2016 BWF Grand Prix Gold and Grand Prix
The 2016 BWF Grand Prix Gold and Grand Prix was the tenth season of the BWF Grand Prix Gold and Grand Prix.
Schedule
Below is the schedule released by Badminton World Federation:[1]
Tour | Official title | Venue | City | Date | Prize money USD | Report | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Start | Finish | ||||||
1 | Malaysia Masters Grand Prix Gold | SPICE Stadium | Penang | January 19 | January 24 | 120,000 | Report |
2 | Syed Modi International Grand Prix Gold | Babu Banarasi Das Indoor Stadium | Lucknow | January 26 | January 31 | 120,000 | Report |
3 | Thailand Masters Grand Prix Gold | Nimibutr Stadium | Bangkok | February 8 | February 13 | 120,000 | Report |
4 | German Open Grand Prix Gold | RWE-Sporthalle | Mulheim an der Ruhr | March 1 | March 6 | 120,000 | Report |
5 | Swiss Open Grand Prix Gold | St. Jakobshalle | Basel | March 15 | March 20 | 120,000 | Report |
6 | New Zealand Open Grand Prix Gold | North Shore Events Centre | Auckland | March 22 | March 27 | 120,000 | Report |
7 | China Masters Grand Prix Gold | Olympic Sport Center Xincheng Gymnasium | Jiangsu | April 19 | April 24 | 150,000 | Report |
8 | Chinese Taipei Open Grand Prix Gold | Taipei Arena | Taipei | June 28 | July 3 | 200,000 | Report |
9 | Canada Open Grand Prix | Markin MacPhail Centre | Calgary | June 28 | July 3 | 55,000 | Report |
10 | U.S. Open Grand Prix Gold | Los Angeles Badminton Club | El Monte | July 5 | July 10 | 120,000 | Report |
11 | Vietnam Open Grand Prix | Nguyen Du Stadium | Ho Chi Minh City | July 18 | July 24 | 50,000 | Report |
12 | Brazil Open Grand Prix | Costa Cavalcante | Foz do Iguacu | August 30 | September 4 | 55,000 | Report |
13 | Indonesian Masters Grand Prix Gold | Balikpapan Sport and Convention Center | Balikpapan | September 6 | September 11 | 120,000 | Report |
14 | Thailand Open Grand Prix Gold | Nimibutr Stadium | Bangkok | October 4 | October 9 | 120,000 | Report |
15 | Russian Open Grand Prix | Sport Hall Olympic | Vladivostok | October 4 | October 9 | 55,000 | Report |
16 | Chinese Taipei Masters Grand Prix | Hsin Chuang Gymnasium | Taipei City | October 11 | October 16 | 55,000 | Report |
17 | Dutch Open Grand Prix | Topsportcentrum | Almere | October 11 | October 16 | 55,000 | Report |
18 | Bitburger Open Grand Prix Gold | Saarlandhalle | Saarbrücken | November 1 | November 6 | 120,000 | Report |
19 | Scottish Open Grand Prix | Emirates Arena | Glasgow | November 23 | November 27 | 50,000 | Report |
20 | Macau Open Grand Prix Gold | Tap Seac Multisport Pavilion Macau | Macau | November 29 | December 4 | 120,000 | Report |
21 | Korea Masters Grand Prix Gold | Olympic Memorial Civic Center | Seogwipo | December 6 | December 11 | 120,000 | Report |
BWF Grand Prix Gold
Results
Winners
Performance by countries
Tabulated below are the Grand Prix performances based on countries. Only countries who have won a title are listed:
S.no | Team | MAS | IND | THA | GER | SUI | NZL | CHN | TPE | CAN | USA | VIE | BRA | INA | THA | RUS | TPE | NED | GER | SCO | MAC | KOR | Total |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China | 1 | 2 | 3 | 2 | 1 | 4 | 3 | 1 | 4 | 4 | 25 | |||||||||||
2 | Korea | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 5 | 15 | |||||||||||||
3 | Malaysia | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 10 | ||||||||||||
4 | India | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 9 | ||||||||||||||
Japan | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | 2 | 9 | ||||||||||||||||
5 | Indonesia | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 8 | ||||||||||||||
6 | Denmark | 1 | 1 | 1 | 3 | 6 | |||||||||||||||||
Chinese Taipei | 2 | 1 | 2 | 1 | 6 | ||||||||||||||||||
