Curling competition at Hamilton, Ontario
2007 Tim Hortons Brier |
---|
|
Host city | Hamilton, Ontario |
---|
Arena | Copps Coliseum |
---|
Dates | March 3–11 |
---|
Attendance | 107,199 |
---|
Winner | Ontario |
---|
Curling club | Coldwater & District Curling Club, Coldwater |
---|
Skip | Glenn Howard |
---|
Third | Richard Hart |
---|
Second | Brent Laing |
---|
Lead | Craig Savill |
---|
Alternate | Steve Bice |
---|
Coach | Scott Taylor |
---|
Finalist | Newfoundland and Labrador (Brad Gushue) |
---|
« 2006 2008 » |
The 2007 Tim Hortons Brier, Canada's men's curling championship, was held from March 3 to 11 at Copps Coliseum in Hamilton, Ontario.[1] After losing in the final the previous season, Team Ontario skipped by Glenn Howard defeated 2006 Olympic gold medalist Brad Gushue and his Newfoundland and Labrador team in the final.
Teams
Alberta | British Columbia | Manitoba |
Saville SC, Edmonton Skip: Kevin Martin Third: John Morris Second: Marc Kennedy Lead: Ben Hebert Alternate: Blayne Iskiw | Victoria CC, Victoria Skip: Dean Joanisse Third: Mike Wood Second: Dave Nantes Lead: Chris Atchison Alternate: Jay Tuson | Charleswood CC, Winnipeg Skip: Jeff Stoughton Third: Ryan Fry Second: Rob Fowler Lead: Steve Gould Alternate: Randy Dutiaume |
New Brunswick | Newfoundland and Labrador | Northern Ontario |
Thistle St. Andrews CC, Saint John Skip: Paul Dobson Third: Scott Jones Second: Ryan Porter Lead: Pierre Fraser Alternate: Mark Dobson | Corner Brook CA, Corner Brook Skip: Brad Gushue Third: Mark Nichols Second: Chris Schille Lead: Jamie Korab Alternate: Jeff Thomas | Soo Curlers CC, Sault Ste. Marie Fourth: Brad Jacobs Skip: Al Harnden Second: Dusty Jakomait Lead: Lee Toner Alternate: Rob Thomas |
Nova Scotia | Ontario | Prince Edward Island |
Windsor CC, Windsor Skip: Mark Kehoe Third: Curt Palmer Second: Doug Bryant Lead: Richard Barker Alternate: Donnie Smith | Coldwater & District CC, Coldwater Skip: Glenn Howard Third: Richard Hart Second: Brent Laing Lead: Craig Savill Alternate: Steve Bice | Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Peter Gallant Third: Kevin Champion Second: Mark O'Rourke Lead: Robert Campbell Alternate: Rod MacDonald |
Quebec | Saskatchewan | Yukon/Northwest Territories |
CC du Cap, Cap-de-la-Madeleine Fourth: Martin Ferland Skip: Pierre Charette Second: Philippe Lemay Lead: Marco Berthelot Alternate: Michel Ferland | Davidson CC, Davidson Skip: Pat Simmons Third: Jeff Sharp Second: Gerry Adam Lead: Steve Laycock Alternate: Brian McCusker | Yellowknife CC, Yellowknife Skip: Jamie Koe Third: Kevin Whitehead Second: Mark Whitehead Lead: Brad Chorostkowski Alternate: Randy Turpin |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Round-robin results
Draw 1
Saturday, March 3, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Saskatchewan (Simmons) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Kehoe) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Ontario (Howard) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 3 | X | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Joanisse) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Alberta (Martin) | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Draw 2
Saturday, March 3, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Martin) | 3 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | X | X | X | 10 |
New Brunswick (Dobson) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Ontario (Howard) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Draw 3
Sunday, March 4, 9:00
Draw 4
Sunday, March 4, 14:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Harnden) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Alberta (Martin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Ontario (Howard) | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 9 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Simmons) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 7 |
Nova Scotia (Kehoe) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Draw 5
Sunday, March 4, 19:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Stoughton) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Northern Ontario (Harnden) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Draw 6
Monday, March 5, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Simmons) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 9 |
Alberta (Martin) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Draw 7
Monday, March 5, 14:30
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Martin) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Ontario (Howard) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Kehoe) | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 9 |
New Brunswick (Dobson) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Draw 8
Monday, March 5, 19:30
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Manitoba (Stoughton) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Draw 9
Tuesday, March 6, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Nova Scotia (Kehoe) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Howard) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 8 |
Saskatchewan (Simmons) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Dobson) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 10 |
Draw 10
Tuesday, March 6, 14:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Nova Scotia (Kehoe) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Alberta (Martin) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Draw 11
Tuesday, March 6, 19:30
Draw 12
Wednesday, March 7, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Howard) | 2 | 2 | 2 | 4 | 1 | 0 | X | X | X | X | 11 |
New Brunswick (Dobson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Simmons) | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 10 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Draw 13
Wednesday, March 7, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Stoughton) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | X | 8 |
British Columbia (Joanisse) | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Harnden) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Draw 14
Wednesday, March 7, 19:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Joanisse) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 5 |
Ontario (Howard) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Alberta (Martin) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Draw 15
Thursday, March 8, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Kehoe) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Joanisse) | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | X | 10 |
Quebec (Charette) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 5 |
Draw 16
Thursday, March 8, 14:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 |
New Brunswick (Dobson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Howard) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Northern Ontario (Harnden) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Draw 17
Thursday, March 8, 19:30
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Manitoba (Stoughton) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Alberta (Martin) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Playoffs
The Page playoff system is used at the Brier. The top four teams with the best records at the end of round-robin play meet in the playoff rounds. The first and second place teams play each other, with the winner advancing directly to the final. The winner of the other page playoff game between the third and fourth place teams plays the loser of the first/second playoff game in the semi-final. The winner of the semi-final moves on to the final.
