2024 Japan Curling Championships
The 2024 Japan Curling Championships (branded as the 41st Zen-Noh Japan Curling Championships) were held from January 28 to February 4 at the Hokkaido Bank Curling Stadium in Sapporo, Hokkaido, Japan.[1] The winning teams earned the right to represent Japan at the 2024 World Men's Curling Championship and the 2024 World Women's Curling Championship respectively.[2]
Both the men's and women's events were played in three rounds, a change in format from previous years.[3][4] Similar to the Manitoba Scotties Tournament of Hearts, the ten teams were split into two pools of five. The top three teams in each group advanced to the championship round where they crossed over and played the three teams from the opposing pool. Following the conclusion of the championship round, the first-place team advanced directly to the final with the second and third place teams playing in the semifinal.[2]
Medalists
Men
Qualification
The following teams qualified to participate in the 2024 Japan Curling Championship:[5]
Qualification method | Berths | Qualifying team(s) |
2023 Champion | 1 | SC Karuizawa Club |
2023 Runner-Up | 1 | Kitami Association |
Hokkaido Region | 1 | Loco Solare |
Tōhoku Region | 1 | Team Sato |
Kanto Region | 1 | Team Tani |
Chūbu Region | 1 | SC Karuizawa Club Jr. |
West Japan Region | 1 | Okayama CA |
Committee Recommendation | 3 | TM Karuizawa Sapporo International University Consadole |
TOTAL | 10 | |
Teams
The teams are listed as follows:[5]
Round robin standings
Final Round Robin Standings[6]
Key |
| Teams to Championship Round |
Pool A | Team | Skip | W | L | PF | PA | EW | EL | BE | SE | DSC | Loco Solare | Takumi Maeda | 4 | 0 | 33 | 17 | 19 | 13 | 3 | 7 | 27.4 | TM Karuizawa | Yusuke Morozumi | 3 | 1 | 33 | 19 | 17 | 13 | 5 | 6 | 17.0 | Kitami Association | Kohsuke Hirata | 2 | 2 | 29 | 27 | 17 | 14 | 2 | 4 | 21.4 | Sapporo University | Hayato Sato | 1 | 3 | 26 | 33 | 15 | 19 | 5 | 2 | 46.0 | Okayama CA | Hiromitsu Fujinaka | 0 | 4 | 12 | 37 | 9 | 18 | 5 | 0 | 45.8 | | Pool B | Team | Skip | W | L | PF | PA | EW | EL | BE | SE | DSC | Consadole | Shinya Abe | 4 | 0 | 35 | 8 | 14 | 7 | 5 | 4 | 44.4 | SC Karuizawa Club | Riku Yanagisawa | 3 | 1 | 39 | 12 | 16 | 6 | 4 | 10 | 21.9 | SC Karuizawa Club Jr. | Konosuke Takahashi | 2 | 2 | 14 | 26 | 10 | 12 | 8 | 4 | 49.9 | Team Sato | Koei Sato | 1 | 3 | 15 | 36 | 11 | 16 | 0 | 2 | 52.6 | Team Tani | Ryutaro Tani | 0 | 4 | 17 | 38 | 12 | 22 | 2 | 2 | 76.6 | |
Round robin results
All draws are listed in Japan Standard Time (UTC+09:00).[7][8]
Draw 2
Monday, January 29, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
TM Karuizawa (Morozumi) | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 3 | X | X | 12 |
Okayama CA (Fujinaka) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Team Tani (Tani) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
SC Karuizawa Club (Yanagisawa) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | X | 11 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Team Sato (Sato) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
SC Karuizawa Club Jr. (Takahashi) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 5 |
Draw 4
Monday, January 29, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club Jr. (Takahashi) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Team Tani (Tani) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Kitami Association (Hirata) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Loco Solare (Maeda) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Consadole (Abe) | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | X | X | X | 8 |
Team Sato (Sato) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Draw 6
Tuesday, January 30, 13:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club (Yanagisawa) | 3 | 6 | 4 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | X | 17 |
Team Sato (Sato) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club Jr. (Takahashi) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Consadole (Abe) | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | 0 | 3 | X | X | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Okayama CA (Fujinaka) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 1 |
Loco Solare (Maeda) | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | 10 |
Draw 8
Wednesday, January 31, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Kitami Association (Hirata) | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 3 | 0 | 0 | X | 7 |
Okayama CA (Fujinaka) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Team Sato (Sato) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 | 11 |
Team Tani (Tani) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Loco Solare (Maeda) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | X | 6 |
TM Karuizawa (Morozumi) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Consadole (Abe) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | X | X | X | 8 |
SC Karuizawa Club (Yanagisawa) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Draw 10
Wednesday, January 31, 18:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Team Tani (Tani) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Consadole (Abe) | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club (Yanagisawa) | 0 | 4 | 1 | 4 | 0 | 1 | X | X | X | X | 10 |
SC Karuizawa Club Jr. (Takahashi) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
TM Karuizawa (Morozumi) | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Kitami Association (Hirata) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Championship round standings
Final Championship Round Standings[6]
Championship round results
Draw 12
Thursday, February 1, 13:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Loco Solare (Maeda) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 6 |
SC Karuizawa Club Jr. (Takahashi) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Kitami Association (Hirata) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Consadole (Abe) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
TM Karuizawa (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 7 |
SC Karuizawa Club (Yanagisawa) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Draw 14
Friday, February 2, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Consadole (Abe) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 11 |
TM Karuizawa (Morozumi) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club (Yanagisawa) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Loco Solare (Maeda) | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 | 12 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club Jr. (Takahashi) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 0 |
Kitami Association (Hirata) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | X | X | 7 |
Draw 16
Friday, February 2, 18:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Kitami Association (Hirata) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
SC Karuizawa Club (Yanagisawa) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
TM Karuizawa (Morozumi) | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 3 | X | X | X | X | 11 |
