Nepal at the 2018 Asian Games
Nepal at the 2018 Asian Games | |
---|---|
IOC code | NEP |
NOC | Nepal Olympic Committee |
Website | www.nocnepal.org.np |
in Jakarta and Palembang August 18 (18-08) – September 2 (2-09) | |
Competitors | 186 in 29 sports |
Flag bearer | Kamal Bahadur Adhikari[1] |
Medals Ranked 33rd |
|
Asian Games appearances (overview) | |
Nepal competed at the 2018 Asian Games in Jakarta and Palembang, Indonesia, from 18 August to 2 September 2018.[2]
Medalists
The following Nepal competitors won medals at the Games.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Silver | Bimal Adhikari Bijay Gautam Sushil Gurung Yukesh Chaudhary Bishal Thapa | Paragliding | Men's team cross-country | 29 August |
Competitors
The following is a list of the number of competitors representing Nepal that will participate at the Games:
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 4 | 1 | 5 |
Athletics | 4 | 2 | 6 |
Badminton | 4 | 4 | 8 |
Basketball 3X3 | 4 | 4 | 8 |
Boxing | 5 | 3 | 8 |
Cycling | 2 | 1 | 3 |
Fencing | 4 | 4 | 8 |
Football | 21 | 0 | 21 |
Golf | 4 | 0 | 4 |
Judo | 4 | 4 | 8 |
Kabaddi | 12 | 0 | 12 |
Karate | 4 | 4 | 8 |
Kurash | 1 | 1 | 2 |
Paragliding | 5 | 3 | 8 |
Pencak silat | 1 | 0 | 1 |
Sepak takraw | 5 | 0 | 5 |
Shooting | 1 | 2 | 3 |
Roller sports | 1 | 0 | 1 |
Sport climbing | 2 | 0 | 2 |
Squash | 4 | 0 | 4 |
Swimming | 2 | 2 | 4 |
Table tennis | 3 | 3 | 6 |
Taekwondo | 6 | 8 | 14 |
Tennis | 3 | 3 | 6 |
Triathlon | 2 | 2 | 4 |
Volleyball | 12 | 0 | 12 |
Weightlifting | 2 | 2 | 4 |
Wrestling | 3 | 0 | 3 |
Wushu | 6 | 4 | 10 |
Total | 131 | 57 | 188 |
Archery
- Recurve
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Ashim Sherchan | Men's individual | 608 | 68 | did not advance | ||||||
Min Prasad Gauchan | 597 | 71 | did not advance | |||||||
Roshan Nagarkoti | 637 | 25 | Bye | Da Silva (SRI) L 0–6 | did not advance | |||||
Tilak Pun Magar | 641 | 24 | Wangdi (BHU) W 6–0 | Xu (CHN) L 4–6 | did not advance | |||||
Ashim Sherchan Roshan Nagarkoti Tilak Pun Magar | Men's team | 1886 | 14 | — | Qatar W 6–0 | Chinese Taipei L 0–6 | did not advance | |||
Gyanu Awale | Women's individual | 586 | 36 | Lam (HKG) L 2–6 | did not advance | |||||
Tilak Pun Magar Gyanu Awale | Mixed team | 1227 | 17 | — | Kyrgyzstan L 4–5 | did not advance |
Athletics
Nepal put-up six athletes (4 men's and 2 women's) to participate in the athletics competition at the Games.[3]
Badminton
Nepal entered the Games with 8 badminton players (4 men's and 4 women's). The men's team made an history by advance to the quarter-finals after beat Pakistan 3–1.[4][5]
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Ratnajit Tamang | Singles | Bye | Son W-h (KOR) L (8–21, 9–21) | did not advance | ||||
Bikash Shrestha | Bye | K Momota (JPN) L (9–21, 10–21) | did not advance | |||||
Dipesh Dhami Ratnajit Tamang | Doubles | — | R Azam / S K Ali (PAK) L (19–21, 20–22) | did not advance | ||||
Bikash Shrestha Nabin Shrestha | — | S Enkhbat / T Gombodorj (MGL) W (21–12, 21–7) | Goh V S / Tan W K (MAS) L (9–21, 12–21) | did not advance | ||||
Bikash Shrestha Dipesh Dhami Nabin Shrestha Ratnajit Tamang | Team | — | Pakistan W 3–1 | Chinese Taipei L 0–3 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Nangsal Tamang | Singles | F N Abdul Razzaq (MDV) W (21–19, 21–15) | A Yamaguchi (JPN) L (7–21, 12–21) | did not advance | |||