7 | Thailand | 1 | 1 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||
8 | Australia | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Hong Kong | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
Germany | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||
Russia | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||
9 | Vietnam | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||
Canada | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
Singapore | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
Spain | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
United States | 1 | 1 |
Grand Prix Gold
Malaysia Masters
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Lee Chong Wei | Iskandar Zulkarnain Zainuddin | 21–18, 21–11 |
Women's singles | P. V. Sindhu | Kirsty Gilmour | 21–15, 21–9 |
Men's doubles | Marcus Fernaldi Gideon / Kevin Sanjaya Sukamuljo | Koo Kien Keat / Tan Boon Heong | 18–21, 21–13, 21–18 |
Women's doubles | Misaki Matsutomo / Ayaka Takahashi | Tang Yuanting / Yu Yang | 21–18, 22–20 |
Mixed doubles | Zheng Siwei / Li Yinhui | Tan Kian Meng / Lai Pei Jing | 21–14, 21–19 |
Syed Modi International
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Srikanth Kidambi | Huang Yuxiang | 21–13, 14–21, 21–14 |
Women's singles | Sung Ji-hyun | Sayaka Sato | 12–21, 21–18, 21–18 |
Men's doubles | Goh V Shem / Tan Wee Kiong | Pranaav Jerry Chopra / Akshay Dewalkar | 14–21, 24–22, 21–8 |
Women's doubles | Jung Kyung-eun / Shin Seung-chan | Eefje Muskens / Selena Piek | 21–15, 21–13 |
Mixed doubles | Praveen Jordan / Debby Susanto | Dechapol Puavaranukroh / Sapsiree Taerattanachai | 23–25, 21–9, 21–16 |
Thailand Masters
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Lee Hyun-il | Hu Yun | 21–18, 21–19 |
Women's singles | Ratchanok Intanon | Sun Yu | 21–19, 18–21, 21–17 |
Men's doubles | Mohammad Ahsan / Hendra Setiawan | Kim Gi-jung / Kim Sa-rang | 12–21, 21–15, 21–12 |
Women's doubles | Tian Qing / Zhao Yunlei | Tang Yuanting / Yu Yang | 11–21, 21–12, 23–21 |
Mixed doubles | Zheng Siwei / Chen Qingchen | Chan Peng Soon / Goh Liu Ying | 21–17, 21–15 |
German Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Lin Dan | Chou Tien-chen | 15–21, 21–17, 21–17 |
Women's singles | Li Xuerui | Wang Shixian | 21–14, 21–17 |
Men's doubles | Ko Sung-hyun / Shin Baek-cheol | Lee Yong-dae / Yoo Yeon-seong | 20–22, 21–18, 21–17 |
Women's doubles | Huang Yaqiong / Tang Jinhua | Puttita Supajirakul / Sapsiree Taerattanachai | 21–14, 21–18 |
Mixed doubles | Ko Sung-hyun / Kim Ha-na | Shin Baek-cheol / Chae Yoo-jung | 21–19, 21–12 |
Swiss Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | H. S. Prannoy | Marc Zwiebler | 21–18, 21–15 |
Women's singles | He Bingjiao | Wang Yihan | 21–16, 21–10 |
Men's doubles | Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen | Lee Sheng-mu / Tsai Chia-hsin | 21–8, 21–15 |
Women's doubles | Shizuka Matsuo / Mami Naito | Naoko Fukuman / Kurumi Yonao | 21–16, 12–21, 21–12 |
Mixed doubles | Wang Yilyu / Chen Qingchen | Bodin Isara / Savitree Amitrapai | 19–21, 21–16, 21–15 |
New Zealand Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Huang Yuxiang | Riichi Takeshita | 21–12, 21–17 |
Women's singles | Sung Ji-hyun | Aya Ohori | 21–15, 21–17 |
Men's doubles | Ko Sung-hyun / Shin Baek-cheol | Angga Pratama / Ricky Karanda Suwardi | 21–18, 21–14 |
Women's doubles | Yuki Fukushima / Sayaka Hirota | Chang Ye-na / Lee So-hee | 21–13, 21–16 |
Mixed doubles | Chan Peng Soon / Goh Liu Ying | Zheng Siwei / Li Yinhui | 21–19, 22–20 |
China Masters
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Lin Dan | Chen Long | 21–17, 23–21 |
Women's singles | Li Xuerui | Sun Yu | 21–16, 19–21, 21–6 |
