Canadian men's curling championship
1960 Macdonald Brier |
---|
Host city | Fort William, Ontario |
---|
Arena | Fort William Gardens |
---|
Dates | March 7–11 |
---|
Attendance | 26,000 |
---|
Winner | Saskatchewan |
---|
Curling club | Regina CSC, Regina |
---|
Skip | Ernie Richardson |
---|
Third | Arnold Richardson |
---|
Second | Garnet Richardson |
---|
Lead | Wes Richardson |
---|
« 1959 1961 » |
The 1960 Macdonald Brier, the Canadian men's national curling championship, was held from March 7 to 11, 1960 at Fort William Gardens in Fort William, Ontario. A total of 26,000 fans attended the event.[1]
Team Saskatchewan, who was skipped by Ernie Richardson captured the Brier Tankard with a record of 9–1 in round robin play. This was the third time in which Saskatchewan had captured the Brier championship. Richardson became the third skip to win back-to-back Brier championships joining Gordon Hudson (1928 and 1929) and Matt Baldwin (1957 and 1958). Unlike Hudson and Baldwin before him, Richardson's rink was the first to win back-to-back Briers with the same four team members.
Richardson's rink would go on to complete in the 1960 Scotch Cup in Scotland where they repeated as World Champions defeating Scotland 5 games to none.
Teams
The teams are listed as follows:[2]
Alberta | British Columbia | Manitoba | New Brunswick |
Calgary CC, Calgary Skip: Stu Beagle Third: Jimmy Shields Second: Ronald Baker Lead: Fred Storey | Duncan CC, Duncan Skip: Glen Harper Third: Harvey Hodge Second: Frederick Duncan Lead: Vernon Kaspick | Strathcona CC, Winnipeg Skip: MacCabe Scales Third: George Landrum Second: John McCorrister Lead: Lloyd Goodman | Moncton CA, Moncton Skip: Harold Mabey Sr. Third: Harold Mabey Jr. Second: Harold Keith Lead: Ronald Lewis |
Newfoundland | Northern Ontario | Nova Scotia | Ontario |
Goose Bay CC, Goose Bay Skip: John-David Lyon Third: Harry Stanley Second: Reginald Goldburg Lead: James Tulley | Granite CC, Sudbury Skip: Don Groom Third: Arthur Silver Second: Bill Groom Lead: Alan Armstrong | Glooscap CC, Kentville Skip: Ian Baird Third: George Hansen Second: Robert Mann Lead: Duncan Smith | Kingston CC, Kingston Skip: Jack Edwards Third: Robert Elliott Second: Joseph Corkey Lead: George Binnington |
Prince Edward Island | Quebec | Saskatchewan |
Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Douglas Cameron Third: George Dillon Second: Allison Saunders Lead: Arnold Llewellyn | Lachine CC, Lachine Skip: Ernest Hunt Third: Gordon Cape Second: Rolf Hoppe Lead: Arthur Lamb | Regina CSC, Regina Skip: Ernie Richardson Third: Arnold Richardson Second: Garnet Richardson Lead: Wes Richardson |
Round-robin standings
Round-robin results
All draw times are listed in Eastern Time (UTC-05:00)[3]
Draw 1
Monday, March 7 3:00 PM
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Saskatchewan (Richardson) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 5 | 0 | 3 | 0 | 4 | 17 |
Manitoba (Scales) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
New Brunswick (Mabey) | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 12 |
Quebec (Hunt) | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | 5 | 0 | 0 | 4 | 0 | 16 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Northern Ontario (Groom) | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Nova Scotia (Baird) | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Beagle) | 4 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 12 |
Ontario (Edwards) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Draw 2
Monday, March 7 8:00 PM
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Saskatchewan (Richardson) | 2 | 1 | 2 | 3 | 3 | 0 | 1 | 3 | 1 | 0 | 0 | 3 | 19 |
Northern Ontario (Groom) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
New Brunswick (Mabey) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Alberta (Beagle) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 4 | 0 | 1 | 0 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
British Columbia (Harper) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Ontario (Edwards) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Newfoundland (Lyon) | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 13 |
Quebec (Hunt) | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 15 |
Draw 3
Tuesday, March 8 9:00 AM
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Newfoundland (Lyon) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Alberta (Beagle) | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 1 | 0 | 2 | 17 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Hunt) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 8 |
Nova Scotia (Baird) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Scales) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 8 |
Northern Ontario (Groom) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Draw 4
Tuesday, March 8 2:00 PM
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Hunt) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Saskatchewan (Richardson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Scales) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 13 |
Prince Edward Island (Cameron) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Baird) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Alberta (Beagle) | 2 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 11 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Edwards) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 10 |
New Brunswick (Mabey) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 8 |
Draw 5
