2024 Polish speedway season
2024 Polish speedway season | |
---|---|
← 2023 2025 → |
The 2024 Polish Speedway season is the 2024 season of motorcycle speedway in Poland. The season will run from early April to late September.[1]
The 1.Liga will now be called the Ekstraliga 2.[2]
Individual
Polish Individual Speedway Championship
The 2024 Polish Individual Speedway Championship (Polish: Indywidualne Mistrzostwa Polski, IMP) was the 2024 version of Polish Individual Speedway Championship organised by the Polish Motor Union (PZM). It was staged over three rounds at Łódź, Bydgoszcz and Lublin and was won by Maciej Janowski, who became Polish champion for the third time in his career.[3]
Pos. | Rider | Club | Total |
---|---|---|---|
1 | Maciej Janowski | Wrocław | 43 |
2 | Patryk Dudek | Toruń | 40 |
3 | Bartosz Zmarzlik | Lublin | 39 |
4 | Dominik Kubera | Lublin | 34 |
5 | Piotr Pawlicki | Zielona Góra | 28 |
6 | Szymon Woźniak | Gorzów | 25 |
7 | Bartłomiej Kowalski | Wrocław | 24 |
8 | Przemysław Pawlicki | Zielona Góra | 22 |
9 | Kacper Woryna | Częstochowa | 21 |
10 | Bartosz Smektała | Leszno | 19 |
11 | Jarosław Hampel | Zielona Góra | 18 |
12 | Janusz Kołodziej | Leszno | 17 |
13 | Krzysztof Buczkowski | Bydgoszcz | 13 |
14 | Robert Chmiel | Opole | 11 |
15 | Paweł Przedpełski | Toruń | 8 |
16 | Mateusz Cierniak | Lublin | 6 |
17 | Tomasz Gapiński | Łódź | 5 |
18 | Wiktor Przyjemski | Lublin | 4 |
19 | Mateusz Szczepaniak | Bydgoszcz | 3 |
Golden Helmet
The 2024 Golden Helmet organised by the Polish Motor Union (PZM) was the first major event of the 2024 season, with Poland's national coach selecting the participants.[4] The winner Dominik Kubera and 2nd to 4th places sealed a place in the 2025 Speedway Grand Prix Qualification.[5] Patryk Dudek was subsequently nominated as the Polish Federation Wild Card to take Poland's fifth berth for the qualifiers.[6] The event also acted as a preliminary qualifier for the 2024 Speedway European Championship, with Kubera, Woryna, Pawlicki, Cierniak and Janowski earning their places in the SEC Qualifiers.[7] However Kubera was forced to hand back his place as a current 2024 Speedway Grand Prix rider, leaving Piotr Pawlicki to take Poland's last place.[8]
- Marian Spychała Speedway Stadium, Opole, 1 April 2024
Pos. | Rider | Pts | Total |
---|---|---|---|
1 | Dominik Kubera | 2, 3, 3, 2, 3 | 13 |
2 | Kacper Woryna | 3, 0, 2, 3, 3 | 11 |
3 | Przemysław Pawlicki | 3, 3, 3, 1, 0 | 10 |
4 | Szymon Woźniak | 3, 2, 1, 0, 3 | 9 |
5 | Mateusz Cierniak | 0, 1, 2, 3, 3 | 9 |
6 | Patryk Dudek | 2, 2, 3, 2, 0 | 9 |
7 | Bartosz Zmarzlik | 3, 2, 2, 1, 1 | 9 |
8 | Maciej Janowski | 1, 1, 1, 3, 2 | 8 |
9 | Piotr Pawlicki | 2, 0, 3, 2, 0 | 7 |
10 | Bartosz Smektała | 0, 3, 1, 1, 2 | 7 |
11 | Bartłomiej Kowalski | 1, 3, 2, 0, 1 | 7 |
12 | Jaroslaw Hampel | 1, 0, 1, 3, 1 | 6 |
13 | Grzegorz Zengota | 1, 2, 0, R, 2 | 5 |
14 | Oskar Fajfer | 2, 1, 0, 1, 0 | 4 |
15 | Wiktor Przyjemski | 0, 1, R, 2, 1 | 4 |
16 | Tobiasz Musielak (res) | 2 | 2 |
17 | Maksym Drabik | 0, 0, 0, NS, NS | 0 |
18 | Krzysztof Buczkowski (res) | 0 | 0 |
Criterium of Aces
The Mieczysław Połukard Criterium of Aces was won by Bartosz Zmarzlik.