SC Karuizawa Club Jr. (Takahashi) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Loco Solare (Maeda) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Consadole (Abe) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Playoffs
Source:[6]
Semifinal
Saturday, February 3, 13:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Loco Solare (Maeda) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
SC Karuizawa Club (Yanagisawa) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | X | 8 |
Final
Sunday, February 4, 10:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Consadole (Abe) | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
SC Karuizawa Club (Yanagisawa) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
2024 Japan Curling Championships |
Shinya Abe 5th Japanese Championship title |
Final standings
Women
Qualification
The following teams qualified to participate in the 2024 Japan Curling Championship:[5]
Teams
The teams are listed as follows:[5]
Round robin standings
Final Round Robin Standings[6]
Key |
| Teams to Championship Round |
Pool A | Team | Skip | W | L | W–L | PF | PA | EW | EL | BE | SE | DSC | Fortius | Yuna Kotani | 3 | 1 | 1–1 | 36 | 16 | 21 | 10 | 0 | 9 | 36.8 | Chubu Electric Power | Ikue Kitazawa | 3 | 1 | 1–1 | 32 | 16 | 18 | 12 | 3 | 6 | 43.4 | SC Karuizawa Club | Miyu Ueno | 3 | 1 | 1–1 | 32 | 17 | 16 | 13 | 4 | 3 | 56.4 | SC Karuizawa Club Jr. | Aoi Watanabe | 1 | 3 | – | 18 | 35 | 11 | 18 | 0 | 2 | 104.0 | Team Hiroshima | Riho Zaikan | 0 | 4 | – | 10 | 44 | 8 | 21 | 2 | 0 | 85.5 | | |
Round robin results
All draws are listed in Japan Standard Time (UTC+09:00).[7][8]
Draw 1
Sunday, January 28, 17:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Team Hiroshima (Zaikan) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Chubu Electric Power (Kitazawa) | 1 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | X | X | 12 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club Jr. (Watanabe) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
SC Karuizawa Club (Ueno) | 1 | 1 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Loco Solare.S (Sasaki) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Loco Solare (Fujisawa) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Grandir (Ozeki) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Hokkaido Bank (Nihira) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | 6 |
Draw 3
Monday, January 29, 13:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Fortius (Kotani) | 1 | 5 | 1 | 2 | 1 | 2 | X | X | X | X | 12 |
Team Hiroshima (Zaikan) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Iwate Institute (Segawa) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 7 |
Grandir (Ozeki) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Chubu Electric Power (Kitazawa) | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | X | X | 9 |
SC Karuizawa Club Jr. (Watanabe) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 3 |
Draw 5
Tuesday, January 30, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Loco Solare (Fujisawa) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Grandir (Ozeki) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Chubu Electric Power (Kitazawa) | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Fortius (Kotani) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club (Ueno) | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | 11 |
Team Hiroshima (Zaikan) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 7
Tuesday, January 30, 18:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Fortius (Kotani) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
SC Karuizawa Club (Ueno) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Grandir (Ozeki) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Loco Solare.S (Sasaki) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Team Hiroshima (Zaikan) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
SC Karuizawa Club Jr. (Watanabe) | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 9 |
Draw 9
Wednesday, January 31, 13:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club Jr. (Watanabe) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Fortius (Kotani) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 4 | X | X | X | 12 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Loco Solare (Fujisawa) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Hokkaido Bank (Nihira) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club (Ueno) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Chubu Electric Power (Kitazawa) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 5 |
Championship round standings
Final Championship Round Standings[6]
Championship round results
Draw 11
Thursday, February 1, 9:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club (Ueno) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 10 |
Loco Solare (Fujisawa) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Fortius (Kotani) | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 9 |
Loco Solare.S (Sasaki) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Draw 13
Thursday, February 1, 18:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Loco Solare.S (Sasaki) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
SC Karuizawa Club (Ueno) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hokkaido Bank (Nihira) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Fortius (Kotani) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Draw 15
Friday, February 2, 13:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Fortius (Kotani) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Loco Solare (Fujisawa) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
SC Karuizawa Club (Ueno) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Hokkaido Bank (Nihira) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Playoffs
Source:[6]
Semifinal
Saturday, February 3, 18:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Chubu Electric Power (Kitazawa) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
SC Karuizawa Club (Ueno) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Final
Sunday, February 4, 14:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hokkaido Bank (Nihira) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
SC Karuizawa Club (Ueno) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 |
2024 Japan Curling Championships |
Miyu Ueno 1st Japanese Championship title |
Final standings
References
- ^ "The 41st Zen-Noh Japan Curling Championships". Japan Curling Association (in Japanese). Retrieved January 30, 2024.
- ^ a b "Outline of the Tournament". Japan Curling Association (in Japanese). Retrieved January 30, 2024.
- ^ "Men's Event". CurlingZone. Retrieved January 30, 2024.
- ^ "Women's Event". CurlingZone. Retrieved January 30, 2024.
- ^ a b c d "Participating Teams". Japan Curling Association (in Japanese). Retrieved January 30, 2024.
- ^ a b c d e f "Match Results". Japan Curling Association (in Japanese). Retrieved January 30, 2024.
- ^ a b "Draw Schedule". Japan Curling Association (in Japanese). Retrieved January 30, 2024.
- ^ a b "Japan Curling Association – YouTube". YouTube. Retrieved January 30, 2024.
External links
- Official Website
- Streaming