Jessica Gurung | R Intanon (THA) L (7–21, 4–21) | did not advance | |||||
Jessica Gurung Nangsal Tamang | Doubles | J Kititharakul / R Prajongjai (THA) L (7–21, 5–21) | did not advance | ||||
Amita Giri Rasila Maharjan | Bye | Kim H-r / Kong H-y (KOR) L (7–21, 1–21) | did not advance | ||||
Amita Giri Jessica Gurung Nangsal Tamang Rasila Maharjan | Team | — | Maldives L 2–3 | Did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Ratnajit Tamang Nangsal Tamang | Mixed | R Karanda Suwardi / D Susanto (INA) L (13–21, 7–21) | did not advance | ||||
Dipesh Dhami Jessica Gurung | Lee C H / Chau H W (HKG) L (11–21, 11–21) | did not advance |
Basketball
- Summary
Team | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinals / Pl. | Final / BM / Pl. | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Nepal men's | Men's 3x3 tournament | Japan L 11−21 | Qatar L 8−21 | Maldives W Disq. | Syria L 19−21 | Jordan W 21−10 | 4 | did not advance | |||
Nepal women's | Women's 3x3 tournament | — | Chinese Taipei L 8−19 | Mongolia L 11−21 | Japan L 4−21 | 4 | did not advance |
3x3 basketball
Nepal national 3x3 team participated in the Games, the men's team placed in the pool C while the women's team in the pool B based on the FIBA 3x3 federation ranking.[6]
Men's tournament
- Roster
The following is the Nepal roster in the men's 3x3 basketball tournament of the 2018 Asian Games.[7]
- Nischal Maharjan (4)
- Mabindra Bhandari (5)
- Ajay Kushwaha (6)
- Aashish Basnet (7)
- Pool C
Pos | Team
| Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan | 5 | 5 | 0 | 86 | 46 | +40 | Quarterfinals |
2 | Qatar | 5 | 4 | 1 | 74 | 43 | +31 | |
3 | Syria | 5 | 3 | 2 | 62 | 76 | −14 | |
4 | Nepal | 5 | 2 | 3 | 59 | 74 | −15 | |
5 | Jordan | 5 | 1 | 4 | 43 | 85 | −42 | |
— | Maldives | 5 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 |
Women's tournament
- Roster
The following is the Nepal roster in the women's 3x3 basketball tournament of the 2018 Asian Games.[8]
- Anusha Malla (4)
- Alina Gurung (5)
- Bhawana Lama (6)
- Shreya Khadka (7)
- Pool B
Pos | Team
| Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan | 3 | 3 | 0 | 57 | 15 | +42 | Quarterfinals |
2 | Chinese Taipei | 3 | 2 | 1 | 50 | 32 | +18 | |
3 | Mongolia | 3 | 1 | 2 | 23 | 54 | −31 | |
4 | Nepal | 3 | 0 | 3 | 23 | 52 | −29 |
Boxing
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Teja Bahadur Deuba | –49 kg | K Khamsathone (LAO) L 1–3 | did not advance | ||||
Prem Chaudhary | –52 kg | Bye | R Ladon (PHI) L 0–5 | did not advance | |||
Bhupendra Thapa | –64 kg | O Al-Kasbeh (JOR) L 0–4 | did not advance | ||||
Bishnu Prasad Ghale Gurung | –69 kg | Bye | T Tharumalingam (QAT) L 0–5 | did not advance | |||
Deepak Shrestha | –75 kg | Bye | Kan C-w (TPE) L 0–5 | did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Bimala Shrestha | –51 kg | Bye | O Jargalan (MGL) L 1–4 | did not advance | |||
Sangita Sunar | –57 kg | — | N Techasuep (THA) L 0–5 | did not advance | |||
Punam Rawal | –60 kg | — | Yang WL (CHN) L 0–5 | did not advance |
Cycling
Mountain biking
Athlete | Event | Seeding run | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Buddhi Bahadur Tamang | Men's cross-country | — | −4 laps | 17 | |
Laxmi Magar | Women's cross-country | — | −2 laps | 10 | |
Rajesh Magar | Men's downhill | 3:12.816 | 8 | 2:28.538 | 7 |
