Netherlands at the 2015 European Games
Netherlands at the 2015 European Games | |
---|---|
IOC code | NED |
NOC | NOC*NSF |
Website | www |
in Baku, Azerbaijan 12 – 28 June 2015 | |
Competitors | 117 in 17 sports |
Flag bearers | Reshmie Oogink (opening) Twan van Gendt (closing) |
Medals Ranked 9th |
|
European Games appearances (overview) | |
Netherlands participated at the 2015 European Games, in Baku, Azerbaijan from 12 to 28 June 2015.[1]
117 athletes had been selected by the Dutch Olympic Committee to represent the Netherlands.[2]
Medalists
[3]
Archery
The Netherlands has qualified for three quota places in both the men's and the women's archery events at the Games, and as a result has also qualified for the team events.
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Rick van der Ven | Men's individual | 679 | 2 | Guidi W 6–0 | Weiss W 7–3 | Ivashko W 7–1 | Prilepov L 4–6 | Did not advance | 5 | |
Sjef van den Berg | 678 | 3 | Lapsins W 6–0 | Hristov W 7–3 | Ruban W 6–4 | Plihon W 7–3 | Prilepov W 6–0 | Alvariño L 1–7 | ||
Mitch Dielemans | 655 | 29 | Frangilli W 7–3 | Ivanytskyy L 3–7 | Did not advance | 17 | ||||
Shireen-Zoe de Vries | Women's individual | 630 | 27 | Alarcón L w/o | Did not advance | 33 | ||||
Esther Deden | 615 | 47 | Myszor W 6–4 | Schuh L 4–6 | Did not advance | 17 | ||||
Annemarie der Kinderen | 608 | 51 | Ruggieri L 4–6 | Did not advance | 33 | |||||
Rick van der Ven Sjef van den Berg Mitch Dielemans | Men's team | 2012 | 1 | — | Bye | Russia W 5–4 | Ukraine L 3–5 | France W 5–3 | ||
Shireen-Zoe de Vries Esther Deden Annemarie der Kinderen | Women's team | 1853 | 13 | — | Ukraine L 3–5 | Did not advance | 9 | |||
Shireen-Zoe de Vries Rick van der Ven | Mixed team | 1309 | 8 | — | Denmark W 6–0 | Italy L 2–6 | Did not advance | 5 |
Basketball
Team | Event | Group stage | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Sharon Beld Jinga Gosschalk Karen Heinen Karin Kuijt | Women's tournament | Switzerland L | Azerbaijan L | Greece L | 4 Q | Russia L 12–20 | Did not advance |
Boxing
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Peter Müllenberg | Men's Light Heavy | BYE | Karlidag W 3–0 | Mammad L 0–3 | Did not advance | ||
Nouchka Fontijn | Women's Middle | — | Marshall W 3–0 | Shambir W 3–0 | Scheurich W 3–0 | Laurell Nash W 3–0 |
Canoeing
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Eef Haaze | Women's K-1 5000 metres | — | 23:53.064 | 8 |
Cycling
The Netherlands will participate in road cycling disciplines at the European Games.[4]
Mountain biking
- Men
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Michiel van der Heijden | Men's cross country | DNF |
Road
- Men
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Stef Clement | Road Race | DNF | |
Time Trial | 1:00:46.08 | ||
Pim Ligthart | Road Race | DNF | |
Nick van de Lijke | DNF | ||
