Seznam olympijských medailistů v běhu na lyžích
Tento článek obsahuje jména bez správné české transkripce.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vhodně vylepšíte. Inspiraci k vylepšení můžete hledat v radách na stránkách v kategorii Transkripce, případně na diskusní stránce článku.
Zimní olympijské hry mají běh na lyžích v programu již od prvních Zimních olympijských her 1924. Ženy startovaly v běhu na lyžích poprvé na Zimních olympijských hrách 1952. V současné době se na zimních olympijských hrách závodí v těchto disciplínách: muži: běh na 15 km, běh na 50 km, štafeta 4 x 10 km, skiatlon, sprint jednotlivci, sprint dvojice; ženy: běh na 10 km, běh na 30 km, štafeta 4 x 5 km, skiatlon, sprint jednotlivkyně, sprint dvojice.
Muži
Běh na 18 a 15 km
Běh na 50 km
- Poznámky
- ↑ Závod byl zkrácen z původních 50 km na 30 km.
Štafeta 4 x 10 km
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1936 Garmisch-Partenkirchen | Finsko (FIN) Sulo Nurmela Klaes Karppinen Matti Lähde Kalle Jalkanen | Norsko (NOR) Oddbjørn Hagen Olaf Hoffsbakken Sverre Brodahl Bjarne Iversen | Švédsko (SWE) John Berger Erik August Larsson Arthur Häggblad Martin Matsbo |
ZOH 1948 Svatý Mořic | Švédsko (SWE) Nils Östensson Nils Täpp Gunnar Eriksson Martin Lundström | Finsko (FIN) Lauri Silvennoinen Teuvo Laukkanen Sauli Rytky August Kiuru | Norsko (NOR) Erling Evensen Olav Økern Reidar Nyborg Olav Hagen |
ZOH 1952 Oslo | Finsko (FIN) Heikki Hasu Paavo Lonkila Urpo Korhonen Tapio Mäkelä | Norsko (NOR) Magnar Estenstad Mikal Kirkholt Martin Stokken Hallgeir Brenden | Švédsko (SWE) Nils Täpp Sigurd Andersson Enar Josefsson Martin Lundström |
ZOH 1956 Cortina d'Ampezzo | Sovětský svaz (URS) Fjodor Těrenťjev Pavel Kolčin Nikolaj Anikin Vladimir Kuzin | Finsko (FIN) August Kiuru Jorma Kortelainen Arvo Viitanen Veikko Hakulinen | Švédsko (SWE) Lennart Larsson Gunnar Samuelsson Per-Erik Larsson Sixten Jernberg |
ZOH 1960 Squaw Valley | Finsko (FIN) Toimi Alatalo Eero Mäntyranta Väinö Huhtala Veikko Hakulinen | Norsko (NOR) Harald Grønningen Hallgeir Brenden Einar Østby Håkon Brusveen | Sovětský svaz (URS) Anatolij Šeljuchin Gennadij Vaganov Alexej Kuzněcov Nikolaj Anikin |
ZOH 1964 Innsbruck | Švédsko (SWE) Karl-Åke Asph Sixten Jernberg Janne Stefansson Assar Rönnlund | Finsko (FIN) Väinö Huhtala Arto Tiainen Kalevi Laurila Eero Mäntyranta | Sovětský svaz (URS) Ivan Utrobin Gennadij Vaganov Igor Vorončichin Pavel Kolčin |
ZOH 1968 Grenoble | Norsko (NOR) Odd Martinsen Pål Tyldum Harald Grønningen Ole Ellefsæter | Švédsko (SWE) Jan Halvarsson Bjarne Andersson Gunnar Larsson Assar Rönnlund | Finsko (FIN) Kalevi Oikarainen Hannu Taipale Kalevi Laurila Eero Mäntyranta |
ZOH 1972 Sapporo | Sovětský svaz (URS) Vladimir Voronkov Jurij Skobov Fjodor Simašev Vjačeslav Vedenin | Norsko (NOR) Oddvar Brå Pål Tyldum Ivar Formo Johs Harviken | Švýcarsko (SUI) Alfred Kälin Albert Giger Alois Kälin Eduard Hauser |