Men's doubles | Lee Yong-dae / Yoo Yeon-seong | Kim Gi-jung / Kim Sa-rang | 21–17, 21–14 |
Women's doubles | Luo Ying / Luo Yu | Chen Qingchen / Jia Yifan | 16–21, 21–15, 21–18 |
Mixed doubles | Xu Chen / Ma Jin | Zheng Siwei / Chen Qingchen | 21–17, 21–15 |
Chinese Taipei Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Chou Tien-chen | Qiao Bin | 21–18, 21–17 |
Women's singles | Tai Tzu-ying | Wang Shixian | 23–21, 21–6 |
Men's doubles | Li Junhui / Liu Yuchen | Chen Hung-ling / Wang Chi-lin | 21–17, 17–21, 24–22 |
Women's doubles | Huang Dongping / Zhong Qianxin | Luo Ying / Luo Yu | 21–18, 21–16 |
Mixed doubles | Zheng Siwei / Chen Qingchen | Tan Kian Meng / Lai Pei Jing | 21–13, 21–16 |
U.S Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Lee Hyun-il | Kanta Tsuneyama | 24–22, 21–8 |
Women's singles | Ayumi Mine | Saena Kawakami | 16–21, 21–11, 21–15 |
Men's doubles | Mathias Boe / Carsten Mogensen | Takuro Hoki / Yugo Kobayashi | 21–11, 22–20 |
Women's doubles | Shiho Tanaka / Koharu Yonemoto | Mayu Matsumoto / Wakana Nagahara | 20–22, 21–15, 21–19 |
Mixed doubles | Yugo Kobayashi / Wakana Nagahara | Robert Mateusiak / Nadieżda Zięba | 21–16, 21–18 |
Indonesian Masters
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Shi Yuqi | Huang Yuxiang | 21–12, 11–0 retired |
Women's singles | Busanan Ongbumrungpan | Goh Jin Wei | 21–15, 21–13 |
Men's doubles | Wahyu Nayaka / Kevin Sanjaya Sukamuljo | Han Chengkai / Zhou Haodong | 21–16, 21–18 |
Women's doubles | Chae Yoo-jung / Kim So-yeong | Jongkolphan Kititharakul / Rawinda Prajongjai | 21–18, 22–20 |
Mixed doubles | Ronald Alexander / Melati Daeva Oktavianti | Tan Kian Meng / Lai Pei Jing | 21–16, 21–17 |
Thailand Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Tanongsak Saensomboonsuk | Sony Dwi Kuncoro | 21–15, 21–16 |
Women's singles | Aya Ohori | Busanan Ongbumrungpan | 25–23, 21–8 |
Men's doubles | Berry Angriawan / Rian Agung Saputro | Takuto Inoue / Yuki Kaneko | 17–21, 21–14, 21–18 |
Women's doubles | Puttita Supajirakul / Sapsiree Taerattanachai | Mayu Matsumoto / Wakana Nagahara | 21–12, 21–17 |
Mixed doubles | Tan Kian Meng / Lai Pei Jing | Tang Chun Man / Tse Ying Suet | 21–16, 22–20 |
Bitburger Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Shi Yuqi | Sourabh Varma | 21–19, 22–20 |
Women's singles | He Bingjiao | Nitchaon Jindapol | 21–11, 21–18 |
Men's doubles | Ong Yew Sin / Teo Ee Yi | Michael Fuchs / Johannes Schoettler | 21–16, 21–18 |
Women's doubles | Chen Qingchen / Jia Yifan | Jongkolphan Kititharakul / Rawinda Prajongjai | 21–12, 21–19 |
Mixed doubles | Zheng Siwei / Chen Qingchen | Chris Adcock / Gabby Adcock | 21–16, 23–21 |
Macau Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Zhao Junpeng | Chou Tien-chen | 21–11, 21–19 |
Women's singles | Chen Yufei | Chen Xiaoxin | 21–13, 21–18 |
Men's doubles | Lee Jhe-huei / Lee Yang | Lu Kai / Zhang Nan | 17–21, 21–18, 21–19 |
Women's doubles | Chen Qingchen / Jia Yifan | Anggia Shitta Awanda / Ni Ketut Mahadewi Istirani | 21–15, 21–13 |
Mixed doubles | Zhang Nan / Li Yinhui | Tang Chun Man / Tse Ying Suet | 21–19, 21–15 |
Korea Masters
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Son Wan-ho | Liew Daren | 21–13, 21–16 |
Women's singles | Sung Ji-hyun | Lee Jang-mi | 21–8, 21–10 |
Men's doubles | Kim Jae-hwan / Ko Sung-hyun | Lee Jhe-huei / Lee Yang | 21–19, 21–18 |
Women's doubles | Jung Kyung-eun / Shin Seung-chan | Chae Yoo-jung / Kim So-yeong | 21–14, 21–14 |
Mixed doubles | Ko Sung-hyun / Kim Ha-na | Dechapol Puavaranukroh / Sapsiree Taerattanachai | 21–19, 21–16 |
Grand Prix
Canada Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | B. Sai Praneeth | Lee Hyun-il | 21–12, 21–10 |
Women's singles | Michelle Li | Zhang Beiwen | Walkover |
