Swimming at the 1968 Summer Paralympics
Swimming at the III Paralympic Games | |
---|---|
Paralympic Swimming | |
←1964 1972→ |
Swimming at the 1968 Summer Paralympics consisted of 68 events, 34 for men and 34 for women.
Medal summary
Medal table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Great Britain (GBR) | 13 | 7 | 8 | 28 |
2 | United States (USA) | 12 | 10 | 8 | 30 |
3 | Netherlands (NED) | 9 | 2 | 4 | 15 |
4 | Rhodesia (RHO) | 6 | 6 | 4 | 16 |
5 | France (FRA) | 6 | 4 | 4 | 14 |
6 | West Germany (FRG) | 5 | 4 | 6 | 15 |
7 | Australia (AUS) | 4 | 5 | 1 | 10 |
8 | Norway (NOR) | 3 | 1 | 1 | 5 |
9 | Italy (ITA) | 3 | 1 | 0 | 4 |
10 | Israel (ISR) | 2 | 8 | 5 | 15 |
11 | Canada (CAN) | 1 | 2 | 3 | 6 |
12 | South Africa (RSA) | 1 | 2 | 2 | 5 |
13 | Argentina (ARG) | 1 | 1 | 2 | 4 |
14 | Jamaica (JAM) | 1 | 1 | 0 | 2 |
15 | Japan (JPN) | 1 | 0 | 1 | 2 |
16 | Austria (AUT) | 0 | 3 | 6 | 9 |
17 | Spain (ESP) | 0 | 3 | 1 | 4 |
18 | Sweden (SWE) | 0 | 2 | 4 | 6 |
19 | Switzerland (SUI) | 0 | 1 | 2 | 3 |
20 | Ireland (IRL) | 0 | 1 | 1 | 2 |
21 | Belgium (BEL) | 0 | 1 | 0 | 1 |
New Zealand (NZL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Totals (22 entries) | 68 | 66 | 63 | 197 |
Participating nations
- Argentina (10)
- Australia (14)
- Austria (17)
- Belgium (4)
- Canada (15)
- Denmark (3)
- France (13)
- Great Britain (29)
- India (3)
- Ireland (3)
- Israel (19)
- Italy (12)
- Jamaica (3)
- Japan (6)
- Netherlands (12)
- New Zealand (6)
- Norway (10)
- Rhodesia (11)
- South Africa (3)
- Spain (4)
- Sweden (5)
- Switzerland (9)
- United States (33)
- West Germany (20)
Men's events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
25 m freestyle class 1 complete details | Sparsa France | Crase United States | A. West Great Britain |
25 m freestyle class 1 incomplete details | Daniel Jeannin France | Manfred Emmel West Germany | David Holland Rhodesia |
25 m freestyle class 2 complete details | Helvio Aresca Argentina | David Ellis Great Britain | Vincent United States |
25 m freestyle class 2 incomplete details | John Britton Great Britain | Nel South Africa | Claude Sugny France |
50 m freestyle class 3 complete details | Leonard Chrysler United States | W. Thornton Great Britain | Safer Austria |
50 m freestyle class 3 incomplete details | Harald Gunnerup Norway | Igel Austria | Gustav Schuster Canada |
50 m freestyle class 4 complete details | Foust United States | Lewis South Africa | Arimura Japan |
50 m freestyle class 4 incomplete details | Koyachi Japan | Kim Pollock United States | Avraham Keftelovitch Israel |
50 m freestyle class 5 (cauda equina) details | Roberto Marson Italy | Carlos Carranza Argentina | Soderberg Sweden |
50 m freestyle special class details | Piet Makkes Netherlands | Cestier France | John van der Starre Netherlands |
100 m freestyle open details | Branum United States | John Watts Great Britain | Eduard de Anta Switzerland |
25 m backstroke class 1 complete details | Sparsa France | A. West Great Britain | Dunn United States |
25 m backstroke class 1 incomplete details | Daniel Jeannin France | Manfred Emmel West Germany | Glynn Griffiths Rhodesia |
25 m backstroke class 2 complete details | David Ellis Great Britain | Vincent United States | Frank Ponta Australia |
25 m backstroke class 2 incomplete details | Nel South Africa | Claude Sugny France | John Britton Great Britain |
50 m backstroke class 3 complete details | Leonard Chrysler United States | Eskild Hansen Norway | W. Thornton Great Britain |
50 m backstroke class 3 incomplete details | Paul Jacobsen Norway | Peter Goldhawk Rhodesia | Fiorello United States |
50 m backstroke class 4 complete details | Leslie Manson-Bishop Rhodesia | B. Dickinson Great Britain | Harald Gerhard West Germany |
50 m backstroke class 4 incomplete details | Moshe Levy Israel | Andrew James Scott Rhodesia | Gerry Kinsella Great Britain |
50 m backstroke class 5 (cauda equina) details | Roberto Marson Italy | Bernard Boulens Switzerland | Olfson Sweden |
50 m backstroke special class details | Piet Makkes Netherlands | Branum United States | Cestier France |
25 m breaststroke class 1 complete details | Crase United States | Sparsa France | Walter Sailer Austria |
25 m breaststroke class 1 incomplete details | Manfred Emmel West Germany | Glynn Griffiths Rhodesia | Daniel Jeannin France |
25 m breaststroke class 2 complete details | David Ellis Great Britain | Francesco Deiana Italy | Vincent United States |
25 m breaststroke class 2 incomplete details | Walter Hertle West Germany | John Britton Great Britain | Nel South Africa |
50 m breaststroke class 3 complete details | W. Thornton Great Britain | Jeff Simmonds Australia | Willi Brinkmann West Germany |
50 m breaststroke class 3 incomplete details | Harald Gunnerup Norway | Don Watts Australia | Igel Austria |
50 m breaststroke class 4 complete details | Leslie Manson-Bishop Rhodesia | Harald Gerhard West Germany | Lewis South Africa |