- Polonia Bydgoszcz Stadium, Bydgoszcz, 24 March 2024
Pos. | Rider | Pts | Total |
---|---|---|---|
1 | Bartosz Zmarzlik | 3, 3, 3, 3, 3 | 15 |
2 | Szymon Woźniak | 3, 3, 3, 0, 3 | 12 |
3 | Artem Laguta | 1, 3, 2, 3, 1 | 10+3 |
4 | Jason Doyle | 3, 3, t, 3, 2 | 10+2 |
5 | Jaroslaw Hampel | 3, 0, 1, 3, 2 | 9 |
6 | Krzysztof Buczkowski | 2, 2, 3, 2, 0 | 9 |
7 | Kai Huckenbeck | 2, 0, 2, 2, 3 | 9 |
8 | Dominik Kubera | 0, 2, 2, 2, 3 | 9 |
9 | Patryk Dudek | 0, 0, 3, 1, 2 | 6 |
10 | Andžejs Ļebedevs | 0, 2, 2, 1, 1 | 6 |
11 | Andreas Lyager | 1, 1, 1, 1, 2 | 6 |
12 | Wiktor Przyjemski | 3, 1, 1, 0, x | 5 |
13 | Maciej Janowski | 2, 1, 0, 2, 0 | 5 |
14 | Tim Sørensen | 1, 2, 1, 0, 1 | 5 |
15 | Mateusz Szczepaniak | 1, 1, 0, 1, 1 | 4 |
16 | Daniel Jeleniewski | 0, 0, 0 | 0 |
17 | Olivier Buszkiewicz (res) | 0, 0 | 0 |
18 | Franciszek Karczewski (res) | 0 | 0 |
Polish U21 Championship
The Polish U21 Championship was held at MOSiR Stadium (Krosno) and was won by Jakub Krawczyk.
Silver Helmet
The Silver Helmet was held at Grudziądz Speedway Stadium and was won by Bartosz Bańbor.
Bronze Helmet
The Bronze Helmet will be held at Polonia Piła Stadium and was won by Wiktor Przyjemski.
Pairs
The 2024 Polish Pairs Speedway Championship (Polish: Mistrzostwa Polski par klubowych na żużlu) is the 2024 edition of the Polish Pairs Speedway Championship. The event was held at the Golęcin Speedway Stadium in Poznań on 6 April.[9]
Pos | Team | Pts | Riders |
---|---|---|---|
1 | Lublin | 25 | Bartosz Zmarzlik 18, Dominik Kubera 6, Jack Holder 1 |
2 | KS Toruń | 23 | Robert Lambert 11+4, Patryk Dudek 8, Emil Sayfutdinov 4 |
3 | Wrocław | 22 | Artem Laguta 10, Maciej Janowski 9, Dan Bewley 5 |
4 | Leszno | 17 | Andžejs Ļebedevs 9, Bartosz Smektała 6, Grzegorz Zengota 2 |
5 | Częstochowa | 17 | Leon Madsen 9, Kacper Woryna 8 |
6 | Poznań | 12 | Aleksandr Loktaev 9, Szymon Szlauderbach 2, Mateusz Dul 1 |
7 | Zielona Góra | 10 | Jarosław Hampel 7, Przemysław Pawlicki 2, Rasmus Jensen 1 |
Team
The 2024 Team Speedway Polish Championship (Polish: Drużynowe mistrzostwa Polski na żużlu) is the 2024 edition of the Team Polish Championship to determine the gold medal winner (champion of Poland). Teams finishing second and third were awarded silver and bronze medals respectively.