Niki Terpstra | 5:27:29 | 8 | |
Wouter Wippert | 5:33:43 | 30 |
- Women
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Chantal Blaak | Road Race | DNF | |
Lucinda Brand | 3:25:53 | 24 | |
Anna van der Breggen | 3:20:36 | ||
Ellen van Dijk | Road Race | 3:20:54 | 4 |
Time trial | 32:26.87 | ||
Amy Pieters | Road race | 3:25:53 | 19 |
Annemiek van Vleuten | Road race | 3:24:17 | 7 |
Time trial | 33:33.56 |
BMX
Athlete | Event | Seeding | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Twan van Gendt | Men's BMX | 33.540 | 3 Q | 3 | 1 Q | 32.768 | 1 Q | 33.887 | |
Jelle van Gorkom | 34.382 | 15 Q | 6 | 2 Q | 33.941 | 2 Q | 1:05.020 | 8 | |
Merle van Benthem | Women's BMX | 38.301 | 9 Q | — | 6 | 2 Q | 38.370 | 4 | |
Laura Smulders | 38.962 | 11 Q | — | 4 | 1 Q | 43.176 | 5 |
Diving
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Pascal Faatz | 10 m platform | 334.45 | 19 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Daphne Wils | 1 m springboard | 350.10 | 12 | 373.95 | 11 |
3 m springboard | 343.60 | 17 | Did not advance | ||
Kimberley Lee | 10 m platform | 291.90 | 18 | Did not advance |
Fencing
Athlete | Event | Groupstage | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Bas Verwijlen | Men's épée | Cimini L 4–5 | Hanczvikkel W 5–3 | Aliyev W 5–1 | Dobrev W 5–1 | Novosjolov L 1–5 | von der Osten L 0–3 | 4 Q | Dida W 15–12 | Nikishin W 15–8 | Jerent L 9–15 | Did not advance | 5 |
Gymnastics
Judo
Netherlands has qualified 12 athletes.
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Jeroen Mooren | −60 kg | — | Limare (FRA) W 010–000 | McKenzie (GBR) W 011–000 | Papinashvili (GEO) W 101–000 | Mudranov (RUS) L 000–100 | Bye | Chammartin (SUI) L 000–010 | 5 |
Dex Elmont | −73 kg | Bye | Shoka (GEO) W 010–000 | Drebot (UKR) W 010–000 | Muki (ISR) L 000–000 | Did not advance | Ungvári (HUN) W 000–000 | Van Tichelt (BEL) L 000–010 | 5 |
Guillaume Elmont | −90 kg | Bye | Mīlenbergs (LAT) W 010–000 | Grossklaus (SUI) W 100–000 | Gviniashvili (GEO) L 000–100 | Did not advance | Žgank (SLO) W 011–000 | Tóth (HUN) W 000–000 | |
Henk Grol | −100 kg | — | Bye | Fletcher (GBR) W 010–000 | Peters (GER) W 001–000 | Fonseca (POR) W 010–000 | Bye | Krpálek (CZE) W 001–000 | |
Michael Korrel | — | Bloshenko (UKR) W 010–000 | Frey (GER) L 000–010 | Did not advance | |||||
Roy Meyer | +100 kg | — | Bye | Mettis (EST) W 000–000 | Sasson (ISR) L 000–100 | Did not advance | Khammo (UKR) L 000–111 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Birgit Ente | −52 kg | Maros (HUN) W 011–000 | Cohen (ISR) W 100–000 | Euranie (FRA) L 000–100 | Did not advance | Florian (ROU) L 000–100 | Did not advance | |
Sanne Verhagen | −57 kg | Bellorín (ESP) W 110–000 | Ohâi (ROU) W 000–000 | Monteiro (POR) L 000–000 | Did not advance | Filzmoser (AUT) W 100–000 | Gjakova (KOS) L 000–010 | 5 |
