Gniezno - Quarter-Final 1[1][2][3]
- 18 June 2009 (18:00)
- Gniezno
- Referee: Leszek Demski (Ostrów Wlkp.)
- Beat time: 63.50 - Krzysztof Jabłoński (heat 1)
- Qualify to Rawicz: 5 + Tomasz Gollob, Damian Baliński and Krzysztof Kasprzak
Pos. | Rider | Points | Details | 1 | (16) Rafał Dobrucki (ZIE) | 14 | (2,3,3,3,3) | 2 | (3) Krzysztof Jabłoński (GNI) | 14 | (3,3,3,2,3) | 3 | (5) Sławomir Musielak (LES) | 12 | (3,3,3,0,3) | 4 | (1) Dawid Cieślewicz (GNI) | 10 | (2,1,1,3,3) | 5 | (10) Krzysztof Buczkowski (BYD) | 10 | (3,3,2,1,1) | 6 | (8) Norbert Kościuch (POZ) | 9 | (2,2,1,2,2) | 7 | (13) Grzegorz Zengota (ZIE) | 8+3 | (0,2,3,1,2) | 8 | (4) Kamil Brzozowski (GRU) | 8+2 | (1,1,1,3,2) | 9 | (2) Artur Mroczka (GRU) | 8+E | (0,2,1,3,2) | 10 | (6) Zbigniew Suchecki (POZ) | 7 | (1,1,2,2,1) | 11 | (15) Marcin Rempała (RYB) | 5 | (T/-,2,2,1,0) | 12 | (9) Marcin Nowaczyk (RAW) | 4 | (1,E,2,E,1) | 13 | (14) Bartosz Kasprowiak (KRO) | 3 | (3,0,0,0,0) | 14 | (7) Jacek Rempała (LUB) | 3 | (0,1,0,2,0) | 15 | (11) Piotr Dziatkowiak (RAW) | 3 | (2,0,0,0,1) | 16 | (12) Robert Mikołajczak (RAW) | 1 | (0,0,0,1,0) | 17 | (17) Marcin Jędrzejewski (BYD) | 1 | (1) | - | (18) Robert Flis (OPO) | - | - | | Piła - Quarter-Final 2[1][4][5]
- 18 June 2009 (17:00)
- Piła
- Referee: Ryszard Bryła
- Qualify to Rawicz: 6 + Piotr Protasiewicz and Rune Holta
- Change:
- (11) Mariusz Franków (ŁÓD) → track reserve Staszek (GRU)
- (18) Linette to QR-Łódź
Pos. | Rider | Points | Details | 1 | (10) Adrian Miedziński (TOR) | 14 | (3,3,3,3,2) | 2 | (6) Daniel Jeleniewski (WRO) | 13 | (3,2,3,3,2) | 3 | (8) Piotr Świderski (TAR) | 13 | (2,3,3,2,3) | 4 | (1) Piotr Świst (PIŁ) | 10 | (3,3,1,2,1) | 5 | (15) Tomasz Chrzanowski (BYD) | 9+3 | (3,3,1,2,0) | 6 | (3) Mateusz Szczepaniak (POZ) | 9+2 | (1,1,2,2,3) | 7 | (2) Łukasz Jankowski (POZ) | 9+1 | (2,0,2,3,2) | 8 | (5) Robert Miśkowiak (OST) | 8+3 | (0,1,3,1,3) | 9 | (7) Przemysław Pawlicki (LES) | 8+2 | (1,0,1,3,3) | 10 | (11) Paweł Staszek (GRU) | 8+1 | (2,2,2,1,1) | 11 | (13) Michał Mitko (RYB) | 6 | (1,2,2,0,1) | 12 | (16) Krzysztof Słaboń (GNI) | 5 | (2,2,0,0,1) | 13 | (14) Mirosław Jabłoński (GNI) | 5 | (E,1,1,1,2) | 14 | (9) Piotr Rembas (OPO) | 1 | (1,0,0,1,E) | 15 | (4) Damian Sperz (GDA) | 1 | (0,1,0,0,E) | 16 | (12) Maciej Piaszczyński (ŁÓD) | 0 | (0,E,0,-,-) | 17 | (18) Michał Łopaczewski (PIŁ) | 0 | (0) | 18 | (17) Krzysztof Pecyna (PIŁ) | 0 | (F) | |