3 vs. 4
Friday, March 9, 14:30
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Stoughton) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 6 |
Alberta (Martin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
1 vs. 2
Friday, March 9, 19:30
Semifinal
Saturday, March 10, 14:30
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Howard) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Final
Sunday, March 11, 16:30
Statistics
Top 5 player percentages
Round Robin only
Playdowns
Alberta
The 2007 Alberta Kia Cup was held February 5–11 at the Drayton Valley Arena in Drayton Valley.
Group A |
Skip | Wins | Losses |
Jeff Ginter | 3 | 2 |
Randy Ferbey | 3 | 2 |
Don Walchuk | 3 | 2 |
Leon Moch | 2 | 3 |
Rob Armitage | 2 | 3 |
Mark Johnson | 2 | 3 |
Group B |
Skip | Wins | Losses |
Kevin Martin | 5 | 0 |
Kevin Koe | 3 | 2 |
Adrian Bakker | 3 | 2 |
Lloyd Hill | 2 | 3 |
Wade White | 2 | 3 |
Rob Maksymetz | 0 | 5 |
Quarter-finals: Ferbey 7-4 Bakker; Koe 9-7 Walchuk
A1 vs B1: Martin 14-2 Ginter
A2 vs B2: Koe 6-3 Ferbey
Semi-final: Koe 6-3 Ginter
Final: Martin 9-7 Koe
British Columbia
The 2007 BC Men's Provincial Curling Championship was held February 6–11 at the George Preston Recreation Centre in Langley.
Final: Joanisse 8-6 McAulay
Manitoba
The 2007 Safeway Championship was held February 7–11 at Credit Union Place in Dauphin. The tournament was a double-knock out with a page playoff.
Skip | Wins | Losses |
Jeff Stoughton | 7 | 0 |
Peter Nicholls | 7 | 3 |
Terry McNamee | 6 | 3 |
Kerry Burtnyk | 5 | 2 |
Reid Carruthers | 4 | 2 |
Don Spriggs | 4 | 2 |
Randy Dutiaume | 3 | 3 |
David Bohn | 3 | 3 |
Brent Scales | 3 | 2 |
Trevor Loreth | 3 | 2 |
Mark Franklin | 3 | 2 |
Graham Freeman | 2 | 2 |
Kelly Skinner | 2 | 2 |
Mark Lukowich | 2 | 2 |
Dave Boehmer | 2 | 2 |
Randy Neufeld | 2 | 2 |
Ron Westcott | 1 | 2 |
Bob Sigurdson | 1 | 2 |
Ryan Hyde | 1 | 2 |
Dave Smith | 1 | 2 |
Rae Hainstock | 1 | 2 |
Brent Braemer | 1 | 2 |
Kelly Robertson | 1 | 2 |
Brian Fowler | 1 | 2 |
Rob Ramage | 0 | 2 |
Blair Goethals | 0 | 2 |
Don Holmes | 0 | 2 |
Wes Jonasson | 0 | 2 |
Peter Prokopowich | 0 | 2 |
Kyle Foster | 0 | 2 |
Russel Kihn | 0 | 2 |
Steve Pauls | 0 | 2 |
New Brunswick
The 2007 New Brunswick Labatt Tankard was held February 7–11 at Curling Beauséjour Inc. in Moncton.
3 vs. 4: Kennedy 4-3 Perron
Semi-final: Howard 4-2 Kennedy
Final: Dobson 9-6 Howard
Newfoundland and Labrador
The 2007 Newfoundland and Labrador Provincial Men's Championship was held February 6–11 at the Gander Curling Club in Gander.
Skip | Wins | Losses |
Brad Gushue | 8 | 0 |
Rick Rowsell | 5 | 3 |
Trent Skanes | 4 | 4 |
Ken Peddigrew | 4 | 4 |
Geoff Cunningham | 4 | 4 |
Gary Oke | 3 | 5 |
Alex Smith | 3 | 5 |
Keith Ryan | 3 | 5 |
Dean Branton | 2 | 6 |
Tiebreaker: Peddigrew 8-7 Cunningham; Skanes 9-3 Peddigrew
Semi-final: Skanes 9-4 Rowsell
Final: Gushue 8-4 Skanes
Northern Ontario
The 2007 Dominion of Canada Northern Ontario Men's Curling Championship was held February 5–11 at the Idylwylde Golf and Country Club in Sudbury.