Juul Franssen | −63 kg | Szabó (HUN) W 000–000 | Gwend (ITA) W 101–000 | Trstenjak (SLO) L 001–001 | Did not advance | Hermansson (SWE) W 100–000 | Agbegnenou (FRA) L 000–011 | 5 |
Kim Polling | −70 kg | bye | Taeymans (BEL) W 100–000 | Gercsák (HUN) W 100–000 | Diedrich (GER) W 110–000 | bye | Vargas Koch (GER) W 100–000 | |
Marhinde Verkerk | −78 kg | bye | Maranić (CRO) W 110–000 | Powell (GBR) W 101–000 | Tcheuméo (FRA) W 010–000 | bye | Malzahn (GER) W 010–000 | |
Guusje Steenhuis | bye | De Saedelaere (BEL) W 101–000 | Malzahn (GER) L 000–100 | Did not advance | Turks (UKR) W 100–000 | Tcheuméo (FRA) W 010–000 | ||
Tessie Savelkouls | +78 kg | bye | Külbs (GER) L 000–000 | Did not advance |
Shooting
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Peter Hellenbrand | Men's 10 m air rifle | 623.2 | 15 | Did not advance |
Swimming
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Jasmijn Boon | 50 m freestyle | 26.76 | 17 | Did not advance | |||
Frederique Janssen | 26.67 | 13 Q | 26.29 | 6 q | 26.56 | 7 | |
Pien Schravesande | 27.04 | 26 | Did not advance | ||||
Marrit Steenbergen | 25.86 | 3 Q | 25.56 | 1 Q | 25.27 | ||
Frederique Janssen | 100 m freestyle | 57.34 | 14 Q | 57.06 | 5 | Did not advance | |
Marrit Steenbergen | 55.18 | 1 Q | 53.97 | 1 Q | 53.97 | ||
Laura van Engelen | 200 m freestyle | 2:03.47 | 6 Q | 2:02.39 | 5 | Did not advance | |
Frederique Janssen | 2:04.73 | 14 | Did not advance | ||||
Marrit Steenbergen | 2:02.47 | 5 Q | 2:01.60 | 2 Q | 1:58.99 | ||
Marrit Tienstra | 2:04.55 | 12 | Did not advance | ||||
Laura van Engelen | 400 m freestyle | 4:21.89 | 13 | — | Did not advance | ||
Iris Tjonk | 50 m backstroke | 30.22 | =16 QSO | 29.80 | 7 | Did not advance | |
100 m backstroke | 1:03.68 | 6 Q | 1:03.00 | 3 q | 1:03.84 | 8 | |
Jasmijn Boon | 200 m backstroke | 2:20.91 | 19 | Did not advance | |||
Marieke Tienstra | 2:19.84 | 15 Q | 2:17.41 | 6 | Did not advance | ||
Iris Tjonk | 2:19.34 | 12 Q | 2:17.21 | 5 | Did not advance | ||
Tes Schouten | 50 m breaststroke | 32.98 | 16 Q | 32.90 | 7 | Did not advance | |
100 m breaststroke | 1:12.31 | 16 Q | 1:12.78 | 16 | Did not advance | ||
Josien Wijkhuijs | 50 m butterfly | 27.45 | 2 Q | 27.49 | 2 Q | 27.20 | 4 |
Marieke Tienstra | 200 m individual medley | 2:21.89 | 13 Q | 2:21.16 | 6 | Did not advance | |
Pien Schravesande Frederique Janssen Josien Wijkhuijs* Laura van Engelen Marrit Steenbergen | 4x 100 m freestyle relay | 3:47.75 | 2 Q | — | 3:44.10 | ||
Marrit Steenbergen Frederique Janssen Marieke Tienstra Laura van Engelen | 4x 200 m freestyle relay | 8:17.00 | 3 Q | — | 8:04.65 | ||
Marieke Tienstra* Tes Schouten Josien Wijkhuijs Frederique Janssen Iris Tjonk | 4x 100 m medley relay | 4:16.63 | 4 Q | — | 4:07.99 |
Table tennis
Netherlands has qualified three athletes for the table tennis events.
