Canadian curling tournament
2016 Scotties Tournament of Hearts |
---|
|
Host city | Grande Prairie, Alberta |
---|
Arena | Revolution Place |
---|
Dates | February 20–28 |
---|
Attendance | 36,854 |
---|
Winner | Alberta |
---|
Curling club | The Glencoe Club, Calgary |
---|
Skip | Chelsea Carey |
---|
Third | Amy Nixon |
---|
Second | Jocelyn Peterman |
---|
Lead | Laine Peters |
---|
Alternate | Susan O'Connor |
---|
Coach | Charley Thomas |
---|
Finalist | Northern Ontario (Krista McCarville) |
---|
|
The 2016 Scotties Tournament of Hearts was held from February 20 to 28 at Revolution Place in Grande Prairie, Alberta. The winning team represented Canada at the 2016 World Women's Curling Championship held from March 19 to 27 at the Credit Union iPlex in Swift Current, Saskatchewan.
Teams
The 2016 Scotties is as notable for who did not qualify for the event as who did. Notably absent is the #1 ranked team in the world, Rachel Homan, who was defeated in the Ontario final by her club-mates, 2005 Hearts runner-up Jenn Hanna, who is representing Ontario. The 2015 runner up Val Sweeting rink lost in the Alberta final to the Chelsea Carey rink, the #5 ranked Tracy Fleury lost in the Northern Ontario final to 2010 Scotties bronze medalist Krista McCarville and the #8 ranked Stefanie Lawton rink lost in the Saskatchewan final to Jolene Campbell. The headline team for the 2016 Scotties is the defending Scotties and Olympic champion, Jennifer Jones who is representing Team Canada. Also returning from 2015 is the Suzanne Birt rink from Prince Edward Island, the Sylvie Robichaud rink from New Brunswick and the Kerry Galusha rink from the Northwest Territories. 2004 Canadian Junior champion Jill Brothers is representing Nova Scotia for the second time as skip. 2004 Hearts runner-up Marie-France Larouche is representing Quebec for the 7th time as skip, in her first Scotties since 2012. 2007 Canadian Junior champion Stacie Curtis is representing Newfoundland and Labrador for the third time as skip. Skipping the Yukon team was Nicole Baldwin, returning to the Hearts for the first time since 2007. Making their Scotties debut is Kerri Einarson from Manitoba and Karla Thompson from British Columbia, while Nunavut was represented for the first time ever in the Scotties, and was skipped by Geneva Chislett.
The teams are listed as follows:
Canada | Alberta | British Columbia |
St. Vital CC, Winnipeg Skip: Jennifer Jones Third: Kaitlyn Lawes Second: Jill Officer Lead: Dawn McEwen Alternate: Jennifer Clark-Rouire | The Glencoe Club, Calgary Skip: Chelsea Carey Third: Amy Nixon Second: Jocelyn Peterman Lead: Laine Peters Alternate: Susan O'Connor | Kamloops CC, Kamloops Skip: Karla Thompson Third: Kristen Recksiedler Second: Tracey Lavery Lead: Trysta Vandale Alternate: Sasha Carter |
Manitoba | New Brunswick | Newfoundland and Labrador |
East St. Paul CC, East St. Paul Skip: Kerri Einarson Third: Selena Kaatz Second: Liz Fyfe Lead: Kristin MacCuish Alternate: Briane Meilleur | Curl Moncton, Moncton Skip: Sylvie Robichaud Third: Rebecca Atkinson Second: Marie Richard Lead: Jane Boyle Alternate: Nicole Arsenault Bishop | St. John's CC, St. John's Skip: Stacie Curtis Third: Erin Porter Second: Julie Devereaux Lead: Carrie Vautour Alternate: Lauren Wasylkiw |
Northern Ontario | Nova Scotia | Ontario |
Fort William CC, Thunder Bay Skip: Krista McCarville Third: Kendra Lilly Second: Ashley Sippala Lead: Sarah Potts Alternate: Oye-Sem Won Briand | Mayflower CC, Halifax Skip: Jill Brothers Third: Sarah Murphy Second: Blisse Joyce Lead: Teri Udle Alternate: Jenn Brine | Ottawa CC, Ottawa Skip: Jenn Hanna Third: Brit O'Neill Second: Stephanie Hanna Lead: Karen Sagle Alternate: Pascale Letendre |
Prince Edward Island | Quebec | Saskatchewan |
Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Suzanne Birt Third: Robyn Green Second: Meaghan Hughes Lead: Marie Christianson Alternate: Sinead Dolan | CC Etchemin, Saint-Romuald Skip: Marie-France Larouche Third: Brenda Nicholls Second: Annie Lemay Lead: Julie Rainville Alternate: Amélie Blais | Highland CC, Regina Skip: Jolene Campbell Third: Ashley Howard Second: Callan Hamon Lead: Ashley Williamson Alternate: Candace Chisholm |
Northwest Territories | Nunavut | Yukon |
Yellowknife CC, Yellowknife Skip: Kerry Galusha Third: Megan Cormier Second: Danielle Derry Lead: Shona Barbour Alternate: Sharon Cormier | Iqaluit CC, Iqaluit Skip: Geneva Chislett Third: Denise Hutchings Second: Robyn Mackey Lead: Jenine Bodner Alternate: Sadie Pinksen | Whitehorse CC, Whitehorse Skip: Nicole Baldwin Third: Stephanie Jackson-Baier Second: Rhonda Horte Lead: Ladene Shaw Alternate: Sandra Mikkelsen |
class=notpageimage|
Team Canada
Provincial Winners
CTRS ranking
Pre-qualifying tournament
Standings
Final Round Robin Standings
Results
All draw times are listed in Mountain Standard Time (UTC−7).[1]
Draw 1
Thursday, February 18, 7:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nunavut (Chislett) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 8 |
