Year | Men's singles | Women's singles | Men's doubles | Women's doubles | Mixed doubles |
1954[1] | Eddy Choong | no competition | Eddy Choong David Choong | no competition |
1955 | Finn Kobberø | Finn Kobberø Jørgen Hammergaard Hansen |
1956 |
1957 | no competition |
1958 | Knud Aage Nielsen | no competition | Bo Nilsson Göran Wahlqvist | no competition |
1959 | Bertil Glans | Hanne Andersen | Bertil Glans Berndt Dahlberg | Hanne Andersen Agnete Friis | Leif Jensen Hanne Andersen |
1960 | Charoen Wattanasin | Irmgard Latz | Bertil Glans Ingemar Eliasson | no competition | Hans Sperre Randi Holand |
1961 | Leif Ekedahl | Randi Holand | Leif Ekedahl Kurt Johnsson |
1962 | no competition |
1963 | Tom Bacher | Lizbeth von Barnekow | Bengt-Åke Jönsson Ingemar Eliasson | Lizbeth von Barnekow Liselotte Nielsen | Svend Andersen Liselotte Nielsen |
1964 | Kurt Johnsson | Pernille Mølgaard Hansen | Bengt-Åke Jönsson Willy Lund | Eva Twedberg Gunilla Dahlström | Bengt-Åke Jönsson Gunilla Dahlström |
1965 | Sture Johnsson | Eva Twedberg | Morten Pommergaard Bendt Rose | Lizbeth von Barnekow Pernille Mølgaard Hansen | Morten Pommergaard Pernille Mølgaard Hansen |
1966 | no competition |
1967 | Erland Kops | Ulla Strand | Erland Kops Elo Hansen | Lizbeth von Barnekow Ulla Strand | Elo Hansen Lizbeth von Barnekow |
1968 | Sture Johnsson | Eva Twedberg | Tom Bacher Klaus Kaagaard | Jette Føge Lonny Funch | Klaus Kaagaard Jette Føge |
1969 | Klaus Kaagaard | Jørgen Mortensen Klaus Kaagaard | Jette Føge Karin Jørgensen | Sture Johnsson Eva Twedberg |
1970 | Jørgen Mortensen | Lizbeth von Barnekow | Svend Pri Per Walsøe | Anne Flindt Pernille Kaagaard | Svend Pri Ulla Strand |
1971 | Svend Pri | Eva Twedberg | Kurt Johnsson Thomas Kihlström | Lene Køppen Pernille Kaagaard | Gert Perneklo Eva Twedberg |
1972 | Thomas Kihlström | Klaus Kaagaard Per Walsøe | Anne Flindt Pernille Kaagaard | Per Walsøe Pernille Kaagaard |
1973 | Elo Hansen | Joke van Beusekom | Thomas Kihlström Bengt Fröman | Lene Køppen Pernille Kaagaard | Fraser Gow Christine Stewart |
1974 | no competition |
1975 | Flemming Delfs | Lene Køppen | Elo Hansen Flemming Delfs | Lene Køppen Inge Borgstrøm | Elo Hansen Inge Borgstrøm |
1976 | Sture Johnsson | Anette Börjesson | Bengt Fröman Thomas Kihlström | Inge Borgstrøm Pernille Kaagaard | Elo Hansen Pernille Kaagaard |
1977 | Morten Frost | Inge Borgstrøm | Ola Eriksson Christian Lundberg | Pia Nielsen Lonny Bostofte | Mogens Neergaard Inge Borgstrøm |
1978 | Steen Fladberg | Lonny Bostofte | Jesper Helledie Steen Fladberg | Susanne Berg Jette Boyer | Steen Fladberg Lonny Bostofte |
1979 | no competition |
1980 | Thomas Kihlström | Else Thoresen | Thomas Kihlström Lars Wengberg | Inge Christensen Susanne Mølgaard Hansen | Kenneth Larsen Dorte Kjær |
