Zápas ve volném stylu na Letních olympijských hrách 2020 – seznam účastníků
Seznam účastníků LOH v Tokiu v zápasu ve volném stylu vykrystalizuje z olympijské kvalifikace konané v období od září 2019 do konce května 2020 formou kvalifikačních turnajů.[1] Olympijská kvalifikace byla na jaře 2020 o rok posunuta kvůli pandemii covidu-19.
Seznam kvalifikačních turnajů
fáze | datum | název kvalifikačního turnaje | místo | počet kvót | |
---|---|---|---|---|---|
muži | ženy | ||||
1. | 14. až 17. září 2019 | Mistrovství světa v zápasu ve volném stylu | Nursultan | 36 | 36 |
2. | 13. až 15. dubna 2020 | Americká olympijská kvalifikace | Ottawa | 12 | 12 |
18. až 21. března 2021 | Evropská olympijská kvalifikace | Budapešť | 12 | 12 | |
2. až 4. dubna 2021 | Africká a Oceánská olympijská kvalifikace | Hammámet | 12 | 12 | |
9. až 11. dubna 2021 | Asijská olympijská kvalifikace | Almaty | 12 | 12 | |
3. | 6. až 9. května 2021 | Světová olympijská kvalifikace | Sofie | 12 | 12 |
celkem | 96 | 96 |
Kontinentální kvóty mužů
Evropa
země | −57 kg | −65 kg | −74 kg | −86 kg | −97 kg | −125 kg | celkem |
---|---|---|---|---|---|---|---|
RUS | Zaur UgujevMS | Gadžimurad RašidovMS | Zaurbek SidakovMS | Artur NajifonovMS | Abdulrašid SadulajevMS | Sergej KozyrevS | 6 |
BLR | — | — | Magomedchabib KadimagomedovS | Ali ŠabanovK | Alexandr GuštynK | Děnis ChromenkovK | 4 |
TUR | Süleyman AtlıMS | — | — | Osman GöçenK | Süleyman KaradenizK | Taha AkgülMS | 4 |
AZE | — | Hadži AlijevK | Chadžimurad GadžijevK | — | Šarif ŠarifovMS | — | 3 |
GEO | — | — | Avtandil KenčadzeK | — | Elizbar OdykadzeMS | Geno PetrijašviliMS | 3 |
ARM | Arsen ArutjunjanK | Vazgen TevanjanK | — | — | — | — | 2 |
ITA | — | — | Frank ChamizoMS | — | Abraham ConyedoS | — | 2 |
POL | — | Magomedmurad GadžijevS | Kamil RybickiMSd | — | — | — | 2 |
UKR | — | — | Vasyl MychajlovS | — | — | Oleksandr ChocjanivskyjMS | 2 |
BUL | Georgi VangelovK | — | — | — | — | — | 1 |
GER | — | — | — | — | — | Gennadij CudovicK | 1 |
GRE | — | Jorgos PilidisS | — | — | — | — | 1 |
HUN | — | Islam MusukajevMS | — | — | — | — | 1 |
KOS | — | — | — | — | — | Egzon ShalaMSd | 1 |
MKD | — | — | — | — | Magomedgadži NurovMS | — | 1 |
ROU | — | — | — | — | Albert SaritovS | — | 1 |
SMR | — | — | — | Myles AmineMS | — | — | 1 |
SRB | Stevan MićićMS | — | — | — | — | — | 1 |
SUI | — | — | — | Stefan ReichmuthMS | — | — | 1 |
SVK | — | — | — | Boris MakojevS | — | — | 1 |
— | — | — | — | — | 0 | ||
celkem | 5 kvót | 6 kvót | 7 kvót | 6 kvót | 8 kvót | 7 kvót | 39 kvót pro 20 zemí |
Asie
země | −57 kg | −65 kg | −74 kg | −86 kg | −97 kg | −125 kg | celkem |
---|---|---|---|---|---|---|---|