Skip | Wins | Losses |
Tim Phillips | 6 | 2 |
Al Harnden | 6 | 2 |
Jeff Zechner | 5 | 3 |
Brian Fawcett | 5 | 3 |
Brian Adams, Jr. | 4 | 4 |
Rob Gordon | 3 | 5 |
Jamie Mophet | 3 | 5 |
Tom Armstrong | 2 | 6 |
Lorne Jackson | 2 | 6 |
1 vs. 2: Phillips 8-7 Harnden
3 vs. 4: Zechner 7-5 Fawcett
Semi-final: Harnden 8-1 Zechner
Final: Harnden 14-6 Phillips
Nova Scotia
The 2007 Alexander Keith's Tankard was played February 7–11 at the Halifax Curling Club in Halifax. The tournament format was triple knock-out with a page playoff.
Skip | Wins | Losses |
Mark Kehoe | 6 | 0 |
Shawn Adams | 6 | 3 |
Mark Dacey | 5 | 3 |
Chris Sutherland | 5 | 3 |
Ian Fitzner-LeBlanc | 4 | 3 |
Brian Rafuse | 4 | 3 |
Mike Robinson | 3 | 3 |
Glen MacLeod | 3 | 3 |
Jamie Murphy | 2 | 3 |
Brent MacDougall | 2 | 3 |
Don MacIntosh | 2 | 3 |
Kevin White | 1 | 3 |
Kevin Saccary | 1 | 3 |
Doug MacKenzie | 1 | 3 |
Steve Ogden | 0 | 3 |
Aaron Sweeney | 0 | 3 |
Ontario
The 2007 TSC Stores Tankard was held February 12–18 at the Sarnia Sports and Entertainment Centre in Sarnia.
1 vs. 2: Howard 9-2 Middaugh
3 vs. 4: Epping 12-8 Balsdon
Semi-final: Middaugh 9-5 Epping
Final: Howard 9 - 5 Middaugh
Prince Edward Island
The 2007 PEI Labatt Tankard was held February 6–11 at the Cornwall Curling Club in Cornwall.
Skip | Wins | Losses |
Peter Gallant | 7 | 0 |
John Likely | 5 | 2 |
Rod MacDonald | 5 | 2 |
Kyle Stevenson | 4 | 3 |
Andrew Robinson | 3 | 4 |
Mel Bernard | 2 | 5 |
Robert Shaw | 1 | 6 |
Kevin Ellsworth | 1 | 6 |
1 vs. 2: Gallant 6-3 Likely
3 vs. 4: MacDonald 6-4 Stevenson
Semi-final: MacDonald 9-8 Likely
Final: Gallant 8-6 MacDonald
Quebec
The 2007 Quebec Men's Provincial Championship was held February 7–13 at the Colisée Cardin in Sorel-Tracy.
Group A |
Skip | Wins | Losses |
Jean-Michel Ménard | 8 | 1 |
Dwayne Fowler | 8 | 1 |
Simon Dupuis | 7 | 2 |
Serge Reid | 5 | 4 |
Pierre Gervais | 4 | 5 |
Claude Brazeau, Jr. | 4 | 5 |
Mario Tremblay | 3 | 6 |
Shawn Fowler | 3 | 6 |
Maxime Dufresne | 2 | 7 |
Georges Tardif | 1 | 8 |
Group B |
Skip | Wins | Losses |
Pierre Charette | 8 | 1 |
Robert Desjardins | 7 | 2 |
François Gagné | 6 | 3 |
Steeve Gagnon | 6 | 3 |
Blake Stoughton | 4 | 5 |
Daniel Bédard | 4 | 5 |
Mike Kennedy | 4 | 5 |
Denis Laflamme | 3 | 6 |
Stéphane Morand | 2 | 7 |
Roland Bélanger | 1 | 8 |
A2 vs. B3: Gagné 9-7 D. Fowler
B2 vs. A3: Desjardins 5-3 Dupuis
A1 vs. B1: Charette 8-5 Ménard
Quarter-final: Desjardins 6-5 Gagné
Semi-final: Ménard 9-8 Desjardins
Final: Charette 12-8 Ménard
Saskatchewan
The 2007 SaskTel Provincial Men's Tankard was held February 7–11 at the Humboldt Arena in Humboldt. The event was a triple knock out with a page playoff.
Yukon / Northwest Territories
The Yukon / Northwest Territories Men's Championship was held February 8–11 at the Yellowknife Curling Club in Yellowknife.
Skip | Wins | Losses |
Jamie Koe | 5 | 1 |
Darcy Moshenko | 4 | 2 |
Wade Scoffin | 3 | 6 |
Steve Fraser | 0 | 6 |
References
- ^ "2007 Tim Hortons Brier Archived Statistics" (PDF). Canadian Curling Association. Archived from the original (PDF) on 6 July 2013. Retrieved 24 June 2013.
See also
Macdonald Brier | |
---|
Labatt Brier | |
---|
Nokia Brier | |
---|
Tim Hortons Brier | |
---|
Montana's Brier | |
---|