Canadian women's curling championship
1992 Scott Tournament of Hearts |
---|
Host city | Halifax, Nova Scotia |
---|
Arena | Halifax Metro Centre |
---|
Dates | February 29–March 7 |
---|
Attendance | 42,093[1] |
---|
Winner | Manitoba |
---|
Curling club | Fort Rouge CC, Winnipeg |
---|
Skip | Connie Laliberte |
---|
Third | Laurie Allen |
---|
Second | Cathy Gauthier |
---|
Lead | Janet Arnott |
---|
Alternate | Arlene MacLeod |
---|
Finalist | Canada (Julie Sutton) |
---|
|
The 1992 Scott Tournament of Hearts, the Canadian women's national curling championship, was held from February 29 to March 7, 1992, at the Halifax Metro Centre in Halifax, Nova Scotia.[2] The total attendance for the week was 42,093.[1]
Team Manitoba, who was skipped by Connie Laliberte won the event as they beat defending champion Julie Sutton and Team Canada 7–3 in the final after nine ends. Manitoba reached the final after beating British Columbia in the semifinal 7–6. This was Manitoba's fourth title overall and the second of three skipped by Laliberte, who also skipped Manitoba's last title in 1984. The eight years between titles for Laliberte along with lead Janet Arnott tied Joyce McKee's then-record for the longest period between title wins.
Laliberte's rink would go onto represent Canada at the 1992 Canada Safeway World Women's Curling Championship held in Garmisch-Partenkirchen, Germany where they lost in the semifinal to eventual champion Sweden.
The 121 blank ends during the event tied the record set the previous year for the most blank ends during a single tournament. As of 2023, this record still stands. Additionally, the final saw the following final game records either tied or set:[3]
- The three points scored by Team Canada tied a record for the fewest points by one team in a final, matching Team Canada in 1986 and Manitoba in 1987.
- Manitoba set or tied the following steal records for a final game:
- Most stolen ends in a final game (4)
- Most points from stolen ends in a final game (5, tied record set by Team Canada in 1986)
- Most consecutive stolen ends in a final game (3, beginning in the sixth end)
- This was also the last final until 2023 to be conceded without any rocks being thrown in the tenth end
Teams
The teams were listed as follows:[4]
Team Canada | Alberta | British Columbia | Manitoba |
Juan de Fuca CC, Victoria Skip: Julie Sutton Third: Jodi Sutton Second: Melissa Soligo Lead: Karri Willms Alternate: Elaine Dagg-Jackson | Calgary Ladies S.L., Calgary Skip: Cheryl Bernard Third: Allison Earl Second: Barb Davies Lead: Bev Kellerman Alternate: Judy Pendergast | Richmond CC, Richmond Skip: Lisa Walker Third: Kelley Owen Second: Cindy McArdie Lead: Cathy Sauer Alternate: Lindsay Sparkes | Fort Rouge CC, Winnipeg Skip: Connie Laliberte Third: Laurie Allen Second: Cathy Gauthier Lead: Janet Arnott Alternate: Arlene MacLeod |
New Brunswick | Newfoundland | Nova Scotia | Ontario |
Thistle St. Andrews CC, Saint John Skip: Heidi Hanlon Third: Kathy Floyd Second: Sheri Stewart Lead: Judy Blanchard Alternate: Mary Harding | Carol CC, Labrador City Skip: Sue Anne Bartlett Third: Marcie Brown Second: Helen Nichols[a] Lead: Cathy Combden Alternate: Debbie Porter[a] | Halifax CC, Halifax Skip: Colleen Jones Third: Mary Mattatall Second: Kim Kelly Lead: Sue Green Alternate: Tara Phillips | Port Arthur CC, Thunder Bay Skip: Kim Clark Third: Tracy Kennedy Second: Patty Wilson Lead: Peggy Barrette Alternate: Marlene Inglis |
Prince Edward Island | Quebec | Saskatchewan | Yukon/Northwest Territories |
Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Kim Dolan Third: Susan McInnis Second: Julie Scales Lead: Marion MacAulay Alternate: Cathy Dillon | Buckinham CC, Buckingham Skip: Agnes Charette Third: Chantal Osborne Second: France Charette Lead: Sylvie Daniel Alternate: Sylvie Girard | Tartan CC, Regina Skip: Michelle Schneider Third: Kathy Fahlman Second: Joan Stricker Lead: Lorie Kehler Alternate: Kendra Richard | Whitehorse CC, Whitehorse Skip: Dawn Moses Third: Debbie Stokes Second: Lisa Leblanc Lead: Loralee Laberge Alternate: Rhonda Horte |
Round Robin standings
Final Round Robin standings[4]
Round Robin results
All draw times are in Atlantic Standard Time (UTC-04:00).[4][5]
Draw 1
Saturday, February 29, 3:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Sutton) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Alberta (Bernard) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 6 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 4 |
Draw 2
Saturday, February 29, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Ontario (Clark) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Newfoundland (Bartlett) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Walker) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Canada (Sutton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Saskatchewan (Schneider) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 7 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 |
Draw 3
Sunday, March 1, 10:30 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Clark) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Quebec (Charette) | 1 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | X | 10 |
Draw 4
Sunday, March 1, 3:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Schneider) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 6 |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Draw 5
Sunday, March 1, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Canada (Sutton) | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Saskatchewan (Schneider) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Laliberte) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Ontario (Clark) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Draw 6
Monday, March 2, 10:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 | X | 13 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
British Columbia (Walker) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | X | 7 |
Alberta (Bernard) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Schneider) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Canada (Sutton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Draw 7
