Curling competition at Toronto, Ontario
1927 Macdonald Brier Tankard |
---|
Host city | Toronto, Ontario |
---|
Arena | Granite Club, Toronto |
---|
Dates | March 1–3 |
---|
Winner | Nova Scotia |
---|
Curling club | Halifax CC, Halifax |
---|
Skip | Murray MacNeill |
---|
Third | Al MacInnes |
---|
Second | Cliff Torey |
---|
Lead | Jim Donahoe |
---|
1928 » |
The 1927 Macdonald Brier Tankard, the Canadian men's national curling championship, was held March 1–3 at the Granite Club in Toronto. This edition of the Brier would be the first, with it also being the first time it was hosted in Ontario, and the first time it was hosted in Toronto's Granite Club.[1]
Skip Murray MacNeill, skip of the Nova Scotia champion Halifax rink would win the inaugural tournament, leading his rink of skips (his original team couldn't make the trip) to victory.
The event began with an opening banquet with Ontario Lieutenant Governor William Donald Ross and Ontario Premier Howard Ferguson welcoming players.[2]
Event summary
After successful trips by the winner of the Manitoba Bonspiel in 1925 and their participation in the Quebec Bonspiel being deemed popular enough to consider a national tournament in 1926, the Stewart brothers of Macdonald Tobacco would sponsor what would become the Brier in 1927. Played at the Granite Club in Toronto, the tournament would feature teams from four provinces, two cities, and a representative from Western Canada and Northern Ontario, the latter becoming a fixture at the Brier. It would be the only Brier that would have all games go 14 ends (with two games going to a 15th end to break ties)[3]
Teams
The teams are listed as follows:[4]
Montreal | New Brunswick | Northern Ontario | Nova Scotia |
Granite CA, Montreal Skip: Peter Lyall Third: Willie Brown Second: Howard Stewart Lead: Bruce Stewart | Saint John Composite Rink[a] Skip: Johnny Malcolm Third: Fred Beatteay Second: Reg Shives Lead: Elbridge MacKay | Haileybury CC, Haileybury Skip: Emmett Smith Third: Dunc Sutherland Second: Dan Millar Lead: Mel Hunt | Halifax CC, Halifax Skip: Murray MacNeill Third: Al MacInnes Second: Cliff Torey Lead: Jim Donahoe |
Ontario | Quebec | Saskatchewan (Western Canada) | Toronto |
Sarnia CC, Sarnia Skip: Robert MacKenzie Third: Bill Watson[6] Second: Mel Hunt[6] Lead: Harry Watson | Quebec CC, Quebec City Skip: Major Robert Whyte Third: Robert Morton Second: Malcolm Holliday Lead: Joe Power | Yellow Grass CC, Yellow Grass, SK Skip: Oswald Barkwell Third: Alf Hill Second: Hector Hay Lead: Pete Wilken | High Park CC, Toronto Skip: William Scott Third: Ed Peaker Second: Thomas Wright Lead: Fred Lucas |
Round Robin standings
Round Robin results
Draw 1
Tuesday, March 1 (Morning)[9][10]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Quebec (Whyte) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 10 |
Nova Scotia (Macneill) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 13 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
New Brunswick (Malcolm) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 9 |
Toronto (Scott) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Montreal (Lyall) | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 15 |
Northern Ontario (Smith) | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Ontario (MacKenzie) | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 13 |
Saskatchewan (Barkwell) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 12 |
Draw 2
Tuesday, March 1 (afternoon)[11]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Montreal (Lyall) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 8 |
Saskatchewan (Barkwell) | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 13 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Northern Ontario (Smith) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 10 |
Ontario (MacKenzie) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Quebec (Whyte) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Toronto (Scott) | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 15 |
Draw 3
Wednesday, March 2 (morning)[12][13]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Quebec (Whyte) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | 14 |
Montreal (Lyall) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
New Brunswick (Malcolm) | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 16 |
Ontario (MacKenzie) | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Saskatchewan (Barkwell) | 1 | 2 | 0 | 5 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 17 |
Toronto (Scott) | 0 | 0 | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 15 |
Draw 4
Wednesday, March 2 (afternoon)[14]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | Final |
Northern Ontario (Smith) | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 11 |
Toronto (Scott) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Quebec (Whyte) | 0 | 6 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 13 |
Ontario (MacKenzie) | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 15 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
New Brunswick (Malcolm) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 10 |
Montreal (Lyall) | 2 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 13 |
Draw 5
