Mixed team curling at the 2024 Winter Youth Olympics was held from January 20 to 25 at the Gangneung Curling Centre in Gangneung, South Korea.[1]
Teams
The teams are listed as follows:[2][3]
Brazil | Canada | China | Denmark |
Fourth: Guilherme Melo Third: Júlia Gentile Skip: Pedro Ribeiro Lead: Rafaela Ladeira | Skip: Nathan Gray Third: Chloe Fediuk Second: Owain Fisher Lead: Allie Iskiw | Skip: Li Zetai Third: Chen Zaoxue Second: Zhang Minghang Lead: Gao Ya | Skip: Jacob Schmidt Third: Katrine Schmidt Second: Nikki Jensen Lead: Emilie Holtermann |
Germany | Great Britain | Italy | Japan |
Skip: Lukas Jäger Third: Emma Waltenberger Second: David Fuß Lead: Annelie Abdel Halim | Skip: Logan Carson Third: Tia Laurie Second: Archie Hyslop Lead: Holly Burke | Skip: Andrea Gilli Third: Giorgia Maurino Second: Alberto Cavallero Lead: Rebecca Mariani | Skip: Kaito Fujii Third: Satsuki Maruzeni Second: Koei Sato Lead: Himari Ichiyama |
New Zealand | Nigeria | Norway | South Korea |
Skip: Jed Nevill Third: Olivia Russell Second: Jack Steele Lead: Ellie McKenzie | Skip: Goodnews Charles Third: Oluwanimifise Wale-Adeogun Second: Faitu Danmola Lead: Nkoyo Oku | Fourth: Torstein Hoeiholt Vågsnes Third: Lydia Hågensen Skip: Alexander Johansen Lead: Melina Troean | Skip: Kim Dae-hyun Third: Lee So-won Second: Kwon Juni Lead: Jang Yu-bin |
Sweden | Switzerland | Turkey | United States |
Skip: Vilmer Nygren Third: Astrid Linder Second: Ivan Almeling Lead: Matilda Lindberg | Skip: Nathan Dryburgh Third: Alissa Rudolf Second: Livio Ernst Lead: Jana Soltermann | Skip: Muhammed Taha Zenit Third: Burcu Haşıl Second: Muhammet Berat Ateş Lead: Şüheda Karacalı | Fourth: Zachary Brenden Skip: Kenna Ponzio Second: Owen Nelson Lead: Teagan Thurston |
Round robin standings
Final Round Robin Standings
Group A | Skip | W | L | W–L | PF | PA | EW | EL | BE | SE | DSC | China | Li Zetai | 6 | 1 | 1–0 | 65 | 25 | 28 | 17 | 0 | 12 | 59.04 | United States | Kenna Ponzio | 6 | 1 | 0–1 | 68 | 26 | 31 | 16 | 1 | 15 | 51.38 | Japan | Kaito Fujii | 5 | 2 | 1–0 | 64 | 26 | 27 | 17 | 2 | 11 | 39.53 | Sweden | Vilmer Nygren | 5 | 2 | 0–1 | 55 | 42 | 27 | 19 | 5 | 10 | 58.05 | Norway | Alexander Johansen | 3 | 4 | – | 49 | 39 | 25 | 19 | 2 | 11 | 65.33 | Turkey | Muhammed Taha Zenit | 2 | 5 | – | 41 | 40 | 16 | 26 | 5 | 5 | 82.17 | New Zealand | Jed Nevill | 1 | 6 | – | 27 | 44 | 18 | 23 | 3 | 6 | 86.52 | Nigeria | Goodnews Charles | 0 | 7 | – | 6 | 133 | 4 | 39 | 1 | 0 | 199.60 | |
Group B | Skip | W | L | W–L | PF | PA | EW | EL | BE | SE | DSC | Great Britain | Logan Carson | 6 | 1 | – | 44 | 30 | 26 | 21 | 4 | 7 | 51.75 | Denmark | Jacob Schmidt | 5 | 2 | – | 48 | 28 | 27 | 20 | 2 | 9 | 34.70 | Switzerland | Nathan Dryburgh | 4 | 3 | 2–0 | 52 | 35 | 25 | 23 | 5 | 7 | 39.96 | Italy | Andrea Gilli | 4 | 3 | 1–1 | 46 | 38 | 29 | 23 | 3 | 7 | 50.58 | South Korea | Kim Dae-hyun | 4 | 3 | 0–2 | 48 | 33 | 24 | 22 | 3 | 8 | 109.88 | Canada | Nathan Gray | 3 | 4 | – | 40 | 34 | 24 | 20 | 3 | 11 | 35.43 | Brazil | Pedro Ribeiro | 1 | 6 | 1–0 | 17 | 81 | 13 | 31 | 0 | 2 | 103.39 | Germany | Lukas Jäger | 1 | 6 | 0–1 | 30 | 46 | 19 | 27 | 2 | 5 | 68.51 | |
Group A Round Robin Summary Table Pos. | Country | | | | | | | | | Record |
1 | China | — | 7–6 | 9–1 | 22–2 | 11–4 | 4–5 | 6–2 | 6–5 | 6–1 |
3 | Japan | 6–7 | — | 6–2 | 20–1 | 8–4 | 10–2 | 8–2 | 6–8 | 5–2 |
7 | New Zealand | 1–9 | 2–6 | — | 12–1 | 2–5 | 3–9 | 3–6 | 4–8 | 1–6 |
8 | Nigeria | 2–22 | 1–20 | 1–12 | — | 0–21 | 0–16 | 2–22 | 0–20 | 0–7 |
5 | Norway | 4–11 | 4–8 | 5–2 | 21–0 | — | 7–10 | 5–0 | 3–8 | 3–4 |
4 | Sweden | 5–4 | 2–10 | 9–3 | 16–0 | 10–7 | — | 8–7 | 5–11 | 5–2 |
6 | Turkey | 2–6 | 2–8 | 6–3 | 22–2 | 0–5 | 7–8 | — | 2–8 | 2–5 |
2 | United States | 5–6 | 8–6 | 8–4 | 20–0 | 8–3 | 11–5 | 8–2 | — | 6–1 |
Group B Round Robin Summary Table Pos. | Country | | | | | | | | | Record |
7 | Brazil | — | 0–14 | 1–14 | 6–4 | 4–9 | 3–10 | 1–17 | 2–13 | 1–6 |
6 | Canada | 14–0 | — | 2–4 | 5–2 | 3–6 | 3–8 | 7–9 | 6–5 | 3–4 |
2 | Denmark | 14–1 | 4–2 | — | 7–6 | 6–7 | 7–3 | 4–5 | 6–4 | 5–2 |
8 | Germany | 4–6 | 2–5 | 6–7 | — | 7–4 | 5–7 | 4–6 | 2–11 | 1–6 |
1 | Great Britain | 9–4 | 6–3 | 7–6 | 4–7 | — | 7–5 | 3–2 | 8–3 | 6–1 |
4 | Italy | 10–3 | 8–3 | 3–7 | 7–5 | 5–7 | — | 6–5 | 7–8 | 4–3 |
5 | South Korea | 17–1 | 9–7 | 5–4 | 6–4 | 2–3 | 5–6 | — | 4–8 | 4–3 |
3 | Switzerland | 13–2 | 5–6 | 4–6 | 11–2 | 3–8 | 8–7 | 8–4 | — | 4–3 |
Round robin results
All draws are listed in Korea Standard Time (UTC+09:00).[4]
Group A
Draw 1
Saturday, January 20, 10:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Ponzio) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 | 8 |
Norway (Johansen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Fujii) | 5 | 0 | 4 | 5 | 3 | 3 | X | X | 20 |