Ekstraliga
The Ekstraliga season runs from 12 April to 29 September.[10]
Pos | Team | P | W | D | L | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lublin | 14 | 12 | 0 | 2 | 7 | 31 |
2 | Wrocław | 14 | 7 | 1 | 6 | 4 | 19 |
3 | Gorzów | 14 | 8 | 0 | 6 | 3 | 19 |
4 | Toruń | 14 | 6 | 0 | 8 | 3 | 15 |
5 | Grudziądz | 14 | 6 | 0 | 8 | 2 | 14 |
6 | Zielona Góra | 14 | 4 | 2 | 8 | 3 | 13 |
7 | Częstochowa | 14 | 4 | 2 | 8 | 2 | 12 |
8 | Leszno | 14 | 5 | 1 | 8 | 0 | 11 |
League results
— | CZĘ | GOR | GRU | LES | LUB | TOR | WRO | ZIE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
CZĘ | — | |||||||
GOR | — | 51–39[11] | ||||||
GRU | — | 38–52[12] | ||||||
LES | 47–43[13] | — | ||||||
LUB | 55–35[14] | — | ||||||
TOR | 59–31[15] | — | ||||||
WRO | — | 47–41[16] | ||||||
ZIE | — |
Quarter-finals
Team 1 | Team 2 | Score |
---|---|---|
Zielona Góra | Lublin | –, – |
Wrocław | Grudziądz | –, – |
Toruń | Gorzów | –, – |
Semi-finals
Team 1 | Team 2 | Score |
---|---|---|
–, – | ||
–, – |
Third place
Team 1 | Team 2 | Score |
---|---|---|
–, – |
Final
Team 1 | Team 2 | Score |
---|---|---|
–, – |
Leading averages
Rider | Team | Average | |
---|---|---|---|
1 | Bartosz Zmarzlik | Lublin | 9.88 |
2 | Leon Madsen | Częstochowa | 9.66 |
3 | / Artem Laguta | Wrocław | 9.33 |
4 | Robert Lambert | Toruń | 9.08 |
5 | / Emil Sayfutdinov | Toruń | 8.80 |
6 | Janusz Kołodziej | Leszno | 8.78 |
7 | Anders Thomsen | Gorzów | 8.60 |
8 | Martin Vaculík | Gorzów | 8.50 |
9 | Max Fricke | Grudziądz | 8.45 |
10 | Michael Jepsen Jensen | Grudziądz | 8.35 |
Ekstraliga 2
The Ekstraliga 2 fixtures will run from 12 April to 22 September.[17]
Pos | Team | P | W | D | L | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ostrów | 14 | 11 | 0 | 3 | 6 | 28 |
2 | Bydgoszcz | 14 | 10 | 0 | 4 | 7 | 27 |
3 | Rybnik | 14 | 9 | 0 | 5 | 5 | 23 |
4 | Krosno | 14 | 8 | 0 | 6 | 3 | 19 |
5 | Poznań | 14 | 7 | 1 | 6 | 3 | 18 |
6 | Łódź | 14 | 5 | 0 | 9 | 3 | 13 |
7 | Rzeszów | 14 | 4 | 0 | 10 | 1 | 9 |
8 | Gdańsk | 14 | 1 | 1 | 12 | 0 | 3 |
League results
— | BYD | GDA | KRO | ŁÓD | OST | POZ | RYB | RZE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BYD | — | 51–38[18] | ||||||
GDA | — | 43–47[19] | ||||||
KRO | — | |||||||
ŁÓD | — | |||||||
OST | — | |||||||
POZ | — | 42–48[20] | ||||||
RYB | — | |||||||
RZE | 54–36[21] | — |
Quarter-finals
Team 1 | Team 2 | Score |
---|---|---|
Łódź | Ostrów | –, – |
Poznań | Bydgoszcz | –, – |
Krosno | Rybnik | –, – |
Semi-finals
Team 1 | Team 2 | Score |
---|---|---|
–, – | ||
–, – |
Final
Team 1 | Team 2 | Score |
---|---|---|
–, – |
Leading averages
Rider | Team | Average | |
---|---|---|---|
1 | Brady Kurtz | Rybnik | 10.00 |
2 | Krzysztof Buczkowski | Bydgoszcz | 9.94 |
3 | / Gleb Chugunov | Ostrów | 9.25 |
4 | Ryan Douglas | Poznan | 9.00 |
5 | Frederik Jakobsen | Ostrów | 8.80 |
6 | Dimitri Bergé | Krosno | 8.74 |
7 | Chris Holder | Ostrów | 8.67 |
8 | Andreas Lyager | Bydgoszcz | 8.60 |
9 | Nicki Pedersen | Rzeszów | 8.53 |
10 | Aleksandr Loktaev | Poznan | 8.22 |
National League
The National League consists of six teams. Landshut Devils were forced to drop from the 1. Liga following the league changes, which also nullified the relegation of Poznań from that division.[22] Kolejarz Rawicz were unable to secure a licence to race during 2024.
