Football tournament season
2021 Chatham CupTournament details |
---|
Country | New Zealand |
---|
Dates | 24 April 2021 – 6 March 2022 |
---|
Teams | 126 |
---|
Defending champions | Napier City Rovers |
---|
Final positions |
---|
Champions | Cashmere Technical (4th title) |
---|
Runner-up | Miramar Rangers |
---|
Tournament statistics |
---|
Matches played | 124 |
---|
Goals scored | 567 (4.57 per match) |
---|
|
The 2021 Chatham Cup is New Zealand's 93rd annual knockout football competition.
The competition returns for 2021 after being cancelled in 2020 due to COVID-19. It will have a preliminary round and four rounds proper before quarter-finals, semi-finals, and a final.[1]
Results
Preliminary round
Matches were played over the Anzac weekend of 23–26 April.[1][2] This round contained three teams from the Auckland Sunday football leagues, University of Auckland FC, HNK Auckland, and AFC Bohemian Celtic, the lowest ranked teams left in the competition. A full list of results are as follows:[3]
- Northern Region
Te Atatu AFC (5) v University of Auckland FC (SUN) Puhoi (5) v FC Whangarei (8) 25 April 2021 | Puhoi (5) | 3–3 (a.e.t.) (3–4 p) | FC Whangarei (8) | Puhoi Domain, Puhoi |
14:00 | - Harland 2', 80'
- Wells 83'
| Report | - Colmer 30'
- Armiger-Kelly 32'
- Porter 58'
| Referee: Glen Lockrie |
Matamata Swifts (5) v HNK Auckland (SUN) 26 April 2021 | Matamata Swifts (5) | 2–1 (a.e.t.) | HNK Auckland (SUN) | Matamata Domain, Matamata |
14:00 | - Avergonzado 32'
- Walker 109'
| Report | - Yovich 69'
| Referee: Robbie Maris |
AFC Bohemian Celtic (SUN) v West Auckland AFC (5) 26 April 2021 | AFC Bohemian Celtic (SUN) | 0–3 | West Auckland AFC (5) | Michaels Avenue Reserve, Ellerslie |
14:00 | | Report | - Hearn 60' (pen.)
- Riddoch 85'
- Rollinson 88'
| Referee: Paul Mason |
Kerikeri FC (7) v Ranui Swanson (5) 26 April 2021 | Kerikeri FC (7) | 1–6 | Ranui Swanson (5) | Baysport Waipapa, Waipapa |
14:00 | - Obrez 3'
| Report | - Felipe 13'
- Ngadela 39'
- Morris 61'
- Faure 68', 84'
- Lian Zaw 82'
| Referee: Michael Jones, (Great Britain) |
Otorohanga AFC (5) v Whakatane Town (6) 26 April 2021 | Otorohanga AFC (5) | 10–0 | Whakatane Town (6) | Ōtorohanga Domain, Ōtorohanga |
14:00 | - Kelly 7'
- Ball 27'
- Walker 36', 87', 90'
- Jones 51'
- Maguire 59', 70'
- O’Brien 66'
- Wilkins 77'
| Report | | Referee: Phillip Rogers |
- Central Region
Naenae Soccer Club (6) v Wellington Marist (5) 26 April 2021 | Naenae Soccer Club (6) | 2–3 | Wellington Marist (5) | Naenae Park, Lower Hutt |
14:00 | - Garcias 44'
- Glover 58' (pen)
| Report | - Greig 5'
- Boyd 59'
- Baillie 87'
| Referee: Mark Hewitt |
Greytown FC (8) v Douglas Villa (6) 26 April 2021 | Greytown FC (8) | 0–1 | Douglas Villa (6) | Greytown Memorial Park, Greytown |
14:00 | | Report | - Paine 43' (pen)
| Referee: Alexander Dahlberg |
- Mainland Region
Mid Canterbury United (4) v Western AFC (4) 24 April 2021 | Mid Canterbury United (4) | 2–3 (a.e.t.) | Western AFC (4) | Ashburton Domain, Ashburton |
14:45 | - Martin 73', 120+5'
| Report | - Asghari 90+4', 116'
- Balcazar 113'
| Referee: Michael Field |
Rangers (Blenheim) (5) v Mapua Rangers Football Club (7) 26 April 2021 | Rangers (Blenheim) (5) | 6–0 | Mapua Rangers Football Club (7) | A & P Park, Blenheim |
14:30 | - Delgado 19', 37'
- Mortimer 26'
- Clamp 71', 82'
- Masters 75'
| Report | | Referee: Gary Roberts |
- Southern Region
Geraldine FC (4) v Old Boys AFC (4) 25 April 2021 | Geraldine FC (4) | 5–3 (a.e.t.) | Old Boys AFC (4) | Geraldine Oval, Geraldine |
14:00 | - Filippini Irazun 31'
- Guerra Garcia 41'
- Casas 76'
- Barrie 108'
- Vallejo 113'
| Report | - Ortiz 5', 58'
- Miranda 87'
| Referee: Aaron Collins |
All teams listed below received byes to the first round.
