1995–96 in Ukrainian football
The 1995–96 season was the fourth season of competitive football in Ukraine.
National team
Lithuania v Ukraine
6 September 1995 UEFA Euro 1996 qualifying | Lithuania | 1–3 | Ukraine | Vilnius, Lithuania |
Sukristov 10' Maciulevičius 17' | Report[1] | Kalitvintsev 4' Horilyi 53' Huseinov 66', 70' Holovko 81' Husin 83' | Stadium: Zalgiris Stadium Attendance: 6,000 Referee: Brendan Shorte (Ireland) |
Slovenia v Ukraine
11 October 1995 UEFA Euro 1996 qualifying | Slovenia | 3–2 | Ukraine | Ljubljana, Slovenia |
Udovič 33' Milanič 48' Udovic 50', 90' Zahovic 73' Galič 74' | Report[2] | Zhabchenko 16' Skrypnyk 21' Skrypnyk 23' Huseinov 44' Holovko 45' Nahornyak 80' | Stadium: Stadion za Bežigradom Attendance: 2,750 Referee: Alain Hammer (Luxembourg) |
Italy v Ukraine
11 November 1995 UEFA Euro 1996 qualifying | Italy | 3–1 | Ukraine | Bari, Italy |
Ravanelli 21', 49' Baggio 32' Maldini 53' Crippa 70' | Report[3] | Bezhenar 11' Polunin 19' Luzhnyi 57' | Stadium: Stadio San Nicola Attendance: 43,999 Referee: Serge Muhmenthaler (Switzerland) |
Moldova v Ukraine
9 April 1996 Friendly | Moldova | 2–2 | Ukraine | Chişinău, Moldova |
17:00 (UTC+03:00) | Testemitanu 72' Popovici 83' | Report | Huseinov 49', 66' | Stadium: Stadionul Republican Attendance: 7,000 Referee: Vadim Zhuk (Belarus) |
Turkey v Ukraine
1 May 1996 Friendly | Turkey | 3–2 | Ukraine | Samsun, Turkey |
20:00 (UTC+03:00) | Şükür 7' Yiğit 13' Kerimoğlu 32' | Report | Shevchenko 10' Huseinov 34' | Stadium: 19 Mayıs Stadium Attendance: 18,000 Referee: Otar Guntadze (Georgia) |
- v
- t
- e
Ukraine squad for 1996 UEFA Euro qualification
Oleh Suslov (6, -7), Dmytro Tyapushkin (4, -8), Oleksandr Shovkovskyi (1), Dmytro Shutkov (0) — Oleh Luzhnyi (8), Hennadiy Orbu (8), Tymerlan Huseinov (7, 5), Serhiy Konovalov (6, 1), Yuriy Kalitvintsev (6, 1), Oleksandr Yevtushok (6), Viktor Skrypnyk (5, 1), Serhiy Nahornyak (5), Yevhen Pokhlebayev (5), Oleksandr Holovko (4), Ihor Zhabchenko (4), Serhiy Shmatovalenko (4), Serhiy Bezhenar (4), Serhiy Kovalets (3), Ihor Petrov (3), Viktor Leonenko (3), Yuriy Maksymov (3), Volodymyr Horilyi (3), Serhiy Popov (3), Andriy Husyn (2, 1), Andriy Polunin (2, 1), Oleh Kuznetsov (2), Serhiy Lezhentsev (2), Yuriy Bukel (2), Andriy Telesnenko (2), Serhiy Mizin (2), Andriy Shevchenko (2), Serhiy Diryavka (2), Yuriy Sak (1), Borys Finkel (1), Oleh Protasov (1), Oleksiy Mykhailychenko (1), Dmytro Mykhailenko (1), Hennadiy Lytovchenko (1), Serhiy Skachenko (1), Yuriy Martynov (1), Andriy Khomyn (1), Oleh Naduda (1), Oleksandr Palianytsia (1), Pavlo Shkapenko (1), Volodymyr Sharan (1), Oleksiy Antyukhin (0)
Urmas Kirs (Estonia for Ukraine)
Premier League
