Lední hokej na Zimních olympijských hrách 2014 – turnaj ženy
Lední hokej na Zimních olympijských hrách 2014 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turnaj žen | ||||||||||
Základní údaje | ||||||||||
Pořadatel | Mezinárodní federace ledního hokeje Mezinárodní olympijský výbor | |||||||||
Dějiště | Soči Bolšaja ledovaja arena Šajba arena | |||||||||
Datum | 8. února – 20. února 2014 | |||||||||
Startující | 8 týmů | |||||||||
Medailisté | ||||||||||
Kanada (CAN) | ||||||||||
Spojené státy americké (USA) | ||||||||||
Švýcarsko (SUI) | ||||||||||
Soutěže | ||||||||||
| ||||||||||
|
Hokejový turnaj žen na Zimních olympijských hrách 2014 se hrál od 8. do 17. února v Soči na stadionech Balšaja ledovaja arena a Šajba arena.
Poslední tým konečného pořadí turnaje odehraje kvalifikační sérii nejvíce tři zápasů na dva vítězné s vítězem První A divize Mistrovství světa 2014. Nejpozdější termín této kvalifikace je stanoven 15. listopad 2014.[1]
Kvalifikace
Do turnaje se přímo kvalifikovalo 5 nejlepších týmů podle žebříčku IIHF žen 2012 a hostitelská země.[2] O zbylá dvě místa se utkalo ve třech fázích kvalifikačních turnajů celkem 20 zemí.
Kvalifikované týmy
Událost | Termín | Místo | Počet míst | Kvalifikováni |
---|---|---|---|---|
Žebříček IIHF žen 2012, zahrnující výsledky z následujících akcí: Mistrovství světa v ledním hokeji žen 2009 Lední hokej na Zimních olympijských hrách 2010 – turnaj ženy Mistrovství světa v ledním hokeji žen 2011 Mistrovství světa v ledním hokeji žen 2012 | 4. dubna 2009 – 14. dubna 2012 | Burlington | 5 | Kanada USA Finsko Švýcarsko Švédsko |
Turnaj hlavní kvalifikace – skupina C | 7.–10. února 2013 | Poprad | 1 | Japonsko |
Turnaj hlavní kvalifikace – skupina D | 7.–10. února 2013 | Weiden | 1 | Německo |
Hostitelská země | 1 | Rusko | ||
CELKEM | 8 |
^Burlington byl místem konání MS žen 2012, tedy události, ve které bylo rozhodnuto o nasazení, resp. přímém postupu na OH.
Herní systém
Celkem 8 účastníků bylo podle umístění v žebříčku IIHF 2012 nasazeno do dvou skupin po čtyřech týmech, přičemž do skupiny A byly nasazeny týmy z 1. až 4. místa žebříčku IIHF 2012, do skupiny B týmy z 5., 6. místa a dva postupující z kvalifikačních turnajů. Ve skupinách se utká každý s každým. První dva týmy skupiny A postoupí přímo do semifinále, zatímco týmy na třetím a čtvrtém místě skupiny A a první dva ze skupiny B čeká čtvrtfinále playoff.[3]
Základní skupiny
Skupina A
Poř. | Tým | Z | V | VP | PP | P | GV | GI | +/- | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Kanada | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 11 | 2 | +9 | 9 |
2. | USA | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 14 | 4 | +10 | 6 |
3. | Finsko | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5 | 9 | −4 | 2 |
4. | Švýcarsko | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 18 | −15 | 1 |
přímý postup do semifinále | |
čtvrtfinalisté |
Všechny časy jsou místní (UTC+4), tj. SEČ+3.
