1999 Russian First Division
Football league season
Season | 1999 |
---|---|
← 1998 2000 → |
The 1999 Russian First Division was the eighth edition of the Russian First Division.
Overview
Team | Head coach |
---|---|
FC Anzhi Makhachkala | Gadzhi Gadzhiyev |
FC Fakel Voronezh | Valeri Nenenko |
FC Sokol Saratov | Leonid Tkachenko |
FC Torpedo-ZIL Moscow | Boris Ignatyev |
FC Baltika Kaliningrad | Vladimir Dergach (until August) Anatoli Ivanov (from August) |
FC Amkar Perm | Sergei Oborin |
FC Rubin Kazan | Pavel Sadyrin |
FC Gazovik-Gazprom Izhevsk | Aleksandr Ivchenko |
FC Arsenal Tula | Yevhen Kucherevskyi (until May) Vladimir Afonsky (caretaker, May to June) Leonid Buryak (June to September) Vladimir Afonsky (caretaker, from September) |
FC Lokomotiv Chita | Aleksandr Kovalyov |
FC Kristall Smolensk | Aleksandr Ignatenko (until September) Lev Platonov (from September) |
FC Tom Tomsk | Vladimir Yurin (until June) Vladimir Puzanov (from June) |
PFC Spartak Nalchik | Aslanbek Khantsev |
FC Metallurg Krasnoyarsk | Ishtvan Sekech |
FC Metallurg Lipetsk | Stanislav Bernikov (until August) Sergei Savchenkov (from September) |
FC Lokomotiv St. Petersburg | Givi Nodia |
FC Volgar-Gazprom Astrakhan | Enver Yulgushov |
FC Tyumen | Viktor Knyazhev |
FC Torpedo-Viktoriya Nizhny Novgorod | Leonid Nazarenko (until June) valeri Tretyakov (June to September) Anatoli Nefyodov (from September) |
FC Lada-Simbirsk Dimitrovgrad | Vladimir Yevsyukov (until May) Vladimir Mukhanov (May to September) Valeri Denisov (from September) |
FC Dynamo Stavropol | Fyodor Gagloyev (until September) Sergei Gorb (from September) |
FC Spartak-Orekhovo Orekhovo-Zuyevo | Sergey Frantsev (until October) Vadim Khnykin (from October) |
Standings
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Anzhi Makhachkala (P) | 42 | 26 | 8 | 8 | 55 | 20 | +35 | 86 | Promotion to Top Division |
2 | Fakel Voronezh (P) | 42 | 26 | 7 | 9 | 65 | 31 | +34 | 85 | |
3 | Sokol Saratov | 42 | 25 | 7 | 10 | 74 | 39 | +35 | 82 | |
4 | Torpedo-ZIL Moscow | 42 | 23 | 13 | 6 | 67 | 27 | +40 | 82 | |
5 | Baltika Kaliningrad | 42 | 22 | 8 | 12 | 60 | 37 | +23 | 74 | |
6 | Amkar Perm | 42 | 20 | 10 | 12 | 65 | 49 | +16 | 70 | |
7 | Rubin Kazan | 42 | 18 | 12 | 12 | 56 | 49 | +7 | 66 | |
8 | Gazovik-Gazprom Izhevsk | 42 | 20 | 4 | 18 | 50 | 47 | +3 | 64 | |
9 | Arsenal Tula | 42 | 19 | 7 | 16 | 61 | 51 | +10 | 64 | |
10 | Lokomotiv Chita | 42 | 19 | 5 | 18 | 48 | 50 | −2 | 62 | |
11 | Kristall Smolensk | 42 | 17 | 7 | 18 | 44 | 49 | −5 | 58 | |
12 | Tom Tomsk | 42 | 17 | 7 | 18 | 48 | 54 | −6 | 58 | |
13 | Spartak Nalchik | 42 | 17 | 5 | 20 | 49 | 61 | −12 | 56 | |
14 | Metallurg Krasnoyarsk | 42 | 14 | 12 | 16 | 38 | 43 | −5 | 54 | |
15 | Metallurg Lipetsk | 42 | 15 | 8 | 19 | 51 | 53 | −2 | 53 | |
16 | Lokomotiv St. Petersburg | 42 | 14 | 9 | 19 | 35 | 51 | −16 | 51 | |
17 | Volgar-Gazprom Astrakhan | 42 | 14 | 8 | 20 | 41 | 49 | −8 | 50 | |
18 | Tyumen (R) | 42 | 13 | 9 | 20 | 43 | 59 | −16 | 48 | Relegation to Second Division |
19 | Torpedo-Viktoriya Nizhny Novgorod (R) | 42 | 11 | 10 | 21 | 47 | 67 | −20 | 43 | |
20 | Lada-Simbirsk Dimitrovgrad[a] (R) | 42 | 12 | 4 | 26 | 37 | 66 | −29 | 40[b] | |
21 | Dynamo Stavropol (R) | 42 | 10 | 9 | 23 | 28 | 50 | −22 | 39[b] | |
22 | Spartak-Orekhovo Orekhovo-Zuyevo (R) | 42 | 2 | 7 | 33 | 25 | 85 | −60 | 13 |
Source: RSSSF
(P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
(P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
- ^ FC Lada-Grad Dimitrovgrad renamed to FC Lada-Simbirsk.
