Curling competition at Calgary, Alberta
2009 Tim Hortons Brier Host city Calgary, Alberta Arena Pengrowth Saddledome Dates March 7–15 Attendance 246,126 Winner AlbertaCurling club Saville Sports Centre, Edmonton Skip Kevin Martin Third John Morris Second Marc Kennedy Lead Ben Hebert Alternate Terry Meek Coach Jules Owchar Finalist Manitoba (Jeff Stoughton)« 2008
2010 »
The Pengrowth Saddledome was the host arena of the Brier The 2009 Tim Hortons Brier , the Canadian men's national curling championship, was held March 7–15 at the Pengrowth Saddledome in Calgary.[ 1]
The Brier was billed as one of the best in history, as it included six former champion skips, as well as the defending Olympic champion Brad Gushue of Newfoundland and Labrador, who had yet to even win a Brier. The former champions included the defending champion Alberta rink, skipped by Kevin Martin, 2007 Brier champion Glenn Howard of Ontario, 2006 champion Jean-Michel Ménard of Quebec, 2004 champion Mark Dacey of Nova Scotia, 1996 & 1999 champion Jeff Stoughton of Manitoba, and 1987 & 1993 champion Russ Howard of New Brunswick (formerly from Ontario). Rounding out the field were Sean Geall of BC, Jamie Koe of the Territories, Joel Jordison of Saskatchewan, Mike Jakubo of Northern Ontario, and Rod MacDonald of PEI.
The Brier was also one of the most attended in history, with nearly 250,000 spectators.
The 2009 Brier featured one of the greatest Brier shots in history, when Glenn Howard made a seemingly impossible in-off "round the clock" double to score three to win his Draw 8 match against Saskatchewan. The Brier also featured one of the greatest games in history, between Ontario and Alberta in Draw 17. The Brier also included three "perfect" games where players scored 100%, including Kevin Martin in Draw 13.
Prior to the Brier, Sweep magazine gave both Alberta and Ontario 2:1 odds to win it. Many had expected a rematch of the 2008 Brier final between these two teams, and after the round robin, these teams finished first and second in the round robin. Alberta was undefeated while Ontario lost their final game to Alberta and an earlier match against Quebec. The two teams faced off in the 1 vs. 2 page playoff game, with Alberta's win putting them into the final, and sending Ontario to play Manitoba in the semi-final. Manitoba won this game in an upset, giving them the right to face the defending champions in the final.
Teams Alberta British Columbia Manitoba Saville SC , Edmonton Skip: Kevin Martin Third: John Morris Second: Marc Kennedy Lead: Ben Hebert Alternate: Terry Meek
Royal City CC , New Westminster Skip: Sean Geall Third: Brent Pierce Second: Kevin Recksiedler Lead: Mark Olson Alternate: Tyler Klitch
Charleswood CC , Winnipeg Skip: Jeff Stoughton Third: Kevin Park Second: Rob Fowler Lead: Steve Gould Alternate: Randy Dutiaume
New Brunswick Newfoundland and Labrador Northern Ontario Gage G&CC , Oromocto Skip: Russ Howard Third: James Grattan Second: Jason Vaughan Lead: Peter Case Alternate: Steve Howard
Bally Haly G&CC, St. John's Skip: Brad Gushue Third: Mark Nichols Second: Ryan Fry Lead: Jamie Korab Alternate: Glenn Goss
Copper Cliff CC, Copper Cliff Skip: Mike Jakubo Third: Matt Seabrook Second: Luc Ouimet Lead: Lee Toner Alternate: Scott Seabrook
Nova Scotia Ontario Prince Edward Island Mayflower CC , Halifax Skip: Mark Dacey Third: Bruce Lohnes Second: Andrew Gibson Lead: Kris Granchelli Alternate: Mat Harris
Coldwater & District CC, Coldwater Skip: Glenn Howard Third: Richard Hart Second: Brent Laing Lead: Craig Savill Alternate: Steve Bice
Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Rod MacDonald Third: Kevin Champion Second: Andrew Robinson Lead: Mark O'Rourke Alternate: Peter MacDonald
Quebec Saskatchewan Yukon/Northwest Territories CC Victoria, Sainte-Foy CC Etchemin, Saint-Romuald Skip: Jean-Michel Ménard Third: Martin Crête Second: Eric Sylvain Lead: Jean Gagnon Alternate: Philippe Ménard
Bushell Park CC, Moose Jaw Skip: Joel Jordison Third: Scott Bitz Second: Aryn Schmidt Lead: Dean Hicke Alternate: Rod Montgomery
Yellowknife CC, Yellowknife Skip: Jamie Koe Third: Jon Solberg Second: Brad Chorostkowski Lead: Martin Gavin Alternate: Tom Naugler
Round-robin standings Final round-robin standings
Key Teams to Playoffs Teams to Tiebreaker
Results All draw times are listed in Mountain Standard Time (UTC−7 ).