8. února 2014 12:00 | USA | 3:1 (1:0, 2:0, 0:1) | Finsko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 4135 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Hertrichová Čároví: Björkmanová Gagnonová | ||||
H. Knightová – 00:53 K. Stacková (H. Knightová, M. Bozeková) – 27:42 A. Carpenterová (A. Schleperová) (PP) – 35:59 | 1:0 2:0 3:0 3:1 | S. Tapaniová (M. Karvinenová) (PP) – 55:22 | |||
4 min | Tresty | 8 min | |||
43 | Střely | 15 |
8. února 2014 17:00 | Kanada | 5:0 (2:0, 3:0, 0:0) | Švýcarsko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 4386 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Hoveová Čároví: Hanrahanová Kúdeľová | ||||
J. Larocqueové (N. Spoonerová) – 01:25 T. Watchornová (R. Johnstonová) – 06:30 H. Wickenheiserová – 23:54 M.P. Poulinová (R. Johnstonová, J. Heffordová) – 32:28 R. Johnstonová (M.P. Poulinová) – 36:10 | 1:0 2:0 3:0 4:0 5:0 | ||||
2 min | Tresty | 4 min | |||
69 | Střely | 14 |
10. února 2014 14:00 | USA | 9:0 (5:0, 1:0, 3:0) | Švýcarsko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 3812 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Bordeleauová Čároví: Caugheyová Girardová | ||||
M. Lamoureuxová (J. Lamoureuxová, M. Dugganová) – 09:20 B. Deckerová (A. Kesselová, H. Knightová) – 10:07 A. Kesselová (K. Coyneová) – 10:15 H. Knightová (K. Stacková, J. Chuová) – 14:23 A. Kesselová (B. Deckerová, K. Coyneová) – 15:42 M. Lamoureuxová (J. Lamoureuxová, L. Steckleinová) – 33:26 K. Coyneová (K. Stacková) – 40:49 K. Coyneová (A. Kesselová, M. Bozeková) – 43:59 A. Carpenterová (J. Pucciová) – 55:39 | 1:0 2:0 3:0 4:0 5:0 6:0 7:0 8:0 9:0 | ||||
4 min | Tresty | 8 min | |||
53 | Střely | 10 |
10. února 2014 19:00 | Finsko | 0:3 (0:0, 0:0, 0:3) | Kanada | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 4837 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Tottmanová Čároví: Björkmanová Johnsonová | ||||
0:1 0:2 0:3 | M. Agostaová-Marcianová – 49:27 J. Heffordová – 52:24 R. Johnstonová (J. Heffordová, M.P. Poulinová) – 56:36 | ||||
10 min | Tresty | 12 min | |||
14 | Střely | 42 |
12. února 2014 12:00 | Švýcarsko | 3:4 PP (0:2, 2:1, 1:0 – 0:1) | Finsko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 4211 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Blairová Čároví: Johnsonová Kúdeľová | ||||
R. Eggimannová (N. Bullová) – 23:28 P. Stanzová (J. Lutzová) (PP) – 28:00 S. Martyová (N. Bullová) (PP) – 56:25 | 0:1 0:2 1:2 2:2 2:3 3:3 3:4 | J. Hiirikoskiová (M. Jalosuová, M. Karvinenová) – 07:56 M. Karvinenová (S. Tapaniová, A. Kilponenová) – 09:55 M. Karvinenová (S. Tapaniová, J. Hiirikoskiová) (PP) – 35:31 J. Hiirikoskiová (L. Välimäkiová, A. Kilponenová) – 62:38 | |||
31 min | Tresty | 12 min | |||
27 | Střely | 34 |
12. února 2014 16:30 | Kanada | 3:2 (0:0, 0:1, 3:1) | USA | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 4812 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Eskolaová Čároví: Novotná Svobodová | ||||
M. Agostaová-Marcianová (H. Wickenheiserová) – 42:21 H. Wickenheiserová (N. Spoonerová, M. Agostaová-Marcianová) – 43:54 M. Agostaová-Marcianová – 54:55 | 0:1 1:1 2:1 3:1 3:2 | H. Knightová (A. Schleperová, A. Carpenterová) – 37:34 A. Carpenterová (B. Deckerová, J. Lamoureuxová) – 58:55 | |||
8 min | Tresty | 10 min | |||
31 | Střely | 27 |
Skupina B
Poř. | Tým | Z | V | VP | PP | P | GV | GI | +/- | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Rusko | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 9 |
2. | Švédsko | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 |
3. | Německo | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 5 | 8 | −3 | 3 |
4. | Japonsko | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | −6 | 0 |
čtvrtfinalisté | |
vypadnutí, účast v bojích o 5. až 8. místo |
Všechny časy jsou místní (UTC+4), tj. SEČ+3.