Monday, March 2, 3:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Laliberte) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | 8 |
Saskatchewan (Schneider) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Bernard) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Ontario (Clark) | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 9 |
Draw 8
Monday, March 2, 7:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Sutton) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 5 |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Ontario (Clark) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Draw 9
Tuesday, March 3, 10:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Ontario (Clark) | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
British Columbia (Walker) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 |
Draw 10
Tuesday, March 3, 3:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Alberta (Bernard) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Sutton) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 11
Tuesday, March 3, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Bernard) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Saskatchewan (Schneider) | 1 | 1 | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 | 1 | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Clark) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Canada (Sutton) | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
New Brunswick (Hanlon) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5 |
Draw 12
Wednesday, March 4, 10:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Prince Edward Island (Dolan) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Canada (Sutton) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Saskatchewan (Schneider) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Draw 13
Wednesday, March 4, 3:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Bernard) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
British Columbia (Walker) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Laliberte) | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | X | 9 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Sutton) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Draw 14
Wednesday, March 4, 7:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Alberta (Bernard) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Walker) | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | X | 10 |
Ontario (Clark) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Draw 15
Thursday, March 5, 10:30 am
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Laliberte) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | 7 |
Alberta (Bernard) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Draw 16
Thursday, March 5, 3:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 2 | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Jones) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 3 | X | 9 |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Bernard) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 6 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Schneider) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 6 |
Ontario (Clark) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Draw 17
Thursday, March 5, 7:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Sutton) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Nova Scotia (Jones) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Bartlett) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Quebec (Charette) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Playoffs
Semifinal
Friday, March 6, 7:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
British Columbia (Walker) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Final
Saturday, March 7, 2:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Sutton) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Manitoba (Laliberte) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | X | 7 |
Statistics
Top 5 player percentages
Final Round Robin Percentages[4]
Awards
The all-star team and sportsmanship award winners were as follows:[6]
All-Star Team
Joyce Myers Award
The Scotties Tournament of Hearts Sportsmanship Award is presented to the curler who best embodies the spirit of curling at the Scotties Tournament of Hearts. The winner was selected in a vote by all players at the tournament.
Prior to 1998, the award was named after a notable individual in the curling community where the tournament was held that year. For this edition, the award was named after Joyce Myers, a builder who was very involved in the curling administration, coaching, instructing, and officiating which earned her the Herb Millhan Award in 1986 for outstanding contribution to the Curling Canada program.[7]
New Brunswick skip Heidi Hanlon became the first two-time recipient of the sportsmanship award after previously winning the award in 1989.
Notes
- ^ a b Team Newfoundland alternate Debbie Porter threw second stones for Draws 2–6 and 9.
References
- ^ a b "2023 Scotties Tournament of Hearts Media Guide" (PDF). Curling Canada. p. 85. Retrieved 17 March 2023.
- ^ "Archived copy" (PDF). cdn.curling.ca. Archived from the original (PDF) on 13 August 2011. Retrieved 22 May 2022.
{{cite web}}
: CS1 maint: archived copy as title (link) - ^ "Hearts Records". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 20 March 2023.
- ^ a b c d "1992 Scott Tournament of Hearts". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 20 March 2023.
- ^ "Canadian Women's Championship". The Ottawa Citizen. Newspapers.com. February 28, 1992. p. C4. Retrieved 24 March 2023.
- ^ "2023 Scotties Tournament of Hearts Media Guide" (PDF). Curling Canada. p. 148. Retrieved 28 February 2023.
- ^ "Myers, Joyce". Curling Canada Hall of Fame. Retrieved 23 March 2023.
Diamond D Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Macdonald Lassies Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Scott Tournament of Hearts | |
---|
Scotties Tournament of Hearts | |
---|