Draw 1 Saturday, March 7, 13:00
Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Saskatchewan (Jordison) 1 0 0 2 0 1 0 0 1 X 5 Quebec (Ménard) 0 3 1 0 1 0 0 2 0 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Nova Scotia (Dacey) 0 1 0 0 0 1 0 1 0 X 3 Manitoba (Stoughton) 1 0 0 2 2 0 1 0 2 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Alberta (Martin) 3 0 2 0 1 0 0 0 1 X 7 New Brunswick (R. Howard) 0 1 0 2 0 1 0 0 0 X 4
Draw 2 Saturday, March 7, 18:00
Draw 3 Sunday, March 8, 8:30
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final New Brunswick (R. Howard) 1 0 1 2 0 3 0 1 1 X 9 Saskatchewan (Jordison) 0 2 0 0 1 0 1 0 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Alberta (Martin) 1 0 1 0 3 1 0 1 0 X 7 Quebec (Ménard) 0 2 0 1 0 0 1 0 1 X 5
Draw 4 Sunday, March 8, 13:00
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Ontario (G. Howard) 3 0 0 4 0 1 0 1 X X 9 Northern Ontario (Jakubo) 0 2 0 0 0 0 0 0 X X 2
Draw 5 Sunday, March 8, 18:30
Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Quebec (Ménard) 1 0 0 2 0 4 0 3 X X 10 New Brunswick (R. Howard) 0 0 1 0 1 0 1 0 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final British Columbia (Geall) 0 1 0 0 2 0 0 1 0 X 4 Ontario (G. Howard) 0 0 2 1 0 2 1 0 1 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Saskatchewan (Jordison) 0 0 1 0 0 1 1 0 X X 3 Alberta (Martin) 1 3 0 2 4 0 0 1 X X 11
Draw 6 Monday, March 9, 8:30
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final New Brunswick (R. Howard) 0 2 1 2 0 1 1 0 3 X 10 Nova Scotia (Dacey) 2 0 0 0 2 0 0 3 0 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Quebec (Ménard) 0 1 0 0 1 0 2 0 0 X 4 Manitoba (Stoughton) 3 0 0 0 0 3 0 1 0 X 7
Draw 7 Monday, March 9, 13:00
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Manitoba (Stoughton) 1 0 3 1 0 0 3 X X X 8 British Columbia (Geall) 0 1 0 0 0 1 0 X X X 2
Draw 8 Howard's last shot in the Ontario vs. Saskatchewan game, considered to be one of the best curling shots in history. Monday, March 9, 18:30
Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Ontario (G. Howard) 0 0 2 0 1 0 0 1 0 3 7 Saskatchewan (Jordison) 0 2 0 1 0 1 1 0 1 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final British Columbia (Geall) 0 2 1 2 0 0 1 1 X X 7 Quebec (Ménard) 1 0 0 0 2 0 0 0 X X 3
Draw 9 Tuesday, March 10, 8:30
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Ontario (G. Howard) 3 0 1 0 3 0 0 0 X X 7 New Brunswick (R. Howard) 0 1 0 0 0 0 0 1 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final British Columbia (Geall) 0 1 0 1 0 0 X X X X 2 Alberta (Martin) 2 0 4 0 1 1 X X X X 8
Draw 10 Tuesday, March 10, 13:00
Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final New Brunswick (R. Howard) 1 0 2 0 1 0 1 0 0 X 5 Manitoba (Stoughton) 0 1 0 2 0 0 0 0 1 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Quebec (Ménard) 1 0 2 1 0 5 0 3 X X 12 Nova Scotia (Dacey) 0 3 0 0 1 0 1 0 X X 5
Draw 11 Tuesday, March 10, 18:30