League table
Pos | Team
| Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Kyiv[a] (C) | 34 | 24 | 7 | 3 | 65 | 17 | +48 | 79 | Qualification to Champions League qualifying round |
2 | Chornomorets Odesa | 34 | 22 | 7 | 5 | 56 | 25 | +31 | 73 | Qualification to UEFA Cup second qualifying round |
3 | Dnipro Dnipropetrovsk | 34 | 19 | 6 | 9 | 65 | 34 | +31 | 63 | |
4 | CSKA-Borysfen Kyiv | 34 | 15 | 11 | 8 | 47 | 27 | +20 | 56 | |
5 | Metalurh Zaporizhzhia | 34 | 16 | 4 | 14 | 49 | 42 | +7 | 52 | |
6 | Zirka-NIBAS Kirovohrad | 34 | 14 | 8 | 12 | 37 | 33 | +4 | 50 | |
7 | Torpedo Zaporizhzhia | 34 | 15 | 3 | 16 | 40 | 46 | −6 | 48 | |
8 | Karpaty Lviv | 34 | 12 | 10 | 12 | 39 | 39 | 0 | 46 | |
9 | Kremin Kremenchuk | 34 | 14 | 4 | 16 | 46 | 56 | −10 | 46 | |
10 | Shakhtar Donetsk | 34 | 13 | 6 | 15 | 44 | 43 | +1 | 45 | Qualification to Intertoto Cup group stage |
11 | Prykarpattya Ivano-Frankivsk | 34 | 12 | 8 | 14 | 49 | 49 | 0 | 44 | |
12 | Tavriya Simferopol | 34 | 12 | 8 | 14 | 46 | 46 | 0 | 44 | |
13 | Nyva Ternopil | 34 | 13 | 3 | 18 | 37 | 42 | −5 | 42 | |
14 | Kryvbas Kryvyi Rih | 34 | 11 | 9 | 14 | 43 | 52 | −9 | 42 | |
15 | Nyva Vinnytsia[a] | 34 | 11 | 7 | 16 | 28 | 36 | −8 | 40 | Qualification to Cup Winners' Cup qualifying round |
16 | SC Mykolaiv (R) | 34 | 10 | 8 | 16 | 37 | 53 | −16 | 38 | Relegated to Ukrainian First League |
17 | Volyn Lutsk (R) | 34 | 9 | 7 | 18 | 34 | 58 | −24 | 34 | |
18 | Zorya Luhansk (R) | 34 | 4 | 4 | 26 | 16 | 80 | −64 | 16 |
Source: uafootball.net.ua
Rules for classification: 1st points; 2nd goal difference; 3rd goal scored
(C) Champions; (R) Relegated
Notes:
Rules for classification: 1st points; 2nd goal difference; 3rd goal scored
(C) Champions; (R) Relegated
Notes:
- ^ a b Participant of the 1996 Ukrainian Cup Final
First League
League table
Pos | Team
| Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vorskla Poltava (C, P) | 42 | 32 | 7 | 3 | 92 | 37 | +55 | 103 | Promoted to Vyshcha Liha |
2 | Bukovyna Chernivtsi | 42 | 30 | 5 | 7 | 83 | 34 | +49 | 95 | |
3 | Stal Alchevsk | 42 | 26 | 5 | 11 | 73 | 40 | +33 | 83 | |
4 | Polihraftekhnika Oleksandria | 42 | 23 | 7 | 12 | 69 | 37 | +32 | 76 | |
5 | Metalurh Nikopol | 42 | 23 | 5 | 14 | 59 | 40 | +19 | 74 | |
6 | Dynamo-2 Kyiv | 42 | 20 | 12 | 10 | 64 | 42 | +22 | 72 | |
7 | Khimik Severodonetsk | 42 | 20 | 11 | 11 | 68 | 32 | +36 | 71 | |
8 | Naftovyk Okhtyrka | 42 | 18 | 12 | 12 | 52 | 37 | +15 | 66 | |
9 | Shakhtar Makiivka | 42 | 19 | 7 | 16 | 63 | 55 | +8 | 64 | |
10 | Krystal Chortkiv | 42 | 19 | 6 | 17 | 70 | 54 | +16 | 63 | |
11 | FC Lviv | 42 | 18 | 8 | 16 | 55 | 42 | +13 | 62 | |
12 | Podillia Khmelnytskyi | 42 | 17 | 11 | 14 | 57 | 50 | +7 | 62 | |
