||||||||
Alt | Dalma Gálfi Katarzyna Piter | 6 | 5 | 6 | 8 | Gabriela Dabrowski Luisa Stefani | 4 | 6 | 2 | ||||||||||||||||
Ingrid Neel Wu Fang-hsien | 62 | 6 | 6 | 10 | Leylah Fernandez Taylor Townsend | 6 | 4 | 6 | |||||||||||||||||
Anna-Lena Friedsam Nadia Kitxenok | 7 | 4 | 3 | Ingrid Neel Wu Fang-hsien | 2 | 1 | |||||||||||||||||||
RP | Sara Errani B. Mattek-Sands | 5 | 63 | 10 | Leylah Fernandez Taylor Townsend | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
10 | Leylah Fernandez Taylor Townsend | 7 | 7 | 10 | Leylah Fernandez Taylor Townsend | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
14 | Chan Hao-ching Latisha Chan | 65 | 7 | 6 | 14 | Chan Hao-ching Latisha Chan | 3 | 3 | |||||||||||||||||
Aliona Bolsova Oksana Kalashnikova | 7 | 65 | 4 | 14 | Chan Hao-ching Latisha Chan | 7 | 6 | ||||||||||||||||||
Monica Niculescu Makoto Ninomiya | 1 | 1 | Tímea Babos Anna Danilina | 63 | 3 | ||||||||||||||||||||
Tímea Babos Anna Danilina | 6 | 6 | 14 | Chan Hao-ching Latisha Chan | 7 | 5 | 6 | ||||||||||||||||||
WC | Alizé Cornet Diane Parry | 6 | 65 | 6 | WC | Alizé Cornet Diane Parry | 5 | 7 | 1 | ||||||||||||||||
WC | Elixane Lechemia Jessika Ponchet | 4 | 7 | 3 | WC | Alizé Cornet Diane Parry | 7 | 6 | |||||||||||||||||
WC | Elsa Jacquemot Léolia Jeanjean | 3 | 1 | 4 | Liudmila Kitxenok Jeļena Ostapenko | 5 | 1 | ||||||||||||||||||
4 | Liudmila Kitxenok Jeļena Ostapenko | 6 | 6 |
Secció 4
1a ronda | 2a ronda | 3a ronda | Quarts de final | ||||||||||||||||||||||
7 | Shuko Aoyama Ena Shibahara | 7 | 6 | ||||||||||||||||||||||
Ekaterina Alexandrova Anastassia Potàpova | 5 | 4 | 7 | Shuko Aoyama Ena Shibahara | 4 | 4 | |||||||||||||||||||
Anna Bondár Greet Minnen | 7 | 5 | 6 | Anna Bondár Greet Minnen | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
Mayar Sherif Tamara Zidanšek | 5 | 7 | 4 | Anna Bondár Greet Minnen | 6 | 1 | 6 | ||||||||||||||||||
WC | T. Andrianjafitrimo Fiona Ferro | 3 | 1 | 12 | Asia Muhammad Giuliana Olmos | 3 | 6 | 2 | |||||||||||||||||
Maryna Zanevska K. Zimmermann | 6 | 6 | Maryna Zanevska K. Zimmermann | 4 | 0 | ||||||||||||||||||||
Ana Bogdan Bernarda Pera | 64 | 4 | 12 | Asia Muhammad Giuliana Olmos | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
12 | Asia Muhammad Giuliana Olmos | 7 | 6 | Anna Bondár Greet Minnen | 2 | 62 | |||||||||||||||||||
13 | Marta Kostyuk Elena-Gabriela Ruse | 6 | 3 | 6 | 2 | Coco Gauff Jessica Pegula | 6 | 7 | |||||||||||||||||
Anna Blinkova Varvara Gracheva | 3 | 6 | 2 | 13 | Marta Kostyuk Elena-Gabriela Ruse | 3 | 6 | 6 | |||||||||||||||||
Kirsten Flipkens Shelby Rogers | 6 | 6 | Kirsten Flipkens Shelby Rogers | 6 | 4 | 3 | |||||||||||||||||||
Nuria Párrizas Díaz Sabrina Santamaria | 1 | 1 | 13 | Marta Kostyuk Elena-Gabriela Ruse | 7 | 4 | 2 | ||||||||||||||||||
Viktória Azàrenka Beatriz Haddad Maia | 6 | 6 | 2 | Coco Gauff Jessica Pegula | 64 | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
Kaia Kanepi Tereza Mihalíková | 0 | 1 | Viktória Azàrenka Beatriz Haddad Maia | 3 | 1 | ||||||||||||||||||||
Laura Siegemund Vera Zvonariova | 2 | 2 | 2 | Coco Gauff Jessica Pegula | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
2 | Coco Gauff Jessica Pegula | 6 | 6 |
Referències
- ↑ «Hsieh, Wang beat Townsend, Fernandez to win French Open doubles title» (en anglès). WTA, 11-06-2023. [Consulta: 14 juny 2023].
Enllaços externs
- Quadre dobles femenins PDF