ZOH 1976 Innsbruck | Finsko (FIN) Matti Pitkänen Juha Mieto Pertti Teurajärvi Arto Koivisto | Norsko (NOR) Pål Tyldum Einar Sagstuen Ivar Formo Odd Martinsen | Sovětský svaz (URS) Yevgeny Belyayev Nikolaj Bažukov Sergey Savelyev Ivan Garanin |
ZOH 1980 Lake Placid | Sovětský svaz (URS) Vasily Rochev Nikolaj Bažukov Yevgeny Belyayev Nikolaj Zimjatov | Norsko (NOR) Lars-Erik Eriksen Per Knut Aaland Ove Aunli Oddvar Brå | Finsko (FIN) Harri Kirvesniemi Pertti Teurajärvi Matti Pitkänen Juha Mieto |
ZOH 1984 Sarajevo | Švédsko (SWE) Thomas Wassberg Benny Kohlberg Jan Ottosson Gunde Svan | Sovětský svaz (URS) Alexander Batyuk Alexandr Zavjalov Vladimir Nikitin Nikolaj Zimjatov | Finsko (FIN) Kari Ristanen Juha Mieto Harri Kirvesniemi Aki Karvonen |
ZOH 1988 Calgary | Švédsko (SWE) Jan Ottosson Thomas Wassberg Gunde Svan Torgny Mogren | Sovětský svaz (URS) Vladimir Smirnov Vladimir Sakhnov Michail Devjaťjarov Alexej Prokurorov | Československo (TCH) Radim Nyč Václav Korunka Pavel Benc Ladislav Švanda |
ZOH 1992 Albertville | Norsko (NOR) Terje Langli Vegard Ulvang Kristen Skjeldal Bjørn Dæhlie | Itálie (ITA) Giuseppe Pulie Marco Albarello Giorgio Vanzetta Silvio Fauner | Finsko (FIN) Mika Kuusisto Harri Kirvesniemi Jari Räsänen Jari Isometsä |
ZOH 1994 Lillehammer | Itálie (ITA) Maurilio De Zolt Marco Albarello Giorgio Vanzetta Silvio Fauner | Norsko (NOR) Sture Sivertsen Vegard Ulvang Thomas Alsgaard Bjørn Dæhlie | Finsko (FIN) Mika Myllylä Harri Kirvesniemi Jari Räsänen Jari Isometsä |
ZOH 1998 Nagano | Norsko (NOR) Sture Sivertsen Erling Jevne Bjørn Dæhlie Thomas Alsgaard | Itálie (ITA) Marco Albarello Fulvio Valbusa Fabio Maj Silvio Fauner | Finsko (FIN) Harri Kirvesniemi Mika Myllylä Sami Repo Jari Isometsä |
ZOH 2002 Salt Lake City | Norsko (NOR) Anders Aukland Frode Estil Kristen Skjeldal Thomas Alsgaard | Itálie (ITA) Fabio Maj Giorgio Di Centa Pietro Piller Cottrer Cristian Zorzi | Německo (GER) Jens Filbrich Andreas Schlütter Tobias Angerer René Sommerfeldt |
ZOH 2006 Turín | Itálie (ITA) Fulvio Valbusa Giorgio Di Centa Pietro Piller Cottrer Cristian Zorzi | Německo (GER) Andreas Schlütter Jens Filbrich René Sommerfeldt Tobias Angerer | Švédsko (SWE) Mats Larsson Johan Olsson Anders Södergren Mathias Fredriksson |
ZOH 2010 Vancouver | Švédsko (SWE) Daniel Richardsson Johan Olsson Anders Södergren Marcus Hellner | Norsko (NOR) Martin Johnsrud Sundby Odd-Bjørn Hjelmeset Lars Berger Petter Northug | Česko (CZE) Martin Jakš Lukáš Bauer Jiří Magál Martin Koukal |
ZOH 2014 Soči | Švédsko (SWE) Lars Nelson Daniel Richardsson Johan Olsson Marcus Hellner | Rusko (RUS) Dmitrij Japarov Alexandr Bessměrtnych Alexandr Legkov Maxim Vylegžanin | Francie (FRA) Jean-Marc Gaillard Maurice Manificat Robin Duvillard Ivan Perrillat Boiteux |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Norsko (NOR) Didrik Tønseth Martin Johnsrud Sundby Simen Hegstad Krüger Johannes Høsflot Klæbo | Olympijští sportovci z Ruska (OAR) Andrej Larkov Alexandr Bolšunov Alexey Chervotkin Denis Spicov | Francie (FRA) Jean-Marc Gaillard Maurice Manificat Clément Parisse Adrien Backscheider |