13 | Yavir Krasnopillia | 42 | 17 | 9 | 16 | 53 | 43 | +10 | 60 | |
14 | Khimik Zhytomyr | 42 | 16 | 10 | 16 | 55 | 57 | −2 | 58 | |
15 | Naftokhimik Kremenchuk (D) | 42 | 16 | 7 | 19 | 43 | 45 | −2 | 55 | Withdrew |
16 | Veres Rivne | 42 | 15 | 9 | 18 | 39 | 49 | −10 | 54 | |
17 | Zakarpattia Uzhhorod | 42 | 14 | 8 | 20 | 49 | 67 | −18 | 50 | |
18 | SC Odesa | 42 | 11 | 11 | 20 | 35 | 63 | −28 | 44 | |
19 | Metalist Kharkiv | 42 | 10 | 9 | 23 | 40 | 54 | −14 | 39 | |
20 | Dnipro Cherkasy | 42 | 6 | 4 | 32 | 26 | 91 | −65 | 22 | |
21 | Ratusha Kamyanets-Podilskyi (R) | 42 | 6 | 2 | 34 | 14 | 103 | −89 | 20 | Relegation to Druha Liha |
22 | Skala Stryi (R) | 42 | 2 | 3 | 37 | 21 | 108 | −87 | 9 |
Source: [citation needed]
(C) Champions; (D) Withdrew; (P) Promoted; (R) Relegated
(C) Champions; (D) Withdrew; (P) Promoted; (R) Relegated
Second League
Group A
Pos | Team
| Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CSKA Kyiv (C, P) | 40 | 27 | 8 | 5 | 61 | 27 | +34 | 89 | Promoted to Persha Liha |
2 | Krystal Kherson | 40 | 24 | 7 | 9 | 75 | 29 | +46 | 79 | Play off |
3 | Khutrovyk Tysmenytsia | 40 | 24 | 3 | 13 | 66 | 33 | +33 | 75 | |
4 | Obolon Kyiv | 40 | 22 | 9 | 9 | 60 | 35 | +25 | 75 | |
5 | Kalush | 40 | 22 | 8 | 10 | 64 | 31 | +33 | 74 | |
6 | Nyva-Cosmos Myronivka | 40 | 21 | 10 | 9 | 59 | 36 | +23 | 73 | |
7 | Desna Chernihiv | 40 | 21 | 9 | 10 | 55 | 30 | +25 | 72 | |
8 | Haray Zhovkva | 40 | 20 | 7 | 13 | 49 | 35 | +14 | 67 | |
9 | Systema-Boreks Borodianka | 40 | 17 | 12 | 11 | 34 | 31 | +3 | 63 | |
10 | Hazovyk Komarno | 40 | 18 | 8 | 14 | 47 | 38 | +9 | 62 | |
11 | Avanhard Zhydachiv | 40 | 18 | 8 | 14 | 44 | 44 | 0 | 62 | |
12 | Karpaty Mukacheve | 40 | 17 | 8 | 15 | 39 | 35 | +4 | 59 | |
13 | Keramik Baranivka | 40 | 18 | 5 | 17 | 38 | 41 | −3 | 59 | |
14 | Halychyna Drohobych | 40 | 16 | 8 | 16 | 39 | 40 | −1 | 56 | |
15 | Skhid Slavutych | 40 | 14 | 10 | 16 | 43 | 51 | −8 | 52 | |
16 | Olimpiya Yuzhnoukrainsk | 40 | 12 | 7 | 21 | 34 | 67 | −33 | 43 | |
17 | Ros Bila Tserkva | 40 | 10 | 9 | 21 | 28 | 61 | −33 | 39 | |
18 | Ahrotekhservis Sumy (D) | 40 | 8 | 6 | 26 | 25 | 77 | −52 | 30 | Dissolved |
19 | Skify Lviv[a] (D) | 40 | 6 | 5 | 29 | 20 | 28 | −8 | 23 | Withdrew |
20 | Dynamo-Flesh Odesa (D) | 40 | 3 | 6 | 31 | 12 | 85 | −73 | 15 | Dissolved |
21 | Kakhovka[a] (D) | 40 | 3 | 3 | 34 | 11 | 49 | −38 | 12 | Withdrew |
22 | Temp-Advis-2 Shepetivka[b] (D) | 7 | 0 | 0 | 7 | 2 | 15 | −13 | 0 |
Source: uafootball.net.ua
(C) Champions; (D) Disqualified; (P) Promoted
Notes:
(C) Champions; (D) Disqualified; (P) Promoted
Notes:
- ^ a b SC Skify Lviv and FC Kakhovka quit the League after the first half.