Pos | Team | P | W | D | L | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gniezno | 10 | 8 | 0 | 2 | 5 | 21 |
2 | Tarnów | 10 | 6 | 0 | 4 | 4 | 16 |
3 | Piła | 10 | 4 | 0 | 6 | 3 | 11 |
4 | Opole | 10 | 5 | 0 | 5 | 1 | 11 |
5 | Daugavpils | 10 | 4 | 0 | 6 | 2 | 10 |
6 | Landshut | 10 | 3 | 0 | 7 | 0 | 6 |
League results
— | DAU | GNI | LAN | OPO | PIŁ | TAR |
---|---|---|---|---|---|---|
DAU | — | |||||
GNI | — | 49–41[23] | ||||
LAN | 48–42[24] | — | ||||
OPO | — | |||||
PIŁ | 54–36[25] | — | ||||
TAR | — |
Semi-finals
Team 1 | Team 2 | Score |
---|---|---|
Opole | Gniezno | –, – |
Piła | Tarnów | –, – |
Final
Team 1 | Team 2 | Score |
---|---|---|
–, – |
Leading averages
Rider | Team | Average | |
---|---|---|---|
1 | Timo Lahti | Tarnów | 9.49 |
2 | Sam Masters | Gniezno | 9.14 |
3 | Adam Ellis | Piła | 9.09 |
4 | Kevin Fajfer | Gniezno | 8.88 |
5 | David Bellego | Tarnów | 8.87 |
6 | Robert Chmiel | Opole | 8.82 |
7 | Kim Nilsson | Landshut | 8.57 |
8 | Marko Levishyn | Tarnów | 8.52 |
9 | Mathias Pollestad | Piła | 8.50 |
10 | Daniils Kolodinskis | Daugavpils | 8.08 |
Ekstraliga U24
The Ekstraliga U24 season will run from 23 April to 17 September.[26]
Pos | Team | P | W | D | L | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gorzów | ||||||
2 | Krosno | ||||||
3 | Leszno | ||||||
4 | Lublin | ||||||
5 | Grudziądz | ||||||
6 | Częstochowa | ||||||
7 | Wrocław | ||||||
8 | Toruń | ||||||
9 | Zielona Góra |
League results
— | GOR | KRO | LES | LUB | GRU | CZĘ | WRO | TOR | ZIE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
GOR | — | ||||||||
KRO | — | ||||||||
LES | — | ||||||||
LUB | — | ||||||||
GRU | — | ||||||||
CZĘ | — | ||||||||
WRO | — | ||||||||
TOR | — | ||||||||
ZIE | — |
Squads
Ekstraliga
Częstochowa[27]
- Maksym Drabik
- Kacper Halkiewicz
- Mads Hansen
- Anton Karlsson
- Kajetan Kupiec
- Szymon Ludwiczak
- Leon Madsen
- Cezary Mercik
- Mikkel Michelsen
- Igor Nabiałkowski
- Andriy Rozaliuk
- Bartosz Śmigielski
- Szymon Wolski
- Kacper Woryna
Gorzów[28]
- Oskar Fajfer
- Jakub Miśkowiak
- Oskar Paluch
- Mathias Pollestad
- Jakub Stojanowski
- Anders Thomsen
- Martin Vaculík
- Szymon Woźniak
Grudziądz[29]
- Jason Doyle
- Max Fricke
- Oliwier Kaźmierski
- Jaimon Lidsey
- Kacper Łobodziński
- Kevin Małkiewicz
- Kacper Pludra
- Jan Przanowski
- / Vadim Tarasenko
- Kacper Warduliński
Leszno[30]
- Hubert Jabłoński
- Janusz Kołodziej
- Andžejs Ļebedevs
- Antoni Mencel
- Nazar Parnitskyi
- Damian Ratajczak
- Keynan Rew
- Bartosz Smektała
- Grzegorz Zengota
Lublin[31]
- Bartosz Bańbor
- Mateusz Cierniak
- Jack Holder
- Bartosz Jaworski
- Dominik Kubera
- Fredrik Lindgren
- Wiktor Przyjemski
- Jan Rachubik
- Bartosz Zmarzlik
Toruń[32]
- Mateusz Affelt
- Patryk Dudek
- Robert Lambert
- Wiktor Lampart
- Krzysztof Lewandowski
- Paweł Przedpełski
- Oskar Rumiński
- / Emil Sayfutdinov
Wrocław[33]
- Kacper Andrzejewski
- Dan Bewley
- Maciej Janowski
- Bartłomiej Kowalski
- Marcel Kowolik
- Jakub Krawczyk
- / Artem Laguta
- Nikodem Mikołajczyk
- Filip Seniuk
- Jakub Wiatrowski
- Tai Woffinden
Zielona Góra[34]
- Michał Curzytek
- Jarosław Hampel
- Daniel Henderson
- Oskar Hurysz
- Rasmus Jensen
- Jan Kvěch
- Mateusz Łopuski
- Przemysław Pawlicki
- Piotr Pawlicki Jr.
