Northern Ireland at the 2006 Commonwealth Games
Sporting event delegation
Northern Ireland at the 2006 Commonwealth Games | |
---|---|
CGF code | NIR |
CGA | Northern Ireland Commonwealth Games Council |
Website | nicgc |
in Melbourne, Australia | |
Competitors | 64 |
Flag bearers | Opening: Closing: |
Medals Ranked 24th |
|
Commonwealth Games appearances (overview) | |
Other related appearances | |
Ireland (1930) |
Northern Ireland was represented at the 2006 Commonwealth Games in Melbourne by a team of 64 athletes.
Medals
Total | ||||
---|---|---|---|---|
Northern Ireland | 0 | 2 | 0 | 2 |
Gold
Silver
- Lawn Bowls Men's Triples: Mark McPeak, Jeremy Henry, Neil Booth.
- David Beattie for the men's individual trap in Shooting.
Bronze
Northern Ireland's Commonwealth Games Team 2006
Aquatics
Swimming
Men's
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Andrew Bree | 50m Breaststroke | 29.19 | 7 Q | 29.22 | 9 | did not advance | |
100m Breaststroke | 1:03.12 | 10 Q | 1:03.56 | 13 | did not advance | ||
200m Breaststroke | 2:17.45 | 7 Q | 2:14.18 | 5 | |||
Jonathan Nixon | 50m Breaststroke | 29.72 | 12 Q | 29.49 | 13 | did not advance | |
100m Breaststroke | 1:05.19 | 18 | did not advance | ||||
Jonathan Cummings | 50m EAD Freestyle | 36.75 | 18 | did not advance | |||
100m EAD Freestyle | 1:18.99 | 15 | did not advance |
Women's
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Julie Douglas | 50m Freestyle | 26.30 | 8 Q | 26.28 | 10 | did not advance | |
100m Freestyle | 57.03 | 13 Q | 57.16 | 14 | did not advance | ||
50m Butterfly | 28.67 | 19 | did not advance | ||||
Melanie Nocher | 50m Backstroke | 31.54 | 15 Q | 31.46 | 14 | did not advance | |
100m Backstroke | 1:05.59 | 12 Q | 1:05.21 | 12 | did not advance | ||
200m Backstroke | 2:18.00 | 13 | did not advance |
Athletics
Men's
Athlete | Events | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
James McIlroy | 800 m | 1:49.85 | 4 | did not advance | |||||
1500 m | DNS | - | did not advance | ||||||
Michael Allen | Javelin | 70.56 | 12 | ||||||
Ben Houghton | 72.46 | 10 |
- Combined events
Athlete | Event | Final | |||
---|---|---|---|---|---|
Discipline | Result | Points | Rank | ||
Brendan McConville | Decathlon | 100m | 11.88 | 675 | 5 |
Long Jump | DNS | - | - | ||
Shot Put | DNS | - | - | ||
High Jump | DNS | - | - | ||
400m | DNS | - | - | ||
110m hurdles | DNS | - | - | ||
Discus | DNS | - | - | ||
Pole Vault | DNS | - | - | ||
Javelin | DNS | - | - | ||
1500m | DNS | - | - | ||
Overall | – | 675 | – |
Women's
Track
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Anna Boyle | 100m | 11.65 | 18 q | 11.67 | 17 | did not advance | |
200m | 23.85 | 14 q | 24.03 | 13 | did not advance |
Field
Athlete | Event | Qualifying | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Eva Massey | Shot Put | 14.95 | 11 | ||
Zoe Brown | Pole Vault | 4.00m | 4 | 4.00m | 12 |
Badminton
Men's
- Bruce Topping
- Mark Topping
- Alex Sim
Women's
- Lisa Lynas
- Erin Keery
Boxing
- 48 kg: Patrick Barnes
- 51 kg: Ryan Lindberg
- 54 kg: Shaun McKim
- 63.5 kg: Dermot Hamill
- 67 kg: Thomas Hamill
- 75 kg: Eamon O'Kane
- 81 kg: Ciaran Crossan
Cycling
Men
Team Manager: Alastair Irvine
- Mountain bike cross-country
- Lewis Ferguson
- Road & Track events
- David McCann
- Tommy Evans
- Michael Hutchinson
- Stephen Gallagher
- Ryan Connor
- Roger Aiken
- Philip Deignan (did not compete due to injury)
Gymnastics
Men's
Artistic
- Matthew Cosgrave
Women's
Artistic
- Katie Slader
- Rachel Forde
- Kathryn Ward
Rhythmic
- Kara Hare
Lawn bowls
Men's
- Martin McHugh
- Noel Graham
- Jeremy Henry
- Mark McPeake
- Jonathan Ross
- Neil Booth
Women
- Margaret Johnston
- Barbara Cameron
- Donna McNally
Shooting
Men
- David Calvert
- Martin Miller
- David Beattie
- Mervyn Morrison
- Alan Lewis
- Cliff Ogle
- Hugh Stewart
Women
- Kathryn Crossan
Squash
Men
- Steve Richardson
Women
- Madeline Perry
Table tennis
- Jason Sugrue
- Jonathan Cowan
- Andrew Dennison
- Peter Graham
Triathlon
Men
- Gavin Noble
- Brian Campbell
Women
- Heather Wilson
External links
- Sports Council Northern Ireland
- v
- t
- e
- Anguilla
- Antigua and Barbuda
- Australia
- Bahamas
- Bangladesh
- Barbados
- Belize
- Bermuda
- Botswana
- British Virgin Islands
- Brunei
- Cameroon
- Canada
- Cayman Islands
- Cook Islands
- Cyprus
- Dominica
- England
- Falkland Islands
- Fiji
- Gambia
- Ghana
- Gibraltar
- Grenada
- Guernsey
- Guyana
- India
- Isle of Man
- Jamaica
- Jersey
- Kenya
- Kiribati
- Lesotho
- Malawi
- Malaysia
- Maldives
- Malta
- Mauritius
- Montserrat
- Mozambique
- Namibia
- Nauru
- New Zealand
- Nigeria
- Niue
- Norfolk Island
- Northern Ireland
- Pakistan
- Papua New Guinea
- Saint Helena
- Saint Kitts and Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent and the Grenadines
- Samoa
- Scotland
- Seychelles
- Sierra Leone
- Singapore
- Solomon Islands
- South Africa
- Sri Lanka
- Swaziland
- Tanzania
- Tonga
- Trinidad and Tobago
- Turks and Caicos Islands
- Tuvalu
- Uganda
- Vanuatu
- Wales
- Zambia