9. února 2014 12:00 | Švédsko | 1:0 (1:0, 0:0, 0:0) | Japonsko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 2928 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Blairová Čároví: Girardová Svobodová | ||||
J. Asserholtová (E. Eliassonová, E. Grahmová) (PP) – 12:38 | 1:0 | ||||
8 min | Tresty | 4 min | |||
23 | Střely | 19 |
9. února 2014 17:00 | Rusko | 4:1 (0:0, 0:1, 4:0) | Německo | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 5048 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Blairová Čároví: Johnsonová Novotná | ||||
I. Gavrilovová (A. Chomičová, J. Smolencevová) – 45:04 O. Sosinová (I. Ďubanoková, T. Burinová) (PP) – 48:49 J. Smolencevová (A. Šibanovová) – 49:27 O. Sosinová (I. Ďubanoková, J. Smolencevová) – 52:15 | 0:1 1:1 2:1 3:1 4:1 | F. Buschová (M. Anwanderová, A. Weisserová) – 26:48 | |||
4 min | Tresty | 8 min | |||
37 | Střely | 15 |
11. února 2014 14:00 | Německo | 0:4 (0:1, 0:0, 0:3) | Švédsko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 4015 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Hoveová Čároví: Gagnonová Kúdeľová | ||||
0:1 0:2 0:3 0:4 | E. Nordinová (E. Eliassonová, E. Grahmová) – 01:00 C. Östbergová (A. Borgqvistová) – 47:42 J. Olofssonová (C. Östbergová, M. Löwenhielmová) – 50:31 P. Winbergová (A. Borgqvistová) – 51:35 | ||||
4 min | Tresty | 10 min | |||
21 | Střely | 29 |
11. února 2014 19:00 | Rusko | 2:1 (1:0, 0:0, 1:1) | Japonsko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 4897 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Hertrichová Čároví: Caugheyová Hanrahanová | ||||
T. Burinová – 11:39 A. Vafinová – 51:36 | 1:0 1:1 2:1 | A. Toková (H. Kubová) – 40:38 | |||
6 min | Tresty | 6 min | |||
38 | Střely | 22 |
13. února 2014 12:00 | Japonsko | 0:4 (0:1, 0:1, 0:2) | Německo | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 2618 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Bordeleauová Čároví: Björkmanová Girardová | ||||
0:1 0:2 0:3 0:4 | M. Anwanderová (S. Kratzerová, M. Beckerová) – 13:23 F. Buschová (A. Lanzlová) – 20:48 K. Spielbergerová (T. Eisenschmidová, N. Kameniková) – 58:31 F. Buschová (S. Götzová) – 59:28 | ||||
8 min | Tresty | 10 min | |||
30 | Střely | 25 |
13. února 2014 21:00 | Švédsko | 1:3 (0:1, 1:1, 0:1) | Rusko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 5092 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Tottmanová Čároví: Gagnonová Hanrahanová | ||||
P. Winbergová – 38:58 | 0:1 0:2 1:2 1:3 | A. Šukinová (J. Paškevičová, A. Šochinová) – 08:38 A. Chomičová (J. Smolinová) – 29:20 J. Smolencevová (O. Sosinová) – 58:23 | |||
14 min | Tresty | 4 min | |||
16 | Střely | 31 |
Play off
Všechny časy zápasů jsou místní (UTC+4), tj. SEČ+3.