- ^ a b Dynamo Stavropol awarded 3-0 victory in their home game against Lada-Simbirsk Dimitrovgrad. Lada-Simbirsk did not arrive for the game as they were considering dropping out of the league altogether at the time before receiving last-second financing commitments.
Results
Home \ Away | AMK | ANZ | ARS | BAL | DST | FAK | KRI | GGI | LAD | LCH | LSP | MKR | MTL | RUB | SOK | SPN | SPO | TOM | TVN | TZM | TYU | VOL |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Amkar Perm | 0–1 | 4–1 | 1–0 | 3–0 | 3–1 | 1–2 | 1–1 | 3–0 | 3–1 | 2–0 | 2–2 | 3–1 | 4–3 | 0–1 | 1–0 | 4–1 | 0–0 | 2–0 | 3–2 | 3–0 | 1–0 | |
Anzhi Makhachkala | 5–0 | 1–0 | 2–0 | 2–0 | 1–0 | 2–1 | 2–0 | 3–1 | 1–0 | 2–0 | 0–0 | 1–0 | 2–1 | 1–0 | 5–0 | 0–0 | 1–0 | 3–0 | 1–0 | 1–0 | 1–0 | |
Arsenal Tula | 2–2 | 1–0 | 1–2 | 2–0 | 2–3 | 1–0 | 3–2 | 4–0 | 2–0 | 4–0 | 0–0 | 1–0 | 5–0 | 1–1 | 3–1 | 3–2 | 3–1 | 4–1 | 0–3 | 3–0 | 2–1 | |
Baltika Kaliningrad | 1–0 | 1–0 | 1–1 | 0–0 | 1–1 | 3–0 | 2–0 | 1–0 | 6–0 | 2–0 | 1–0 | 1–0 | 3–2 | 2–0 | 1–0 | 3–0 | 3–0 | 4–1 | 1–1 | 0–2 | 2–0 | |
Dynamo Stavropol | 0–2 | 1–0 | 0–0 | 2–1 | 0–1 | 0–0 | 1–2 | 3–0 | 2–1 | 1–0 | 1–0 | 0–0 | 1–1 | 0–2 | 1–2 | 3–1 | 1–1 | 1–1 | 0–1 | 0–2 | 2–0 | |
Fakel Voronezh | 0–0 | 1–0 | 1–0 | 2–1 | 2–1 | 3–0 | 2–1 | 4–0 | 3–0 | 0–0 | 4–1 | 3–0 | 2–3 | 2–0 | 1–0 | 3–1 | 2–0 | 2–0 | 1–0 | 2–1 | 2–0 | |
Kristall Smolensk | 4–0 | 0–2 | 1–0 | 0–1 | 3–1 | 0–2 | 1–0 | 1–0 | 3–1 | 2–1 | 1–0 | 1–0 | 0–1 | 1–2 | 6–2 | 1–0 | 3–1 | 1–1 | 1–2 | 0–0 | 2–1 | |
Gazovik-Gazprom | 2–1 | 1–2 | 3–1 | 2–0 | 1–0 | 0–3 | 0–0 | 0–1 | 1–0 | 1–0 | 2–0 | 1–0 | 1–0 | 1–0 | 3–0 | 2–0 | 1–2 | 2–1 | 3–0 | 2–1 | 2–2 | |
Lada-Simbirsk Dimitrovgrad | 2–0 | 1–2 | 3–1 | 1–2 | 0–0 | 1–0 | 0–0 | 2–1 | 2–0 | 0–2 | 2–1 | 4–1 | 1–2 | 1–1 | 0–2 | 0–0 | 3–0 | 2–0 | 0–2 | 4–0 | 1–2 | |
Lokomotiv Chita | 0–1 | 0–0 | 1–1 | 1–0 | 0–2 | 2–1 | 4–0 | 2–0 | 3–0 | 2–1 | 1–1 | 3–0 | 3–0 | 0–2 | 2–0 | 1–0 | 2–0 | 1–0 | 1–0 | 1–2 | 1–0 | |
Lokomotiv St. Petersburg | 1–0 | 0–0 | 0–1 | 1–1 | 4–1 | 0–0 | 0–1 | 1–0 | 1–0 | 3–2 | 1–1 | 1–0 | 0–0 | 1–2 | 1–0 | 1–0 | 3–1 | 2–1 | 0–3 | 1–0 | 0–0 | |
Metallurg Krasnoyarsk | 0–0 | 0–0 | 2–3 | 1–0 | 1–0 | 2–1 | 2–0 | 1–2 | 2–0 | 1–2 | 2–1 | 0–0 | 2–1 | 0–1 | 1–0 | 2–1 | 2–0 | 2–0 | 0–0 | 1–0 | 0–0 | |