Nigeria (Charles) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Zenit) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
China (Li) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Nevill) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Sweden (Nygren) | 0 | 4 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | X | 9 |
Draw 2
Saturday, January 20, 18:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nigeria (Charles) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | 2 |
Turkey (Zenit) | 8 | 2 | 3 | 4 | 5 | 0 | X | X | 22 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Johansen) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sweden (Nygren) | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Fujii) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6 |
China (Li) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 |
Draw 3
Sunday, January 21, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Fujii) | 6 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | X | 10 |
Sweden (Nygren) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Li) | 3 | 1 | 3 | 1 | 1 | 0 | X | X | 9 |
New Zealand (Nevill) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nigeria (Charles) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Norway (Johansen) | 2 | 5 | 4 | 6 | 2 | 2 | X | X | 21 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Ponzio) | 1 | 0 | 2 | 3 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Turkey (Zenit) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Draw 4
Monday, January 22, 10:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Nevill) | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | X | 12 |
Nigeria (Charles) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Ponzio) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | 8 |
Japan (Fujii) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Sweden (Nygren) | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Turkey (Zenit) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Li) | 2 | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | 11 |
Norway (Johansen) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 5
Monday, January 22, 18:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Nygren) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 |
China (Li) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Zenit) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 |
Norway (Johansen) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Fujii) | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 1 | X | 6 |
New Zealand (Nevill) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nigeria (Charles) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
United States (Ponzio) | 4 | 3 | 3 | 1 | 6 | 3 | X | X | 20 |
Draw 6
Tuesday, January 23, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Zenit) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 2 |
Japan (Fujii) | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nigeria (Charles) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 2 |
China (Li) | 6 | 3 | 5 | 0 | 6 | 2 | X | X | 22 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Ponzio) | 0 | 4 | 5 | 0 | 2 | 0 | X | X | 11 |
Sweden (Nygren) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Johansen) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
New Zealand (Nevill) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 2 |
Draw 7
Wednesday, January 24, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Li) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
United States (Ponzio) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Nevill) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Turkey (Zenit) | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Johansen) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Japan (Fujii) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Nygren) | 3 | 2 | 3 | 3 | 1 | 2 | 2 | X | 16 |
Nigeria (Charles) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 |
Group B
Draw 1
Saturday, January 20, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Ribeiro) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
South Korea (Kim) | 6 | 1 | 3 | 6 | 1 | 0 | X | X | 17 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Jäger) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Switzerland (Dryburgh) | 0 | 3 | 2 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Schmidt) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Great Britain (Carson) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Gray) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Italy (Gilli) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Draw 2