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Li Jie | Women's singles | Bye | Szőcs (ROU) W 4–0 | X Li (FRA) W 4–2 | Y Han (GER) W 4–3 | Ódorová (SVK) W 4–0 | Li Jiao (NED) L 0–4 | |
Li Jiao | Bye | Noskova (RUS) W 4–3 | J Liu (AUT) W 4–0 | Solja (GER) W 4–2 | M Hu (TUR) W 4–2 | Li Jie (NED) W 4-0 | ||
Britt Eerland Li Jiao Li Jie | Women's team | — | Serbia W 3–0 | Poland W 3–2 | Ukraine W 3–2 | Germany L 2–3 |
Taekwondo
Netherlands has qualified three athletes.
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Jeroen Wanrooij | Men's +80 kg | Sarı (TUR) W 10–9 | Isayev (AZE) L 6–8 | Did not advance | Bye | Golec (CRO) L 5–7 | 5 |
Joyce van Baaren | Women's 67 kg | Azizova (AZE) L 0–2 | Did not advance | Tatar (TUR) L 0–3 | Did not advance | ||
Reshmie Oogink | Women's +67 kg | Skaar (NOR) W 11–5 | Radoš (CRO) L 3–7 | Did not advance |
Triathlon
Athlete | Event | Swim (1.5 km) | Trans 1 | Bike (40 km) | Trans 2 | Run (10 km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Maaike Caelers | Women's | 22:02 | 0:47 | 1:05:03 | 0:26 | 36:28 | 2:04:46 | 12 |
Rachel Klamer | 20:16 | 0:53 | 1:04:06 | 0:34 | 35:55 | 2:01:44 |
Water polo
Women
- Preliminary round
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Greece | 5 | 4 | 0 | 1 | 78 | 29 | +49 | 12[a] | Semifinals |
2 | Netherlands | 5 | 4 | 0 | 1 | 86 | 34 | +52 | 12[a] | Quarterfinals |
3 | Hungary | 5 | 4 | 0 | 1 | 80 | 35 | +45 | 12[a] | |
4 | Germany | 5 | 2 | 0 | 3 | 32 | 61 | −29 | 6 | 7–10th place semifinals |
5 | Great Britain | 5 | 1 | 0 | 4 | 33 | 74 | −41 | 3 | 7–12th place quarterfinals |
6 | Israel | 5 | 0 | 0 | 5 | 18 | 94 | −76 | 0 |
Notes:
- ^ a b c Greece 3 Pts, +5 GD; Netherlands 3 Pts, –1 GD; Hungary 3 Pts, –4 GD
12 June 2015 12:00 | Report[usurped] | Netherlands | 29–1 | Israel | Water Polo Arena, Baku |
13 June 2015 20:30 | Report[usurped] | Greece | 14–8 | Netherlands | Water Polo Arena, Baku |
14 June 2015 16:45 | Report[usurped] | Netherlands | 19–6 | Great Britain | Water Polo Arena, Baku |
15 June 2015 20:30 | Report[usurped] | Netherlands | 14–9 | Hungary | Water Polo Arena, Baku |
16 June 2015 12:15 | Report[usurped] | Germany | 4–16 | Netherlands | Water Polo Arena, Baku |
- Quarterfinal
17 June 2015 10:30 | Report[usurped] | Netherlands | 12–18 | Italy | Water Polo Arena, Baku Referees: Vlaho Radičević (CRO) Ivan Raković (SRB) |
Score by quarters: 3–6, 3–4, 2–5, 4–3 | |||||
Rogge 3 | Goals | Cocchiere 6 |
- Fifth place game
20 June 2015 15:00 | Report[usurped] | Netherlands | 9–10 | Hungary | Water Polo Arena, Baku Referees: Ivan Raković (SRB) Radu Matache (ROU) |
Score by quarters: 4–2, 2–1, 0–2, 3–5 | |||||
Mulder 3 | Goals | three players 2 |
Volleyball
Indoor volleyball
- Women's tournament – one team of 14 players
Maret Balkestein-Grothues
Yvon Beliën
Anne Buijs
Robin de Kruijf
Laura Dijkema
Nicole Koolhaas
Nicole Oude Luttikhuis
Judith Pietersen
Celeste Plak