50 m breaststroke class 4 incomplete details | Andrew James Scott Rhodesia | Jacob Ben-Arie Israel | M. Eden Sweden |
50 m breaststroke class 5 (cauda equina) details | Roberto Marson Italy | Soderberg Sweden | Carlos Carranza Argentina |
50 m breaststroke special class details | Ed Owen United States | Carol Spain | Arieh Rubin Israel |
100 m breaststroke open details | Ed Owen United States | Arieh Rubin Israel | Carol Spain |
3×25 m individual medley open details | Sestier France | Arieh Rubin Israel | Branum United States |
3×50 m medley relay open details | Netherlands (NED) | Israel (ISR) Arieh Beizam Arieh Rubin Moshe Levy | United States (USA) |
Women's events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
25 m freestyle class 1 complete details | Evelyn Mulry Moore United States | Gorman United States | None |
25 m freestyle class 1 incomplete details | Sandra Coppard Rhodesia | None | None |
25 m freestyle class 2 complete details | Lorraine Dodd Australia | Cornett United States | Ruth Lamsbach West Germany |
25 m freestyle class 2 incomplete details | Hilda Mae Binns Canada | Evelyn Mulry Moore United States | Virginia Tomlinson Rhodesia |
50 m freestyle class 3 complete details | Valerie Forder Great Britain | Riu Spain | Elke Lange West Germany |
50 m freestyle class 3 incomplete details | Marga Floer West Germany | Jacqueline Thompson Rhodesia | Cardon France |
50 m freestyle class 4 complete details | Ailes United States | Eve M. Rimmer New Zealand | None |
50 m freestyle class 4 incomplete details | Elizabeth Edmondson Australia | Meikle Jamaica | Wil Verschoor Netherlands |
50 m freestyle class 5 (cauda equina) details | Jardine France | Daphne Hilton Australia | Bellamy Great Britain |
50 m freestyle special class details | Ingrid van der Benden Netherlands | Rachel Shalom Israel | Silvia Cochetti Argentina |
100 m freestyle open details | Elizabeth Edmondson Australia | Jardine France | M. Gibbs Great Britain |
25 m backstroke class 1 complete details | Aria Noordam Netherlands | Gorman United States | Caroline Troxler-Kung Switzerland |
25 m backstroke class 1 incomplete details | Davina Ingrams Great Britain | White Ireland | Rosaleen Gallagher Ireland |
25 m backstroke class 2 complete details | Lorraine Dodd Australia | Soulek United States | S. Jones Great Britain |
25 m backstroke class 2 incomplete details | Gwen Buck Great Britain | Lamb Australia | Margit Schweiger West Germany |
50 m backstroke class 3 complete details | Valerie Forder Great Britain | Ilse Driessler Austria | Elke Lange West Germany |
50 m backstroke class 3 incomplete details | Karen Hill Great Britain | McPherson Canada | Jacqueline Thompson Rhodesia |
50 m backstroke class 4 complete details | Kaminski United States | Miller Canada | Fischer Austria |
50 m backstroke class 4 incomplete details | Wil Verschoor Netherlands | Elizabeth Edmondson Australia | Birgith Reklev Norway |
50 m backstroke class 5 (cauda equina) details | Bellamy Great Britain | Avril Davis Rhodesia | Linda Stratman United States |
50 m backstroke special class details | Janneke Minholtz Netherlands | Ingrid van der Benden Netherlands | Mali Mezin Israel |
25 m breaststroke class 1 complete details | Gorman United States | Moore United States | Mati Angel Israel |
25 m breaststroke class 1 incomplete details | Sandra Coppard Rhodesia | None | None |
25 m breaststroke class 2 complete details | Lorraine Dodd Australia | Ruth Lamsbach West Germany | Cornett United States |
25 m breaststroke class 2 incomplete details | Margit Schweiger West Germany | Virginia Tomlinson Rhodesia | Jenneke van Driel Netherlands |
50 m breaststroke class 3 complete details | Valerie Forder Great Britain | Riu Spain | Rosi Kuhnel Austria |
50 m breaststroke class 3 incomplete details | Marga Floer West Germany | Sonja Graveland Netherlands | McPherson Canada |
50 m breaststroke class 4 complete details | Ailes United States | Heidemarie Fischer Austria | Waltraud Vetschera Austria |
50 m breaststroke class 4 incomplete details | Meikle Jamaica | M. Tufuesson Sweden | Ora Goldstein Israel |
50 m breaststroke class 5 (cauda equina) details | Bellamy Great Britain | Lampo Belgium | None |
50 m breaststroke special class details | Ingrid van der Benden Netherlands | Malka Halfon Israel | Janneke Minholtz Netherlands |
100 m breaststroke open details | Ora Goldstein Israel | Carol Bryant Great Britain | McPherson Canada |
3×25 m individual medley open details | M. Gibbs Great Britain | Mali Mezin Israel | M. Tufuesson Sweden |
3×50 m medley relay open details | Netherlands (NED) Janneke Minholtz (backstroke) Wil Verschoor (Breaststroke) Ingrid van der Benden (freestyle) | Israel (ISR) Ora Goldstein Malka Halfon Zipora Rosenbaum | Great Britain (GBR) |
References
- Swimming at the 1968 Summer Paralympics (Tel Aviv) from the International Paralympic Committee (archived)