Curling competition at Vancouver, British Columbia
1978 Macdonald Brier |
---|
Host city | Vancouver, British Columbia |
---|
Arena | Pacific Coliseum |
---|
Dates | March 5–10 |
---|
Attendance | 63,851[1] |
---|
Winner | Alberta |
---|
Curling club | Medicine Hat CC, Medicine Hat |
---|
Skip | Mike Chernoff |
---|
Fourth | Ed Lukowich |
---|
Second | Dale Johnston |
---|
Lead | Ron Schindle |
---|
« 1977 1979 » |
The 1978 Macdonald Brier, the Canadian men's curling championship was held March 5 to 10, 1978 at the Pacific Coliseum in Vancouver, British Columbia.[2] The total attendance for the week was a then-record 63,851 breaking the previous mark set at the 1976 Brier in Regina.[1]
Team Alberta, who was skipped by Mike Chernoff won the Brier tankard by finishing the round robin with a 9–2 record. This was Alberta's thirteenth Brier championship overall. Chernoff's rink would go onto represent Canada in the 1978 Air Canada Silver Broom, the men's world curling championship on home soil in Winnipeg, Manitoba where they lost in the semifinal to Norway.
Nova Scotia's 14–1 six end victory over Manitoba in Draw 6 tied a record set in 1929 for fewest ends played in a single game.[3]
Teams
The teams are listed as follows:[4]
Alberta | British Columbia | Manitoba |
Medicine Hat CC, Medicine Hat Fourth: Ed Lukowich Skip: Mike Chernoff Second: Dale Johnston Lead: Ron Schindle | Vancouver CC, Vancouver Skip: Bernie Sparkes Third: Ron Thompson Second: Al Cook Lead: Keiven Bauer | Heather CC, Winnipeg Skip: Doug Harrison Third: Jim Sampson Second: Rick Hoffman Lead: Bryan Wood |
New Brunswick | Newfoundland | Northern Ontario |
Thistle-St. Andrew's CC, Saint John Skip: Pete Murray Third: Ralph McLenaghan Second: Dough Trecartin Lead: Bill Oliver | Goose Bay CC, Happy Valley-Goose Bay Skip: Bob Rowe Third: Tom Melnyk Second: Tony Pilling Lead: Charles Fennimore | Kapuskasing CC, Kapuskasing Skip: Barry Mutrie Third: John Ballantyne Second: John K. Ross Lead: Edward Bowcock |
Nova Scotia | Ontario | Prince Edward Island |
Dartmouth CC, Dartmouth Skip: Alan Darragh Third: Peter McPhee Second: Mike Currie Lead: Lowell Goulden | London CC, London Skip: Gerry Hodson Third: Barry Paterson Second: Glenn Webster Lead: Ross Guest | Summerside CC, Summerside Skip: Peter McDonald Third: Rod McDonald Second: Ron Casey Lead: Keith Wedge |
Quebec | Saskatchewan | Northwest Territories/Yukon |
Caledonia CC, Westmount Skip: Steve Ducat Third: Karl Murovic Second: Glenn Aldridge Lead: Malcolm Turner | Nutana CC, Saskatoon Skip: Rick Folk Third: Bob Thompson Second: Tom Wilson Lead: Rodger Schmidt | Fort Smith CC, Fort Smith Skip: Howie Brazeau Third: Jim Schaefer Second: Charles Schaefer Lead: Malcolm MacEachern |
Round Robin standings
Final Round Robin standings[4]
Round Robin results
All draw times are listed in Pacific Standard Time (UTC-08:00).[5][4]
Draw 1
Sunday, March 5, 2:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Harrison) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Alberta (Chernoff) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Murray) | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Nova Scotia (Darragh) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Mutrie) | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 9 |
Ontario (Hodson) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 6 |
Draw 2
Monday, March 6, 1:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Hodson) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 9 |
New Brunswick (Murray) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Darragh) | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Newfoundland (Rowe) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Mutrie) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Quebec (Ducat) | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | X | 11 |
Draw 3
Monday, March 6, 7:30 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Rowe) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Ontario (Hodson) | 0 | 1 | 1 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Ducat) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
New Brunswick (Murray) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 9 |
Draw 4
Tuesday, March 7, 1:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Chernoff) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
New Brunswick (Murray) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Ducat) | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Manitoba (Harrison) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Draw 5
Wednesday, March 8, 1:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Ducat) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Newfoundland (Rowe) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Harrison) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Ontario (Hodson) | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Chernoff) | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 8 |
Northern Ontario (Mutrie) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 5 |
Draw 6
Wednesday, March 8, 7:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Rowe) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Alberta (Chernoff) | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Darragh) | 2 | 3 | 1 | 0 | 4 | 4 | X | X | X | X | 14 |
Manitoba (Harrison) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Draw 7
Thursday, March 9, 1:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Darragh) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Ontario (Hodson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Alberta (Chernoff) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 9 |
Quebec (Ducat) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 8
Thursday, March 9, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Murray) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 | X | 10 |
Manitoba (Harrison) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Ducat) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Ontario (Hodson) | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Draw 9
Friday, March 10, 1:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Darragh) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Alberta (Chernoff) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Hodson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Saskatchewan (Folk) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | 8 |
Draw 10
Friday, March 10, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Chernoff) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Saskatchewan (Folk) | 2 | 1 | 3 | 0 | 2 | 4 | 0 | 1 | X | X | 13 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Rowe) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 8 |
Manitoba (Harrison) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Ducat) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Nova Scotia (Darragh) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 2 | X | 9 |
Draw 11
Saturday, March 11, 11:45 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Hodson) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Alberta (Chernoff) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 2 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Saskatchewan (Folk) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Quebec (Ducat) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Harrison) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | X | 9 |
Northern Ontario (Mutrie) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Awards
All-Star Team
The media selected the following curlers as All-Stars.[6]
Ross G.L. Harstone Award
The Ross Harstone Award was presented to the player chosen by their fellow peers as the curler who best represented Harstone's high ideals of good sportsmanship, observance of the rules, exemplary conduct and curling ability.[7][6]
References
- ^ a b "2023 Tim Hortons Brier Media Guide" (PDF). Curling Canada. p. 79. Retrieved 2 March 2023.
- ^ Gilchrist, Kent (March 4, 1978). "Sparkes predicts a 9-2 will do". The Vancouver Province. Newspapers.com. p. 23. Retrieved 8 March 2023.
- ^ "Macdonald Brier Records". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 8 March 2023.
- ^ a b c "1978 Macdonald Brier". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 8 March 2023.
- ^ "1978 Brier curling draw". The Vancouver Province. Newspapers.com. March 4, 1978. p. 24. Retrieved 8 March 2023.
- ^ a b BRIER INDIVIDUAL AWARDS & ALL-STAR TEAMS
- ^ "EE22_BrierSouvenirProgramFinal.pdf" (PDF). Curling Canada. p. 52. Archived (PDF) from the original on 25 April 2022. Retrieved 22 June 2022.
External links
- Final Draw on YouTube (featuring Alberta vs. Ontario)
- Rosters - Soudog Curling
Macdonald Brier | |
---|
Labatt Brier | |
---|
Nokia Brier | |
---|
Tim Hortons Brier | |
---|
Montana's Brier | |
---|