2026 ICC Under-19 Cricket World Cup qualification
The 2026 Under-19 Cricket World Cup qualification is a series of regional qualification tournaments to determine the final five teams for the 2026 Under-19 Cricket World Cup.[1]
Qualified teams
Region | Team |
---|---|
Africa | TBD |
Americas | TBD |
Asia | TBD |
EAP | TBD |
Europe | TBD |
Africa
The African qualifier had two divisions, with the top teams from the Division 2 tournament progressing to the main Africa qualification tournament.
Division 2 | Division 1 | |
---|---|---|
Group A | Group B | |
|
|
Africa - Division 2
The following teams took part in the Division 2 tournament which took place from 2-11 August 2024 in Tanzania.[2]
Group A | Group B |
---|---|
|
|
Group A
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | NRR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sierra Leone | 3 | 3 | 0 | 6 | 2.441 | Advanced to the semi-finals |
2 | Rwanda | 3 | 1 | 2 | 2 | 0.087 | |
3 | Malawi | 3 | 1 | 2 | 2 | −0.690 | |
4 | Botswana | 3 | 1 | 2 | 2 | −1.067 |
Fixtures
3 August 2024 09:30 Scorecard |
Rwanda 51 (19 overs) | v | Sierra Leone 52/3 (12.1 overs) |
Jean Imanishimwe 19 (36) George Sesay 4/15 (6 overs) | Raymond Coker 20* (16) Rukundo Confiance 3/20 (5 overs) |
Sierra Leone won by 7 wickets Dar Gymkhana Club Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Adil Kassam (Zim) and Isaac Oyieko (Ken) |
- Sierra Leone won the toss and elected to field.
3 August 2024 09:30 Scorecard |
Botswana 149 (47.5 overs) | v | Malawi 88 (23.5 overs) |
Ayush Harith 32 (125) Precious Sapesa 4/31 (10 overs) | Phillip Zuze 37 (46) Merrick Reed 2/30 (8 overs) |
Botswana won by 61 runs University of Dar es Salaam Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Olumide Akintokun (Nga) and Patrick Makumbi (Uga) Player of the match: Aryan Pattamana (Bot) |
- Malawi won the toss and elected to field.
5 August 2024 09:30 Scorecard |
Malawi 102 (32.3 overs) | v | Sierra Leone 103/4 (30 overs) |
Phillip Zuze 24 (43) Raymond Coker 4/21 (8 overs) | Raymond Coker 30 (64) Suhail Vayani 3/21 (10 overs) |
Sierra Leone won by 6 wickets Dar Gymkhana Club Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Olumide Akintokun (Nga) and Isaac Oyieko (Ken) Player of the match: Raymond Coker (Sle) |
- Sierra Leone won the toss and elected to field.
5 August 2024 09:30 Scorecard |
Rwanda 224 (50 overs) | v | Botswana 121 (38.2 overs) |
Chris Namuhoranye 69 (66) Muhammed Chand 2/17 (4 overs) | Monroux Kasselman 43 (50) Yves Cyusa 2/7 (4.2 overs) |
Rwanda won by 103 runs University of Dar es Salaam Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Musa Bodie (Nga) and Adil Kassam (Zim) Player of the match: Yves Cyusa (Rwa) |
- Rwanda won the toss and elected to bat.
7 August 2024 09:30 Scorecard |
Botswana 65 (28.3 overs) | v | Sierra Leone 67/3 (14.5 overs) |
Monroux Kasselman 22 (26) Raymond Coker 4/9 (9 overs) | David Halloway 38* (32) Aryan Pattamana 3/25 (6.5 overs) |
Sierra Leone won by 7 wickets Dar Gymkhana Club Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Adil Kassam (Zim) and David Odhiambo (Ken) Player of the match: Raymond Coker (Sle) |
- Botswana won the toss and elected to bat.
7 August 2024 09:30 Scorecard |
Malawi 70 (33 overs) | v | Rwanda 63 (34.2 overs) |
Hamza Vayani 15 (46) Elise Gihozo 5/15 (10 overs) | Nziza Jasper 20 (64) Bright Balala 3/11 (8.2 overs) |
Malawi won by 7 runs University of Dar es Salaam Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Musa Bodie (Nga) and Claus Schumacher (Nam) Player of the match: Hamza Vayani (Mwi) |
- Malawi won the toss and elected to bat.
