2019–20 Premier League Tournament Tier B
Dates | 31 January 2020 – |
---|---|
Administrator(s) | Sri Lanka Cricket |
Cricket format | First-class cricket |
Tournament format(s) | Round-robin |
Host(s) | Sri Lanka |
Participants | 12 |
Matches | 42 |
Most runs | Dulash Udayanga (584) |
Most wickets | Gayan Sirisoma (64) |
← 2018–19 2020–21 → |
The 2019–20 Premier League Tournament Tier B is the second division of the 32nd season of first-class cricket in Sri Lanka's Premier Trophy. The tournament started on 31 January and was originally scheduled to conclude on 11 April 2020.[1]
Lankan Cricket Club won the tournament in the previous season and were promoted to Tier A.[2] They were replaced in Tier B by Sri Lanka Ports Authority Cricket Club after their relegation from Tier A.[3] The league was expanded to twelve teams, with the addition of Kandy Customs Cricket Club, Nugegoda Sports and Welfare Club and Sebastianites Cricket and Athletic Club.[3]
On 16 March 2020, Sri Lanka Cricket postponed the rest of the tournament due to the COVID-19 pandemic.[4] In July 2020, Sri Lanka Cricket announced that Tier A would resume on 14 July 2020.[5][6] The Tier B tournament never resumed and was cancelled in August 2020 after seven rounds of matches (of eleven planned rounds).[7]
Points table
Team[8] | Pld | W | L | D | T | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|
Police Sports Club | 7 | 4 | 0 | 3 | 0 | 99.42 |
Sri Lanka Ports Authority Cricket Club | 7 | 2 | 1 | 4 | 0 | 90.83 |
Bloomfield Cricket and Athletic Club | 7 | 4 | 1 | 2 | 0 | 82.51 |
Kandy Customs Cricket Club | 7 | 2 | 2 | 3 | 0 | 81.58 |
Panadura Sports Club | 7 | 3 | 1 | 3 | 0 | 79.44 |
Galle Cricket Club | 7 | 2 | 1 | 4 | 0 | 79.08 |
Nugegoda Sports and Welfare Club | 7 | 3 | 2 | 2 | 0 | 78.36 |
Sebastianites Cricket and Athletic Club | 7 | 2 | 2 | 3 | 0 | 65.46 |
Kurunegala Youth Cricket Club | 7 | 1 | 1 | 5 | 0 | 59.59 |
Sri Lanka Navy Sports Club | 7 | 1 | 1 | 5 | 0 | 41.76 |
Sri Lanka Air Force Sports Club | 7 | 0 | 5 | 2 | 0 | 34.075 |
Kalutara Town Club | 7 | 0 | 7 | 0 | 0 | 28.96 |
Matches
Round 1
31 January–2 February 2020 Scorecard |
Sri Lanka Air Force Sports Club | v | |
- Sri Lanka Air Force Sports Club won the toss and elected to bat.
- Pramodh Kumara, Risira Weerasuriya (Sri Lanka Air Force Sports Club), Dilshan Kollure and Sandeep Kunchikor (Kurunegala Youth Cricket Club) all made their first-class debuts.
31 January–2 February 2020 Scorecard |
Police Sports Club | v | Sri Lanka Navy Sports Club |
- Sri Lanka Navy Sports Club won the toss and elected to field.
- Nisar Ahmad (Police Sports Club) and Shavindu Dissanayake (Sri Lanka Navy Sports Club) both made their first-class debuts.
31 January–2 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Panadura Sports Club won the toss and elected to bat.
- Hasitha Madushan, Sasith Manuranga, P Rajamunindra, Hasitha Perera and Kasun Silva (Kandy Customs Cricket Club) all made their first-class debuts.
31 January–1 February 2020 Scorecard |
Nugegoda Sports and Welfare Club | v | |
Nugegoda Sports and Welfare Club won by 119 runs Arons Cricket Club Ground, Horana Umpires: Krishantha Rodrigo and Ranjith Vishwakula |
- Nugegoda Sports and Welfare Club won the toss and elected to bat.
- Kevin Peiris, R Punchihewa, Mohamed Rashan and Inshaka Siriwardena (Kalutara Town Club) all made their first-class debuts.
31 January–2 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Sebastianites Cricket and Athletic Club won the toss and elected to field.
- Vinura Dulsara, Kavindu Ediriweera, Jacob Sachin, Ravishka Wijesiri (Galle Cricket Club), Kumar Boresa, Thilanka de Silva, S Fernando, Sachin Fernando, Jiniv Joshi, Saman Kumara, D Peiris and Chamal Perera (Sebastianites Cricket and Athletic Club) all made their first-class debuts.