Metallurg Lipetsk | 1–1 | 0–2 | 0–1 | 4–0 | 2–0 | 1–0 | 1–0 | 1–0 | 3–0 | 0–0 | 3–1 | 2–1 | 1–2 | 2–2 | 0–0 | 3–0 | 3–1 | 1–1 | 3–3 | 3–0 | 4–0 | |
Rubin Kazan | 0–0 | 2–0 | 4–0 | 2–2 | 1–0 | 0–0 | 1–1 | 2–1 | 1–0 | 1–1 | 2–0 | 2–1 | 2–1 | 2–2 | 4–2 | 2–0 | 0–2 | 3–1 | 0–0 | 0–0 | 1–0 | |
Sokol Saratov | 1–3 | 2–2 | 2–0 | 2–1 | 1–0 | 1–0 | 5–1 | 0–1 | 4–3 | 3–0 | 2–0 | 0–0 | 2–1 | 1–0 | 2–0 | 8–0 | 4–2 | 2–0 | 1–1 | 3–1 | 3–0 | |
Spartak Nalchik | 4–1 | 1–1 | 1–0 | 0–1 | 2–2 | 1–1 | 1–0 | 0–3 | 2–0 | 2–0 | 3–1 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 1–0 | 1–0 | 3–0 | 0–0 | 1–2 | 0–1 | |
Spartak-Orekhovo | 1–4 | 0–2 | 0–2 | 1–3 | 3–1 | 0–1 | 0–2 | 0–0 | 1–2 | 1–3 | 1–2 | 1–2 | 0–1 | 2–2 | 0–1 | 2–3 | 0–0 | 1–1 | 1–3 | 3–2 | 1–2 | |
Tom Tomsk | 3–3 | 1–0 | 2–1 | 2–1 | 1–0 | 2–0 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 1–2 | 0–0 | 1–2 | 4–2 | 1–2 | 2–1 | 1–3 | 1–0 | 1–1 | 1–0 | 0–1 | 0–0 | |
Torpedo-Viktoriya | 1–2 | 2–2 | 1–0 | 2–1 | 1–0 | 1–2 | 3–1 | 3–2 | 3–0 | 0–1 | 1–1 | 3–0 | 1–3 | 2–0 | 0–3 | 3–0 | 1–0 | 0–1 | 0–0 | 5–3 | 2–2 | |
Torpedo-ZIL Moscow | 2–0 | 1–0 | 1–1 | 2–2 | 2–0 | 1–1 | 1–0 | 4–0 | 3–0 | 2–0 | 4–0 | 3–1 | 5–0 | 1–0 | 1–0 | 3–2 | 0–0 | 2–0 | 3–0 | 1–1 | 1–1 | |
Tyumen | 1–0 | 1–2 | 2–0 | 0–0 | 0–3 | 3–4 | 1–1 | 0–2 | 3–0 | 1–0 | 0–3 | 0–0 | 3–1 | 1–1 | 2–0 | 1–0 | 5–0 | 0–2 | 1–1 | 0–1 | 0–0 | |
Volgar-Gazprom | 1–1 | 1–0 | 2–0 | 0–2 | 1–0 | 0–1 | 0–1 | 2–1 | 2–0 | 1–3 | 3–0 | 2–0 | 0–1 | 0–2 | 2–3 | 3–1 | 2–0 | 0–2 | 2–1 | 1–2 | 4–0 |
Source: [citation needed]
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Top goalscorers
Rank | Player | Team | Goals |
---|---|---|---|
1 | Konstantin Paramonov | Amkar | 23 |
2 | Mikheil Jishkariani | Sokol | 20 |
3 | Andradina | Arsenal | 18 |
4 | Andrei Fedkov | Baltika | 16 |
5 | Andrei Bakalets | Torpedo-Viktoriya | 14 |
Vadim Belokhonov | Metallurg (Kr) | ||
Sergei Bulatov | Fakel | ||
Vaso Sepashvili | Spartak | ||
9 | Nail Galimov | Lokomotiv (Ch) | 13 |
Andrei Knyazev | Rubin / Torpedo-ZIL |
See also
External links
- 1999 Russian First Division by Footballfacts
- v
- t
- e
Domestic leagues |
|
---|---|
Domestic cups | |
European competitions |
Club seasons | |
Top Division |
|
---|