Group B
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | NRR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tanzania | 3 | 3 | 0 | 6 | 3.949 | Advanced to the semi-finals |
2 | Nigeria | 3 | 2 | 1 | 4 | 2.711 | |
3 | Ghana | 3 | 1 | 2 | 2 | −1.413 | |
4 | Mozambique | 3 | 0 | 3 | 0 | −6.334 |
Fixtures
2 August 2024 09:30 Scorecard |
v | Tanzania 128/4 (35.4 overs) | |
Femi Oresenwo 26 (42) Laksh Bakrania 3/19 (10 overs) | Karim Kiseto 57 (88) Progress Osagie 2/22 (8 overs) |
Tanzania won by 6 wickets Dar Gymkhana Club Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Chris Gasana (Tan) and Claus Schumacher (Nam) Player of the match: Laksh Bakrania (Tan) |
- Nigeria won the toss and elected to bat.
2 August 2024 09:30 Scorecard |
Mozambique 80 (34.3 overs) | v | Ghana 81/6 (11.4 overs) |
Antonio Laice 17 (52) Lee Nyarko 5/25 (10 overs) | Lee Nyarko 30 (28) Charles Mbebe 3/21 (4.4 overs) |
Ghana won by 4 wickets University of Dar es Salaam Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Musa Bodie (Nga) and David Odhiambo (Ken) Player of the match: Lee Nyarko (Gha) |
- Mozambique won the toss and elected to bat.
4 August 2024 09:30 Scorecard |
v | Mozambique 48 (18.5 overs) | |
Hossana Omokhobio 69 (95) Eugenio Azine 3/58 (10 overs) | Antonio Laice 20 (44) Gafar Kareem 3/10 (2.5 overs) |
Nigeria won by 314 runs Dar Gymkhana Club Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Simon Kintu (Uga) and David Odhiambo (Ken) Player of the match: Gafar Kareem (Nga) |
- Nigeria won the toss and elected to bat.
4 August 2024 09:30 Scorecard |
Tanzania 215 (35.4 overs) | v | Ghana 53 (16.3 overs) |
Karim Kiseto 91 (82) Lee Nyarko 4/60 (9.4 overs) | Bernard Neequaye 20 (29) Laksh Bakrania 4/11 (2.3 overs) |
Tanzania won by 162 runs University of Dar es Salaam Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Olumide Akintokun (Nga) and Chris Gasana (Tan) Player of the match: Khalidy Juma (Tan) |
- Tanzania won the toss and elected to bat.
6 August 2024 09:30 Scorecard |
Tanzania 379/4 (50 overs) | v | Mozambique 26 (12.3 overs) |
Karim Kiseto 133 (105) Manuel Bembele 1/68 (10 overs) | Filipe Nelson 8 (15) Hamza Onai 3/1 (1.3 overs) |
Tanzania won by 353 runs Dar Gymkhana Club Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Simon Kintu (Uga) and Claus Schumacher (Nam) Player of the match: Karim Kiseto (Tan) |
- Tanzania won the toss and elected to bat.
6 August 2024 09:30 Scorecard |
v | Ghana 64 (27.1 overs) | |
Femi Oresenwo 49 (75) Prince Adotei 3/36 (7.4 overs) | Derrick Ateak 18 (42) Okasha Isiyaku 4/15 (6.1 overs) |
Nigeria won by 119 runs University of Dar es Salaam Ground, Dar-es-Salaam Umpires: Chris Gasana (Tan) and Patrick Makumbi (Uga) |
- Nigeria won the toss and elected to bat.
Semi-finals
Semi-final 1
9 August 2024 09:30 Scorecard |
v | Sierra Leone 119/1 (19 overs) | |
Peculiar Egamasi 29 (44) Samuel Humper 3/11 (3.3 overs) | Alusine Turay 65* (52) Kenneth Boniface 1/12 (1 over) |
Sierra Leone won by 9 wickets Dar Gymkhana Club Ground, Dar-es-Salaam Player of the match: Raymond Coker (Sle) |
- Sierra Leone won the toss and elected to field.
Semi-final 2
9 August 2024 09:30 Scorrecard |
Tanzania 164/9 (50 overs) | v | Rwanda 105 (42 overs) |
Darpan Jobanputra 56 (132) Rukundo Confiance 2/25 (5 overs) | Yves Cyusa 55 (109) Khalidy Juma 3/30 (9 overs) |
Tanzania won by 59 runs University of Dar es Salaam Ground, Dar-es-Salaam Player of the match: Darpan Jobanputra (Tan) |
- Tanzania won the toss and elected to bat.
3rd play-off
11 August 2024 09:30 Scorecard |
Rwanda 45 (23.4 overs) | v | |
Chris Namuhoranye 23 (36) Gafar Kareem 4/8 (5.4 overs) | Peculiar Egamasi 26* (21) Elise Gihozo 3/20 (5 overs) |
Nigeria won 7 wickets University of Dar es Salaam Ground, Dar-es-Salaam Player of the match: Gafar Kareem (Nga) |
- Nigeria won the toss and elected to field.
