2023 KW Fall Classic Host city Waterloo, Ontario Arena KW Granite Club Dates September 14–17 Men's winner Team ChampCurling club Westmount G&CC , KitchenerSkip Alex Champ Third Charlie Richard Second Austin Snyder Lead Scott Clinton Alternate Jess Bechard Finalist Yves StockerWomen's winner Team McCarvilleCurling club Fort William CC , Thunder BaySkip Krista McCarville Third Andrea Kelly Second Kendra Lilly Lead Ashley Sippala Alternate Sarah Potts Coach Rick Lang Finalist Rebecca Morrison
The 2023 KW Fall Classic was held from September 14 to 17 at the KW Granite Club in Waterloo, Ontario. The men's event was held in a triple knockout while the women's event was held in a round robin. The purse was $12,500 for the men and $11,800 for the women.[ 1] [ 2]
The event featured the Quebec rink of Félix Asselin , Laurie St-Georges , Émile Asselin and Emily Riley that won the 2022 Canadian Mixed Curling Championship as part of their training for the 2023 World Mixed Curling Championship in October.
Men
Teams The teams are listed as follows:[ 3]
Skip Third Second Lead Alternate Locale Rob Ainsley Chris Medford Graeme Robson Cameron Blair Toronto , Ontario Félix Asselin Laurie St-Georges Émile Asselin Emily Riley Montreal , Quebec Carter Bryant Nolan Bryant Jacob Clarke Matthew Abrams Brantford , Ontario Alex Champ Charlie Richard Austin Snyder Scott Clinton Jess Bechard Toronto , Ontario James Craik Mark Watt Angus Bryce Blair Haswell Forfar , Scotland Ian Dickie Paul Moffatt Ben Shane Kyle Forester Kitchener , Ontario Scott Dunnam Cody Clouser Lance Wheeler Andrew Dunnam Philadelphia , Pennsylvania Pat Ferris Landan Rooney Connor Duhaime Robert Currie Grimsby , Ontario Mike Fournier Kevin Flewwelling Sean Harrison Zander Elmes Toronto , Ontario Rayad Husain Jason Perreira Baul Persaud Darryl Narain Georgetown , Guyana Mark Kean Brady Lumley Matthew Garner Spencer Dunlop Woodstock , Ontario Jayden King Dylan Niepage Gavin Lydiate Daniel Del Conte Guelph , Ontario Sandy MacEwan Dustin Montpellier Lee Toner Luc Ouimet Sudbury , Ontario Jordan McNamara Wesley Forget Ryan Godfrey Brendan Laframboise Ottawa , Ontario Kibo Mulima Owen Henry Kyle Stratton Matthew Duizer Kitchener–Waterloo , Ontario Fraser Reid Shane Konings Spencer Nuttall Matt Pretty Waterloo , Ontario Go Aoki (Fourth) Hayato Sato (Skip) Kouki Ogiwara Kazushi Nino Ayato Sasaki Sapporo , Japan Yves Stocker Kim Schwaller Felix Eberhard Tom Winkelhausen Zug , Switzerland Zackary Wise Michael Solomon Stewart Yaxley Adam Cartwright Montreal , Quebec
Knockout brackets Source:[ 4]
A Event First Knockout Qualifier 1 James Craik 8 Kibo Mulima 7 Kibo Mulima 1 Fraser Reid 3 James Craik 7 Alex Champ 5 Mark Kean 2 Alex Champ 8 James Craik 7 Jayden King 2 Hayato Sato 8 Sandy MacEwan 2 Hayato Sato 6 Jayden King 7 Scott Dunnam 4 Jayden King 5
B Event Second Knockout Qualifier 3 Sandy MacEwan 7 Fraser Reid 2 Mark Kean 6 Mark Kean 8 Sandy MacEwan 5 Scott Dunnam 8 Kibo Mulima 5 Scott Dunnam 9 Scott Dunnam 5 Félix Asselin 7
Second Knockout Qualifier 5 Alex Champ 4 Hayato Sato 6 Hayato Sato 3 Rob Ainsley 1 Ian Dickie 7 Ian Dickie 6
C Event Third Knockout Qualifier 6 Fraser Reid 1 Kibo Mulima 6 Kibo Mulima 6 Mark Kean 4 Kibo Mulima 6 Rob Ainsley 4 Kibo Mulima 9 Mike Fournier 2