1981 | Kenneth Larsen | Pia Nielsen | Göran Carlsson Klas-Gunnar Jönsson | Pia Nielsen Kirsten Meier | Mark Christiansen Kirsten Meier |
1982 | Dorte Kjær | Mogens Neergaard Kenneth Larsen | Jane Pedersen Dorte Kjær | Mark Christiansen Jane Pedersen |
1983 | Torben Carlsen | Agnethe Juul | Torben Carlsen Kenneth Larsen | Agnethe Juul Gitte Paulsen | Kenneth Larsen Gitte Paulsen |
1984 | Ulf Persson | Marian Christiansen | Manfred Mellqvist Bengt Mellqvist | Lotte Olsen Marian Christiansen | Stellan Österberg Catharina Andersson |
1985 | Kim Brodersen | Lotte Olsen | Poul-Erik Høyer Larsen Claus Thomsen | Charlotte Madsen Lotte Olsen | Kenneth Larsen Hanne Adsbøl |
1986 | Peter Axelsson | Jeanette Kuhl | Peter Axelsson Jens Olsson | Helle Andersen Birgitte Hindse | Jon Holst-Christensen Birgitte Hindse |
1987 | Michael Søgaard | Maria Henning | Rikard Ronnblom Erik Soderberg | Catharina Andersson Lillian Johansson | Manfred Mellqvist Lillian Johansson |
1988 | Chris Rees | Sonja Mellink | Uun Santosa Seno The | Sonja Mellink Daniella Oei | Chris Rees Sarah Doody |
1989 | Thomas Stuer-Lauridsen | Camilla Martin | Erik Lia Hans Sperre Jr. | Camilla Martin Lotte Olsen | Thomas Stuer-Lauridsen Lotte Olsen |
1990 | no competition |
1991[2] | Tony Tuominen | Helle Andersen | Jan-Eric Antonsson Stellan Österberg | Rikke Broen Marianne Rasmussen | Jan-Eric Antonsson Astrid Crabo |
1992[3] | Steve Butler | Catrine Bengtsson | Martin Lundgaard Hansen Michael Søgaard | Anne Mette Bille Trine Pedersen | Lars Pedersen Anne Mette Bille |
1993[4] | Henrik Bengtsson | Karin Ericsson | Jan Jørgensen Thomas Damgaard | Catrine Bengtsson Kristin Evernas | Trond Wåland Camilla Silwer |
1994[5] | Peter Rasmussen | Margit Borg | Jesper Larsen Thomas Reidy | Maria Bengtsson Margit Borg | Robert Larsson Maria Bengtsson |
1995[6] | Rikard Magnusson | Marina Andrievskaya | Jim Laugesen Thomas Stavngaard | Gitte Jansson Mette Schjoldager | Thomas Stavngaard Ann Jørgensen |
1996[7] | Lin Liwen | Kelly Morgan | Julian Robertson Nathan Robertson | Pernille Harder Mette Schjoldager | Julian Robertson Gail Emms |
1997[8] | Jens Olsson | Karolina Ericsson | Christina Sørensen Jane F. Bramsen | Steen Thygesen-Poulsen Jane F. Bramsen |
1998[9] | Henrik Bengtsson | Marina Andrievskaya | Lars Paaske Jesper Mikla | Catrine Bengtsson Marina Andrievskaya | Lars Paaske Jane F. Bramsen |
1999[10] | Shon Seung-mo | Kim Ji-hyun | Kim Yong-hyun Yim Bang-eun | Lee Hyo-jung Yim Kyung-jin | Kim Yong-hyun Yim Kyung-jin |
2000[11] | Jim Ronny Andersen | Anu Weckström | Peter Axelsson Imanuel Hirschfeld | Anu Weckström Nina Weckström | Ola Molin Johanna Persson |
2001[12] | Irwansyah | Martin Delfs Jonas Glyager Jensen | Karina Sørensen Julie Houmann | Tommy Sørensen Karina Sørensen |