Final
11 August 2024 09:30 Scorecard |
Tanzania 178/8 (50 overs) | v | Sierra Leone 98/8 (29 overs) |
Mohamed Simba 29 (37) Mohamed Turay 2/25 (10 overs) | Sahr Lebbie 30 (52) Hamza Onai 2/14 (6 overs) |
Tanzania won by 36 runs (DLS method) Dar Gymkhana Club Ground, Dar-es-Salaam Player of the match: Laksh Bakrania (Tan) |
- Sierra Leone won the toss and elected to field.
Africa - Division 1
Sierra Leone and Tanzania (who qualified after winning the semi-finals) and Nigeria (who qualified after defeating Rwanda for the 3rd place), automatically qualified for the Division 1 tournament and will be joined by Namibia, Kenya and Uganda.
Points table
Pos | Team | Pld | W | L | T | NR | Pts | NRR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kenya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
2 | Namibia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
3 | Nigeria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
4 | Sierra Leone | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
5 | Tanzania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
6 | Uganda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Asia
The Asian qualifier will be held two divisions, with two teams from the Division 2 tournament progressing to the main Asia qualification tournament.[4]
Division 2 | Division 1 | |
---|---|---|
Group A | Group B | |
|
Asia - Division 2
The following teams took part in the Division 2 tournament which took place from 25 February to 5 March 2024 in Thailand.[4]
Group A | Group B |
---|---|
|
Group A
Pos | Team | Pld | W | L | NR | Pts | NRR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kuwait | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 1.464 | Advanced to the semi-finals |
2 | Malaysia | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0.747 | |
3 | Bahrain | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | −0.527 | |
4 | Thailand | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | −1.651 |
Fixtures
25 February 2024 09:30 Scorecard |
Thailand 150 (34.3 overs) | v | Bahrain 153/5 (38.2 overs) |
Pattarapol Jirapatananukul 28 (59) Muhammad Akram 3/23 (7.3 overs) | Aryan Ashwin 56 (86) Phanuwat Desungnoen 1/26 (10 overs) |
Bahrain won by 5 wickets Terdthai Cricket Ground, Bangkok Umpires: Lyndon Hannibal (SL) and Suresh Subramanian (Ina) Player of the match: Aryan Ashwin (Bhr) |
- Bahrain won the toss and elected to field.
25 February 2024 09:30 Scorecard |
v | ||
Muhammad Akram Malek 44* (84) Janath Jeewanga 4/36 (9 overs) | Jay Maheshkumar 20 (42) Haziq Haiqal Idris 3/23 (7 overs) |
Kuwait won by 5 wickets Asian Institute of Technology Ground, Bangkok Umpires: Vinod Babu (Oma) and Nimali Perera (SL) Player of the match: Janath Jeewanga (Kuw) |
- Malaysia won the toss and elected to bat.
27 February 2024 09:30 Scorecard |
v | Thailand 87 (20.2 overs) | |
Asmeet Avinash Jadhav 31 (84) Natpakhan Manowon 4/44 (8 overs) | Natpakhan Manowon 51* (46) Muhammad Aqif 4/35 (9 overs) |
Kuwait won by 84 runs Terdthai Cricket Ground, Bangkok Umpires: Nimali Perera (SL) Player of the match: Natpakhan Manowon (Tha) |
- Thailand won the toss and elected field.
27 February 2024 09:30 Scorecard |
Bahrain 127 (43.4 overs) | v | |
Aryan Ashwin 28 (72) Aiman Abdul Haizad 4/36 (10 overs) | Hairil Harisan 42* (92) Mounish Swamy 2/16 (7 overs) |
Malaysia won by 3 wickets Asian Institute of Technology Ground, Bangkok Umpires: Vinod Babu (Oma) Player of the match: Muhammad Muqri Jafri (Mas) |
- Malaysia won the toss and elected to field.
29 February 2024 09:30 Scorecard |
v | Thailand 128 (47.1 overs) | |
Muhammad Akram Malek 114* (114) Natpakhan Manowon 2/27 (8 overs) | Danuphon Fuangyotpinit 41 (93) Qaleef Khalid 3/19 (10 overs) |
Malaysia won by 113 runs Terdthai Cricket Ground, Bangkok Umpires: Suresh Subramanian (INA) and Nimali Perera (SL) Player of the match: Muhammad Akram Malek (Mas) |
- Thailand won the toss and elected to field.
29 February 2024 09:30 Scorecard |
v | Bahrain 126 (37.4 overs) | |
Jay Maheshkumar 64 (76) Muhammad Adil 2/20 (4 overs) | Abhinav Girish 50 (78) Janath Jeewanga 4/27 (10 overs) |
Kuwait won by 75 runs Asian Institute of Technology Ground, Bangkok Player of the match: Jay Maheshkumar (Kuw) |
- Bahrain won the toss and elected to field.
