* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 20. srpnu 2024
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Idjessi Metsoko (* 14. března 2002, Stains[1]) je tožský fotbalový útočník a mládežnický reprezentant do 23 let narozený ve Francii, od srpna 2024 hráč slovenského mužstva ŠK Slovan Bratislava, kde je na hostování z českého klubu FC Viktoria Plzeň. V zahraničí působil na klubové úrovni v Česku. Jeho vzorem je útočník Karim Benzema.[2]

Klubová kariéra

Svoji fotbalovou kariéru začal ve Francii v týmu z města Saint-Ouen. V mládeži přestoupil do jiného franouzského mužstva AJ Auxerre[1], jehož je odchovanec.[3] V průběhu jarní části sezony 2020/2021 se propracoval do seniorské kategorie, avšak hrál pouze za rezervu.

MFK Vyškov

V létě 2023 přestoupil do Česka a stal se posilou tehdy druholigového klubu MFK Vyškov.[2] Ligový debut v dresu Vyškova absolvoval v úvodním kole hraném 22. července 2023 proti celku FK Příbram (výhra 2:1), odehrál 77 minut.[4] Svoje první ligové góly v ročníku vstřelil v následujícím kole v souboji s Duklou Praha (výhra 4:2), trefil se ve 3. a 52. minutě.[5] Potřetí v sezoně skóroval 5. srpna 2023 proti týmu FC Sellier & Bellot Vlašim, když v nastavení druhého poločasu srovnával na konečných 1:1.[6] Svoji čtvrtou a pátou ligovou branku v ročníku vsítil v duelech s mužstvy FC Silon Táborsko (remíza 1:1)[7] a AC Sparta Praha „B“ (výhra 3:1).[8] Následně se střelecky prosadil dvakrát 16. září 2023 v devátém kole při domácím vítězství 4:3 nad klubem 1. SK Prostějov.[9] Poosmé a podeváté v sezoně zaznamenal góly ve 13. a 14. kole v soubojích s celky FC Vysočina Jihlava (výhra 1:0)[10] a SFC Opava (výhra 3:1).[11] Za Vyškov nastřílel ve 20 soutěžních utkáních 11 branek a s devíti zásahy byl na třetím místě mezi kanonýry druhé ligy po podzimní části ročníku 2023/24. Moravané i díky němu vedli tabulku o čtyři body před pražskou Duklou.[12]

FC Viktoria Plzeň

Na konci února 2024 posílil český prvoligový tým FC Viktoria Plzeň, na západě Čech podepsal smlouvu do léta 2027.[12] Dostal dres s číslem 93, společně s ním přišel z Vyškova i Cheick Souaré.[13] Premiéru v lize v dresu Viktorie absolvoval v duelu s mužstvem FK Jablonec (výhra 2:1), nastoupil na 55 minut.[14] Svoji první ligovou branku v sezoně za Plzeň vsítil ve 26. kole hraném 30. března 2024 při prohře 1:3 se Slovanem Liberec.[15] Podruhé v ročníku v lize za Viktorii Plzeň skóroval v souboji s klubem 1. FC Slovácko (remíza 1:1), když ve 41. minutě otevřel střelecký účet zápasu.[16] Na jaře 2024 postoupil s Viktorií až do finále MOL Cupu 2024/2025, kde Metsoko nehrál. Jeho spoluhráči podlehli Spartě Praha 1:2.

ŠK Slovan Bratislava (hostování)

V průběhu sezony 2024/25 odešel na roční hostování s opcí na přestup na Slovensko do Slovanu Bratislava, který o něj měl zájem i v minulosti a rozšířil zde konkurenci v útoku. I ve Slovanu oblékal dres s číslem 93.[3]

Reference

1. a b Profil hráče na transfermarkt.com (anglicky)
  2. a b Vyškov získal talent z francouzské akademie. Česko je jiné, ale kvalita tu je, hlásí, livesport.cz, cit. 11. 8. 2023
  3. a b Posila do útoku: Prichádza Idjessi Metsoko!, skslovan.com, cit. 20. 8. 2024 (slovensky)
  4. MFK Vyškov - FK Příbram 2:1, eurofotbal.cz, cit. 22. 7. 2023
  5. FK Dukla Praha - MFK Vyškov 2:4, eurofotbal.cz, cit. 28. 7. 2023
  6. FC Sellier & Bellot Vlašim - MFK Vyškov 1:1, eurofotbal.cz, cit. 5. 8. 2023
  7. FC Silon Táborsko - MFK Vyškov 1:1, eurofotbal.cz, cit. 19. 8. 2023
  8. MFK Vyškov - AC Sparta Praha „B“ 3:1, eurofotbal.cz, cit. 26. 8. 2023
  9. MFK Vyškov - 1. SK Prostějov 4:3, eurofotbal.cz, cit. 16. 9. 2023
  10. FC Vysočina Jihlava - MFK Vyškov 0:1, eurofotbal.cz, cit. 20. 10. 2023
  11. MFK Vyškov - SFC Opava 3:1, eurofotbal.cz, cit. 28. 10. 2023
  12. a b Plzeň získala z Vyškova tožského útočníka Metsoka. EuroFotbal.cz [online]. [cit. 2024-02-23]. Dostupné online.
  13. Do Viktorie přichází útočník Idjessi Metsoko, fcviktoria.cz, cit. 23. 2. 2024