Medal | Name | Sport | Event |
Gold | Novia Nuraini | Archery | Women's individual recurve |
Gold | Ika Yuliana Rochmawati Novia Nuraini Rina Dewi Puspitasari | Archery | Women's team recurve |
Gold | I Gusti Nyoman Puruhito | Archery | Men's individual compound |
Gold | Suryo Agung Wibowo | Athletics | Men's 100 m |
Gold | Suryo Agung Wibowo | Athletics | Men's 200 m |
Gold | Agus Prayogo | Athletics | Men's 10000 m |
Gold | Triyaningsih | Athletics | Women's 5000 m |
Gold | Triyaningsih | Athletics | Women's 10000 m |
Gold | Dedeh Erawati | Athletics | Women's 100 m hurdles |
Gold | Dwi Ratnawati | Athletics | Women's discus throw |
Gold | Simon Santoso Sony Dwi Kuncoro Tommy Sugiarto Markis Kido Hendra Setiawan Mohammad Ahsan Bona Septano Nova Widianto Devin Lahardi Fitriawan | Badminton | Men's team |
Gold | Simon Santoso | Badminton | Men's singles |
Gold | Markis Kido Hendra Setiawan | Badminton | Mixed doubles |
Gold | Nova Widianto Liliyana Natsir | Badminton | Mixed doubles |
Gold | Andy Ardiyansah Koko Prasetyo Darkuncoro | Beach volleyball | Men's |
Gold | Ryan Ariehaan Hilmant | Cycling | Men's 50 km individual time trial |
Gold | Popo Ariyo Sejati | Cycling | Men's downhill |
Gold | Risa Suseanty | Cycling | Women's downhill |
Gold | Noor Husaini Muhammad Nasrullah | Diving | Men's 10 m synchronized platform |
Gold | Hans Hafner Yosaputra | Finswimming | Men's 800 m surface |
Gold | Priscillia Gunawan | Finswimming | Women's 800 m surface |
Gold | Margaretha Herawati | Finswimming | Women's 100 m bi fins |
Gold | Krisna Bayu | Judo | Men's 90–100 kg |
Gold | Faizal Zainuddin | Karate | Men's individual kata |
Gold | Faizal Zainuddin Fidelys Lolobua Aswar | Karate | Men's team kata |
Gold | Umar Syarief | Karate | Men's kumite +84 kg |
Gold | Hamdani Yusuf Efendi | Pencak silat | Men's doubles artistic |
Gold | I Komang Wahyu Purbayasari | Pencak silat | Men's tarung class E 65–70 kg |
Gold | Erlinawati Chalid | Shooting | Women's 50 m rifle prone |
Gold | Glenn Victor Sutanto | Swimming | Men's 100 m backstroke |
Gold | Guntur Pratama Putra Indra Gunawan Glenn Victor Sutanto Triady Fauzi Sidiq | Swimming | Men's 4x100 m medley relay |
Gold | Mery Wanda | Taekwondo | Men's 60 kg |
Gold | Lavinia Tananta | Tennis | Women's singles |
Gold | Adam Affan Priyo Wicaksono Agung Seganti Andri Widiatmoko Ayip Rizal Bagus Wahyu Ardyanto Didi Irwadi Fadlan Abdul Karim I Nyoman Rudi Tirtana Joni Sugiatno Muhamad Khasoni Mufid Muhammad Riviansyah | Volleyball | Men's team |
Gold | Jadi Setiadi | Weightlifting | Men's 56 kg |
Gold | Eko Yuli Irawan | Weightlifting | Men's 62 kg |
Gold | Triyatno | Weightlifting | Men's 69 kg |
Gold | Raema Lisa Rumbewas | Weightlifting | Women's 58 kg |
Gold | Okta Dwi Pramita | Weightlifting | Women's 63 kg |
Gold | Fahriansyah | Wrestling | Men's freestyle 66–74 kg |
Gold | Ardiansyah | Wrestling | Men's Greco-Roman 50 kg |
Gold | Aldy Lukman | Wushu | Men's changquan |
Gold | Susyana Tjhan | Wushu | Women's changquan |