Group B
Pos | Team | Pld | W | L | NR | Pts | NRR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Oman | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 1.733 | Advanced to the semi-finals |
2 | Hong Kong | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0.799 | |
3 | Saudi Arabia | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | −1.615 | |
4 | Bhutan | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | −1.075 |
Fixtures
26 February 2024 09:30 Scorecard |
Bhutan 85 (31.4 overs) | v | |
Tshering Rigden 24 (39) Shayan Puri 4/18 (10 overs) | Khrish Mukesh Butani 20* (27) Sangay Dorji 2/18 (7 overs) |
Hong Kong won by 4 wickets Terdthai Cricket Ground, Bangkok Umpires: Vinod Babu (Oma) and Shivani Mishra (Qat) Player of the match: Shayan Puri (HK) |
- Bhutan won the toss and elected to bat.
26 February 2024 09:30 Scorecard |
Oman 222/8 (50 overs) | v | Saudi Arabia 81 (19.2 overs) |
Nitish Nadendla 60 (65) Zuber Sunasara 2/18 (7.1 overs) | Fahad Munir 15 (15) Arya Hemal Sampat 4/21 (6 overs) |
Oman won by 141 runs Asian Institute of Technology Ground, Bangkok Umpires: Nimali Perera (SL) and Ashwani Kumar Rana (Tha) Player of the match: Nitish Nadendla (Oma) |
- Oman won the toss and elected to bat.
28 February 2024 09:30 Scorecard |
Bhutan 178 (47 overs) | v | Saudi Arabia 179/9 (49.2 overs) |
Tenjin Rabgey 44 (38) Taha Vaseem 4/27 (10 overs) | Mohammad Zuber 31 (42) Sangay Dorji 2/33 (10 overs) |
Saudi Arabia won by 1 wicket Terdthai Cricket Ground, Bangkok Umpires: Vinod Babu (Oma) and Nimali Perera (SL) Player of the match: Ahmed Faisal (Sau) |
- Bhutan won the toss and elected to bat.
28 February 2024 09:30 Scorecard |
Oman 180 (50 overs) | v | |
Rahil Daniyal 58 (90) Rishan Shah 7/21 (8 overs) | Matthew Clayton 28 (69) Varshieth Saai Dinesh 3/14 (5 overs) |
Oman won by 53 runs Asian Institute of Technology Ground, Bangkok Player of the match: Rahil Daniyal (Oma) |
- Oman won the toss and elected to bat.
1 March 2024 09:30 Scorecard |
Saudi Arabia 133 (36.3 overs) | v | |
Fahad Munir 59 (42) Daniel Mapp 3/44 (8 overs) | Shiv Mathur 63* (63) Fahad Munir 1/14 (4 overs) |
- Saudi Arabia won the toss and elected to bat.
1 March 2024 09:30 Scorecard |
Bhutan 141/7 (50 overs) | v | Oman 142/7 (34 overs) |
Tenjin Rabgey 44 (56) Saumya Sampat 2/22 (10 overs) | Nitish Nadendla 33* (29) Choedra Jamtsho 3/37 (8 overs) |
- Oman won the toss and elected to field.
Play-offs
Semi-finals
3 March 2024 09:30 Scorecard |
v | ||
Taran Laugani 85 (138) Abdur Rehman 1/43 (9 overs) | Jay Maheshkumar 77* (90) Paarth Srivastava 2/24 (8 overs) |
Hong Kong won by 33 runs Terdthai Cricket Ground, Bangkok Umpires: Vinod Babu (Oma) and Suresh Subramanian (Ina) Player of the match: Taran Laugani (HK) |
- Hong Kong won the toss and elected to bat.
3 March 2024 09:30 Scorecard |
Oman 154 (47.2 overs) | v | |
Jeet Shah 29 (92) Mohamad Fathul Fatri 1/17 (7 overs) | Hairil Harisan 38 (70) Prathiesh Ramesh 3/26 (10 overs) |
Oman won by 19 runs Asian Institute of Technology Ground, Bangkok Umpires: Lyndon Hannibal (SL) and Ashwani Kumar Rana (Tha) |
- Malaysia won the toss and elected to field.
Final
5 March 2024 09:30 Scorecard |
Oman 249/5 (50 overs) | v | |
Nitish Nadendla 51* (35) Harry Hodgson 2/45 (10 overs) | Matthew Clayton 50 (88) Saumya Sampat 3/25 (10 overs) |
Oman won by 100 runs Terdthai Cricket Ground, Bangkok Umpires: Shivani Mishra (Qat) and Nimali Perera (SL) Player of the match: Saumya Sampat (Oma) |
- Oman won the toss and elected to bat.