31 January–2 February 2020 Scorecard |
v | ||
70/0 (17 overs) Ramesh Nimantha 51* (53) |
Match drawn Bloomfield Cricket and Athletic Club Ground, Colombo Umpires: Sanjeewa Fernando and Eric Kannangara |
- Bloomfield Cricket and Athletic Club won the toss and elected to field.
- Mithila Aravinda (Sri Lanka Ports Authority Cricket Club) made his first-class debut.
Round 2
5–7 February 2020 Scorecard |
v | Police Sports Club | |
Police Sports Club won by 3 wickets Police Park Ground, Colombo Umpires: Thilak Fernando and Kamal Indrajith |
- Police Sports Club won the toss and elected to field.
- Hashan Chamara (Kalutara Town Club) and Mohammed Faheem (Police Sports Club) both made their first-class debuts.
6–8 February 2020 Scorecard |
v | ||
Panadura Sports Club won by 7 wickets FTZ Sports Complex, Katunayake Umpires: Shantha Fonseka and Nilantha Semasinghe |
- Sebastianites Cricket and Athletic Club won the toss and elected to bat.
- Ashen Mendis, Prabath de Zoysa and Naveen Gunawardene (Sebastianites Cricket and Athletic Club) all made their first-class debuts.
7–9 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Sri Lanka Ports Authority Cricket Club won the toss and elected to field.
7–8 February 2020 Scorecard |
Sri Lanka Air Force Sports Club | v | |
Galle Cricket Club won by an innings and 20 runs Air Force Ground, Katunayake Umpires: Sanjeewa Fernando and Krishantha Rodrigo |
- Sri Lanka Air Force Sports Club won the toss and elected to bat.
- Thisara Dilshan (Galle Cricket Club) made his first-class debut.
7–8 February 2020 Scorecard |
v | Sri Lanka Navy Sports Club | |
Sri Lanka Navy Sports Club won by an innings and 65 runs Navy Ground, Welisara Umpires: Niroshana Amarasinghe and Chamara de Soysa |
- Sri Lanka Navy Sports Club won the toss and elected to field.
8–10 February 2020 Scorecard |
Nugegoda Sports and Welfare Club | v | |
Bloomfield Cricket and Athletic Club won by 5 wickets Bloomfield Cricket and Athletic Club Ground, Colombo Umpires: Mohan de Silva and Ranganath Prasanna |
- Nugegoda Sports and Welfare Club won the toss and elected to bat.
- Chathura Obeyesekere (Bloomfield Cricket and Athletic Club) made his first-class debut.
Round 3
14–16 February 2020 Scorecard |
v | Sri Lanka Air Force Sports Club | |
Sri Lanka Ports Authority Cricket Club won by an innings and 219 runs SLAOCIC Stadium, Horana Umpires: Palitha de Alwis and Ranganath Prasanna |
- Sri Lanka Air Force Sports Club won the toss and elected to field.
- Nusky Ahmed, Gayan de Silva, Shabik Ifthary and Ashintha Malshan (Sri Lanka Air Force Sports Club) all made their first-class debuts.
14–16 February 2020 Scorecard |
Sri Lanka Navy Sports Club | v | |
- Sebastianites Cricket and Athletic Club won the toss and elected to field.
- Karan Nande, Navodya Imesh and Sheshan Silva (Sebastianites Cricket and Athletic Club) all made their first-class debuts.
14–16 February 2020 Scorecard |
Nugegoda Sports and Welfare Club | v | |
- Kurunegala Youth Cricket Club won the toss and elected to field.
- Sameera Gunaratne (Nugegoda Sports and Welfare Club) made his first-class debut.
14–16 February 2020 Scorecard |
v | ||
Kandy Customs Cricket Club won by an innings and 24 runs Panadura Esplanade, Panadura Umpires: Suranga Perera and Nilantha Semasinghe |
- Kalutara Town Club won the toss and elected to field.
- Methushan Thilina (Kandy Customs Cricket Club) made his first-class debut.
14–16 February 2020 Scorecard |
v | ||
- Panadura Sports Club won the toss and elected to field.
15–17 February 2020 Scorecard |
v | Police Sports Club | |
Police Sports Club won by 3 wickets Police Park Ground, Colombo Umpires: Niroshana Amarasinghe and Eric Kannangara |
- Police Sports Club won the toss and elected to field.
Round 4
19–21 February 2020 Scorecard |
Police Sports Club | v | |
Police Sports Club won by 16 runs Police Park Ground, Colombo Umpires: Sanjeewa Fernando and Suranga Perera |
- Police Sports Club won the toss and elected to bat.