IRI | Rezá AtríMS | Amírmohammad JazdáníK | Júnes EmámíK | Hasan JazdáníMS | Mohammadhosejn MohammadajánK | Jadolláh MohebbíMSd | 6 |
KAZ | Nurislam SanajevMS | Daulet NijazbekovMS | Danijar KajsanovMS | — | Ališer JergaliMS | Jusup BatyrmurzajevK | 5 |
IND | Ravi KumarMS | Bajrang PuniaMS | — | Deepak PuniaMS | — | Sumit MalikS | 4 |
JPN | Juki TakahašiS | Takuto OtoguroMS | Mao OkuiMS | Sósuke TakataniS | — | — | 4 |
UZB | Gʻulomjon AbdullayevK | — | Bekzod AbdurahmonovK | Džabrajil ŠapijevK | Magomed IbragimovK | 4 | |
CHN | Liou Ming-chuK | — | — | Lin Cu-šenK | — | Teng Č'-wejMS | 3 |
MGL | Erdenebatyn BechbajarS | Tömör-Očiryn TulgaMS | — | — | — | Mönchtörín LchagvagerelK | 3 |
KGZ | — | Ernazar AkmatalijevK | — | — | — | — | 1 |
— | — | — | — | — | 0 | ||
celkem | 7 kvót | 6 kvót | 4 kvóty | 5 kvót | 3 kvóty | 5 kvót | 30 kvót pro 8 zemí |
Amerika
země | −57 kg | −65 kg | −74 kg | −86 kg | −97 kg | −125 kg | celkem |
---|---|---|---|---|---|---|---|
USA | Thomas GilmanK | — | Jordan BurroughsMS | David TaylorK | Kyle SnyderMS | Nick GwiazdowskiK | 5 |
CUB | — | Alejandro ValdésK | Geandry GarzónK | — | Reineris SalasK | — | 3 |
CAN | — | — | — | — | Jordan SteenK | Amar DhesiK | 2 |
COL | Óscar TigrerosK | — | — | Carlos IzquierdoMS | — | — | 2 |
ARG | — | Agustín DestribatsK | — | — | — | — | 1 |
PER | — | — | — | Pool AmbrocioK | — | — | 1 |
PUR | — | — | Franklin GómezK | — | — | — | 1 |
celkem | 2 kvóty | 2 kvóty | 3 kvóty | 3 kvóty | 3 kvóty | 2 kvóty | 15 kvót pro 7 zemí |
Afrika a Oceánie
země | −57 kg | −65 kg | −74 kg | −86 kg | −97 kg | −125 kg | celkem |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ALG | Abd al-Hak CharbášK | — | — | Fátih Ibn FardžalláhK | Mohamed FaradžK | Džahíd BarrahalK | 4 |
EGY | — | — | Amr RedzáK | — | — | Dijá ad-Dín DžaudaK | 2 |
GBS | Diamantino Iuna FaféK | — | Augusto MidanaK | — | — | — | 2 |
TUN | — | Hajtham DáchlávíK | — | — | Mohamed as-SaídávíK | — | 2 |
NGR | — | — | — | Ekerekeme AgiomorK | — | — | 1 |
SEN | — | Adama DiattaK | — | — | — | — | 1 |
celkem | 2 kvóty | 2 kvóty | 2 kvóty | 2 kvóty | 2 kvóty | 2 kvóty | 12 kvót pro 6 zemí |
pozn:
Škrtnutí volnostylařinebyli na olympijské hry nominováni nebo nestartovali kvůli zranění, prokázanému dopingu, případně z jiného důvodu.- Volnostylaři s indexem MS vybojoval kvótu pro svoji zemi na mistrovství světa.
- Volnostylaři s indexem MSd dostal kvótu pro svoji zemi z mistrovství světa po diskvalifikaci zápasníka před ním v pořadí.
- Volnostylaři s indexem K vybojoval kvótu pro svoji zemi na kontinentální olympijské kvalifikaci.
- Volnostylaři s indexem S vybojoval kvótu pro svoji zemi na světové olympijské kvalifikaci
- Volnostylaři s indexem N byl nominován na olympijské hry na úkor krajana, který kvótu vybojoval.