Asia - Division 1
The two finalist Hong Kong and Oman from the Division 2 joined Nepal, Afghanistan and United Arab Emirates for the Asia Division 1 tournament.[6] Nepal is scheduled to host Asia - Division 1 in Kathmandu from 12 to 21 April 2025.[7][8]
Points table
Pos | Team | Pld | W | L | T | NR | Pts | NRR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Afghanistan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
2 | Hong Kong | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
3 | Nepal | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
4 | Oman | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
5 | United Arab Emirates | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Europe
The European qualifier has two divisions, with a minimum of two teams from the Division 2 tournament progressing to the main European qualification tournament.[9]
Division 2 | Division 1 | |
---|---|---|
Group A | Group B | |
|
|
|
Europe - Division 2
The following teams took part in the Division 2 tournament which took place from 24 to 30 July 2024 in Denmark.[9]
Group A
Pos | Team | Pld | W | L | NR | Pts | NRR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Denmark | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2.280 | Advanced to the semi-finals |
2 | Italy | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1.573 | |
3 | Belgium | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | −0.969 | |
4 | Norway | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | −3.726 |
Fixtures
24 July 2024 10:30 Scorecard |
Norway 28 (19 overs) | v | Italy 30/0 (3.4 overs) |
Fasihullah Mohammad Malik 7 (19) Muhammad Asim Munir 4/4 (5 overs) | Luca Di Venuto 19* (14) |
Italy won by 10 wickets Albertslund Cricket Club, Albertslund Umpires: Andreas Krengel (Den) and James Middlebrook (Eng) Player of the match: Muhammad Asim Munir (Ita) |
- Italy won the toss and elected to field.
24 July 2024 10:30 Scorecard |
v | Belgium 117 (37.3 overs) | |
Saif Ali Alam 38 (62) Muzamil Shinwari 6/18 (8 overs) | Dominic Weinel 24 (32) Nicholas Sonne-Rudd 4/19 (9 overs) |
Denmark won by 42 runs Køge Kricket Klub, Køge Umpires: George Brolly (Ire) and Srinidhi Ravindra (Fin) Player of the match: Nicholas Sonne-Rudd (Den) |
- Denmark won the toss and elected to bat.
25 July 2024 10:30 Scorecard |
v | Norway 50 (22 overs) | |
Avneet Singh 159* (152) Fasihullah Mohammad Malik 2/49 (10 overs) | Mohammad Nauman Tahir 15 (30) Mustakim Aslam 2/4 (3 overs) |
Denmark won by 293 runs Svanholm Park, Brøndby Umpires: Stuart Hodgson (Jer) and Ryan Milne (Sco) Player of the match: Avneet Singh (Den) |
- Norway won the toss and elected to field.
25 July 2024 10:30 Scorecard |
Belgium 70 (36.3 overs) | v | Italy 71/3 (6.2 overs) |
Zakir Zadran 21 (65) Muhammad Asim Munir 3/17 (9 overs) | Luca Di Venuto 31 (39) Dominic Weinel 1/17 (4 overs) |
Italy won by 7 wickets Glostrup Cricket Club, Glostrup Umpires: Andreas Krengel (Den) and Vinay Malhotra (Ger) Player of the match: Muhammad Asim Munir (Ita) |
- Belgium won the toss and elected to bat.
27 July 2024 10:30 Scorecard |
v | Italy 109 (46.2 overs) | |
Isa Ali Malik 36 (59) Shayan Nimhara 4/18 (8.5 overs) | Alex Fernando 22 (46) Mustakim Aslam 4/18 (10 overs) |
Denmark won by 7 runs Glostrup Cricket Club, Glostrup Umpires: Vinay Malhotra (Ger) and Aidan Seaver (Ire) Player of the match: Mustakim Aslam (Den) |
- Denmark won the toss and elected to bat.
27 July 2024 10:30 Scorecard |
Belgium 186 (34.5 overs) | v | Norway 172 (48 overs) |
Qaim Shah 92 (58) Bilal Popalzai 4/43 (7 overs) | Bilal Popalzai 38 (59) Christopher Weinel 3/33 (8 overs) |
Belgium won by 14 runs Albertslund Cricket Club, Albertslund Umpires: George Brolly (Ire) and Mike Burns (Eng) Player of the match: Qaim Shah (Bel) |
- Belgium won the toss and elected to bat.