Fencing
- Individual
Athlete | Event | Preliminary | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Mahesh Prasad Bhatt | Men's foil | JI Lim (SGP): L 1–5 T Shikine (JPN): L 0–5 C Theara (CAM): L 3–5 Hoàng NH (VIE): L 1–5 Huang MK (CHN): L 1–5 | 6 | did not advance | 28 | ||||
Sanjeep Lama | A Owaida (QAT): L 1–5 T Saito (JPN): L 2–5 S Son Y-k (KOR): L 1–5 H Yoong (MAS): L 0–5 M Zulfikar (INA): L 0–5 | 6 | did not advance | 29 | |||||
Kamala Shreshta | Women's sabre | N Tamura (JPN): L 0–5 Y Ariunzayaa (MGL): W 5–0 Au SY (HKG): L 0–5 Qian JR (CHN): L 1–5 Bùi TTH (VIE): L 4–5 | 5 | did not advance | 20 | ||||
Rabina Thapa | D Permatasari (INA): L 0–5 S Fukushima (JPN): L 0–5 Yoon J-s (KOR): L 0–5 C Linly (CAM): L 1–5 FR Delcheh (IRI): L 0–5 | 6 | did not advance | 22 |
- Team
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Sher Singh Airy Mahesh Prasad Bhatt Rajan Raj Khadka Sanjeep Lama | Men's foil | Philippines (PHI) L 3–45 | did not advance | 10 | ||
Meena Devi Poudel Kamala Shreshta Rabina Thapa Asmita Basnet | Women's sabre | Thailand (THA) L 10–45 | did not advance | 9 |
Football
Nepal competed in the group D at the men's football event.[9]
- Summary
Team | Event | Group stage | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Nepal men's | Men's tournament | Japan L 0–1 | Vietnam L 0–2 | Pakistan L 1–2 | 4 | did not advance | 22 |
Men's tournament
- Roster
The following is the Nepal squad in the men's football tournament of the 2018 Asian Games. The team of 20 players was officially named on 24 June.[10]
Head coach: Koji Gyotoku
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Club |
---|---|---|---|---|
4 | 2DF | Ananta Tamang | (1998-01-14)14 January 1998 (aged 20) | Three Star |
6 | 2DF | Aditya Chaudhary | (1996-04-19)19 April 1996 (aged 22) | Armed Police Force |
8 | 3MF | Bishal Rai* | (1993-06-06)6 June 1993 (aged 25) | Manang Marshyangdi |
9 | 4FW | Suman Lama | (1996-03-09)9 March 1996 (aged 22) | Nepal Police |
10 | 4FW | Bimal Gharti Magar | (1998-01-26)26 January 1998 (aged 20) | Three Star |
11 | 3MF | Heman Gurung | (1996-02-27)27 February 1996 (aged 22) | Manang Marshyangdi |
12 | 3MF | Tej Tamang | (1998-02-14)14 February 1998 (aged 20) | Nepal Police |
13 | 2DF | Kamal Shrestha | (1997-07-10)10 July 1997 (aged 21) | Manang Marshyangdi |
14 | 4FW | Anjan Bista | (1998-05-15)15 May 1998 (aged 20) | Armed Police Force |
16 | 1GK | Kiran Chemjong* (captain) | (1990-03-24)24 March 1990 (aged 28) | TC Sports Club |
19 | 1GK | Alan Neupane | (1996-06-24)24 June 1996 (aged 22) | Three Star |
22 | 2DF | Dinesh Rajbanshi | (1998-04-04)4 April 1998 (aged 20) | Nepal Police |
23 | 3MF | Sunil Bal | (1998-01-01)1 January 1998 (aged 20) | Three Star |
24 | 2DF | Tshring Gurung | (1998-02-21)21 February 1998 (aged 20) | Chyasal Youth |
25 | 2DF | Suman Aryal | (1996-03-09)9 March 1996 (aged 22) | Nepal Police |
27 | 4FW | Abhishek Rijal | (2000-01-29)29 January 2000 (aged 18) | Nepal Police |
30 | 3MF | Hemant Thapa Magar | (1998-01-07)7 January 1998 (aged 20) | Chyasal Youth |
32 | 2DF | Rohit Chand* | (1992-02-28)28 February 1992 (aged 26) | Persija Jakarta |
33 | 1GK | Sojit Gurung | (2000-01-28)28 January 2000 (aged 18) | Mai Valley |
35 | 3MF | Gaurab Budhathoki | (1998-02-14)14 February 1998 (aged 20) | Chyasal Youth |
* Over-aged player.