Čtvrtfinále
15. února 2014 12:00 | Finsko | 2:4 (0:0, 1:0, 1:4) | Švédsko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 2917 |
Report | |||||
Noora Räty (00:00 - 58:44) bez brankárky (58:44 - 59:57) Noora Räty (59:57 - 60:00) | Brankáři | (00:00 - 60:00) Valentina Wallner | Rozhodčí: Nicole Hertrichová Čároví: Stephanie Gagnonová Laura Johnsonová | ||
V. Hoviová (L. Välimäkiová) – 33:16 E. Nuutinenová (K. Rantamäkiová, R. Lindstedtová) – 45:21 | 1:0 1:1 1:2 2:2 2:3 2:4 | A. Borqvistová (E. Eliassonová, P. Winbergová) – 40:48 L. Westerová (J. Asserholtová, P. Winbergová) – 45:09 E. Eliassonová (M. Löwenhielmová, E. Grahmová) – 55:45 E. Nordinová (P. Winbergová) – 59:20 | |||
12 min | Tresty | 10 min | |||
31 | Střely | 32 |
15. února 2014 21:00 | Švýcarsko | 2:0 (1:0, 0:0, 1:0) | Rusko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 4962 |
Report | |||||
Florence Schelling (00:00-60:00) | Brankáři | (00:00-58:35) Anna Prugova (58:35-59:39) bez brankárky (59:39-60:00) Anna Prugova | Rozhodčí: Joy Tottmanová Čároví: Therese Bjorkmanová Denise Caugheyová | ||
S. Marty (A. Müller, S. Thalmann) – 10:46 L. Stalder (N. Bullo) – 59:39 | 1–0 2–0 | ||||
8 min | Tresty | 2 min | |||
27 | Střely | 41 |
Semifinále
O 5.–8. místo
16. února 2014 12:00 | Finsko | 2:1 (2:0, 0:1, 0:0) | Německo | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 2009 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Aina Hoveová Čároví: Michaela Kúdeľová Zuzana Svobodová | ||||
1–0 2–0 2–1 | |||||
8 min | Tresty | 8 min | |||
27 | Střely | 21 |
16. února 2014 21:00 | Rusko | 6:3 (1:0, 3:2, 2:1) | Japonsko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 4793 |
Report | |||||
Brankáři | Rozhodčí: Anna Eskolaová Čároví: Charlotte Girardová Ilona Novotná | ||||
1–0 1–1 2–1 2–2 3–2 4–2 4–3 5–3 6–3 | |||||
6 min | Tresty | 10 min | |||
32 | Střely | 27 |
O 1.–4. místo
17. února 2014 16:30 | USA | 6:1 (3:0, 2:0, 1:1) | Švédsko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 3 378 |
Report | |||||
Jessie Vetter | Brankáři | Valentina Wallner Kim Martin Hasson | Rozhodčí: Melanie Bordeleauová Čároví: Denise Caugheyová Zuzana Svobodová | ||
1–0 2–0 3–0 4-0 5-0 5-1 6-1 | |||||
6 min | Tresty | 8 min | |||
70 | Střely | 9 |
17. února 2014 21:00 | Kanada | 3:1 (3:0, 0:1, 0:0) | Švýcarsko | Šajba arena, Soči Návštěvnost: 3 378 |
Report | |||||
1–0 2–0 3–0 3-1 | |||||
12 min | Tresty | 10 min | |||
48 | Střely | 22 |
Zápas o 7. místo
18. února 2014 12:00 | Německo | 3:2 (1:1, 2:0, 0:1) | Japonsko | Šajba arena, Soči |
Report |
Zápas o 5. místo
18. února 2014 16:30 | Finsko | 4:0 (2:0, 0:0, 2:0) | Rusko | Šajba arena, Soči |
Report |
Zápas o 3. místo
20. února 2014 16:00 | Švýcarsko | 4:3 (0:1, 0:1, 4:1) | Švédsko | Balšaja ledovaja arena, Soči |
Report |
Finále
20. února 2014 21:00 | Kanada | 3:2 PP (0:0, 0:1, 2:1 - 1:0) | USA | Balšaja ledovaja arena, Soči |
Report |
Konečné pořadí
Pořadí | Tým |
---|---|
Kanada | |
USA | |
Švýcarsko | |
4 | Švédsko |
5 | Finsko |
6 | Německo |
7 | Japonsko |
DSQ |
Reference
- ↑ Známe systém kvalifikace o postup na MS 2015 Archivováno 12. 2. 2014 na Wayback Machine. (po anglicky)
- ↑ Tisková zpráva IIHF. www.iihf.com [online]. [cit. 2018-08-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-27.