Group B
Pos | Team | Pld | W | L | NR | Pts | NRR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Netherlands | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 4.539 | Advanced to the semi-finals |
2 | Sweden | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0.545 | |
3 | France | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | −1.513 | |
4 | Isle of Man | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | −2.264 |
Fixtures
24 July 2024 10:30 Scorecard |
Isle of Man 72 (32.2 overs) | v | |
Joel Williams 17 (27) Shirsak Banerjee 3/10 (6 overs) | Teun Kloppenburg 29* (24) George McAleer 2/23 (6.1 overs) |
Netherlands won by 8 wickets Svanholm Park, Brøndby Umpires: Mike Burns (Eng) Adnan Malik Player of the match: Shirsak Banerjee (Ned) |
- Netherlands won the toss and elected to field.
24 July 2024 10:30 Scorecard |
Sweden 201 (49.2 overs) | v | France 52 (21.1 overs) |
Kavinshankar Meenakshisundaram 38 (99) Sajad Stanikzay 3/19 (10 overs) | Safkat Zaman 17 (25) Sanuk Keppetiyawe Gedara 5/13 (7 overs) |
Sweden won by 149 runs Glostrup Cricket Club, Glostrup Umpires: Ryan Milne (Sco) and Maulik Prabhudesai (Ned) Player of the match: Sanuk Keppetiyawe Gedara (Swe) |
- Sweden won the toss and elected to bat.
25 July 2024 10:30 Scorecard |
France 182 (47 overs) | v | Isle of Man 62 (21.5 overs) |
Sajad Stanikzay 52 (64) Hugh Tummon 3/21 (5 overs) | Kyle Gunnion 14 (28) Suhail Mohamad Nazir 5/14 (9 overs) |
France won by 120 runs Albertslund Cricket Club, Albertslund Umpires: Srinidhi Ravindra (Fin) and Aidan Seaver (Ire) Player of the match: Sajad Stanikzay (Fra) |
- France won the toss and elected to bat.
25 July 2024 10:30 Scorecard |
Sweden 66 (34.5 overs) | v | |
Ashutosh Samal 21 (71) Cedric De Lange 5/11 (4.5) | Teun Kloppenburg 23* (17) Hasim Nijamudeen 1/17 (2 overs) |
Netherlands won by 7 wickets Køge Kricket Klub, Køge Umpires: Gareth Morrison (Ire) and James Middlebrook (Eng) Player of the match: Cedric De Lange (Ned) |
- Sweden won the toss and elected to bat.
27 July 2024 10:30 Scorecard |
Isle of Man 172 (48.3) | v | Sweden 173/3 (36.3) |
Ryder Spencer 40 (77) Essa Farooq 3/12 (6 overs) | Yatharth Singh Chauhan 79* (110) Jacob Turner 1/22 (4 overs) |
Sweden won by 7 wickets Svanholm Park, Brøndby Umpires: Gareth Morrison (Ire) and Adnan Malik Player of the match: Yatharth Singh Chauhan (Swe) |
- Isle of Man won the toss and elected to bat.
27 July 2024 10:30 Scorecard |
v | France 104 (33 overs) | |
Aaditt Jain 110 (100) Tanbir Aziz 3/46 (10 overs) | Navine Sureshan 24* (74) Alejo Nota 4/18 (6) |
Netherlands won by 198 runs Køge Kricket Klub, Køge Umpires: Stuart Hodgson (Jer) and Maulik Prabhudesai (Ned) Player of the match: Aaditt Jain (Ned) |
- Netherlands won the toss and elected to bat.
Consolation play-offs
5th Place semi-finals
28 July 2024 10:30 Scorecard |
Belgium 151 (40.4 overs) | v | Isle of Man 185/8 (42.2 overs) |
Qasem Sabir 33 (66) Ryder Spencer 3/17 (7 overs) | Ryder Spencer 57 (113) Qaim Shah 3/28 (10 overs) |
Isle of Man won by 2 wickets Albertslund Cricket Club, Albertslund Umpires: Stuart Hodgson (Jer) and James Middlebrook (Eng) Player of the match: Ryder Spencer (IOM) |
- Belgium won the toss and elected to bat.
28 July 2024 10:30 Scorecard |
France 139 (38 overs) | v | Norway 76 (39 overs) |
Hussnain Afzal 52 (74) Noor Muhammad 4/21 (4 overs) | Bilal Popalzai 17 (26) Navine Sureshan 4/24 (10 overs) |
France won by 63 runs Køge Kricket Klub, Køge Umpires: Andreas Krengel (Den) and Aidan Seaver (Ire) Player of the match: Hussnain Afzal (Fra) |
- France won the toss and elected to bat.