- Group D
Pos | Team
| Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vietnam | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 9 | Advance to knockout stage |
2 | Japan | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 1 | +4 | 6 | |
3 | Pakistan | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 8 | −6 | 3 | |
4 | Nepal | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | −4 | 0 |
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Japan | 1–0 | Nepal |
---|---|---|
| Report |
Nepal | 0–2 | Vietnam |
---|---|---|
Report |
|
Golf
- Men
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Score | Score | Score | Score | Par | Rank | ||
Prithvi Malla | Individual | 88 | 80 | 79 | 77 | 324 | +36 | 74 |
Sukra Bahadur Rai | 81 | 76 | 77 | 81 | 315 | +27 | 58 | |
Tanka Bahadur Karki | 82 | 77 | 81 | 77 | 317 | +29 | 60 | |
Ajit B. K. | 83 | 80 | 81 | 83 | 327 | +39 | 78 | |
Prithvi Malla Sukra Bahadur Rai Tanka Bahadur Karki Ajit B. K. | Team | 246 | 233 | 237 | 235 | 951 | +87 | 17 |
Judo
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Indra Shresta | –66 kg | Kim H-u (PRK) L 00–10 | did not advance | |||||
Sanjit Dangol | –73 kg | S Hamad (KSA) L 00–10s1 | did not advance | |||||
Shree Ram Makaju | –90 kg | Bye | K Ustopiriyon (TJK) L 00s2–11 | did not advance | ||||
Ravin Shrestha | –100 kg | Bye | S Juraev (UZB) L 00s2–10 | did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Devika Khadka | –52 kg | Bye | N Tsunoda (JPN) L 00s3–10 | did not advance | ||||
Manita Shrestha Pradhan | –57 kg | Nguyễn TBN (VIE) L 01s2–10s1 | did not advance | |||||
Phupu Lhamu Khatri | –63 kg | — | AY Fradivtha (INA) L 00–01s1 | did not advance | ||||
Punam Shrestha | –78 kg | — | Bye | Park Y-j (KOR) L 00s2–10 | Did not advance | Z Raifova (KAZ) L 00s3–10s1 | did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Sanjit Dangol Shree Ram Makaju Indra Shresta Ravin Shrestha Devika Khadka Phupu Lhamu Khatri Punam Shrestha Manita Shrestha Pradhan | Team | India (IND) L 1–4 | did not advance |
Kabaddi
Nepal men's team competed at the Games with 12 member squad.[11] The team did not advance to the knockout stage after finished fifth in the group stage.[5]
- Summary
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Nepal men's | Men | Indonesia L 29−33 | Japan L 28−31 | Iran L 21−75 | Malaysia W 29−17 | Pakistan L 20−38 | 5 | did not advance | 9 |
Men's tournament
- Team roster
- Mahesh Bohara (Captain)
- Durga Kumal
- Bijay Chand
- Lal Mohar Yadav
- Ranjit
- Nageshwor Tharu
- Bhupendra Chand
- Amit Kunwar
- Sagar Chaudhary
- Mahesh Mondal
- Kumar Lama
- Ashok Thapa Magar
- Group B
Pos | Team
| Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Iran | 5 | 5 | 0 | 0 | 289 | 109 | +180 | 10 | Semifinals |
2 | Pakistan | 5 | 4 | 0 | 1 | 185 | 98 | +87 | 8 | |
3 | Indonesia | 5 | 3 | 0 | 2 | 132 | 182 | −50 | 6 | |
4 | Japan | 5 | 2 | 0 | 3 | 121 | 162 | −41 | 4 | |
5 | Nepal | 5 | 1 | 0 | 4 | 127 | 194 | −67 | 2 | |
6 | Malaysia | 5 | 0 | 0 | 5 | 100 | 209 | −109 | 0 |
19 August 18:00 | Indonesia | 33–29 | Nepal | Garuda Theatre, Jakarta |
(20–14) | ||||
21 August 16:00 | Japan | 31–28 | Nepal | Garuda Theatre, Jakarta |
(12–17) | ||||
22 August 14:00 | Iran | 75–21 | Nepal | Garuda Theatre, Jakarta |
(38–6) | ||||
22 August 17:00 | Malaysia | 17–29 | Nepal | Garuda Theatre, Jakarta |
(10–12) | ||||
23 August 10:00 | Nepal | 20–38 | Pakistan | Garuda Theatre, Jakarta |
(12–15) | ||||
Karate
Nepal participated in the karate competition at the Games with eight athletes (4 men's and 4 women's).[12]
Kurash
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Upendra Thapa | –66 kg | S Samiullah (PAK) W 001−001 | R Buriev (UZB) L 000−112 | did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Bhagawati Majhi | –52 kg | Tsou C-w (TPE) L 000−100 | did not advance |
Paragliding
- Men
Athlete | Event | Round | Total | Rank | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ||||
Bijay Gautam | Individual accuracy | 9 | 13 | 28 | 122 | 78 | 21 | 4 | 22 | 86 | 383 | 8 | |
Sushil Gurung | 113 | 83 | 500 | 40 | 277 | 125 | 1 | 500 | 2 | 1641 | 24 | ||