Kontinentální kvóty žen
Evropa
země | −50 kg | −53 kg | −57 kg | −62 kg | −68 kg | −76 kg | celkem |
---|---|---|---|---|---|---|---|
RUS | Jekatěrina PoleščukováMS | Olga ChorošavcevováS | Veronika ČumikovováS | Ljubov OvčarovováS | Chanum VelijevováK | Natalija VorobjovováK | 6 |
UKR | Oksana LivačováMS | — | Alina HrušynováK | Iryna KoljadenkováK | Alla ČerkasovováMS | Alla BelynskáS | 5 |
BUL | Miglena SeliškováK | — | Evelina NikolovováK | Tajbe JuseinováMS | Mimi ChristovováS | — | 4 |
BLR | — | Vanessa KolodinskáK | Irina KuročkinováMS | — | — | Vasilisa MarzaljukováK | 3 |
SWE | — | Sofia MattssonováK | — | Henna JohanssonováMS | Jenny FranssonováMS | — | 3 |
AZE | Marija StadnykováMS | — | — | — | Elis ManolovováS | — | 2 |
GER | — | — | — | — | Anna SchellováMS | Aline FockenováMS | 2 |
POL | — | Roksana ZasinováMS | Jowita WrzesieńováMS | — | — | — | 2 |
FRA | — | — | Mathilde RivièreováS | — | Koumba LarroqueováK | — | 2 |
ROU | Alina VucováMS | Andreea AnaováS | — | — | — | — | 2 |
TUR | Evin DemirhanováK | — | — | — | — | Yasemin AdarováS | 2 |
EST | — | — | — | — | — | Epp MäeováMS | 1 |
GRE | — | Maria PrevolarakisováMS | — | — | — | — | 1 |
HUN | — | — | — | Marianna SastinováMS | — | — | 1 |
LAT | — | — | — | Anastasija GrigorjevováK | — | — | 1 |
MDA | — | — | Anastasia NichitováMS | — | — | — | 1 |
celkem | 6 kvót | 6 kvót | 7 kvót | 6 kvót | 7 kvót | 6 kvót | 38 kvót pro 16 zemí |
Asie
země | −50 kg | −53 kg | −57 kg | −62 kg | −68 kg | −76 kg | celkem |
---|---|---|---|---|---|---|---|
CHN | Sun Ja-nanMS | Pchang Čchien-jüMS | Žung Ning-ningMS | Lung ŤiaK | Čou FengK | Čou ČchienMS | 6 |
JPN | Jui SusakiováK | Maju MukaidaováMS | Risako KawaiováMS | Jukako KawaiováMS | Sara DošóováMS | Hiroe MinagawaováMS | 6 |
MGL | Cogt-Očiryn NamúncecegK | Bat-Očiryn BolortujáK | Boldsajchany ChongorzulK | Chürelchűgín BolortujáS | Sorondzonboldyn BatcecegMS | Očirbatyn BurmáK | 6 |
IND | Síma BislaováS | Vinesh PhogatováMS | Anshu MalikováK | Sonam MalikováK | — | — | 4 |
KAZ | Valentina IslamovováMS | Taťjana AmandžolováK | — | — | — | Elmira SyzdykovováMS | 3 |
KGZ | — | — | — | Ajsulú TynybekovováMS | Meerim DžumanazarovováK | Ajperi MedetkyzyováK | 3 |
PRK | — | Pak Jong-miMS | — | Im Čong-simMS | — | — | 2 |
celkem | 5 kvót | 6 kvót | 4 kvóty | 6 kvót | 4 kvóty | 5 kvót | 30 kvót pro 7 zemí |
Amerika
země | −50 kg | −53 kg | −57 kg | −62 kg | −68 kg | −76 kg | celkem |
---|---|---|---|---|---|---|---|
USA | Sarah HildebrandtováK | Jacarra WinchesterováK | Helen MaroulisováK | Kayla MiracleováK | Tamyra MensahováMS | Adeline GrayováMS | 6 |
CUB | Yusneylis GuzmánováK | Lianna MonterováK | — | — | Yudaris SánchezováK | — | 3 |
BRA | — | — | — | Laís NunesováK | — | Aline FerreiraováK | 2 |
CAN | — | — | — | — | Danielle LappageováK | Erica WiebeováK | 2 |
ECU | Lucía YépezováS | — | — | — | — | — | 1 |
MEX | — | — | Alma ValenciaováK | — | — | — | 1 |