7th-place play-off
30 July 2024 10:30 Scorecard |
Norway 95 (46.3 overs) | v | Belgium 96/6 (27 overs) |
Fasihullah Mohammad Malik 15 (32) Muzamil Shinwari 3/11 (7.3 overs) | Qaim Shah 28* (24) Afzal Ahmed Ellahi 3/27 (7 overs) |
- Norway won the toss and elected to bat.
5th-place play-off
30 July 2024 10:30 Scorecard |
France 269/9 (50 overs) | v | Isle of Man 83 (29.1 overs) |
Tanguy Durrant 70 48() Ryder Spencer 2/37 (10 overs) | Kyle Gunnion 23 (44) Suhail Mohamad Nazir 4/20 (9 overs) |
France won by 186 runs Albertslund Cricket Club, Albertslund Umpires: George Brolly (Ire) and Vinay Malhotra (Ger) Player of the match: Sajad Stanikzay (Fra) |
- France won the toss and elected to bat
Play-offs
Semi-finals
28 July 2024 10:30 Scorecard |
Sweden 180 (47.5 overs) | v | |
Kavinshankar Meenakshisundaram 50 (112) Ammaar Anwar 2/19 (5 overs) | Saif Ali Alam 17 (35) Advait Dhabe 6/27 (10 overs) |
- Sweden won the toss and elected to bat.
28 July 2024 10:30 Scorecard |
Italy 52 (28.5 overs) | v | |
Gianluca Longo 10 (22) Sam Van Giezen 3*16 (10 overs) | Shirsak Banerjee 26 (30) Shayan Nimhara 1/13 (5 overs |
Netherlands won by 8 wickets Glostrup Cricket Club, Glostrup Umpires: Ryan Milne (Sco) and Srinidhi Ravindra (Fin) Player of the match: Sam Van Giezen (Ned) |
- Italy won the toss and elected to bat.
3rd-place play-off
30 July 2024 10:30 Scorecard |
v | Italy 60 (24 overs) | |
Saif Ali Alam 33 (94) Sahas Mudunkotuwa 3/16 (10 overs) | Marco Fernando 24 (48) Jabran Khan 4/7 (4 overs) |
Denmark won by 85 runs Glostrup Cricket Club, Glostrup Umpires: Mike Burns (Eng) and Ryan Milne (Sco) Player of the match: Jabran Khan (Den) |
- Italy won the toss and elected to bowl,
Final
30 July 2024 10:30 Scorecard |
Sweden 86 (32.5 overs) | v | |
Sanuk Keppetiyawe Gedara 14 (20) Shirsak Banerjee 3/22 (7 overs) | Aaditt Jain 16 (23) Sanuk Keppetiyawe Gedara 2/17 (4 overs) |
Netherlands won by 4 Wickets Svanholm Park, Brøndby Umpires: Aidan Seaver (Ire) and Gareth Morrison (Ire) Player of the match: Aaditt Jain (Ned) |
- Sweden won the toss and elected to bat
Europe - Division 1
Denmark, Netherlands and Sweden were joined by Guernsey, Jersey and Scotland for the Division 1 tournament.[12]
Points table
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | NRR |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Denmark | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
2 | Guernsey | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
3 | Jersey | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
4 | Netherlands | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
5 | Scotland | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
6 | Sweden | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
East Asia-Pacific
The East Asia-Pacific qualifier had two divisions, with the winner from the Division 2 tournament progressing to the main qualifying tournament.
Division 2 | Division 1 |
---|---|
|
East Asia-Pacific - Division 2
The following teams took part in the Division 2 tournament which took place from 6 to 10 August 2024 in Samoa.[13]
- Indonesia
- Papua New Guinea
- Samoa
- Vanuatu
Points table
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | NRR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Papua New Guinea | 3 | 3 | 0 | 6 | 2.501 | Advanced to the final |
2 | Indonesia | 3 | 2 | 1 | 4 | 0.327 | |
3 | Samoa | 3 | 1 | 2 | 2 | 0.026 | |
4 | Vanuatu | 3 | 0 | 3 | 0 | −2.835 |
Fixtures
6 August 2024 09:30 Scorecard |
Samoa 202 (50 overs) | v | |
Damen Pesamino 29 (37) Curran Kendrick 3/36 (9 overs) | Curran Kendrick 17 (20) Joshua McNaughton 4/18 (7 overs) |
- Samoa won the toss and elected to bat.
6 August 2024 09:30 Scorecard |
Indonesia 169/7 (50 overs) | v | |
I Gede Wiguna 49 (94) Gaba Frank 4/26 (9 overs) | Gaba Frank 59 (80) Erianto Mangopo 2/55 (9 overs) |
- Papua New Guinea won the toss and elected to field.