British Columbia (Thompson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Draw 2
Friday, February 19, 7:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Thompson) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | 8 |
Yukon (Baldwin) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 4 |
Draw 3
Friday, February 19, 4:20 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Yukon (Baldwin) | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | X | X | 12 |
Nunavut (Chislett) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Pre-qualifying final
Saturday, February 20, 1:30 pm
Round robin standings
Final Round Robin Standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Team relegated to 2017 Pre-qualifying Tournament |
Round robin results
All draw times are listed in Mountain Standard Time (UTC−7).[1]
Draw 1
Saturday, February 20, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Larouche) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | 9 |
Ontario (Hanna) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Carey) | 0 | 1 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 | X | 12 |
Canada (Jones) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Campbell) | 0 | 1 | 0 | 5 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | 11 |
Nova Scotia (Brothers) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Draw 2
Saturday, February 20, 6:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Thompson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Manitoba (Einarson) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | 0 | X | X | 10 |
Draw 3
Sunday, February 21, 8:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Brothers) | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | 1 | 0 | 0 | X | X | 9 |
Manitoba (Einarson) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Campbell) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Ontario (Hanna) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Draw 4
Sunday, February 21, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Thompson) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 5 |
Alberta (Carey) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Larouche) | 0 | 2 | 0 | 3 | 4 | 0 | 1 | 0 | X | X | 10 |
Saskatchewan (Campbell) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Nova Scotia (Brothers) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Northern Ontario (McCarville) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 | 9 |
Draw 5
Sunday, February 21, 6:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (McCarville) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Canada (Jones) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Hanna) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Manitoba (Einarson) | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Larouche) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
British Columbia (Thompson) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Draw 6
Monday, February 22, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Campbell) | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | X | X | 7 |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Carey) | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Northern Ontario (McCarville) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Draw 7
Monday, February 22, 6:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Einarson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Saskatchewan (Campbell) | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Brothers) | 1 | 1 | 0 | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Ontario (Hanna) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 7 |
Draw 8
Tuesday, February 23, 8:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Hanna) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
British Columbia (Thompson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Einarson) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Quebec (Larouche) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Canada (Jones) | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 9 |
Draw 9
Tuesday, February 23, 1:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Alberta (Carey) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Larouche) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Nova Scotia (Brothers) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Draw 10
Tuesday, February 23, 6:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Jones) | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | 1 | X | X | 11 |
Saskatchewan (Campbell) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Hanna) | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Alberta (Carey) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 5 |
Draw 11
Wednesday, February 24, 8:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7 |
Nova Scotia (Brothers) | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Larouche) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Alberta (Carey) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 6 |