ZOH 2022 Peking | Sportovci ROV (ROC) Alexej Červotkin Alexandr Bolšunov Denis Spicov Sergej Usťugov | Norsko (NOR) Emil Iversen Pål Golberg Hans Christer Holund Johannes Høsflot Klæbo | Francie (FRA) Richard Jouve Hugo Lapalus Clément Parisse Maurice Manificat |
Skiatlon
Sprint jednotlivci
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2002 Salt Lake City | Tor Arne Hetland Norsko (NOR) | Peter Schlickenrieder Německo (GER) | Cristian Zorzi Itálie (ITA) |
ZOH 2006 Turín | Björn Lind Švédsko (SWE) | Roddy Darragon Francie (FRA) | Thobias Fredriksson Švédsko (SWE) |
ZOH 2010 Vancouver | Nikita Krjukov Rusko (RUS) | Alexandr Panžinskij Rusko (RUS) | Petter Northug Norsko (NOR) |
ZOH 2014 Soči | Ola Vigen Hattestad Norsko (NOR) | Teodor Peterson Švédsko (SWE) | Emil Jönsson Švédsko (SWE) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Johannes Høsflot Klæbo Norsko (NOR) | Federico Pellegrino Itálie (ITA) | Alexandr Bolšunov Olympijští sportovci z Ruska (OAR) |
ZOH 2022 Peking | Johannes Høsflot Klæbo Norsko (NOR) | Federico Pellegrino Itálie (ITA) | Alexandr Terentěv Sportovci ROV (ROC) |
Sprint dvojice
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2006 Turín | Švédsko (SWE) Thobias Fredriksson Björn Lind | Norsko (NOR) Jens Arne Svartedal Tor Arne Hetland | Rusko (RUS) Ivan Alypov Vasilij Ročev |
ZOH 2010 Vancouver | Norsko (NOR) Øystein Pettersen Petter Northug | Německo (GER) Tim Tscharnke Axel Teichmann | Rusko (RUS) Nikolaj Morilov Alexej Petuchov |
ZOH 2014 Soči | Finsko (FIN) Iivo Niskanen Sami Jauhojärvi | Rusko (RUS) Maxim Vylegžanin Nikita Krjukov | Švédsko (SWE) Emil Jönsson Teodor Peterson |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Norsko (NOR) Martin Johnsrud Sundby Johannes Høsflot Klæbo | Olympijští sportovci z Ruska (OAR) Denis Spicov Alexandr Bolšunov | Francie (FRA) Maurice Manificat Richard Jouve |
ZOH 2022 Peking | Norsko (NOR) Erik Valnes Johannes Høsflot Klæbo | Finsko (FIN) Iivo Niskanen Joni Mäki | Sportovci ROV (ROC) Alexandr Bolšunov Alexandr Terentěv |
Ženy
Běh na 10 km (ženy)
Běh na 20 a 30 km (ženy)
Štafeta 3 × 5 km a 4 × 5 km (ženy)
Skiatlon (ženy)
Sprint jednotlivkyně (ženy)
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2002 Salt Lake City | Julija Čepalovová Rusko (RUS) | Evi Sachenbacherová Německo (GER) | Anita Moenová Norsko (NOR) |
ZOH 2006 Turín | Chandra Crawfordová Kanada (CAN) | Claudia Künzelová Německo (GER) | Aljona Sidková Rusko (RUS) |
ZOH 2010 Vancouver | Marit Bjørgenová Norsko (NOR) | Justyna Kowalczyková Polsko (POL) | Petra Majdičová Slovinsko (SLO) |
ZOH 2014 Soči | Maiken Caspersenová Fallaová Norsko (NOR) | Ingvild Flugstad Östbergová Norsko (NOR) | Vesna Fabjanová Slovinsko (SLO) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Stina Nilssonová Švédsko (SWE) | Maiken Caspersenová Fallaová Norsko (NOR) | Julija Bělorukovová Olympijští sportovci z Ruska (OAR) |