Krosno - Quarter-Final 3[1][6][7]
- 18 June 2009 (17:00)
- Krosno
- Referee: Marek Wojaczek
- Beat time: 70.2 - Janusz Kołodziej (heat 1)
- Qualify to Opole: 5 + Grzegorz Walasek, Jarosław Hampel and Adam Skórnicki
- Change:
- (13) Tomasz Schmidt (OPO) → track reserve Cieślar (CZE)
Pos. | Rider | Points | Details | 1 | (10) Rafał Trojanowski (POZ) | 14 | (3,2,3,3,3) | 2 | (2) Janusz Kołodziej (TAR) | 13 | (3,3,2,3,2) | 3 | (12) Dawid Lampart (RZE) | 12 | (2,3,3,1,3) | 4 | (7) Michał Szczepaniak (CZE) | 11 | (2,3,2,3,1) | 5 | (9) Dawid Stachyra (RZE) | 10 | (1,2,1,3,3) | 6 | (11) Paweł Miesiąc (RZE) | 9+3 | (T,1,3,2,3) | 7 | (3) Roman Chromik (KRO) | 9+2 | (2,0,3,2,2) | 8 | (5) Rafał Okoniewski (GOR) | 7 | (1,3,1,1,1) | 9 | (14) Grzegorz Knapp (GRU) | 7 | (2,1,2,2,0) | 10 | (13) Kamil Cieślar (CZE) | 6 | (3,1,F,1,1) | 11 | (17) Tomasz Łukaszewicz (KRO) | 5 | (3,0,1,1,E) | 12 | (15) Karol Baran (LUB) | 5 | (0,2,E,2,1) | 13 | (4) Szymon Kiełbasa (TAR) | 5 | (1,1,1,0,2) | 14 | (1) Mateusz Kowalczyk (KRO) | 4 | (0,0,2,0,2) | 15 | (16) Tomasz Rempała (LUB) | 3 | (1,2,E,0,0) | 16 | (8) Sławomir Drabik (CZE) | 0 | (X,E,N,N,N) | 17 | (6) Tomasz Gapiński (CZE) | 0 | (F/-,-,-,-,-) | | Łódź - Quarter-Final 4[1][8][9]
- 18 June 2009 (16:30)
- Łódź
- Referee: Marek Smyła (Wrocław)
- Qualify to Opole: 6 + Sebastian Ułamek and Robert Kościecha
- Best time: 67.19 secs - Maciej Janowski (heat 4)
- Change:
- (9) Patryk Pawlaszczyk (OST) → track reserve Marcin Piekarski (CZE)
- two track reserve Marcin Sekula (OPO) and Rafał Fleger (RYB) did not started
- (16) Rafał Klimek (LUB) → Linette (PIŁ)
Pos. | Rider | Points | Details | 1 | (13) Maciej Janowski (WRO) | 13 | (3,3,2,2,3) | 2 | (11) Wiesław Jaguś (TOR) | 12 | (3,3,3,3,N) | 3 | (10) Karol Ząbik (OST) | 12 | (1,3,3,3,2) | 4 | (12) Adrian Gomólski (OST) | 12 | (2,3,2,3,2) | 5 | (15) Tomasz Jędrzejak (WRO) | 11 | (2,2,1,3,3) | 6 | (7) Mariusz Węgrzyk (RYB) | 10+3 | (3,1,1,2,3) | 7 | (4) Maciej Kuciapa (RZE) | 10+2 | (3,2,0,2,3) | 8 | (2) Piotr Dym (ŁÓD) | 8 | (0,2,3,1,2) | 9 | (5) Sławomir Pyszny (RYB) | 7 | (2,2,X,1,2) | 10 | (3) Daniel Pytel (POZ) | 6 | (2,0,2,2,X) | 11 | (1) Stanisław Burza (ŁÓD) | 6 | (1,1,2,1,1) | 12 | (14) Adam Czechowicz (OPO) | 5 | (1,1,3,E,N) | 13 | (8) Ronnie Jamroży (RYB) | 3 | (1,1,1,N,N) | 14 | (9) Marcin Piekarski (CZE) | 2 | (E,E,E,1,1) | 15 | (16) Łukasz Linette (PIŁ) | 1 | (0,0,1,E,0) | 16 | (6) Borys Miturski (CZE) | 0 | (E,N,N,N,N) | |