Bimal Adhikari Bijay Gautam Sushil Gurung Yukesh Gurung Bishal Thapa | Team accuracy | 734 | 937 | 347 | 1259 | 370 | 1007 | — | 4654 | 8 | |||
Cross-country | 2255 | 694 | 2844 | 2774 | 2797 | — | 11364 |
- Women
Athlete | Event | Round | Total | Rank | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ||||
Prativa Bhujel | Individual accuracy | 117 | 500 | 500 | 359 | 500 | 500 | 9 | 500 | 252 | 3237 | 15 | |
Trisha Shrestha Bomjan | 151 | 129 | 395 | 330 | 161 | 500 | 500 | 500 | 312 | 2978 | 14 | ||
Prativa Bhujel Trisha Shrestha Bomjan Sabita Tamang | Team accuracy | 912 | 336 | 1395 | 1500 | 1189 | 1161 | — | 6493 | 7 | |||
Cross-country | 285 | 353 | 308 | 216 | 248 | — | 1410 | 6 |
Pencak silat
- Tanding
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
B. K. Vivek Kumar | Men's –65 kg | M Rahimi (IRI) L 0–5 | did not advance |
Roller sports
Skateboarding
Athlete | Event | Preliminary | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Neris Thapa | Men's street | 14.3 | 15 | did not advance |
Sepak takraw
- Men
Athlete | Event | Group stage | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Dipesh Jung Thapa Sanjeet Dhimal Rupesh Sunar Govinda Magar Rabin Bhattarai | Regu | Malaysia (MAS) L 0–2 | South Korea (KOR) L 0–2 | China (CHN) L 0–2 | India (IND) L 0–2 | 5 | did not advance | ||
Quadrant | Vietnam (VIE) L 0–2 | Singapore (SGP) L 0–2 | Pakistan (PAK) W 2–0 | Iran (IRI) L 0–2 | 4 | did not advance |
Shooting
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Sushe Chaudhary | 10 m air rifle | 581.0 | 42 | did not advance |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Sushmita Nepa | 10 m air rifle | 587.1 | 46 | did not advance | |
Kalpana Pariyar | 594.8 | 45 | did not advance |
- Mixed team
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Sushe Chaudhary Sushmita Nepa | 10 m air rifle | 776.4 | 22 | did not advance |
Sport climbing
- Speed
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Best | Rank | Opposition Time | Opposition Time | Opposition Time | Opposition Time | Rank | ||
Pemba Sherpa | Men's | 12.000 | 26 | did not advance | ||||
Pranil Man Shrestha | 12.269 | 27 | did not advance |
- Combined
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Speed Point | Boulder Point | Lead Point | Total | Rank | Speed Point | Boulder Point | Lead Point | Total | Rank | ||
Pemba Sherpa | Men's | 22 | 22 | 19 | 9196 | 21 | did not advance | ||||
Pranil Man Shrestha | 21 | 22 | 20 | 9240 | 22 | did not advance |
Squash
Nepal competed in squash competition with 4 athletes. The athletes ended their journey by finished in the first round.[5]
- Singles
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Amrit Thapa Magar | Men's | M Lee (HKG) L 0–3 | did not advance | ||||
Arhant Keshar Simha | T Aslam (PAK) L 0–3 | did not advance |
- Team
Athlete | Event | Group stage | Semifinal | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Magar Amrit Thapa Arhant Keshar Simha Rajendra Shekya Gyanu Chaudhary | Men's | South Korea (KOR) L 0–3 | Pakistan (PAK) L 0–3 | Japan (JPN) L 0–3 | Philippines (PHI) L 0–3 | Hong Kong (HKG) L 0–3 | 6 | did not advance |
Swimming
Nepal entered the Games with four swimmers (2 men's and 2 women's). All the swimmers did not advance to the final round.[5]
- Men
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Sirish Gurung | 50 m freestyle | 26.33 | 46 | did not advance | |
100 m freestyle | 57.92 | 40 | did not advance | ||
Shuvam Shrestha | 50 m breaststroke | 32.45 | 32 | did not advance | |
100 m breaststroke | 1:11.37 | 27 | did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Tisa Shakya | 50 m freestyle | 29.61 | 23 | did not advance | |
100 m freestyle | 1:03.96 | 22 | did not advance | ||
50 m breaststroke | 39.46 | 26 | did not advance | ||
Gaurika Singh | 50 m freestyle | 28.50 | 21 | did not advance | |
100 m freestyle | 1:00.82 | 18 | did not advance | ||
200 m freestyle | 2:12.53 | 19 | did not advance |
Table tennis
- Individual
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Amar Lal Malla | Men's singles | E Chinbat (MGL) L 3–4 | did not advance | |||||