ZOH 2022 Peking | Jonna Sundlingová Švédsko (SWE) | Maja Dahlqvistová Švédsko (SWE) | Jessica Digginsová Spojené státy americké (USA) |
Sprint dvojice (ženy)
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2006 Turín | Švédsko (SWE) Lina Anderssonová Anna Dahlbergová | Kanada (CAN) Sara Rennerová Beckie Scottová | Finsko (FIN) Aino-Kaisa Saarinenová Virpi Kuitunenová |
ZOH 2010 Vancouver | Německo (GER) Evi Sachenbacherová Claudia Nystadová | Švédsko (SWE) Charlotte Kallaová Anna Haagová | Rusko (RUS) Irina Chazovová Natalija Korosteljovová |
ZOH 2014 Soči | Norsko (NOR) Ingvild Flugstad Østberg Marit Bjørgenová | Finsko (FIN) Aino-Kaisa Saarinenová Kerttu Niskanenová | Švédsko (SWE) Ida Ingemarsdotter Stina Nilssonová |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Spojené státy americké (USA) Kikkan Randallová Jessica Digginsová | Švédsko (SWE) Charlotte Kallaová Stina Nilssonová | Norsko (NOR) Marit Bjørgenová Maiken Caspersenová Fallaová |
ZOH 2022 Peking | Německo (GER) Katharina Hennigová Victoria Carlová | Švédsko (SWE) Maja Dahlqvistová Jonna Sundlingová | Sportovci ROV (ROC) Julija Stupaková Natalja Něprjajevová |
Vyřazené disciplíny
Běh na 10 km (muži)
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1992 Albertville | Vegard Ulvang Norsko (NOR) | Marco Albarello Itálie (ITA) | Christer Majbäck Švédsko (SWE) |
ZOH 1994 Lillehammer | Bjørn Dæhlie Norsko (NOR) | Vladimir Smirnov Kazachstán (KAZ) | Marco Albarello Itálie (ITA) |
ZOH 1998 Nagano | Bjørn Dæhlie Norsko (NOR) | Markus Gandler Rakousko (AUT) | Mika Myllylä Finsko (FIN) |
Běh na 30 km (muži)
Běh na 5 km (ženy)
Běh na 15 km (ženy)
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1992 Albertville | Ljubov Jegorovová Sjednocený tým (EUN) | Marjut Roligová Finsko (FIN) | Jelena Välbeová Sjednocený tým (EUN) |
ZOH 1994 Lillehammer | Manuela Di Centaová Itálie (ITA) | Ljubov Jegorovová Rusko (RUS) | Nina Gavriljuková Rusko (RUS) |
ZOH 1998 Nagano | Olga Danilovová Rusko (RUS) | Larisa Lazutinová Rusko (RUS) | Anita Moenová-Guidonová Norsko (NOR) |
ZOH 2002 Salt Lake City | Stefania Belmondová Itálie (ITA) | Kateřina Neumannová Česko (CZE) | Julija Čepalovová Rusko (RUS) |
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku List of Olympic medalists in cross-country skiing na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Cross Country Skiing [online]. www.olympedia.org. Dostupné online. (anglicky)
Běh na lyžích na zimních olympijských hrách | |
---|---|
Chamonix 1924 • Svatý Mořic 1928 • Lake Placid 1932 • Garmisch-Partenkirchen 1936 • Svatý Mořic 1948 • Oslo 1952 • Cortina d'Ampezzo 1956 • Squaw Valley 1960 • Innsbruck 1964 • Grenoble 1968 • Sapporo 1972 • Innsbruck 1976 • Lake Placid 1980 • Sarajevo 1984 • Calgary 1988 • Albertville 1992 • Lillehammer 1994 • Nagano 1998 • Salt Lake City 2002 • Turín 2006 • Vancouver 2010 • Soči 2014 • Pchjongčchang 2018 • Peking 2022 | |
Seznam olympijských medailistů v běhu na lyžích |
Portály: Sport