Third Knockout Qualifier 7 Sandy MacEwan 6 Pat Ferris 4 Sandy MacEwan 8 Hayato Sato 6
Third Knockout Qualifier 8 Alex Champ 8 Rayad Husain 2 Jordan McNamara 1 Jordan McNamara 8 Jordan McNamara 7 Carter Bryant 7 Carter Bryant 1 Zackary Wise 2 Alex Champ 8 Scott Dunnam 5
Knockout results All draw times are listed in Eastern Time (UTC−04:00).[ 5]
Draw 1 Thursday, September 14, 7:00 pm
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Kibo Mulima 0 2 1 2 0 0 2 X 7 Fraser Reid 0 0 0 0 2 1 0 X 3
Draw 2 Thursday, September 14, 9:30 pm
Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Rob Ainsley 3 0 0 3 0 5 X X 11 Rayad Husain 0 1 1 0 3 0 X X 5
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Zackary Wise 0 1 0 3 1 5 X X 10 Carter Bryant 1 0 1 0 0 0 X X 2
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Jordan McNamara 0 0 1 1 0 0 X X 2 Ian Dickie 2 1 0 0 2 2 X X 7
Draw 3 Friday, September 15, 8:00 am
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final James Craik 4 0 1 0 3 X X X 8 Kibo Mulima 0 0 0 1 0 X X X 1
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Mark Kean 0 1 0 0 1 0 0 X 2 Alex Champ 0 0 2 3 0 1 2 X 8
Draw 4 Friday, September 15, 10:30 am
Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Carter Bryant 0 1 0 0 2 0 0 X 3 Jordan McNamara 1 0 0 3 0 0 0 X 4
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Rayad Husain 1 0 0 0 0 X X X 1 Mike Fournier 0 4 1 2 1 X X X 8
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Hayato Sato 0 1 1 0 0 2 4 X 8 Sandy MacEwan 0 0 0 0 2 0 0 X 2
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Scott Dunnam 0 0 0 2 1 1 0 0 4 Jayden King 1 2 0 0 0 0 1 1 5
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Pat Ferris 1 0 0 3 0 1 0 0 5 Rob Ainsley 0 2 2 0 1 0 0 1 6
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Yves Stocker 1 0 2 2 0 2 X X 7 Zackary Wise 0 1 0 0 1 0 X X 2
Draw 5 Friday, September 15, 1:30 pm
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Fraser Reid 1 0 1 0 0 0 X X 2 Mark Kean 0 4 0 0 3 1 X X 8
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final James Craik 1 2 0 0 0 3 0 1 7 Alex Champ 0 0 1 1 2 0 1 0 5
Draw 6 Friday, September 15, 4:00 pm
Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Kibo Mulima 0 2 0 2 1 0 0 X 5 Scott Dunnam 3 0 2 0 0 3 1 X 9
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Rob Ainsley 1 0 0 0 2 X X X 3 Félix Asselin 0 2 1 4 0 X X X 7
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Zackary Wise 0 0 0 X X X X X 0 Mike Fournier 3 2 3 X X X X X 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Pat Ferris 3 3 0 1 0 X X X 7 Jordan McNamara 0 0 1 0 1 X X X 2
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Yves Stocker 1 0 1 1 0 1 0 1 5 Ian Dickie 0 1 0 0 1 0 1 0 3
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Hayato Sato 0 2 0 0 2 0 2 0 6 Jayden King 1 0 2 1 0 1 0 2 7
Draw 8 Draw 8 action Friday, September 15, 9:30 pm
Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Rayad Husain 1 0 0 1 0 X X X 2 Jordan McNamara 0 3 2 0 3 X X X 8
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final James Craik 1 3 0 0 1 2 X X 7 Jayden King 0 0 2 0 0 0 X X 2