- Kacper Rychliński
- Krzysztof Sadurski
Ekstraliga 2
Bydgoszcz[35]
- Krzysztof Buczkowski
- Oliwier Buszkiewicz
- Bartosz Głogowski
- Kai Huckenbeck
- Franciszek Karczewski
- Andreas Lyager
- Franciszek Majewski
- Adrian Miedziński
- Bartosz Nowak
- Tim Sørensen
- Mateusz Szczepaniak
Gdańsk[36]
- Tom Brennan
- Adrian Gała
- Niels Kristian Iversen
- Krzysztof Kasprzak
- Nicolai Klindt
- Zbigniew Suchecki
- Mateusz Tonder
- Bartosz Tyburski
- Miłosz Wysocki
Krosno[37]
- Szymon Bandur
- Dimitri Bergé
- Miłosz Duda
- Norbert Krakowiak
- Václav Milík
- Jonas Seifert-Salk
- Piotr Świercz
- Kacper Szopa
- Jakub Wieszczak
- Patryk Wojdyło
- Jakub Woźnik
Łódź[38]
- Mateusz Bartkowiak
- Benjamin Basso
- Luke Becker
- Oliver Berntzon
- Tomasz Gapiński
- Aleksander Grygolec
- Daniel Kaczmarek
- Drew Kemp
- Jakub Kiciński
- Seweryn Orgacki
- Piotr Pióro
- Oskar Polis
Ostrów[39]
- / Gleb Chugunov
- Chris Holder
- Frederik Jakobsen
- Wiktor Jasiński
- Tobiasz Musielak
- Tobiasz Potasznik
- Gracjan Szostak
- Sebastian Szostak
Poznań[40]
- Lech Chlebowski
- Ryan Douglas
- Mateusz Dul
- Kacper Grzelak
- Michael Jepsen Jensen
- Mateusz Latała
- Aleksandr Loktaev
- Matias Nielsen
- Szymon Szlauderbach
- Kacper Teska
Rybnik[41]
- Norick Blödorn
- Leon Flint
- Patrick Hansen
- Jakub Jamróg
- Brady Kurtz
- Kacper Tkocz
- Szymon Tomaszewski
- Pawel Trześniewski
- Rohan Tungate
- Grzegorz Walasek
- Kamil Winkler
Rzeszów[42]
- Bartosz Curzytek
- Matic Ivačič
- Kryspin Jarosz
- Rafał Karczmarz
- Peter Kildemand
- Jesper Knudsen
- Konrad Mikłoś
- Marcin Nowak
- Nicki Pedersen
- Krystian Pieszczek
- Jakub Poczta
- Wiktor Rafalski
- Mateusz Świdnicki
- Jacob Thorssell
National League
Daugavpils
- Wadim Antonewicz
- René Bach
- Artjoms Juhno
- Nikita Kaulin
- Daniils Kolodinskis
- Jevgeņijs Kostigovs
- Ernest Matjuszonok
- Oļegs Mihailovs
- Kjasts Puodžuks
- Justin Sedgmen
- Maris Strelcow
- Noel Wahlqvist
- Steve Worrall
Gniezno
- Patryk Budniak
- Jędrzej Chmura
- Mikołaj Czapla
- Kevin Fajfer
- Kacper Gomólski
- Casper Henriksson
- Kyle Howarth
- Jesper Knudsen
- Hubert Łęgowik
- Sam Masters
- Josh Pickering
- Adrian Saks
- Tim Sørensen
- Zbigniew Suchecki
- Kevin Wölbert
Landshut
- Erik Bachhuber
- Lukas Baumann
- Kacper Cymerman
- Valentin Grobauer
- Mario Häusl
- Marius Hillebrand
- Antonio Lindbäck
- Kim Nilsson
- Victor Palovaara
- Erik Riss
- Sandro Wassermann
Opole
- Emil Breum
- Robert Chmiel
- Jakub Fabisz
- Kacper Mateusz Grzelak
- Filip Hjelmland
- Dastin Łukaszczyk
- Stanisław Mielniczuk
- Paweł Miesiąc
- Tomasz Orwat
- Kevin Juhl Pedersen
- Kacper Linek-Rekus
- Kacper Siadak
- Lars Skupień
- Oskar Stępień
- Mathias Thörnblom
Piła
- Adam Ellis
- Dan Gilkes
- Dawid Grzeszczyk
- Jonas Jeppesen
- Jonas Knudsen
- Norbert Kościuch
- Konrad Pawłowski
- Viktor Trofimov Jr.