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Manitoba (Stoughton) 0 0 0 1 0 0 2 0 2 0 5 Ontario (G. Howard) 2 0 1 0 3 0 0 1 0 1 8
Draw 12 Wednesday, March 11, 8:30
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Manitoba (Stoughton) 2 0 2 0 1 0 0 1 0 X 6 Northern Ontario (Jakubo) 0 2 0 1 0 1 0 0 1 X 5
Draw 13 Wednesday, March 11, 13:00
Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Northern Ontario (Jakubo) 0 0 0 1 0 1 X X X X 2 Alberta (Martin) 2 2 1 0 3 0 X X X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Ontario (G. Howard) 0 1 0 2 0 1 0 1 0 X 5 Quebec (Ménard) 2 0 1 0 3 0 1 0 1 X 8
Draw 14 Wednesday, March 11, 18:30
Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Saskatchewan (Jordison) 0 0 1 3 0 1 2 0 X X 7 Nova Scotia (Dacey) 1 1 0 0 1 0 0 1 X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Alberta (Martin) 2 0 1 1 0 2 1 X X X 7 Manitoba (Stoughton) 0 1 0 0 1 0 0 X X X 2
Draw 15 Thursday, March 12, 8:30
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Nova Scotia (Dacey) 2 0 1 0 1 0 2 0 0 X 6 Ontario (G. Howard) 0 2 0 1 0 2 0 1 3 X 9
Draw 16 Thursday, March 12, 13:00
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Saskatchewan (Jordison) 1 0 1 0 0 1 0 2 X X 5 Manitoba (Stoughton) 0 2 0 3 0 0 2 0 X X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Alberta (Martin) 1 1 0 0 0 1 1 0 3 X 7 Nova Scotia (Dacey) 0 0 0 0 1 0 0 2 0 X 3
Draw 17 Team Alberta in action against Ontario Thursday, March 12, 18:30
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Ontario (G. Howard) 1 0 1 0 0 1 0 2 0 0 5 Alberta (Martin) 0 1 0 0 2 0 1 0 2 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final Northern Ontario (Jakubo) 0 1 0 1 0 1 0 2 0 1 0 6 Quebec (Ménard) 2 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 7
Tiebreaker Friday, March 13, 13:00
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Manitoba (Stoughton) 1 0 2 0 0 2 0 0 0 1 6 Quebec (Ménard) 0 1 0 0 1 0 0 0 1 0 3
Playoffs
1 vs. 2 Friday, March 13, 18:00
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final Alberta (Martin) 0 1 0 2 0 1 0 0 2 0 1 7 Ontario (G. Howard) 1 0 2 0 1 0 0 1 0 1 0 6
3 vs. 4 Saturday, March 14, 10:00
Semifinal Saturday, March 14, 18:00
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Ontario (G. Howard) 2 0 1 0 1 0 1 0 1 0 6 Manitoba (Stoughton) 0 4 0 1 0 1 0 1 0 1 8
Final Sunday, March 15, 18:00
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final Alberta (Martin) 0 3 0 3 0 2 0 2 X X 10 Manitoba (Stoughton) 0 0 1 0 2 0 1 0 X X 4
Statistics
Top 5 player percentages Round Robin only
Thirds % Richard Hart 88 John Morris 86 Kevin Park 84 James Grattan 81 Mark Nichols 81
See also
References ^ Gvangulik. "2009 Tim Hortons Brier Archived Statistics" (PDF) . Canadian Curling Association . Archived from the original (PDF) on 12 August 2017. Retrieved 24 June 2013 .
External links Wikinews has related news:
Canadian teams vie for spot at the World Curling Championship