celkem | 3 kvóty | 2 kvóty | 2 kvóty | 2 kvóty | 3 kvóty | 3 kvóty | 15 kvót pro 6 zemi |
Afrika a Oceánie
země | −50 kg | −53 kg | −57 kg | −62 kg | −68 kg | −76 kg | celkem |
---|---|---|---|---|---|---|---|
NGR | Adijat IdrisováK | — | Odunayo AdekuoroyeováMS | Aminat AdeniyiováK | Blessing OborududuováK | — | 4 |
TUN | Sára HamdíováK | — | Sivar BousettováK | Marva AmríováK | — | Zajnab SagírováK | 4 |
EGY | — | — | — | — | Inés MustafováK | Samar AmerováK | 2 |
CMR | — | Joseph EssombeováK | — | — | — | — | 1 |
GUI | — | — | Fatoumata CamaraováK | — | — | — | 1 |
GUM | — | Rckaela AquinováK | — | — | — | — | 1 |
celkem | 2 kvóty | 2 kvóty | 3 kvóty | 2 kvóty | 2 kvóty | 2 kvóty | 13 kvót pro 6 zemi |
Pozn:
Škrtnuté volnostylařkynebyly na olympijské hry nominovány nebo nestartovaly kvůli zranění, prokázanému dopingu, případně z jiného důvodu.- Volnostylařka s indexem MS vybojovala kvótu pro svoji zemi na mistrovství světa.
- Volnostylařka s indexem MSd dostala kvótu pro svoji zemi z mistrovství světa po diskvalifikaci zápasnice před ní v pořadí.
- Volnostylařka s indexem K vybojovala kvótu pro svoji zemi na kontinentální olympijské kvalifikaci.
- Volnostylařka s indexem S vybojovala kvótu pro svoji zemi na světové olympijské kvalifikaci
- Volnostylařka s indexem N byla nominována na olympijské hry na úkor krajanky, která kvótu vybojoval.
Pořadatelská země
Japonsko se řadí mezi velmoce v olympijském zápasu.
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) blokuje 2 kvóty pro japonské zápasníky (muž a žena) v případě, že by se žádný nekvalifikoval. S vysokou pravděpodobností obě kvóty propadnou a budou uděleny jako divoká karta zemím, které neuspějou třífázové kvalifikaci.
Pozvaní sportovci
Tripartitní komise bude zasedat 15. ledna 2020. Přednost dostávají sportovci z malých nebo z rozvojových zemí.
Divoká karta
Očekává se, že 2 blokované kvóty pro japonské zápasníky propadnou a budou uděleny jako divoká karta.
Česká stopa v olympijské kvalifikaci
Do první fáze olympijské kvalifikace zasáhly na mistrovství v Nursultanu (Astaně) 2 české volnostylařky. Adéla Hanzlíčková (−68 kg) a Lenka Hocková se v první fázi kvalifikace výrazně neprosadily.
Do druhé fáze kontinentální olympijské kvalifikace zasáhla jedna volnostylařka – Adéla Hanzlíčková (−68 kg). Po úvodní výhře nad Běloruskou Hannou Sadčenkovou na lopatky[2] nezvládla zápas druhého kola s Italkou Dalmou Canevaovou. V poslední minutě se vytlačením soupeřky mimo hrací plochu ujala vedení 2:1 na technické body, vzápětí se však nechala porazit útokem na nohy za 4 technické body a do konce hrací doby pouze snížila náskok Italky na konečných 4:5.[3]
Do třetí fáze olympijské kvalifikace zasáhla pouze Adéla Hanzlíčková (−68 kg). Na cestě do semifinále porazila všechny své soupeřky před časovým limitem na lopatky. Rozhodující semifinálový zápas proti domácí Bulharce Mimi Christovové nezvládla a po porážce 2:12 na technické body se na olympijské hry přímo nekvalifikovala.