- Northern Region: Albany United FC, Auckland City FC, Auckland United FC, Bay Olympic FC, Beachlands Maraetai AFC, Birkenhead United AFC, Bucklands Beach AFC, Cambridge FC, Claudelands Rovers SC, East Coast Bays AFC, Eastern Suburbs AFC, Ellerslie AFC, Fencibles United AFC, Franklin United FC, Greenhithe FC, Hamilton Wanderers, Hibiscus Coast AFC, Manukau United FC, Manurewa AFC, Melville Utd AFC, Metro FC, Mt Albert-Ponsonby AFC, Ngaruawahia Utd AFC, North Shore United AFC, Northern Rovers FC, Onehunga Mangere United AFC, Oratia United FC, Papakura City FC, Papatoetoe AFC, Royal New Zealand Navy AFC, Takapuna AFC, Tauranga City AFC, Uni-Mount Bohemian AFC, Waiheke Utd AFC, Waitemata FC, West Coast Rangers FC, Western Springs AFC
- Central Region: N/a
- Capital Region: Brooklyn Northern Utd AFC, Island Bay United AFC, Kapiti Coast Utd, Lower Hutt City AFC, Miramar Rangers AFC, Napier City Rovers AFC, North Wellington FC, Palmerston North Marist Football Club, Petone FC, Seatoun AFC, Stokes Valley Football Club, Stop Out SC, Tawa AFC, Upper Hutt City Football, Victoria University, Waikanae AFC, Wainuiomata, Wairarapa United, Waterside Karori, Wellington Olympic AFC, Wellington United, Western Suburbs FC
- Mainland Region: Burwood AFC, Cashmere Technical, Christchurch Utd, Coastal Spirit, Ferrymead Bays FC, Halswell United AFC, Nelson Suburbs FC, Nomads United AFC, Selwyn United FC, Waimakariri Utd
- Southern Region: Grants Braes AFC, Green Island AFC, Mosgiel AFC, Northern AFC, Otago University AFC, Queens Park AFC, Queenstown AFC, Roslyn Wakari AFC, South City Royals FC, Thistle AFC - Timaru, Wanaka AFC
Round 1
Round 1 matches were played between 15 and 16 May 2021.[1][4] This round contained one team from level 10, Otahuhu United, the lowest ranked team left in the competition. A full list of results are as follows:[5][6]
- Northern Region
Otorohanga (5) v Manurewa (3) 15 May 2021 | Otorohanga (5) | 0–3 | Manurewa (3) | Ōtorohanga Domain, Ōtorohanga |
14:00 | | Report | - Fuentes Salinas 33', 54'
- Perez 56'
| Referee: Ben Norman |
- Central / Capital Region
Tawa (3) v Douglas Villa (6) 15 May 2021 | Tawa (3) | 10–1 | Douglas Villa (6) | Redwood Park, Wellington |
14:00 | - Martin 29' (pen.), 33' (pen.), 80' (pen.)
- La 36'
- McCutcheon 43', 75', 88'
- Willis-Benton 67'
- Kerr 86'
- Rose 90'
| Report | - Sexton 77'
| Referee: Chris Bennett |
- Mainland Region
FC Nelson (5) v Rangers (Blenheim) (5) 16 May 2021 | FC Nelson (5) | 1-2 (a.e.t.) | Rangers (Blenheim) (5) | Guppy Park, Nelson |
14:00 | - Johnston 24'
| Report | - Masters 83'
- Rose 93'
| Referee: Richard Malcolm |
- Southern Region
All teams listed below received byes to the second round.