Myrthe Schoot
Lonneke Sloetjes
Debby Stam-Pilon
Quinta Steenbergen
Femke Stoltenborg
Group stage
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Serbia | 5 | 4 | 1 | 13 | 14 | 4 | 3.500 | 426 | 359 | 1.187 | Quarterfinals |
2 | Netherlands | 5 | 4 | 1 | 11 | 12 | 7 | 1.714 | 432 | 405 | 1.067 | |
3 | Germany | 5 | 3 | 2 | 9 | 12 | 8 | 1.500 | 428 | 434 | 0.986 | |
4 | Russia | 5 | 2 | 3 | 5 | 7 | 11 | 0.636 | 392 | 406 | 0.966 | |
5 | Bulgaria | 5 | 1 | 4 | 4 | 6 | 12 | 0.500 | 390 | 404 | 0.965 | |
6 | Croatia | 5 | 1 | 4 | 3 | 4 | 13 | 0.308 | 352 | 412 | 0.854 |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 Jun | 20:00 | Netherlands | 3–1 | Russia | 25–19 | 21–25 | 25–22 | 25–21 | 96–87 | Report[usurped] | |
15 Jun | 14:30 | Croatia | 1–3 | Netherlands | 23–25 | 17–25 | 25–17 | 21–25 | 86–92 | Report[usurped] | |
17 Jun | 09:00 | Netherlands | 0–3 | Germany | 13–25 | 23–25 | 22–25 | 58–75 | Report[usurped] | ||
19 Jun | 14:30 | Serbia | 2–3 | Netherlands | 25–20 | 22–25 | 28–26 | 16–25 | 9–15 | 100–111 | Report[usurped] |
21 Jun | 11:00 | Netherlands | 3–0 | Bulgaria | 25–20 | 25–18 | 25–19 | 75–57 | Report[usurped] |
Quarterfinals
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23 Jun | 19:00 | Azerbaijan | 3–0 | Netherlands | 25–21 | 25–23 | 25–14 | 75–58 | Report[usurped] |
Beach volleyball
Athlete | Event | Preliminary round | Standing | Elimination Round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | |||
Steven van de Velde Michiel van Dorsten | Men's | Pool E Kubala – Hadrava (CZE) L 0 – 2 (18–21, 19–21) Faiga – Hilman (ISR) L 0 – 2 (17–21, 16–21) Sekerci – Mermer (TUR) L 1 – 2 (21–15, 17–21, 13–15) | 4 | did not advance | |||||
Sophie van Gestel Jantine van der Vlist | Women's | Pool D | 1 Q | Bye | Schützenhöfer – Plesiutschnig (AUT) L 1 – 2 (18–21, 22–20, 13-15) | did not advance | |||
Rimke Braakman Jolien Sinnema | Pool F | 2 q | Karagkouni – Metheniti (GRE) W 2 – 0 (21–15, 21–17) | Longuet – Adelin (FRA) W 2 – 0 (22–20, 21–19) | Giombini – Toti (ITA) L 1 – 2 (19–21, 21–14, 16-18) | did not advance |
Wrestling
- Women's freestyle
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Jessica Blaszka | −48 kg | Bye | Tjapko (LAT) W 9–5 | Matkowska (LAT) L 0–7 | did not advance | 9 |
References
- ^ Baku 2015 Participants[usurped]
- ^ Netherlands[usurped]
- ^ "Netherlands – Medals". Baku 2015 1st European Games. Archived from the original on 18 June 2015. Retrieved 15 June 2015.
{{cite web}}
: CS1 maint: unfit URL (link) - ^ "Nederlandse profs in actie op European Games Baku" (in Dutch). cyclingonline.nl. 25 March 2014.
- v
- t
- e
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia and Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Faroe Islands
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Gibraltar
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Kosovo
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine