Curling competition at Edmonton, Alberta
1973 Macdonald Brier |
---|
Host city | Edmonton, Alberta |
---|
Arena | Klondike Gardens |
---|
Dates | March 5–11 |
---|
Attendance | 37,575 |
---|
Winner | Saskatchewan |
---|
Curling club | Regina CC, Regina |
---|
Skip | Harvey Mazinke |
---|
Third | Bill Martin |
---|
Second | George Achtymichuk |
---|
Lead | Dan Klippenstein |
---|
« 1972 1974 » |
The 1973 Macdonald Brier, the Canadian men's national curling championship was held from March 5 to 11, 1973 at the Klondike Gardens[1] in Edmonton, Alberta. The total attendance for the week was 37,575.
The event was memorable for having particularly bad ice conditions, considered by some as the "worst (Brier ice) ever manufactured". There was a great thickness of frost on the ice, which was also dotted by tiny pools of water.[2]
Despite not being considered favorites, Team Saskatchewan, who was skipped by Harvey Mazinke adapted best to the poor ice conditions and captured the Brier tankard as they finished round robin play with a 9–1 record. This was Saskatchewan's sixth Brier title overall and the only title that Mazinke skipped.
Mazinke's rink would go onto represent Canada in the 1973 Air Canada Silver Broom, the men's world curling championship on home soil in Regina, Saskatchewan where they won the silver medal.
This was the first Brier in which teams were allowed to concede games before all ends were complete as long as ten ends were played.[3]
Saskatchewan's 7–5 victory over Manitoba in Draw 5 was the fourth time in Brier history in which a game went into a second extra end. The other three instances were in 1955 and twice in 1965.
The Draw 7 matchup between New Brunswick and Northern Ontario saw five consecutive blank ends beginning in the fourth end, setting a then Brier record for most consecutive blank ends in one game.[4] This remains a Macdonald era record (until 1979) and wouldn't be broken in any Brier until 1989.
Teams
The teams were listed as follows:[5]
Alberta | British Columbia | Manitoba |
Fairview CC, Fairview Fourth: Mel Watchorn Skip: Jim Fox Second: Terry Watchorn Lead: Merv Watchorn | Richmond WC, Richmond Skip: Jack Tucker Third: Bernie Sparkes Second: Jim Armstrong Lead: Gerry Peckham | Granite CC, Winnipeg Skip: Danny Fink Third: Rod Hunter Second: Jim Pettapiece Lead: John Hunter |
New Brunswick | Newfoundland | Northern Ontario |
CFB Curtis Park CC, Chatham Skip: Louis Dugre Third: Joe Klein Second: Dave Romkey Lead: Doug Wiggins | Carol CC, Labrador City Skip: Jim Ward Third: Mike Brennan Second: Dick Narduzzi Lead: Jim Noble | Sudbury CC, Sudbury Skip: Don Harry Third: Morley Harry Second: Peter Wong Lead: Art Mousseau |
Nova Scotia | Ontario | Prince Edward Island |
Dartmouth CC, Dartmouth Skip: Peter Hope Third: Jim Florian Second: Gene Mattatall Lead: Bob Margeson | Scarboro G&CC, Scarborough Skip: Paul Savage Third: Bob Thompson Second: Ed Werenich Lead: Ron Green | Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Bob Dillon Third: Doug Cameron Second: John Fortier Lead: Merrill Wiginton |
Quebec | Saskatchewan |
Caledonia CC, Westmount Skip: Dave Moon Third: Andre Emong Second: Ken Graham Lead: Claude Coursol | Regina CC, Regina Skip: Harvey Mazinke Third: Bill Martin Second: George Achtymichuk Lead: Dan Klippenstein |
Round Robin standings
Round Robin Results
All draw times are listed in Mountain Standard Time (UTC-07:00).[5][6]
Draw 1
Monday, March 5, 2:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
New Brunswick (Dugre) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Manitoba (Fink) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | X | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Savage) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 10 |
Alberta (Watchorn) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Newfoundland (Ward) | 3 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 12 |
Quebec (Moon) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 11 |
Draw 2
Monday, March 5, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Newfoundland (Ward) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 11 |
Ontario (Savage) | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Fink) | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1 | X | 16 |
Northern Ontario (Harry) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
New Brunswick (Dugre) | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Alberta (Watchorn) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 7 |
Draw 3
Tuesday, March 6, 9:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
Alberta (Watchorn) | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 10 |
Northern Ontario (Harry) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Newfoundland (Ward) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
New Brunswick (Dugre) | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Savage) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 6 |
Quebec (Moon) | 2 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 11 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Hope) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Manitoba (Fink) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 10 |
Draw 4
Tuesday, March 6, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
New Brunswick (Dugre) | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Quebec (Moon) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Hope) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 10 |
Alberta (Watchorn) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
British Columbia (Tucker) | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 7 |