Men's doubles | Manu Attri / B. Sumeeth Reddy | Adrian Liu / Toby Ng | 21–8, 21–14 |
Women's doubles | Setyana Mapasa / Gronya Somerville | Heather Olver / Lauren Smith | 21–15, 21–16 |
Mixed doubles | Do Tuan Duc / Pham Nhu Thao | Nico Ruponen / Amanda Hogstrom | 21–9, 10–21, 21–13 |
Vietnam Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Wong Wing Ki | Chong Wei Feng | 21–12, 14–21, 21–13 |
Women's singles | Yeo Jia Min | Ayumi Mine | 21–14, 21–17 |
Men's doubles | Lee Jhe-huei / Lee Yang | Koo Kien Keat / Tan Boon Heong | 18–21, 21–14, 21–7 |
Women's doubles | Della Destiara Haris / Rosyita Eka Putri Sari | Tiara Rosalia Nuraidah / Rizki Amelia Pradipta | 21–11, 21–15 |
Mixed doubles | Tan Kian Meng / Lai Pei Jing | Alfian Eko Prasetya / Annisa Saufika | 21–16, 21–11 |
Brazil Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Zulfadli Zulkiffli | Anand Pawar | 18–21, 21–11, 21–17 |
Women's singles | Beatriz Corrales | Airi Mikkelä | 21–13, 21–11 |
Men's doubles | Michael Fuchs / Fabian Holzer | Jones Ralfy Jansen / Josche Zurwonne | 21–19, 21–18 |
Women's doubles | Barbara Bellenberg / Eva Janssens | Bianca de Oliveira Lima / Naira Beatriz Vier | 21–7, 21–10 |
Mixed doubles | Pranaav Jerry Chopra / N. Sikki Reddy | Toby Ng / Rachel Honderich | 21–15, 21–16 |
Russian Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Zulfadli Zulkiffli | Siril Verma | 16–21, 21–19, 21–10 |
Women's singles | Gadde Ruthvika Shivani | Evgeniya Kosetskaya | 21–10, 21–13 |
Men's doubles | Vladimir Ivanov / Ivan Sozonov | Konstantin Abramov / Alexandr Zinchenko | 21–15, 21–14 |
Women's doubles | Anastasia Chervyakova / Olga Morozova | Evgeniya Kosetskaya / Ksenia Polikarpova | 21–14, 22–20 |
Mixed doubles | Pranaav Jerry Chopra / N. Sikki Reddy | Vladimir Ivanov / Valeria Sorokina | 21–17, 21–19 |
Chinese Taipei Masters
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Sourabh Varma | Liew Daren | 12–10, 12–10, 3–3 Retired |
Women's singles | Ayumi Mine | Saena Kawakami | 12–10, 7–11, 11–9, 12–10 |
Men's doubles | Fajar Alfian / M. Rian Ardianto | Chen Hung-ling / Wang Chi-lin | 11–6, 11–6, 11–13, 9–11, 12–10 |
Women's doubles | Yuki Fukushima / Sayaka Hirota | Shiho Tanaka / Koharu Yonemoto | 12–10, 11–5, 11–7 |
Mixed doubles | Tang Chun Man / Tse Ying Suet | Ryota Taohata / Koharu Yonemoto | 11–3, 11–7, 14–12 |
Dutch Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Wang Tzu-wei | Ajay Jayaram | 21–10, 17–21, 21–18 |
Women's singles | Zhang Beiwen | Hsu Ya-ching | 21–11, 21–19 |
Men's doubles | Lee Jhe-huei / Lee Yang | Mathias Christiansen / David Daugaard | 21–17, 21–17 |
Women's doubles | Setyana Mapasa / Gronya Somerville | Gabriela Stoeva / Stefani Stoeva | 17–21, 21–17, 21–16 |
Mixed doubles | Mathias Christiansen / Sara Thygesen | Soren Gravholt / Maiken Fruergaard | 21–18, 20–22, 21–16 |
Scottish Open
Category | Winners | Runners-up | Score |
---|---|---|---|
Men's singles | Anders Antonsen | Soong Joo Ven | 22–20, 21–14 |
Women's singles | Mette Poulsen | Sabrina Jaquet | 21–18, 17–21, 21–14 |
Men's doubles | Mathias Christiansen / David Daugaard | Adam Hall / Peter Mills | 15–21, 21–19, 21–15 |
Women's doubles | Lim Yin Loo / Yap Cheng Wen | Amelia Alicia Anscelly / Teoh Mei Xing | 21–17, 21–13 |
Mixed doubles | Goh Soon Huat / Shevon Jemie Lai | Pranaav Jerry Chopra / N. Sikki Reddy | 13–21, 21–18, 21–16 |
References
- ^ "Tournament Calendar – 2016". Badminton World Federation. bwfbadminton.org. Retrieved 3 October 2016.
- v
- t
- e
Badminton World Federation (BWF) seasons and circuits
- 1983
- 1984
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1996
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
circuits
International Challenge | |
---|---|
International Series | |
Future Series |