- Błażej Wypior
Tarnów
- David Bellego
- Kenneth Bjerre
- Adrian Cyfer
- Brajan Gromniak
- Igor Gryzło
- Jan Heleniak
- Daniel Jeleniewski
- Timo Lahti
- Marko Levishyn
- Peter Ljung
- Sebastian Madej
- Paweł Pikul
- Piotr Wardzała
Ekstraliga U24
Częstochowa[43]
- Theo Bergqvist
- Mitchell Cluff
- Steven Goret
- Kacper Halkiewicz
- Mads Hansen
- Anton Karlsson
- Kajetan Kupiec
- Szymon Ludwiczak
- Cezary Mercik
- Igor Nabiałkowski
- Andriy Rozaliuk
- Bartosz Śmigielski
- Szymon Wolski
Gorzów[44]
- Adam Bednář
- Oskar Chatłas
- Mikołaj Krok
- Celina Liebmann
- Villads Nagel
- Oskar Paluch
- Piotr Piotrowski-Prędki
- Mathias Pollestad
- Jakub Stojanowski
- Leon Szlegiel
- Michael West
Grudziądz[45]
- Nicklas Aagaard
- Patrick Bæk
- Jason Edwards
- Oliwier Kaźmierski
- Kacper Łobodziński
- Kevin Małkiewicz
- Kacper Pludra
- Jan Przanowski
- Mathias Trésarrieu
- Kacper Warduliński
Leszno[46]
- Hubert Jabłoński
- Antoni Mencel
- Jakub Oleksiak
- Nazar Parnitskyi
- Damian Ratajczak
- Keynan Rew
- Kuba Wojtynka
- Jakub Żurek
Lublin[47]
- Bartosz Bańbor
- Fraser Bowes
- Jonatan Grahn
- Luke Harrison
- Bartosz Jaworski
- Roman Kapustin
- Sebastian Kössler
- Ernest Matjuszonok
- Jan Młynarski
- Rasmus Pedersen
- Jan Rachubik
- Dawid Rempała
Toruń[48]
- Mateusz Affelt
- Krzysztof Lewandowski
- Anders Rowe
- Oskar Rumiński
Wrocław[49]
- Kacper Andrzejewski
- Francis Gusts
- Bartłomiej Kowalski
- Marcel Kowolik
- Jakub Krawczyk
- Nikodem Mikołajczyk
- Filip Seniuk
- Jakub Wiatrowski
Zielona Góra[50]
- Michał Curzytek
- Oskar Hurysz
- Mateusz Łopuski
- Kacper Rychliński
- Krzysztof Sadurski
- Rune Thorst
References
- ^ "2024 PGE Ekstraliga fixture list revealed". FIM Speedway. Retrieved 23 December 2023.
- ^ "Play off changes in Polish leagues as PGE Ekstraliga takes charge of the second tier". FIM Speedway. Retrieved 23 December 2023.
- ^ "Janowski wins Polish title no.3". FIM Speedway. Retrieved 12 August 2024.
- ^ https://sportowefakty.wp.pl/zuzel/1114500/zuzel-zloty-kask-czeka-na-zwyciezce-w-opolu-powtorka-sprzed-roku-mile-widziana
- ^ "Kubera completes historic treble with Golden Helmet win". FIM. Retrieved 4 April 2024.