Manitoba (Fink) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | 11 |
Draw 5
Wednesday, March 7, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Final |
Manitoba (Fink) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Saskatchewan (Mazinke) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Newfoundland (Ward) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Nova Scotia (Hope) | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Moon) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | 2 | 2 | X | 15 |
Northern Ontario (Harry) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
New Brunswick (Dugre) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Ontario (Savage) | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
British Columbia (Tucker) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 10 |
Alberta (Watchorn) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Draw 6
Wednesday, March 7, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
Northern Ontario (Harry) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 1 | 9 |
Ontario (Savage) | 0 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
Saskatchewan (Mazinke) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Alberta (Watchorn) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Moon) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Nova Scotia (Hope) | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 11 |
Draw 7
Thursday, March 8, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Watchorn) | 1 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 2 | X | 14 |
Prince Edward Island (Dillon) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Moon) | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 8 |
British Columbia (Tucker) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Savage) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 10 |
Nova Scotia (Hope) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 9 |
Draw 8
Thursday, March 8, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
New Brunswick (Dugre) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Nova Scotia (Hope) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Moon) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Saskatchewan (Mazinke) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 3 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Fink) | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 8 |
Alberta (Watchorn) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
British Columbia (Tucker) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 |
Ontario (Savage) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 10 |
Draw 9
Friday, March 9, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Fink) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Newfoundland (Ward) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 1 | X | 12 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Savage) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Saskatchewan (Mazinke) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Hope) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Northern Ontario (Harry) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Prince Edward Island (Dillon) | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 11 |
Quebec (Moon) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Draw 10
Friday, March 9, 7:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Savage) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | 4 | 2 | 0 | X | 13 |
Prince Edward Island (Dillon) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Moon) | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 14 |
Manitoba (Fink) | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Watchorn) | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 1 | 3 | 2 | X | 17 |
Newfoundland (Ward) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Draw 11
Saturday, March 10, 11:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Watchorn) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 8 |
Quebec (Moon) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Hope) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 11 |
British Columbia (Tucker) | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Savage) | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | 12 |
Manitoba (Fink) | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 10 |
Awards
All-Star Team
The media selected the following curlers as All-Stars.[7]
Ross G.L. Harstone Award
The Ross Harstone Award was presented to the player chosen by their fellow peers as the curler who best represented Harstone's high ideals of good sportsmanship, observance of the rules, exemplary conduct and curling ability.[8][7]
Name | Team | Position |
Mel Watchorn | Alberta | Skip |
References
- ^ "Brier by the Numbers: Brier Records 1927 to Present" (PDF). Soudog's Curling History Site. March 12, 2007. p. 9.
- ^ The Brier, Bob Weeks, pg 121
- ^ The Brier, Bob Weeks, pg 122
- ^ "Macdonald Brier Records". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 2 March 2023.
- ^ a b "1973 Macdonald Brier". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 1 March 2023.
- ^ "Brier draw". Edmonton Journal. Newspapers.com. March 5, 1973. p. 45. Retrieved 2 March 2023.
- ^ a b BRIER INDIVIDUAL AWARDS & ALL-STAR TEAMS
- ^ "EE22_BrierSouvenirProgramFinal.pdf" (PDF). Curling Canada. p. 52. Archived (PDF) from the original on 25 April 2022. Retrieved 22 June 2022.
External links
- - Soudog Curling
- Curling Canada Youtube video
- CurlingZone Coverage
Macdonald Brier | |
---|
Labatt Brier | |
---|
Nokia Brier | |
---|
Tim Hortons Brier | |
---|
Montana's Brier | |
---|