- ^ FC Temp-Advis-2 Shepetivka stopped its participation after the 7th round (results were scratched).
Group B
Pos | Team
| Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Metalurh Mariupol (C, P) | 38 | 30 | 4 | 4 | 70 | 24 | +46 | 94 | Promoted to Persha Liha |
2 | Metalurh Donetsk (O, P) | 38 | 24 | 7 | 7 | 53 | 27 | +26 | 79 | Play off |
3 | Metalurh Novomoskovsk | 38 | 23 | 6 | 9 | 53 | 33 | +20 | 75 | |
4 | Oskil Kupiansk | 38 | 21 | 7 | 10 | 45 | 28 | +17 | 70 | |
5 | Avanhard-Industria Rovenky | 38 | 19 | 11 | 8 | 45 | 36 | +9 | 68 | |
6 | Tytan Armyansk | 38 | 19 | 10 | 9 | 59 | 38 | +21 | 67 | |
7 | Shakhtar Stakhanov | 38 | 19 | 9 | 10 | 41 | 33 | +8 | 66 | |
8 | Viktor Zaporizhzhia | 38 | 19 | 5 | 14 | 54 | 34 | +20 | 62 | |
9 | Shakhtar-2 Donetsk | 38 | 18 | 7 | 13 | 44 | 32 | +12 | 61 | |
10 | Dynamo Saky | 38 | 17 | 8 | 13 | 42 | 36 | +6 | 59 | |
11 | Druzhba Berdiansk | 38 | 17 | 8 | 13 | 41 | 38 | +3 | 59 | |
12 | Chaika Sevastopol | 38 | 17 | 7 | 14 | 55 | 39 | +16 | 58 | |
13 | Torpedo Melitopol | 38 | 12 | 14 | 12 | 44 | 35 | +9 | 50 | |
14 | Portovyk Illichivsk | 38 | 14 | 5 | 19 | 30 | 56 | −26 | 47 | |
15 | Dnistrovets B.-Dnistrovskyi (D) | 38 | 13 | 7 | 18 | 25 | 54 | −29 | 46 | Withdrew |
16 | Hirnyk Komsomolsk | 38 | 10 | 8 | 20 | 33 | 71 | −38 | 38 | |
17 | Sportinvest Kryvyi Rih[a] (D) | 38 | 6 | 2 | 30 | 20 | 33 | −13 | 20 | Withdrew |
18 | Shakhtar Sverdlovsk[b] (D) | 38 | 5 | 4 | 29 | 24 | 37 | −13 | 19 | |
19 | Dynamo Slovyansk[a] (D) | 38 | 1 | 8 | 29 | 13 | 36 | −23 | 11 | |
20 | Prometey Dniprodzerzhynsk[a] (D) | 38 | 1 | 1 | 36 | 10 | 81 | −71 | 4 | |
21 | Kosmos Pavlohrad[c] (D) | 11 | 0 | 6 | 5 | 10 | 20 | −10 | 6 |
Source: uafootball.net.ua
(C) Champions; (D) Disqualified; (O) Play-off winners; (P) Promoted
Notes:
(C) Champions; (D) Disqualified; (O) Play-off winners; (P) Promoted
Notes:
- ^ a b c After the winter break three other teams stopped their participation: Prometey Dniprodzerzhynsk, Dynamo Slovyansk, Sportinvest Kryvyi Rih.
- ^ Shakhtar Sverdlovsk withdrew after the 25th round.
- ^ Kosmos Pavlohrad quit competition after the 11th round. All its results were annulled.
References
External links
- Complete results of all national team matches