- Northern Region: Auckland United FC, North Shore United AFC, Auckland City FC, Bay Olympic, Eastern Suburbs, Manukau United, Western Springs, Birkenhead United, Northern Rovers, West Coast Rangers, Hamilton Wanderers, Melville United, Albany United, Waitemata, Metro, Mt Albert Ponsonby
- Capital Region: Wainuiomata, Wairarapa United, Western Suburbs, Wellington Olympic, Lower Hutt City, Miramar Rangers
- Mainland: Nelson Suburbs
- Southern: Otago University, Northern
Round 2
All matches were played on Queen's Birthday weekend 5–7 June 2021.[7] This round contained one team from level 8, Whangarei, the lowest ranked team left in the competition. A full list of results are as follows:[8][9]
- Northern Region
West Hamilton United (5) v Northern Rovers (2) 5 June 2021 | West Hamilton United (5) | 3–0* | Northern Rovers (2) | Weka Street, Hamilton |
14:00 | | Report | - Quinlan 6', 35'
- Messenger 11'
- Al-Kalisy 86'
| Referee: Andres Castro |
Note: Northern Rovers won 4–0 however they were deemed to have fielded an ineligible player and the result was overturned.[10] |
Papakura City (5) v Metro (3) 5 June 2021 | Papakura City (5) | 3–3 (a.e.t.) (4–2 p) | Metro (3) | McLennan Park, Auckland |
17:00 | - Martin 37', 90'
- Dixon 90'
| Report | - Fa'Alogo-Lilo 74', 90'
- Shin 90'
| Referee: Mark Fleming |
- Capital / Central Region
- Mainland Region
Rangers (Blenheim) (5) v Nelson Suburbs (2) 7 June 2021 | Rangers (Blenheim) (5) | 1–2 | Nelson Suburbs (2) | A & P Park, Blenheim |
14:00 | - Waechter 55'
| Report | - Ridsdale 3'
- Tucker 82'
| Referee: Martin Fenwick |
- Southern Region
Round 3
All matches were played on the weekend of 18–20 June 2021.[11] This round contained three teams from level 5, Papakura City, West Hamilton United, and Ngaruawahia United, the lowest ranked teams left in the competition. A full list of results are as follows:[12][13]
- Northern Region
- Central / Capital Region
- Mainland
- Southern Region
Round 4
All matches were played on the weekend of 10–11 July 2021.[14] This round contained one team from level 5, Ngaruawahia United, the lowest ranked team left in the competition.
- Northern Region
- Capital / Central Region
- Mainland / Southern Region
Quarter-finals
The quarter-finals were played on the weekend of 31 July–1 August 2021.
This round featured eight teams from the National League regional leagues (level 2), including four competing in the Championship phase (level 1).
Semi-finals
The semi-finals were meant to be played on the weekend of 21–22 August 2021[15] however due to a COVID-19 outbreak and the country going into lockdown, the games were postponed.[16]
This round featured four teams from the National League regional leagues (level 2) including three competing in the Championship phase (level 1).
Final
The final was originally meant to be played on the 8 September 2021. It instead was delayed until the 6 March 2022.[17][18]
Attendance: 0[a]
Referee: Calvin Berg
| | GK | 25 | Danny Knight | RB | 32 | Luke Tongue | CB | 5 | Andrew Storer | CB | 6 | Tom Schwarz (c) | LB | 33 | Daniel Boys | 57' | RM | 8 | Jacob Richards | | 81' | CM | 16 | Fraser Angus | CM | 17 | Cory Mitchell | 73' | LM | 19 | Lyle Matthysen | | 90+4' | CF | 10 | Garbhan Coughlan | CF | 28 | Yuya Taguchi | | 90+4' | Substitutes: | GK | 13 | Harrison Rowe | MF | 15 | Sam Lapslie | MF | 21 | Declan Tyndall | | 81' | MF | 25 | Tom Cairns | FW | 23 | Yusuf van Dam | FW | 24 | Kian Donkers | | 90+4' | FW | 34 | Alex Ballard | | 90+4' | Head coach: | Dan Schwarz | | | | GK | 25 | Ryan Foord | CB | 16 | Flynn O'Brien | CB | 6 | Taylor Schrijvers | CB | 18 | Liam Wood | RWB | 2 | Scott Midgley | CM | 8 | Sam Dewar (c) | 15' | 84' | CM | 3 | Hugo Delhommelle | LWB | 19 | Haris Zeb | RF | 20 | Nathan Simes | | 61' | CF | 7 | Owen Barnett | LF | 14 | Sam Mason-Smith | Substitutes: | GK | 1 | Jacob Daly | MF | 12 | Andrew Bevin | MF | 13 | Max Falkoner | | 84' | FW | 10 | Jorge Akers | FW | 17 | João Moreira | | 61' | FW | 23 | Oliver Stanish | Head coach: | Scott Hales | |
Jack Batty Memorial Cup: Yuya Taguchi (Cashmere Technical) Assistant referees: Ashton Davenport Cameron Gruschow Fourth official: Chris Bennett | Match rules - 90 minutes.