Wednesday, March 9 3:00 PM
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Baird) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
British Columbia (Harper) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Beagle) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Saskatchewan (Richardson) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Hunt) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Manitoba (Scales) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Edwards) | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 13 |
Newfoundland (Lyon) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Draw 6
Wednesday, March 9 8:00 PM
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Saskatchewan (Richardson) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 12 |
British Columbia (Harper) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Northern Ontario (Groom) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Quebec (Hunt) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
New Brunswick (Mabey) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 10 |
Newfoundland (Lyon) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Baird) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Ontario (Edwards) | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Beagle) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Manitoba (Scales) | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 11 |
Draw 7
Thursday, March 10 9:00 AM
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Prince Edward Island (Cameron) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 |
Quebec (Hunt) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Saskatchewan (Richardson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Ontario (Edwards) | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
British Columbia (Harper) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Manitoba (Scales) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
New Brunswick (Mabey) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 10 |
Nova Scotia (Baird) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
Alberta (Beagle) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 9 |
Northern Ontario (Groom) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Draw 8
Thursday, March 10 3:00 PM
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Saskatchewan (Richardson) | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
New Brunswick (Mabey) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Prince Edward Island (Cameron) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Alberta (Beagle) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Newfoundland (Lyon) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Nova Scotia (Baird) | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 12 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Scales) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 8 |
Ontario (Edwards) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 10 |
Draw 9
Thursday, March 10 8:00 PM
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Newfoundland (Lyon) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Saskatchewan (Richardson) | 1 | 4 | 3 | 0 | 4 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | 21 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Hunt) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Alberta (Beagle) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Scales) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 3 | 0 | 0 | 12 |
New Brunswick (Mabey) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Edwards) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 11 |
Northern Ontario (Groom) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 9 |
Draw 10
Friday, March 11 9:30 AM
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Hunt) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
British Columbia (Harper) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Baird) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Saskatchewan (Richardson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 3 | 13 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Scales) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 11 |
Newfoundland (Lyon) | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Edwards) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 11 |
Prince Edward Island (Cameron) | 3 | 3 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 15 |
Draw 11
Friday, March 11 3:00 PM
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Beagle) | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | 16 |
British Columbia (Harper) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Baird) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Manitoba (Scales) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
Ontario (Edwards) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Quebec (Hunt) | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 11 |
References
- ^ "EE22_BrierSouvenirProgramFinal.pdf" (PDF). Curling Canada. p. 59. Archived (PDF) from the original on 25 April 2022. Retrieved 25 April 2022.
- ^ "1960 MacDonald Brier - Curling Canada Stats Archive". Archived from the original on 2021-05-09. Retrieved 2022-05-13.
- ^ "Brier Draw". The Montreal Star. newspapers.com. March 7, 1960. p. 27. Retrieved 13 May 2022.
External links
- Video: 1960 MacDonald Brier (Fort William, Ontario) on YouTube
Macdonald Brier | |
---|
Labatt Brier | |
---|
Nokia Brier | |
---|
Tim Hortons Brier | |
---|
Montana's Brier | |
---|