Santoo Shrestha | Cheong CC (MAC) L 2–4 | did not advance | ||||||
Nabita Shrestha | Women's singles | Tam SF (MAC) W 4–3 | Doo HK (HKG) L 0–4 | did not advance | ||||
Swechchha Nembang | D Batbayar (MGL) L 0–4 | did not advance | ||||||
Amar Lal Malla Swechchha Nembang | Mixed doubles | A Al-Naggar / M Faramarzi (QAT) W 3–2 | Wong CT / Doo HK (HKG) L 0–3 | did not advance | ||||
Santoo Shrestha Nabita Shrestha | T Myandal / U Munkhbat (MGL) W 3–0 | Lin GY / Wang MY (CHN) L 1–3 | did not advance |
- Team
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Amar Lal Malla Deep Saun Santoo Shrestha | Men's | China (CHN) L 0–3 | Malaysia (MAS) L 0–3 | North Korea (PRK) L 0–3 | Laos (LAO) W 3–1 | 4 | did not advance | |||
Nabita Shrestha Swechchha Nembang Rabina Maharjan | Women's | Malaysia (MAS) L 0–3 | Singapore (SGP) L 0–3 | Hong Kong (HKG) L 0–3 | Vietnam (VIE) L 0–3 | 5 | did not advance |
Taekwondo
Nepal competed in taekwondo competition with 14 athletes (6 men's and 8 women's). In the individual poomsae event, the taekwondoan defeated in the first round, while the women's team advance to the quarter-finals after received walkover from the Uzbekistan team.[13] In the kyorugi event, the athletes also defeated in the early round.[5]
- Poomsae
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Kamal Shrestha | Men's individual | Chen C (TPE) L 7.51–8.38 | did not advance | |||
Parbati Gurung | Women's individual | Liao W-h (TPE) L 7.54–8.10 | did not advance | |||
Sina Maden Nita Gurung Parbati Gurung | Women's team | Uzbekistan WO | Chinese Taipei L 7.42–8.19 | did not advance |
- Kyorugi
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Sagar Guvaju | Men's −58 kg | T Dorji (BHU) W 54–40 | Võ Q H (VIE) L 5–25 | did not advance | |||
Bir Bahadur Mahara | Men's −63 kg | A A Bakhshi (AFG) W 24–13 | K Baktiyaruly (KAZ) L 19–30 | did not advance | |||
Gyanendra Hamal | Men's −68 kg | J Wangchuk (BHU) W 39–17 | R Rozali (MAS) L 2–30 | did not advance | |||
Bhupen Shrestha | Men's −80 kg | Bye | R Hussaini (AFG) L 7–27 | did not advance | |||
Anoj Pujari | Men's +80 kg | — | R Zhaparov (UZB) L 0–21 | did not advance | |||
Ashmita Khadka | Women's −49 kg | Bye | N Kiani (IRI) L 4–43 | did not advance | |||
Neema Gurung | Women's −53 kg | Bye | L Aoun (LBN) L 10–23 | did not advance | |||
Gyani Chunara | Women's −57 kg | Bye | K Choden (BHU) W 28–6 | P Lopez (PHI) L 0–20 | did not advance | ||
Sangita Basyel | Women's −67 kg | — | D Arpon (PHI) L 17–20 | did not advance | |||
Nisha Rawal | Women's +67 kg | — | Gao P (CHN) L 6–22 | did not advance |
Tennis
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Abhishek Bastola | Singles | Trịnh LG (VIE) L 6–1, 3–6, 3–6 | did not advance | |||||
Samrakshak Bajracharya | MR Fitriadi (INA) L 2–6, 2–6 | did not advance | ||||||
Samrakshak Bajracharya Abhishek Bastola | Doubles | Bye | S Nagal / R Ramanathan (IND) L 1–6, 1–6 | did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Mahika Rana | Singles | C Fodor (VIE) L 0–6, 1–6 | did not advance | |||||
Mayanka Rana | E Chong (HKG) L 0–6, 1–6 | did not advance | ||||||
Mahika Rana Mayanka Rana | Doubles | — | Z Abdul Rasheed / AI Mahir (MDV) W 6–4, 6–1 | E Hayashi / M Uchijima (JPN) L 0–6, 0–6 | did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Anne Mathema Samrakshak Bajracharya | Doubles | Bye | E Chong / Wong C-h (HKG) L 1–6, 0–6 | did not advance | ||||
Mahika Rana Pranav Khanal | Bye | Zhang L / Yeung P-l (HKG) L 0–6, 1–6 | did not advance |
Triathlon
- Individual
Athlete | Event | Swim (1.5 km) | Trans 1 | Bike (39.6 km) | Trans 2 | Run (10 km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dipesh Chaudhary | Men's | DSQ | – |
- Mixed relay
Athletes | Event | Total Times per Athlete (Swim 300 m, Bike 6.3 km, Run 2.1 km) | Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
Basanta Tharu Dipesh Chaudhary Roja K C Sony Gurung | Mixed relay | 25:13 25:46 30:22 31:34 | 1:52:55 | 12 |
Volleyball
Indoor volleyball