- Malith de Silva (Police Sports Club) made his first-class debut.
21–23 February 2020 Scorecard |
v | Police Sports Club | |
Match drawn Rangiri Dambulla International Stadium, Dambulla Umpires: Maurice Dela Zilva and Chaturan Sanjeewa |
- Sri Lanka Ports Authority Cricket Club won the toss and elected to field.
21–23 February 2020 Scorecard |
Nugegoda Sports and Welfare Club | v | Sri Lanka Air Force Sports Club |
Nugegoda Sports and Welfare Club won by 170 runs Air Force Ground, Katunayake Umpires: Shantha Fonseka and Upul Wewage |
- Sri Lanka Air Force Sports Club won the toss and elected to field.
- Chamara Fernando (Sri Lanka Air Force Sports Club) made his first-class debut.
21–23 February 2020 Scorecard |
v | Sri Lanka Navy Sports Club | |
- Panadura Sports Club won the toss and elected to bat.
21–23 February 2020 Scorecard |
v | ||
Sebastianites Cricket and Athletic Club won by 183 runs Arons Cricket Club Ground, Horana Umpires: Susantha Dissanayake and Kitsiri Jayaweera |
- Kalutara Town Club won the toss and elected to field.
22–24 February 2020 Scorecard |
v | ||
Match drawn Bloomfield Cricket and Athletic Club Ground, Colombo Umpires: Kamal Indrajith and Ranjith Vishwakula |
- Bloomfield Cricket and Athletic Club won the toss and elected to bat.
- Ravindu Fernando and Tariq Saboor (Bloomfield Cricket and Athletic Club) both made their first-class debuts.
Round 5
26–28 February 2020 Scorecard |
v | Nugegoda Sports and Welfare Club | |
Sri Lanka Ports Authority Cricket Club won by 207 runs SLAOCIC Stadium, Horana Umpires: Thilak Fernando and Vidura Prasad |
- Nugegoda Sports Club won the toss and elected to field.
28 February – 1 March 2020 Scorecard |
Sri Lanka Air Force Sports Club | v | Police Sports Club |
16/0 (5 overs) Risira Weerasuriya 9* (19) |
- Police Sports Club won the toss and elected to field.
28 February – 1 March 2020 Scorecard |
v | ||
Panadura Sports Club won by 213 runs Panadura Esplanade, Panadura Umpires: Kamal Indrajith and Saman Mohan de Silva |
- Panadura Sports Club won the toss and elected to bat.
28 February – 1 March 2020 Scorecard |
v | ||
- Kandy Customs Cricket Club won the toss and elected to field.
- Tharaka Gunawardena and Lasindu Nimsara (Kandy Customs Cricket Club) both made their first-class debuts.
28 February – 1 March 2020 Scorecard |
v | Sri Lanka Navy Sports Club | |
- Sri Lanka Navy Sports Club won the toss and elected to field.
28 February – 1 March 2020 Scorecard |
v | ||
Bloomfield Cricket and Athletic Club won by 6 wickets Bloomfield Cricket and Athletic Club Ground, Colombo Umpires: Sanjeewa Fernando and Sisira Kumara |
- Sebastianites Cricket and Athletic Club won the toss and elected to bat.
Round 6
6–8 March 2020 Scorecard |
v | Sri Lanka Navy Sports Club | |
- Sri Lanka Navy Sports Club won the toss and elected to field.
- Vimud Sapnaka (Sri Lanka Navy Sports Club) made his first-class debut.
6–8 March 2020 Scorecard |
v | Sri Lanka Air Force Sports Club | |
Panadura Sports Club won by 272 runs Panadura Esplanade, Panadura Umpires: Dammika Rajapakse and Nilantha Semasinghe |
- Panadura Sports Club won the toss and elected to bat.
- Ashan Dilhara (Panadura Sports Club) made his first-class debut.
6–8 March 2020 Scorecard |
Nugegoda Sports and Welfare Club | v | |
Nugegoda Sports and Welfare Club won 185 runs Burgher Recreation Club Ground, Colombo Umpires: Sisira Kumara and Chaturan Sanjeewa |
- Nugegoda Sports and Welfare Club won the toss and elected to bat.
6–7 March 2020 Scorecard |
v | ||
Bloomfield Cricket and Athletic Club won by 5 wickets Bloomfield Cricket and Athletic Club Ground, Colombo Umpires: Kitsiri Jayaweera and Upul Wewage |
- Bloomfield Cricket and Athletic Club won the toss and elected to field.