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Félix Asselin 0 1 0 0 1 0 X X 2 Yves Stocker 2 0 2 0 0 3 X X 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Carter Bryant 1 0 0 3 1 2 X X 7 Zackary Wise 0 1 1 0 0 0 X X 2
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Fraser Reid 0 1 0 0 0 X X X 1 Kibo Mulima 2 0 1 2 1 X X X 6
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Sandy MacEwan 1 0 1 0 4 0 0 1 7 Mark Kean 0 2 0 1 0 1 2 0 6
Draw 10 Saturday, September 16, 10:30 am
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Alex Champ 1 0 1 0 0 1 1 0 4 Hayato Sato 0 2 0 0 3 0 0 1 6
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Rob Ainsley 0 0 0 1 0 X X X 1 Ian Dickie 0 3 2 0 1 X X X 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Kibo Mulima 0 2 0 1 0 2 0 1 6 Mark Kean 0 0 3 0 1 0 0 0 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Sandy MacEwan 0 0 0 1 2 2 0 0 5 Scott Dunnam 1 1 1 0 0 0 4 1 8
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Jordan McNamara 1 1 2 0 3 X X X 7 Carter Bryant 0 0 0 1 0 X X X 1
Draw 12 Saturday, September 16, 4:00 pm
Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Kibo Mulima 0 0 1 0 0 3 1 1 6 Rob Ainsley 0 1 0 2 1 0 0 0 4
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Scott Dunnam 0 2 0 1 0 2 0 X 5 Félix Asselin 2 0 2 0 1 0 2 X 7
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Alex Champ 2 0 2 1 2 1 X X 8 Jordan McNamara 0 1 0 0 0 0 X X 1
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Hayato Sato 0 2 0 0 0 1 0 0 3 Ian Dickie 1 0 0 1 1 0 2 2 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Mike Fournier 0 0 2 0 1 0 X X 3 Jayden King 3 1 0 1 0 2 X X 7
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Sandy MacEwan 1 0 1 0 1 2 1 0 6 Pat Ferris 0 1 0 2 0 0 0 1 4
Draw 14 Saturday, September 16, 9:30 pm
Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Sandy MacEwan 3 0 0 0 2 0 0 3 8 Hayato Sato 0 2 2 1 0 1 0 0 6
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Kibo Mulima 5 1 0 0 3 X X X 9 Mike Fournier 0 0 1 1 0 X X X 2
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Alex Champ 2 0 2 0 0 0 3 1 8 Scott Dunnam 0 1 0 1 1 2 0 0 5
Playoffs Source:[ 6]
Quarterfinals Semifinals Final 1 James Craik 7 8 Alex Champ 8 8 Alex Champ 7 5 Ian Dickie 3 4 Jayden King 1 5 Ian Dickie 7 8 Alex Champ 6 2 Yves Stocker 5 2 Yves Stocker 7 7 Sandy MacEwan 2 2 Yves Stocker 7 3 Félix Asselin 3 3 Félix Asselin 6 6 Kibo Mulima 2
Quarterfinals Sunday, September 17, 11:30 am
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Jayden King 0 0 1 0 0 X X X 1 Ian Dickie 0 2 0 4 1 X X X 7
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final James Craik 0 0 2 0 0 3 2 0 7 Alex Champ 2 3 0 1 1 0 0 1 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Yves Stocker 1 0 0 0 3 3 X X 7 Sandy MacEwan 0 1 0 1 0 0 X X 2
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Félix Asselin 0 0 0 2 0 1 0 3 6 Kibo Mulima 0 0 1 0 0 0 1 0 2
Semifinals Semifinal action Sunday, September 17, 2:30 pm
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Yves Stocker 0 4 1 0 1 0 1 X 7 Félix Asselin 0 0 0 2 0 1 0 X 3
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Alex Champ 0 1 3 0 0 3 X X 7 Ian Dickie 0 0 0 1 2 0 X X 3
Final Sunday, September 17, 5:30 pm
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Alex Champ 0 0 0 3 0 2 0 1 6 Yves Stocker 0 2 1 0 0 0 2 0 5