Team | Event | Group stage | Playoffs | Quarterfinals / Pl. | Semifinals / Pl. | Final / BM / Pl. | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositions Scores | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Nepal men's | Men's tournament | Chinese Taipei: L 0–3 South Korea: L 0–3 | 3 | Did not advance | Mongolia W 3–1 | Sri Lanka L 1–3 | Kyrgyzstan W 3–0 | 15 |
Men's tournament
- Team roster
The following is the Nepal roster in the men's volleyball tournament of the 2018 Asian Games.[14]
Head coach: Björn Lesley
No. | Name | Date of birth | Height | Weight | Spike | Block | Club |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bishal Bahadur BK | 13 August 1995 | 1.84 m (6 ft 0 in) | 75 kg (165 lb) | 340 cm (130 in) | 325 cm (128 in) | Police |
2 | Deepak Raj Joshi | 18 July 1994 | 1.94 m (6 ft 4 in) | 74 kg (163 lb) | 329 cm (130 in) | 315 cm (124 in) | Police |
3 | Hari Bahadur Adhikari | 24 July 1991 | 1.85 m (6 ft 1 in) | 75 kg (165 lb) | 330 cm (130 in) | 310 cm (120 in) | Army |
4 | Man Bahadur Shrestha | 11 March 1996 | 1.82 m (6 ft 0 in) | 75 kg (165 lb) | 332 cm (131 in) | 305 cm (120 in) | Army |
5 | Bhairab Bahadur BAM | 23 August 1990 | 1.82 m (6 ft 0 in) | 75 kg (165 lb) | 330 cm (130 in) | 320 cm (130 in) | Army |
6 | Dhan Bahadur Bhatta | 25 April 1991 | 1.83 m (6 ft 0 in) | 75 kg (165 lb) | 335 cm (132 in) | 312 cm (123 in) | Army |
7 | Durga Prasad Mahato | 7 July 1994 | 1.78 m (5 ft 10 in) | 76 kg (168 lb) | 325 cm (128 in) | 320 cm (130 in) | Army |
8 | Narendra Giri | 16 April 1990 | 1.88 m (6 ft 2 in) | 80 kg (180 lb) | 325 cm (128 in) | 308 cm (121 in) | Army |
9 | Em Bahadur Magar (c) | 20 June 1982 | 1.83 m (6 ft 0 in) | 75 kg (165 lb) | 325 cm (128 in) | 310 cm (120 in) | Police |
10 | Raju sherchan | 11 May 1993 | 1.95 m (6 ft 5 in) | 82 kg (181 lb) | 333 cm (131 in) | 312 cm (123 in) | Police |
11 | Kul Bahadur Thapa | 26 March 1988 | 1.84 m (6 ft 0 in) | 78 kg (172 lb) | 322 cm (127 in) | 305 cm (120 in) | Police |
12 | Ishwor Thapa | 28 May 1986 | 1.64 m (5 ft 5 in) | 62 kg (137 lb) | 285 cm (112 in) | 270 cm (110 in) | Army |
- Pool D
Pos | Team
| Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | South Korea | 2 | 2 | 0 | 5 | 6 | 2 | 3.000 | 184 | 147 | 1.252 |
2 | Chinese Taipei | 2 | 1 | 1 | 4 | 5 | 3 | 1.667 | 179 | 166 | 1.078 |
3 | Nepal | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0.000 | 100 | 150 | 0.667 |
22 August 2018 (2018-08-22) 12:30 UTC+7 | Nepal | 0–3 | Chinese Taipei | Bulungan Sport Hall, Jakarta Attendance: 350 Referees: Rameshwar Singh Chauhan (IND), Nurbek Kalykov (KGZ) |
(23–25, 19–25, 15–25) Report |
24 August 2018 (2018-08-24) 16:30 UTC+7 | South Korea | 3–0 | Nepal | Bulungan Sport Hall, Jakarta Attendance: 350 Referees: Nominzul Kyu (MGL), Leung Yin-yan (TPE) |
(25–16, 25–13, 25–14) Report |
- 13th–20th quarterfinal
28 August 2018 (2018-08-28) 12:30 UTC+7 | Nepal | 3–1 | Mongolia | Bulungan Sport Hall, Jakarta Attendance: 1,000 Referees: Komsun Gettaworn (THA), Nguyễn Viết Hòa (VIE) |
(26–28, 25–16, 30–28, 25–19) Report |
- 13th–16th semifinal
30 August 2018 (2018-08-30) 16:30 UTC+7 | Sri Lanka | 3–1 | Nepal | Bulungan Sport Hall, Jakarta Attendance: 800 Referees: Choi Jae-hyo (KOR), Indra Muflih (INA) |
(23–25, 25–16, 26–24, 25–21) Report |
- 15th place game
31 August 2018 (2018-08-31) 17:00 UTC+7 | Nepal | 3–0 (w/o) | Kyrgyzstan | Bulungan Sport Hall, Jakarta Attendance: 0 Referees: Ubaid Ullah Shah (PAK), Ahmed Nasheed (MDV) |
(25–0, 25–0, 25–0) Report |
Weightlifting
Nepal participated in weightlifting competition with 4 weightlifters (2 men's and 2 women's). Kamal Bahadur Adhikari made the national record to his name lifting 122 kg in snatch, 162 in clean and jerk and 284 in total.[5]
- Men
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Kamal Bahadur Adhikari | −69 kg | 119 | 16 | 160 | 13 | 279 | 14 |
Bikash Thapa | −77 kg | 113 | 17 | 135 | 16 | 248 | 15 |
- Women
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Sanju Chaudhary | −53 kg | 72 | 12 | 86 | 12 | 158 | 12 |
Tara Pun | −75 kg | 74 | 8 | 101 | 8 | 175 | 8 |
Wrestling
Nepal participated six times in the wrestling competition at the Games since 1998.[13]
Key:
- F – Victory by fall.