- 30 minutes of extra time if necessary.
- Penalty shoot-out if scores still level.
- Seven named substitutes.
- Maximum of three substitutions.
|
Notes
The tier that teams are in (as indicated in brackets next to their name) are based on the New Zealand football league system for the 2021 season. As some teams can qualify and play in more than one league (and tier) per season, the highest tier that they take part in is the one noted next to their name.
- ^ Played behind closed doors.[18]
References
- ^ a b c "National knockout cup comps return to set records". New Zealand Football. 9 April 2021. Archived from the original on 11 April 2021. Retrieved 11 April 2021.
- ^ "Chatham Cup and Kate Sheppard Cup preliminary draws". New Zealand Football. Archived from the original on 13 April 2021. Retrieved 13 April 2021.
- ^ "Former winners advance to Chatham Cup first round proper". NZ Sports Wire. 26 April 2021. Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Round 1 of the Chatham Cup and Kate Sheppard Cup Full Draw". New Zealand Football. 28 April 2021. Archived from the original on 2 May 2021. Retrieved 2 May 2021.
- ^ "Chatham and Kate Sheppard Cup - Round 1 Results". New Zealand Football. Archived from the original on 18 May 2021. Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Onehunga Mangere cause boil-over in Chatham Cup first round". NZ Sports Wire. 17 May 2021. Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Round 2 of the Chatham Cup and Kate Sheppard Cup Full Draw". New Zealand Football. 18 May 2021. Archived from the original on 19 May 2021. Retrieved 19 May 2021.
- ^ "Chatham and Kate Sheppard Cups - Round 2 wrap". New Zealand Football. Archived from the original on 8 June 2021. Retrieved 8 June 2021.
- ^ "Ngaruawahia upset Northern League side in Chatham Cup". NZ Sports Wire. 8 June 2021. Retrieved 8 June 2021.
- ^ "Chatham Cup result overturned due to ineligible player". New Zealand Football. Archived from the original on 8 June 2021. Retrieved 8 June 2021.
- ^ "Round 3 Kate Sheppard and Chatham Cups draws". New Zealand Football. 9 June 2021. Archived from the original on 14 June 2021. Retrieved 15 June 2021.
- ^ "REVIEW Round 3 Kate Sheppard and Chatham Cups". New Zealand Football. Archived from the original on 24 June 2021. Retrieved 22 June 2021.
- ^ "Chatham Cup holders Napier City Rovers fall out in third round". NZ Sports Wire. 22 June 2021. Retrieved 23 June 2021.
- ^ "Quarter Finals and Round Four Draw – Kate Sheppard and Chatham Cups". New Zealand Football. Archived from the original on 28 June 2021. Retrieved 3 August 2021.
- ^ "Chatham Cup draw serves up tasty semi finals". New Zealand Football. Archived from the original on 3 August 2021. Retrieved 3 August 2021.
- ^ "All competitions and community football and futsal suspended this weekend". New Zealand Football. Archived from the original on 23 August 2021. Retrieved 23 August 2021.
- ^ a b "Dates confirmed for the rearranged Kate Sheppard Cup and Chatham Cup 2021 final games". www.nzfootball.co.nz. Retrieved 10 February 2022.
- ^ a b "Kate Sheppard Cup and Chatham Cup semi-final and finals dates, broadcast information confirmed". New Zealand Football. Retrieved 22 February 2022.
External links
- Chatham Cup section on the New Zealand Football website
- Full replay of the final from YouTube.com
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
#Cancelled as only 12 teams registered *Cancelled due to WWII †Cancelled due to COVID-19 |