Women
Teams The teams are listed as follows:[ 7]
Skip Third Second Lead Alternate Locale Hailey Armstrong Jessica Humphries Michaela Robert Terri Weeks Ottawa , Ontario Sarah Bailey Katie Ford Madison Fisher Emily Middaugh St. Catharines , Ontario Paige Bown Meaghan Mallett Jessica Byers Celeste Gauthier Navan , Ontario Chelsea Brandwood Megan Smith Brenda Chapman Keira McLaughlin Niagara Falls , Ontario Hollie Duncan Megan Balsdon Rachelle Strybosch Tess Guyatt Woodstock , Ontario Susan Froud Kerry Lackie Kristin Turcotte Julie McMullin Alliston , Ontario Jo-Ann Rizzo (Fourth) Sarah Koltun Margot Flemming Kerry Galusha (Skip) Yellowknife , Northwest Territories Ha Seung-youn Kim Hye-rin Yang Tae-i Kim Su-jin Chuncheon , South Korea Kaitlin Jewer Breanna Rozon Kristina Brauch Audrey de Sousa Peterborough , Ontario Mackenzie Kiemele Jillian Uniacke Emilie Lovitt Jessica Flipcic Toronto , Ontario Kim Eun-jung Kim Kyeong-ae Kim Cho-hi Kim Seon-yeong Kim Yeong-mi Gangneung , South Korea Isabelle Ladouceur Grace Lloyd Jamie Smith Rachel Steele Whitby , Ontario Krista McCarville Andrea Kelly Kendra Lilly Ashley Sippala Sarah Potts Thunder Bay , Ontario Emilie Metcalfe Erin Butler Carly Houghton Emma Malfara Peterborough , Ontario Rebecca Morrison Jennifer Dodds Sophie Sinclair Sophie Jackson Gina Aitken Stirling , Scotland Quinn Walsh Brooke Davies Mackenzie Cryderman Melissa Retz Oshawa , Ontario Katelyn Wasylkiw Lauren Wasylkiw Stephanie Thompson Alice Holyoke Milton , Ontario Tori Zemmelink Emma Artichuk Lauren Rajala Katie Shaw Guelph , Ontario
Round robin standings Final Round Robin Standings [ 8]
Pool D W L PF PA Kerry Galusha 3 1 31 18 Kim Eun-jung 2 2 29 18 Sarah Bailey 2 2 25 26 Tori Zemmelink 0 4 16 30
Round robin results All draw times are listed in Eastern Time (UTC−04:00).[ 9]
Draw 1 Thursday, September 14, 7:00 pm
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Krista McCarville 0 2 0 2 0 0 2 1 7 Kim Eun-jung 0 0 2 0 2 1 0 0 5
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Ha Seung-youn 2 2 4 2 X X X X 10 Quinn Walsh 0 0 0 0 X X X X 0
Draw 2 Thursday, September 14, 9:30 pm
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Isabelle Ladouceur 1 1 0 0 2 3 X X 7 Tori Zemmelink 0 0 1 1 0 0 X X 2
Draw 3 Friday, September 15, 8:00 am
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Paige Bown 0 0 0 1 1 0 X X 2 Sarah Bailey 1 0 1 0 0 5 X X 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Hailey Armstrong 3 1 0 0 1 0 2 1 8 Kaitlin Jewer 0 0 1 2 0 2 0 0 5
Draw 5 Friday, September 15, 1:30 pm
Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Ha Seung-youn 1 2 0 3 2 X X X 8 Mackenzie Kiemele 0 0 0 0 0 X X X 0
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Katelyn Wasylkiw 0 5 0 0 1 0 0 0 6 Sarah Bailey 3 0 2 1 0 1 0 1 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Paige Bown 0 3 0 0 0 0 X X 3 Kerry Galusha 1 0 3 1 1 3 X X 9
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Rebecca Morrison 2 0 2 0 4 3 X X 11 Emilie Metcalfe 0 1 0 1 0 0 X X 2
Draw 7 Friday, September 15, 7:00 pm
Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Kaitlin Jewer 0 0 3 3 0 0 2 1 9 Emilie Metcalfe 1 2 0 0 1 2 0 0 6