7 August 2024 09:30 Scorecard |
Samoa 147 (35.1 overs) | v | Indonesia 148/7 (48.1 overs) |
Noah Mead 34 (53) Erianto Mangopo 4/28 (8.1 overs) | I Gede Wiguna 37 (86) Johntoasamoa Falo 2/26 (10 overs) |
- Samoa won the toss and elected to bat.
7 August 2024 09:30 Scorecard |
v | ||
Joshia Lental 20 (62) Ware Robin 3/14 (7 overs) | Dauncey Tom 39* (33) Curran Kendrick 1/30 (5 overs) |
- Vanuatu won the toss and elected to bat.
9 August 2024 09:30 Scorecard |
v | Samoa 67 (29.4 overs) | |
Gaba Frank 50 (51) Arthur Gabriel 4/21 (3.2 overs) | Thomas Pelenato 17 (28) Wallace Nou 4/18 (10 overs) |
- Papua New Guinea won the toss and elected to bat.
9 August 2024 09:30 Scorecard |
v | Indonesia 67/7 (24.4 overs) | |
Joshia Lental 23 (71) Komang Putra 4/18 (7.1 overs) | I Gede Wiguna 17 (35) Curran Kendrick 5/28 (10 overs) |
- Indonesia won the toss and elected to field.
3rd play-off
10 August 2024 09:30 Scorecard |
v | Samoa 45/6 (10.1 overs) | |
Joshia Lental 11 (26) Noah Mead 3/9 (3.5 overs) | Thomas Pelenato 9* (14) Gregory Wotu 5/16 (5 overs) |
- Vanuatu won the toss and elected to bat.
The Final
10 August 2024 09:30 Scorecard |
v | Indonesia 98 (48.5 overs) | |
Dauncey Tom 70 (79) Made Rama Yudadiputra 2/24 (3 overs) | Made Rama Yudadiputra 22 (59) Ware Robin 3/8 (10 overs) |
- Indonesia won the toss and elected to field.
East Asia-Pacific - Division 1
Fiji and Japan were joined by Papua New Guinea for the Division 1 tournament that is scheduled to take place in Sano, Japan in April 2025.[14]
Points table
Pos | Team | Pld | W | L | T | NR | Pts | NRR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fiji | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
2 | Japan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
3 | Papua New Guinea | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
References
- ^ "ICC U19 Men's Cricket World Cup is back after 14-day break". International Cricket Council. 24 February 2024. Retrieved 25 February 2024.
- ^ "Tanzania cricket to host ICC u19 mens CWC Africa division- 2 qualifier in August 2024". Czarsportz. Retrieved 21 July 2024.
- ^ a b "ICC U19 MEN'S WORLD CUP QUALIFIER AFRICA 2024 - DIV II". Tanzania Cricket Association. Retrieved 2 August 2024.
- ^ a b "Cricket Thailand to host 2026 U19 Men's CWC Division 2 Asia Qualifier in February/March 2024". Czarsports Auto. Retrieved 4 February 2023.
- ^ a b "ICC U19 Men's CWC Asia Division 2 Qualifier". Cricclubs. Retrieved 25 February 2024.
- ^ "Oman win ICC U19 Men's Cricket World Cup Asia Division 2 Qualifier Final as Nitish Nadendla wins Player of the Tournament". International Cricket Council. 5 March 2024. Retrieved 18 March 2024.
- ^ @CricketNep (17 August 2024). "Nepal will host the ICC U19 Men's CWC Asia Qualifier 2025 in Kathmandu from April 12 to 21, 2025. The winner will qualify for the ICC Men's U-19 Cricket World Cup 2026" (Tweet). Retrieved 17 August 2024 – via Twitter.
- ^ "Nepal to host Asia Qualifier for ICC U-19 Men's T20 World Cup". myRepublica. Retrieved 17 August 2024.
- ^ a b "Blockbuster European Summer of Cricket in 2024 confirmed". International Cricket Council. 14 December 2023. Retrieved 15 December 2023.
- ^ "2024 ICC-E U19 Div-2 (Group A)". Dansk Cricket Forbund. Retrieved 25 July 2024.
- ^ "2024 ICC-E U19 Div-2 (Group B)". Dansk Cricket Forbund. Retrieved 25 July 2024.
- ^ "The Netherlands, Sweden and Denmark progress in quest for U19 Men's Cricket World Cup 2026 berth". International Cricket Council. Retrieved 1 August 2024.
- ^ "A historic first for South Korea as dates and venues for the 2024 Pathway Events are announced". International Cricket Council. 5 March 2024. Retrieved 5 March 2024.
- ^ "Samoa Cricket to host ICC U19 Men's Cricket World Cup EAP Division 2 Qualifier in August 2024". Czarsports. 6 March 2024. Retrieved 6 March 2024.
- v
- t
- e