2002[13] | Kasperi Salo | Tine Rasmussen | Aleksandr Nikolaenko Nikolaj Nikolaenko | Frida Andreasson Lina Uhac | Jörgen Olsson Frida Andreasson |
2003[14] | Per-Henrik Croona | Lee Jae-jin Hwang Ji-man | Ha Jung-eun Oh Seul-ki | Lee Jae-jin Lee Eun-woo |
2004[15] | Björn Joppien | Petra Overzier | Kristof Hopp Ingo Kindervater | Liza Parker Suzanne Rayappan | Fredrik Bergström Johanna Persson |
2005[16] | Eric Pang | Juliane Schenk | Vidre Wibowo Imam Sodikin | Nicole Grether Juliane Schenk | Kristof Hopp Birgit Overzier |
2006[17] | Hans-Kristian Vittinghus | Sara Persson | Anton Nazarenko Andrey Ashmarin | Imogen Bankier Emma Mason | Imam Sodikin Elin Bergblom |
2007[18] | Marc Zwiebler | Juliane Schenk | Howard Bach Bob Malaythong | Anastasia Russkikh Ekaterina Ananina | Kristof Hopp Birgit Overzier |
2008[19] | Ville Lång | Zhang Xi | Michael Fuchs Ingo Kindervater | Anastasia Russkikh Irina Hlebko | Michael Fuchs Annekatrin Lillie |
2009[20] | Hans-Kristian Vittinghus | Juliane Schenk | Rasmus Bonde Simon Mollyhus | Helle Nielsen Marie Røpke | Marcus Ellis Heather Olver |
2010[21] | Olga Konon | Ingo Kindervater Johannes Schoettler | Lotte Jonathans Paulien van Dooremalen | Michael Fuchs Birgit Overzier |
2011[22] | Ville Lång | Linda Zechiri | Rasmus Bonde Anders Kristiansen | Eva Lee Paula Lynn Obanana | Sam Magee Chloe Magee |
2012[23] | Chou Tien-chen | Sashina Vignes Waran | Ruud Bosch Koen Ridder | Samantha Barning Eefje Muskens | Jorrit de Ruiter Samantha Barning |
2013[24] | Kasper Lehikoinen | Mia Blichfeldt | Nikita Khakimov Vasily Kuznetsov | Julie Finne-Ipsen Rikke Soby Hansen | Vasily Kuznetsov Viktoriia Vorobeva |
2014[25] | Raul Must | Anton Kaisti Koen Ridder | Tilde Iversen Emma Wengberg | Anton Kaisti Cheryl Seinen |
2015[26] | Marius Myhre | Sofie Holmboe Dahl | Soren Gravholt Nikolaj Overgaard | Setyana Mapasa Gronya Somerville | Sawan Serasinghe Setyana Mapasa |
2016[27] | Kalle Koljonen | Yap Rui Chen | Oliver Leydon-Davis Lasse Moelhede | Julie Finne-Ipsen Rikke Søby | Anton Kaisti Jenny Nyström |
2017[28] | Hermansyah | Saili Rane | Joel Eipe Philip Seerup | Alexandra Bøje Sara Lundgaard | Gregory Mairs Jenny Moore |
2018[29] | Rasmus Messerschmidt | Sim Yu-jin | Choi Sol-gyu Seo Seung-jae | Gabriella Bøje Marie Louise Steffensen | Joel Eipe Mette Poulsen |
2019[30] | Lin Yu-hsien | Sung Shuo-yun | Lee Fang-chih Lee Fang-jen | Emma Karlsson Johanna Magnusson | Mads Emil Christensen Emma Karlsson |
2020[31] | Cancelled[note 1] |
2021[32] | Cancelled[note 2] |
2022[33] | Lin Chun-yi | Natsuki Nidaira | Chen Zhi-ray Lu Chen | Chang Ching-hui Yang Ching-tun | Lucas Corvée Sharone Bauer |
2023[34] | Andi Fadel Muhammad | Talia Ng | Mael Cattoen Lucas Renoir | Amalie Cecilie Kudsk Signe Schulz | Robert Cybulski Kornelia Marczak |