- ^ https://po-bandzie.com.pl/zuzel-dobrucki-zdecydowal-jest-dzika-karta-na-eliminacje-grand-prix/
- ^ https://www.fimspeedway.com/news/kubera-completes-historic-treble-with-golden-helmet-win
- ^ https://sportowefakty.wp.pl/zuzel/1118519/zuzel-polacy-przydzieleni-do-eliminacji-ime-jest-jedna-zmiana-w-nominacjach
- ^ "Mistrzostwa Polski Par Klubowych (MPPK)". PZM. Retrieved 9 April 2024.
- ^ "2024 league standings". Live Sport. Retrieved 23 December 2023.
- ^ EBUT.PL STAL GORZÓW vs KS APATOR TORUŃ
- ^ ZOOLESZCZ GKM GRUDZIĄDZ vs ORLEN OIL MOTOR LUBLIN
- ^ FOGO UNIA LESZNO vs TAURON WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA
- ^ ORLEN OIL MOTOR LUBLIN vs EBUT.PL STAL GORZÓW
- ^ KS APATOR TORUŃ vs FOGO UNIA LESZNO
- ^ BETARD SPARTA WROCŁAW vs NOVYHOTEL FALUBAZ ZIELONA GÓRA
- ^ "Speedway 2nd Ekstraliga schedule for 2024. We know the schedule of all the queues!". Sporto We Fakty. Retrieved 23 December 2023.
- ^ ABRAMCZYK POLONIA BYDGOSZCZ vs ARGED MALESA OSTRÓW WLKP.
- ^ ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK vs CELLFAST WILKI KROSNO
- ^ #ORZECHOWAOSADA PSŻ POZNAŃ vs INNPRO ROW RYBNIK
- ^ TEXOM STAL RZESZÓW vs H.SKRZYDLEWSKA ORZEŁ ŁÓDŹ
- ^ "Polish League: Landshut sets the course for 2024". Speedweek. Retrieved 23 December 2023.
- ^ ULTRAPUR START GNIEZNO vs UNIA TARNÓW
- ^ TRANS MF LANDSHUT DEVILS vs OPTIBET LOKOMOTIV DAUGAVPILS
- ^ POLONIA PIŁA vs OK KOLEJARZ OPOLE
- ^ "TERMINARZ I WYNIKI - U24E". ekstraliga.pl. Retrieved 14 April 2024.
- ^ TAURON WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA KADRA
- ^ EBUT.PL STAL GORZÓW KADRA
- ^ ZOOLESZCZ GKM GRUDZIĄDZ KADRA
- ^ FOGO UNIA LESZNO KADRA
- ^ ORLEN OIL MOTOR LUBLIN KADRA
- ^ KS APATOR TORUŃ KADRA
- ^ BETARD SPARTA WROCŁAW KADRA
- ^ NOVYHOTEL FALUBAZ ZIELONA GÓRA KADRA
- ^ ABRAMCZYK POLONIA BYDGOSZCZ KADRA
- ^ ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK KADRA
- ^ CELLFAST WILKI KROSNO KADRA
- ^ H.SKRZYDLEWSKA ORZEŁ ŁÓDŹ KADRA
- ^ ARGED MALESA OSTRÓW WLKP. KADRA
- ^ #ORZECHOWAOSADA PSŻ POZNAŃ KADRA
- ^ INNPRO ROW RYBNIK KADRA
- ^ TEXOM STAL RZESZÓW KADRA
- ^ TAURON WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA KADRA
- ^ EBUT.PL STAL GORZÓW KADRA
- ^ ZOOLESZCZ GKM GRUDZIĄDZ KADRA
- ^ FOGO UNIA LESZNO KADRA
- ^ ORLEN OIL MOTOR LUBLIN KADRA
- ^ KS APATOR TORUŃ KADRA
- ^ BETARD SPARTA WROCŁAW KADRA
- ^ NOVYHOTEL FALUBAZ ZIELONA GÓRA KADRA
- v
- t
- e
- Daugavpils
- Gniezno
- Landshut
- Opole
- Piła
- Tarnów
- 1948
- 1949
- 1950
- 1951
- 1952
- 1953
- 1954
- 1955
- 1956
- 1957
- 1958
- 1959
- 1960
- 1961
- 1962
- 1963
- 1964
- 1965
- 1966
- 1967
- 1968
- 1969
- 1970
- 1971
- 1972
- 1973
- 1974
- 1975
- 1976
- 1977
- 1978
- 1979
- 1980
- 1981
- 1982
- 1983
- 1984
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1996
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
- 2020
- 2021
- 2022
- 2023
- 2024