Year | Men's singles | Women's singles | Men's doubles | Women's doubles | Mixed doubles |
1958 | Knud Aage Nielsen | Tonny Holst-Christensen | Hugh Findlay Ronald Lockwood | Heather Ward Barbara Carpenter | Hugh T. Findlay Heather Ward |
1959– 1960 | No competition |
1961 | Oon Chong Teik | Ursula Smith | Oon Chong Teik Ole Mertz | No competition |
1962– 1967 | No competition |
1968 | Lee Kin Tat | Tonny Pannemans | Lee Kin Tat Roy Díaz González | June Jacques Gerda Cairns | Leo Kountul Tony Pannemans |
1969 | Sture Johnsson | Imre Nielsen | David Horton Elliot Stuart | Margaret Boxall Susan Whetnall | Paul Whetnall Margaret Boxall |
1970 | Punch Gunalan | Joke van Beusekom | Punch Gunalan Ng Boon Bee | Joke van Beusekom Felice do Nooyer | Ng Boon Bee Sylvia Ng |
1971 | Tan Aik Huang | Tonny Pannemans | Tony Pannemans Lore Hawig | Clemens Wortel Tony Pannemans |
1972 | Djauhari | Joke van Beusekom | Djauhari Budinan | Barbara Lord Dorte Tyghe | Kenneth Parsons Dorte Tyghe |
1973 | No competition |
1974 | William Kerr | Alena Poborakova | William Kerr Kenneth Parsons | Alena Poboraková Tatjana Pravdová | Kenneth Parsons Alan Parsons |
1975 | Rob Ridder | Gussie Botes | John Abrahams Gordon McMillan | Marjan Luesken Thatcher | Alan Phillips Marianne van der Walt |
1976 | Karl-Heinz Zwiebler | Hanke de Kort | Ray Sharp Ray Rolfe | Hanke de Kort Marja Ravelli | Clemens Wortel Hanke de Kort |
1977– 1978 | No competition |
1979 | Ulrich Rost | Marja Ridder | Rob Ridder Piet Ridder | Hanke de Kort Marja Ridder | Rob Ridder Marjan Ridder |
1980 | No competition |
1981 | Barry Burns | Carol Liem | Ivan Kristanto Frank van Dongen | Paula Kloet Grace Kakiay | Bas von Barnau-Sijthoff Jeanette van Driel |
1982– 1983 | No competition |
1984 | Glen Milton | Wendy Massam | Peter Buch Niels Hansen | Wendy Massam Lisa Chapman | Rob Ridder Marjan Ridder |
1985 | Tariq Farooq | Sally Podger | Michael Fischedick Mathias Klein | Sally Podger Lena Staxler | Dennis Tjin Asjoe Jeanette van Driel |
1986 | Steve Baddeley | Xiao Jie | He Xiangyang Tang Hai | Eline Coene Erica van Dijck | Billy Gilliland Nora Perry |
1987 | Morten Frost | Astrid van der Knaap | Jens Peter Nierhoff Michael Kjeldsen | Gillian Gowers Gillian Gilks | Martin Dew Gillian Gilks |
1988 | Christine Magnusson | Kim Yun-ja Yoo Sang-hee | Steen Fladberg Gillian Clark |
1989 | Poul-Erik Høyer Larsen | Tang Jiuhong | Zhang Qiang Zhou Jincan | Christine Magnusson Maria Bengtsson | Jan Paulsen Gillian Gowers |
1990– 2000 | No competition |
2001 | Nabil Lasmari | Hanny Setiani | Wouter Claes Frédéric Mawet | Harriet Johnson Karina Sørensen | Wouter Claes Karina Sørensen |
2002– 2004 | No competition |
2005[1] | Anders Boesen | Xu Huaiwen | Ingo Kindervater Kristof Hopp | Juliane Schenk Nicole Grether | Kristof Hopp Birgit Overzier |
2006[2] | Kasper Ødum | Petra Overzier | Imanuel Hirschfeldt Imam Sodikin | Marina Yakusheva Elena Shimko | Vitaly Durkin Valerya Sorokina |
2007[3] | Marc Zwiebler | Larissa Griga | Kristof Hopp Ingo Kindervater | Natalie Munt Joanne Nicholas | Chris Langridge Joanne Nicholas |
2008[4] | Kenichi Tago | Juliane Schenk | Andrew Bowman Martyn Lewis | Valeria Sorokina Nina Vislova | Nina Vislova Vitaly Durkin |
2009[5] | Marc Zwiebler | Yao Jie | Ruud Bosch Koen Ridder | Misaki Matsutomo Ayaka Takahashi | Heather Olver Marcus Ellis |
2010[6] | Juliane Schenk | Ingo Kindervater Johannes Schöttler | Sandra Marinello Birgit Overzier | Michael Fuchs Birgit Overzier |
2011[7] | Brice Leverdez | Olga Konon | Adam Cwalina Michał Łogosz | Shinta Mulia Sari Yao Lei | Chayut Triyachart Yao Lei |
2012[8] | Andre Kurniawan Tedjono | Sashina Vignes Waran | Adam Cwalina Koen Ridder | Selena Piek Iris Tabeling | Marcus Ellis Gabrielle White |
2013[9] | Febby Angguni | Anders Skaarup Rasmussen Kim Astrup | Imogen Bankier Petya Nedelcheva | Anders Skaarup Rasmussen Lena Grebak |
2014[10] | Hans-Kristian Vittinghus | Michelle Li | Mathias Christiansen David Daugaard | Eefje Muskens Selena Piek | Jacco Arends Selena Piek |
2015[11] | Anders Antonsen | Goh Jin Wei | Manu Attri B. Sumeeth Reddy | Maiken Fruergaard Sara Thygesen | Robert Mateusiak Nadieżda Zięba |
2016[12] | Lucas Corvée | Sonia Cheah Su Ya | Lu Ching-yao Yang Po-han | Chloe Birch Lauren Smith | Ronan Labar Audrey Fontaine |
2017[13] | Kento Momota | Beatriz Corrales | Frederik Colberg Rasmus Fladberg | Selena Piek Cheryl Seinen | Jacco Arends Selena Piek |
2018[14] | Toby Penty | Lin Ying-chun | Jacco Arends Ruben Jille | Delphine Delrue Léa Palermo |
2019[15] | Lakshya Sen | Line Christophersen | Ben Lane Sean Vendy | Gabriela Stoeva Stefani Stoeva | Ben Lane Jessica Pugh |
2020 | Cancelled[note 1] |
2021[16] | Ng Tze Yong | Riko Gunji | Pramudya Kusumawardana Yeremia Rambitan | Rin Iwanaga Kie Nakanishi | Hiroki Midorikawa Natsu Saito |
2022[17] | Lin Chun-yi | Nguyễn Thùy Linh | Chang Ko-chi Po Li-wei | Rui Hirokami Yuna Kato |
2023[18] | Lucas Claerbout | Neslihan Arın | Andreas Søndergaard Jesper Toft | Maiko Kawazoe Haruna Konishi | Marcus Ellis Lauren Smith |