- ↑ Formát OH 2014
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Lední hokej na Zimních olympijských hrách 2014 – turnaj ženy na Wikimedia Commons
Olympijské medailistky v ledním hokeji – turnaj 2014 v Soči | |
---|---|
Kanada (CAN) | Meghan Agostová-Marcianová • Gillian Appsová • Mélodie Daoustová • Laura Fortinoová • Jayna Heffordová "A" • Haley Irwinová • Brianne Jennerová • Rebecca Johnstonová • Charline Labontéová • Geneviève Lacasseová • Jocelyne Larocqueová • Meaghan Mikkelsonová • Caroline Ouelletteová "C" • Marie-Philip Poulinová • Lauriane Rougeauová • Natalie Spoonerová • Shannon Szabadosová • Jennifer Wakefieldová • Catherine Wardová "A" • Tara Watchornová • Hayley Wickenheiserová "A" Trenér: |
Spojené státy (USA) | Kacey Bellamyová • Megan Božeková • Alexandra Carpenterová • Kendall Coyneová • Brianna Deckereová • Meghan Dugganová "C" • Lyndsey Fryová • Julie Chuová • Jocelyne Lamoureuxová • Monique Lamoureuxová-Kollsová • Amanda Kesselová • Hilary Knightová • Gisele Marvinová • Brianne McLaughlinová • Michelle Picardová • Josephine Pucciová • Molly Schausová • Anne Schleperová • Kelli Stacková • Lee Steckleinová • Jessie Vetterová Trenér: |
Švýcarsko (SUI) | Janine Alderová • Livia Altmannová • Sophie Anthamattenová • Laura Benzová • Sara Benzová • Nicole Bulloová • Romy Eggimannová • Sarah Forsterová • Angela Frautschiová • Jessica Lutzová • Julie Martyová • Stefanie Martyová • Alina Müllerová • Katrin Nabholzová • Evelina Raselliová • Florence Schellingová • Lara Stalderová • Phoebe Stanzová • Anja Stiefelová • Sandra Thalmannová • Nina Waidacherová Trenér: |
Trenéři jsou zde uvedeni pouze pro úplnost, neboť olympijské medaile nedostávají. |
Lední hokej na olympijských hrách | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hlavní článek | Antverpy 1920 (na LOH) • Chamonix 1924 • Svatý Mořic 1928 • Lake Placid 1932 • Garmisch-Partenkirchen 1936 • Svatý Mořic 1948 • Oslo 1952 • Cortina d'Ampezzo 1956 • Squaw Valley 1960 • Innsbruck 1964 • Grenoble 1968 • Sapporo 1972 • Innsbruck 1976 • Lake Placid 1980 • Sarajevo 1984 • Calgary 1988 • Albertville 1992 • Lillehammer 1994 • Nagano 1998 • Salt Lake City 2002 • Turín 2006 • Vancouver 2010 • Soči 2014 • Pchjongčchang 2018 • Peking 2022 | |||||||||||||||
Muži |
| |||||||||||||||
Ženy |
| |||||||||||||||
Seznam olympijských medailistů v ledním hokeji |