Wednesday, March 2 (evening)[15]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Nova Scotia (Macneill) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | 0 | 14 |
Toronto (Scott) | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Quebec (Whyte) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
New Brunswick (Malcolm) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | X | 13 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Montreal (Lyall) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Ontario (MacKenzie) | 0 | 3 | 0 | 0 | 5 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 16 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Saskatchewan (Barkwell) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 11 |
Northern Ontario (Smith) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 9 |
Draw 6
Thursday, March 3 (morning)
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Saskatchewan (Barkwell) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 13 |
New Brunswick (Malcolm) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | 0 | 3 | 2 | 14 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Montreal (Lyall) | 3 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Nova Scotia (Macneill) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1 | 13 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Ontario (MacKenzie) | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 1 | 1 | 15 |
Toronto (Scott) | 0 | 0 | 5 | 1 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 16 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | Final |
Quebec (Whyte) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 10 |
Northern Ontario (Smith) | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 11 |
Draw 7
Thursday, March 3 (afternoon)[16][17]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Quebec (Whyte) | 3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 11 |
Saskatchewan (Barkwell) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Ontario (MacKenzie) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 1 | 1 | 9 |
Nova Scotia (Macneill) | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 13 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Montreal (Lyall) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 10 |
Toronto (Scott) | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 13 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
New Brunswick (Malcolm) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 16 |
Northern Ontario (Smith) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 8 |
Team selection
Teams were chosen by invitation. Many provinces had yet to have provincial championships.[18]
- Western Canada: Winners of the "Macdonald Brier event" playoff between Manitoba and Saskatchewan.[19]
- Nova Scotia: "Four best players (in the province)." Macneill was chosen as winner of the Johnson Cup.
- Montreal: Amalgamation rink, selected by the Granite Association of Montreal[20]
- Northern Ontario: Winners of the Grand Aggregate of the Northern Curling Association bonspiel[21]
- Ontario: A selection of the winners of the Ontario Tankard[22]
- Toronto: Winners of the Canada Life trophy.
- Quebec: Winners of the Quebec Bonspiel.[23]
- New Brunswick: Selected by the New Brunswick Curling Association.[20]
Notes
- ^ Malcolm curled out of the Thistle Curling Club in Saint John, Beatteay out of the St. Andrews Curling Club in Saint John, Shives out of the Campbellton Curling Club (Campbellton) and MacKay out of the Bathurst Curling Club (Bathurst)[5]
- ^ The Oswald Barkwell rink represented all of Western Canada in this tournament, but were from Saskatchewan.
References
- ^ "MacDonald Brier: Main".
- ^ Weeks, Bob; The Brier, pg 32
- ^ Tim Hortons Brier#History
- ^ "1927 Macdonald Brier - Curling Canada Stats Archive". Archived from the original on 2021-06-17.
- ^ 2017 Brier Media Guide: Previous Rosters
- ^ a b The Brier, by Bob Weeks, pg 22
- ^ "1927 Ozzie Barkwell Curling Team".
- ^ "Lyall, Lt. Col. Peter – CCA Hall of Fame | ACC Temple de la Renommée Virtuelle".
- ^ "The Montreal Gazette - Google News Archive Search". news.google.com.
- ^ "1927 Macdonald Brier - Curling Canada Stats Archive". stats.curling.io.
- ^ "1927 Macdonald Brier - Curling Canada Stats Archive".
- ^ "The Montreal Gazette - Google News Archive Search". news.google.com.
- ^ "1927 Macdonald Brier - Curling Canada Stats Archive".
- ^ "1927 Macdonald Brier - Curling Canada Stats Archive".
- ^ "1927 Macdonald Brier - Curling Canada Stats Archive".
- ^ "The Montreal Gazette - Google News Archive Search". news.google.com.
- ^ "1927 Macdonald Brier - Curling Canada Stats Archive".
- ^ Weeks, Bob; The Brier, pp 22-25
- ^ "Ossie Barkwell to Curl at Winnipeg". Regina Leader-Post. February 21, 1927. Retrieved September 17, 2020.
- ^ a b "Smith Rink of Haileybury is Curling Today". North Bay Nugget. March 1, 1927. Retrieved February 4, 2022.
- ^ "Haileybury Rink Plays in Toronto". North Bay Nugget. March 1, 1927. Retrieved February 4, 2022.
- ^ "Dominion Curling Tourney Proposed". Montreal Gazette. October 18, 1926. Retrieved October 10, 2020.
- ^ "Eight in First Brier". Regina Leader-Post. March 6, 1976. Retrieved October 10, 2020.
Macdonald Brier | |
---|
Labatt Brier | |
---|
Nokia Brier | |
---|
Tim Hortons Brier | |
---|
Montana's Brier | |
---|