- Nimantha Perera (Bloomfield Cricket and Athletic Club) and Isuru Pradeep (Kalutara Town Club) both made their first-class debuts.
6–8 March 2020 Scorecard |
v | Police Sports Club | |
Police Sports Club won by 6 wickets Police Park Ground, Colombo Umpires: Thilak Fernando and RP Massalage |
- Police Sports Club won the toss and elected to field.
- Hasindu Shamika (Police Sports Club) made his first-class debut.
6–8 March 2020 Scorecard |
v | ||
- Sebastianites Cricket and Athletic Club won the toss and elected to field.
Round 7
13–15 March 2020 Scorecard |
v | ||
Kandy Customs Cricket Club won by 5 wickets SLAOCIC Stadium, Horana Umpires: Palitha de Alwis and Dilshan de Silva |
- Kandy Customs Cricket Club won the toss and elected to field.
13–15 March 2020 Scorecard |
Sri Lanka Air Force Sports Club | v | |
Sebastianites Cricket and Athletic Club won by an innings and 122 runs FTZ Sports Complex, Katunayake Umpires: Suranga Perera and Upul Wewage |
- Sri Lanka Air Force Sports Club won the toss and elected to bat.
- Sanjaya Ranaweera (Sri Lanka Air Force Sports Club) made his first-class debut.
13–15 March 2020 Scorecard |
Police Sports Club | v | Nugegoda Sports and Welfare Club |
- Nugegoda Sports and Welfare Club won the toss and elected to field.
- Rahul Gunasekera (Nugegoda Sports and Welfare Club) made his first-class debut.
13–15 March 2020 Scorecard |
v | ||
Kurunegala Youth Cricket Club won by 4 wickets St. Anne's College Cricket Ground, Kurunegala Umpires: Chamara de Soysa and Sanjeewa Fernando |
- Panadura Sports Club won the toss elected to bat.
13–15 March 2020 Scorecard |
v | ||
Galle Cricket Club won by 3 wickets Arons Cricket Club Ground, Horana Umpires: Eric Kannangara and Krishantha Rodrigo |
- Galle Cricket Club won the toss and elected to field.
- Nishant Kantawala (Galle Cricket Club) and Sanka Chathuranga (Kalutara Town Club) both made their first-class debuts.
13 March 2020 Scorecard |
Sri Lanka Navy Sports Club | v | |
Bloomfield Cricket and Athletic Club won by an innings and 82 runs Bloomfield Cricket and Athletic Club Ground, Colombo Umpires: Gamini Gunasekera and Ranganath Prasanna |
- Bloomfield Cricket and Athletic Club won the toss and elected to field.
See also
References
- ^ "Premier League Tournament Tier B 2020 - Fixtures & Results". ESPN Cricinfo. Retrieved 13 July 2020.
- ^ "Lankan CC emerge champions". The Papare. 17 May 2019. Retrieved 13 July 2020.
- ^ a b "26-team first-class competition to begin on 31st January". The Papare. 30 January 2020. Retrieved 13 July 2020.
- ^ "All Cricket island-wide postponed". The Papare. 16 March 2020. Retrieved 13 July 2020.
- ^ "Dates confirmed for Sri Lanka domestic cricket resumption". The Papare. 6 July 2020. Retrieved 6 July 2020.
- ^ "Sri Lankan domestic season could resume in July". ESPN Cricinfo. 9 July 2020. Retrieved 13 July 2020.
- ^ "SLC Major League Tier B Tournament for 2019/2020 scrapped". The Papare. 26 August 2020. Retrieved 26 August 2020.
- ^ "Premier League Tournament Tier B Table – 2019-20". ESPN Cricinfo. Retrieved 13 July 2020.
External links
- Series home at ESPN Cricinfo
- v
- t
- e
Franchise cricket | |
---|---|
|
Club cricket | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
First-class clubs |
| ||||||
Tournaments |
|
Tournaments |
|
---|
- Bloomfield
- Burgher RCG
- Colombo CCG
- Police Park Ground, Colombo
- Colts Ground
- Asgiriya, Kandy
- Air Force Ground, Katunayake
- Chilaw Marians Cricket Club Ground
- Welagedara, Kurunagela
- Uyanwatte, Matara
- Moors SC Ground
- De Soysa, Moratuwa
- Nondescripts Ground
- Panadura Esplanade
- Surrey Village
- Horana
- Navy Ground, Welisara
- Mallakam
- Polonnaruwa National Cricket Ground
- Teams
- Cricketers
- club
- international
- provincial