Canadian women's curling championship
1981 Canadian Ladies Curling Association Championship |
---|
Host city | St. John's, Newfoundland |
---|
Arena | Memorial Stadium |
---|
Dates | February 21–28 |
---|
Winner | Alberta |
---|
Curling club | North Hill CC, Calgary |
---|
Skip | Susan Seitz |
---|
Third | Judy Erickson |
---|
Second | Myrna McKay |
---|
Lead | Betty McCracken |
---|
Finalist | Newfoundland (Sue Anne Bartlett) |
---|
|
The 1981 Canadian Ladies Curling Association Championship, (nicknamed "The Lassie"), the Canadian women's curling championship was from February 21 to 28, 1981 at Memorial Stadium in St. John's, Newfoundland. It was the final year before Scott Paper began sponsoring the event.
Team Alberta, who was skipped by Susan Seitz won the event as they defeated the home province, Newfoundland in the final 7–3. This was the fourth overall championship for Alberta and the only national championship for Seitz.
The Seitz rank would go onto represent Canada in the 1981 Royal Bank of Scotland World Women's Curling Championship in Perth, Scotland where they finished runner-up losing to Sweden in the final.
Teams
The teams are listed as follows:[1]
Alberta | British Columbia | Manitoba | New Brunswick |
North Hill CC, Calgary Skip: Susan Seitz Third: Judy Erickson Second: Myrna McKay Lead: Betty McCracken | Comox Valley CC, Courtenay Skip: Barbara Parker Third: Sharon Hastings Second: Donna Cunliffe Lead: Sheila Mellis | Fort Garry Business Girls CC, Winnipeg Skip: Joan Ingram Third: Lorraine Bradawaski Second: Lorraine Byrnes Lead: Elaine James | Carleton CC, Saint John Skip: Barbara Anne Hutton Third: Nancy Steele Second: Jane Hutton Lead: Lorraine Brewer |
Newfoundland | Nova Scotia | Ontario | Prince Edward Island |
Carol CC, Labrador City Skip: Sue Anne Bartlett Third: Patricia Dwyer Second: Joyce Narduzzi Lead: Jo Ann Bepperling | Truro CC, Truro Skip: Judy Burgess Third: Yvonne Bagnell Second: Mary Bentley Lead: Beth Smith | Sudbury CC, Sudbury Skip: Sheila Seltzer Third: Brenda Buchanan Second: Marcia Poulin Lead: Beth Dykalski | Silver Fox CC, Summerside Skip: Beverly Millar Third: Elizabeth Miles Second: Norma Worth Lead: Wanda McLean |
Quebec | Saskatchewan | Northwest Territories/Yukon |
Sigma CC, Val-d'Or Skip: Micheline Tremblay Third: Nicole Belisle Second: Margot Lepage Lead: Carmen Gauthier | Wadena CC, Wadena Skip: Susan Altman Third: Gloria Leach Second: Delores Syrota Lead: Joan Sweatman | Yellowknife CC, Yellowknife Skip: Donna Alexander Third: Doris Sekulich Second: Cecille Ward Lead: Marilyn Paradis |
Round Robin standings
Final Round Robin standings[1]
Round Robin results
All times are listed in Newfoundland Standard Time (UTC-03:30).[1][2]
Draw 1
Saturday, February 21, 2:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Burgess) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Quebec (Tremblay) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6 | X | 10 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hutton) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Alberta (Seitz) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Manitoba (Ingram) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Draw 2
Saturday, February 21, 7:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Saskatchewan (Altman) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Tremblay) | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Manitoba (Ingram) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Burgess) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Ontario (Seltzer) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | X | 11 |
Draw 3
Sunday, February 22, 1:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Ingram) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Ontario (Seltzer) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Tremblay) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Saskatchewan (Altman) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | X | 10 |
Draw 4
Sunday, February 22, 7:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Tremblay) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
New Brunswick (Hutton) | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Seltzer) | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | X | 11 |
Saskatchewan (Altman) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Ingram) | 2 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | X | 12 |
Nova Scotia (Burgess) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Draw 5
Monday, February 23, 1:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Saskatchewan (Altman) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Nova Scotia (Burgess) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Parker) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Alberta (Seitz) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Seltzer) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | 7 |
New Brunswick (Hutton) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Draw 6
Monday, February 23, 7:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Alberta (Seitz) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Burgess) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
New Brunswick (Hutton) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Altman) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Manitoba (Ingram) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Draw 7
Tuesday, February 24, 1:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hutton) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 5 |
Manitoba (Ingram) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Seitz) | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 9 |
Quebec (Tremblay) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 3 |
Draw 8
Tuesday, February 24, 7:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Tremblay) | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 9 |
British Columbia (Parker) | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | X | 11 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Seitz) | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Ontario (Seltzer) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 6 |
Draw 9
Wednesday, February 25, 1:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Seitz) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 9 |
Nova Scotia (Burgess) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Parker) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Ontario (Seltzer) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Tremblay) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Newfoundland (Bartlett) | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | 3 | 2 | X | X | X | 11 |
Draw 10
Wednesday, February 25, 7:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Seltzer) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Ingram) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Alberta (Seitz) | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | X | X | X | X | 9 |
Draw 11
Thursday, February 26, 1:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Parker) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 10 |
Manitoba (Ingram) | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 11 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | X | 7 |
Nova Scotia (Burgess) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Seltzer) | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 3 | X | X | X | X | 10 |
Quebec (Tremblay) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Altman) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Alberta (Seitz) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Playoffs
Semifinal
Friday, February 27[3]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Ingram) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Newfoundland (Bartlett) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Final
Saturday, February 28, 4:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Seitz) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
References
- ^ a b c "1981 CLCA Curling Championship". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 27 February 2023.
- ^ "Women's draw is set". The Regina Leader-Post. Newspapers.com. February 21, 1981. Retrieved 27 February 2023.
- ^ "Canadian Women's". Saskatoon Star-Phoenix. February 28, 1981. p. 37. Retrieved February 21, 2021.
- Curlingzone
- Soudog
- Calgary Herald, March 2, 1981, pg 80
Diamond D Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Macdonald Lassies Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Scott Tournament of Hearts | |
---|
Scotties Tournament of Hearts | |
---|