Draw 12
Wednesday, February 24, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Einarson) | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 11 |
Alberta (Carey) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Brothers) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Canada (Jones) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Draw 13
Wednesday, February 24, 6:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Larouche) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Canada (Jones) | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Einarson) | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 9 |
Northern Ontario (McCarville) | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Hanna) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Draw 14
Thursday, February 25, 8:30 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Carey) | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 8 |
Nova Scotia (Brothers) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Quebec (Larouche) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 15
Thursday, February 25, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (McCarville) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 7 |
Quebec (Larouche) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Einarson) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 4 |
Canada (Jones) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Draw 16
Thursday, February 25, 6:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Hanna) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Canada (Jones) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Carey) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Saskatchewan (Campbell) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Draw 17
Friday, February 26, 8:30 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Manitoba (Einarson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Hanna) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Northern Ontario (McCarville) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Jones) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | X | X | 11 |
British Columbia (Thompson) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Playoffs
1 vs. 2
Friday, February 26, 7:00 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Carey) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Canada (Jones) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 5 |
3 vs. 4
Saturday, February 27, 1:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Einarson) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Northern Ontario (McCarville) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 7 |
Semifinal
Saturday, February 27, 6:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Jones) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Northern Ontario (McCarville) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 |
Bronze medal game
Sunday, February 28, 1:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Jones) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Manitoba (Einarson) | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Final
Sunday, February 28, 6:30 pm
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Carey) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Northern Ontario (McCarville) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Statistics
Round Robin only
Key |
| First All-Star Team |
| Second All-Star Team |
Awards
The awards and all-star teams are as follows:
- All-Star Teams[2]
First Team
Second Team
- Skip: Chelsea Carey, Alberta
- Third: Ashley Howard, Saskatchewan
- Second: Liz Fyfe, Manitoba
- Lead: Sarah Potts, Northern Ontario
Note: All of the second all-star team members are daughters of former Brier champions. Chelsea Carey's father is Dan Carey, who won the Brier in 1992, Ashley Howard's father is Russ Howard, who won it in 1987 and 1993, Liz Fyfe's father Vic Peters won the Brier in 1992 and the father of Sarah Potts is Rick Lang, who won the Brier in 1975, 1982 and 1985.[3]
- Marj Mitchell Sportsmanship Award[4]
- Ashley Howard, Saskatchewan
- Joan Mead Builder Award[4]
Provincial and territorial playdowns
References
- ^ a b "2016 Scotties Tournament of Hearts – Draw Schedule". Canadian Curling Association. Archived from the original on 12 December 2015. Retrieved 28 January 2016.
- ^ "All-stars announced at 2016 Scotties Tournament of Hearts". Canadian Curling Association. 26 February 2016. Retrieved 27 February 2016.
- ^ "Former Brier champ Vic Peters passes away".
- ^ a b "Scotties awards presented to Howard, Sonnenberg". Canadian Curling Association. 27 February 2016. Retrieved 27 February 2016.
External links
- Official website
- Heart Chart issues: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8
Diamond D Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Macdonald Lassies Championship | |
---|
Curling Association Championship | |
---|
Scott Tournament of Hearts | |
---|
Scotties Tournament of Hearts | |
---|