Sunday, January 21, 10:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Dryburgh) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Denmark (Schmidt) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Italy (Gilli) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Gray) | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 3 | X | X | 14 |
Brazil (Ribeiro) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Jäger) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Great Britain (Carson) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Draw 3
Sunday, January 21, 18:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Jäger) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Italy (Gilli) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Great Britain (Carson) | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | X | 6 |
Canada (Gray) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Ribeiro) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Denmark (Schmidt) | 3 | 3 | 2 | 2 | 0 | 4 | X | X | 14 |
Draw 4
Monday, January 22, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Gray) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Switzerland (Dryburgh) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Ribeiro) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 6 |
Germany (Jäger) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Gilli) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Denmark (Schmidt) | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Draw 5
Tuesday, January 23, 10:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Gilli) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Great Britain (Carson) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Schmidt) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
South Korea (Kim) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Jäger) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 2 |
Canada (Gray) | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Dryburgh) | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 1 | X | X | 13 |
Brazil (Ribeiro) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Draw 6
Tuesday, January 23, 18:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Schmidt) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 2 | 7 |
Germany (Jäger) | 0 | 1 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Ribeiro) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | 3 |
Italy (Gilli) | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 0 | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Canada (Gray) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Draw 7
Wednesday, January 24, 13:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Great Britain (Carson) | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | 9 |
Brazil (Ribeiro) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Gray) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Denmark (Schmidt) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Kim) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Germany (Jäger) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Italy (Gilli) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Switzerland (Dryburgh) | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Playoffs
Qualification Games
Wednesday, January 24, 19:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Schmidt) | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 8 |
Japan (Fujii) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Semifinals
Thursday, January 25, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Li) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Denmark (Schmidt) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Bronze medal game
Thursday, January 25, 14:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
China (Li) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 8 |
Switzerland (Dryburgh) | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 2 | 10 |
Gold medal game
Thursday, January 25, 18:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Denmark (Schmidt) | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Great Britain (Carson) | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Final standings
References
- ^ "Youth Olympic Games Gangwon 2024". World Curling Federation. Retrieved January 17, 2024.
- ^ "Teams: Mixed Team". World Curling Federation. Retrieved January 17, 2024.
- ^ "Entry List by Event - As of THU 18 JAN 2024 - Mixed Team - Curling" (PDF). livescores.worldcurling.org. Archived from the original (PDF) on 2024-01-20. Retrieved 2024-01-20.
- ^ "Schedule: Mixed Team". World Curling Federation. Retrieved January 17, 2024.
External links