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Isabelle Ladouceur 2 1 1 0 0 1 0 1 6 Kim Eun-jung 0 0 0 1 2 0 2 0 5
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Hollie Duncan 1 0 2 0 1 1 1 0 6 Mackenzie Kiemele 0 2 0 2 0 0 0 1 5
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Chelsea Brandwood 3 0 3 4 X X X X 10 Quinn Walsh 0 1 0 0 X X X X 1
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Krista McCarville 0 0 2 0 2 0 4 X 8 Tori Zemmelink 1 1 0 2 0 1 0 X 5
Draw 9 Draw 9 action Saturday, September 16, 8:00 am
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Susan Froud 0 1 1 3 0 0 3 2 10 Emilie Metcalfe 1 0 0 0 1 3 0 0 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Mackenzie Kiemele 2 2 1 2 X X X X 7 Quinn Walsh 0 0 0 0 X X X X 0
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Katelyn Wasylkiw 0 0 1 0 1 1 0 X 3 Kim Eun-jung 3 3 0 1 0 0 2 X 9
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Paige Bown 1 0 4 0 0 3 2 X 10 Tori Zemmelink 0 3 0 2 1 0 0 X 6
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final Isabelle Ladouceur 0 2 0 1 0 4 0 0 1 8 Sarah Bailey 0 0 1 0 2 0 3 1 0 7
Draw 11 Saturday, September 16, 1:30 pm
Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Paige Bown 0 1 0 1 0 0 X X 2 Kim Eun-jung 0 0 3 0 4 3 X X 10
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Katelyn Wasylkiw 0 1 1 0 1 2 0 X 5 Tori Zemmelink 2 0 0 1 0 0 0 X 3
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Rebecca Morrison 0 2 0 4 2 1 X X 9 Kaitlin Jewer 1 0 1 0 0 0 X X 2
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Hailey Armstrong 0 0 1 2 0 2 0 1 6 Emilie Metcalfe 1 1 0 0 1 0 1 0 4
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Chelsea Brandwood 0 0 2 2 0 2 4 X 10 Mackenzie Kiemele 2 0 0 0 1 0 0 X 3
Draw 13 Saturday, September 16, 7:00 pm
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Hollie Duncan 1 1 0 4 2 X X X 8 Quinn Walsh 0 0 2 0 0 X X X 2
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Krista McCarville 3 2 0 1 0 1 3 X 10 Sarah Bailey 0 0 2 0 1 0 0 X 3
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Kaitlin Jewer 0 0 0 1 0 1 0 X 2 Susan Froud 1 1 0 0 2 0 4 X 8
Playoffs Source:[ 10]
Quarterfinals Sunday, September 17, 9:00 am
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Isabelle Ladouceur 1 0 4 0 0 1 0 X 6 Kim Eun-jung 0 2 0 4 1 0 4 X 11
Semifinals Semifinal action Sunday, September 17, 2:30 pm
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 Final Kim Eun-jung 0 0 2 0 0 0 X X 2 Rebecca Morrison 1 2 0 3 1 1 X X 8
Final Final action Sunday, September 17, 5:30 pm
References ^ "Men's Event". CurlingZone . Retrieved September 14, 2023 . ^ "Women's Event". CurlingZone . Retrieved September 14, 2023 . ^ "Men's Teams". CurlingZone . Retrieved September 14, 2023 . ^ "Men's Knockout Bracket". CurlingZone . Retrieved September 14, 2023 . ^ "Men's Scores". CurlingZone . Retrieved September 14, 2023 . ^ "Men's Playoffs". CurlingZone . Retrieved September 14, 2023 . ^ "Women's Teams". CurlingZone . Retrieved September 14, 2023 . ^ "Women's Standings". CurlingZone . Retrieved September 14, 2023 . ^ "Women's Scores". CurlingZone . Retrieved September 14, 2023 . ^ "Women's Playoffs". CurlingZone . Retrieved September 14, 2023 .
External links Men's Event Women's Event