- PP – Decision by points – the loser with technical points.
- PO – Decision by points – the loser without technical points.
- ST – Great superiority – the loser without technical points and a margin of victory of at least 8 (Greco-Roman) or 10 (freestyle) points.
- Men's freestyle
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Bhagawati Sah Teli | −57 kg | Bye | R Atri (IRI) L 0–10 | did not advance | 16 | ||||
Saroj Yadav | −65 kg | Bye | Batmagnai (MGL) L 0–10 | did not advance | 19 | ||||
Suresh Chunara | −74 kg | Y Fujinami (JPN) L 0–10 | did not advance | 20 |
Wushu
- Taolu
Athlete | Event | Event 1 | Event 2 | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Bijay Sinjali | Men's changquan | 8.25 | 14 | — | 8.25 | 14 | |
Yubaraj Thapa | Men's nanquan and nangun | 8.22 | 21 | 9.20 | 17 | 17.42 | 21 |
Sushmita Tamang | Women's changquan | 9.25 | 7 | — | 9.25 | 7 | |
Nima Gharti Magar | Women's nanquan and nandao | 8.70 | 11 | 9.17 | 11 | 17.87 | 11 |
- Sanda
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Padam Thakulla | Men's –56 kg | Bye | K Soukaphone (LAO) L 0–2 | did not advance | |||
Mangal Tharu | Men's –60 kg | H Sofyan (INA) L 0–0 TV | did not advance | ||||
Birman Lama | men's –65 kg | — | D Khieosavath (LAO) L 0–0 TV | did not advance | |||
Chitra Sing Thakuri | Men's –70 kg | — | Ham G-s (KOR) L 0–2 | did not advance | |||
Juni Rai | Women's –52 kg | — | Nguyễn T T T (VIE) L 0–2 | did not advance | |||
Lumanti Shrestha | Women's –60 kg | — | Bye | S Bualuang (THA) L 0–0 TV | did not advance |
Key: * TV – Technical victory.
References
- ^ "Asian Games: Nepal competing in 9 games today". The Rising Nepal. Kathmandu, Nepal. 19 August 2018. Retrieved 19 August 2018.
- ^ "Indonesia prepares to light up the Energy of Asia for the Asian Games 2018". Ministry of Tourism, Republic of Indonesia. 11 May 2018. Retrieved 9 August 2018.
- ^ "Official Result Book Athletics" (PDF). Olympic Council of Asia. 30 August 2018. Retrieved 30 December 2018.
- ^ Phuyal, Ajay (19 August 2018). "2018 Asian Games: Nepal secures quarter final spot in Men's Badminton". The Himalayan Times. Retrieved 26 August 2018.
- ^ a b c d e f Phuyal, Ajay (24 August 2018). "Shrestha pair, Tamang add to Nepal's glory run in badminton at Asian Games". República. Retrieved 26 August 2018.
- ^ "Official Result Book Basketball 3x3" (PDF). Olympic Council of Asia. Retrieved 14 December 2018.
- ^ "18th Asian Games 2018: Nepal Men". FIBA. Retrieved 14 December 2018.
- ^ "18th Asian Games 2018: Nepal Women". FIBA. Retrieved 14 December 2018.
- ^ "Nepal Groups With Japan, Vietnam & Pakistan In Asian Games 2018". GoalNepal. 5 July 2018. Retrieved 9 August 2018.
- ^ "ANFA Announces Final Squad For Asian Games 2018". GoalNepal.com. 24 June 2018. Retrieved 12 August 2018.
- ^ Sain, Vijay (6 August 2018). "Nepali Kabaddi Team announces 12-member men's squad for Asian Games 2018". Sportskeeda. Retrieved 9 August 2018.
- ^ "Official Result Book Karate" (PDF). Olympic Council of Asia. 27 August 2018. Retrieved 28 December 2018.
- ^ a b Tuladhar, Dhruba (20 August 2018). "Shuttlers give glimmer of hope to Nepal". The Kathmandu Post. Retrieved 26 August 2018.
- ^ "Nepal going through South Korean group in Men's volleyball fit". SKT Mud. 24 August 2018. Retrieved 5 September 2018.