Atletismoa 2008ko Olinpiar Jokoetan
Atletismoa 2008ko Olinpiar Jokoetan | ||
---|---|---|
Mota | kirol diziplina olinpiko | |
Honen parte da | 2008ko Udako Olinpiar Jokoak | |
Denbora-tarte | 2008ko abuztuaren 15a - 2008ko abuztuaren 24a | |
Data | 2008 | |
← 2004 2012 → | ||
Kokaleku | Beijingo Nazio Estadioa | |
Herrialdea | Txinako Herri Errepublika | |
Partehartzaile kopuru | 2.057 | |
Parte-hartzaileak | Shannon Rowbury | |
Kirola | atletismo | |
Osatuta | ||
| ||
Atletismoa 2008ko Olinpiar Jokoetan abuztuaren 15tik abuztuaren 24ra jokatu zen Pekingo Nazio Estadioan. 47 modalitate ezberdin daude eta guztira 205 herrialde ezberdinetako kirolari pila batek hartu zuen parte.
Dominak
Domina taula
* Nazio antolatzailea (Txina)
Rankinga | Herrialdea | Urrea | Zilarra | Brontzea | Guztira |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ameriketako Estatu Batuak (USA) | 7 | 10 | 8 | 25 |
2 | Kenya (KEN) | 6 | 4 | 6 | 16 |
3 | Jamaika (JAM) | 5 | 4 | 2 | 11 |
4 | Errusia (RUS) | 5 | 1 | 4 | 10 |
5 | Etiopia (ETH) | 4 | 2 | 1 | 7 |
6 | Kuba (CUB) | 2 | 1 | 3 | 6 |
7 | Belgika (BEL) | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | Britainia Handia (GBR) | 1 | 2 | 5 | 8 |
9 | Australia (AUS) | 1 | 2 | 1 | 4 |
Ukraina (UKR) | 1 | 2 | 1 | 4 | |
11 | Norvegia (NOR) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Polonia (POL) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Trinidad eta Tobago (TTO) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Zeelanda Berria (NZL) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
15 | Brasil (BRA) | 1 | 0 | 2 | 3 |
16 | Italia (ITA) | 1 | 0 | 1 | 2 |
17 | Errumania (ROU) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Eslovenia (SLO) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Estonia (EST) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kamerun (CMR) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Panama (PAN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Portugal (POR) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Txekiar Errepublika (CZE) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
24 | Bielorrusia (BLR) | 0 | 2 | 1 | 3 |
25 | Nigeria (NGR) | 0 | 2 | 0 | 2 |
26 | Txina (CHN)* | 0 | 1 | 3 | 4 |
27 | Frantzia (FRA) | 0 | 1 | 2 | 3 |
28 | Bahamak (BAH) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Maroko (MAR) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
30 | Alemania (GER) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Ekuador (ECU) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Hego Afrika (RSA) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Japonia (JPN) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kazakhstan (KAZ) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kroazia (CRO) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Letonia (LAT) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Sudan (SUD) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
38 | Kanada (CAN) | 0 | 0 | 2 | 2 |
39 | Finlandia (FIN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Lituania (LTU) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Guztira (40 herrialdea) | 47 | 48 | 46 | 141 |
Gizonak
Event | Urrea | Zilarra | Brontzea | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 metro xehetasunak | Usain Bolt Jamaika | 9.69 (WR) | Richard Thompson Trinidad eta Tobago | 9.89 | Walter Dix Ameriketako Estatu Batuak | 9.91 | |
200 metro xehetasunak | Usain Bolt Jamaika | 19.30 (WR) | Shawn Crawford Ameriketako Estatu Batuak | 19.96 | Walter Dix Ameriketako Estatu Batuak | 19.98 | |
400 metro xehetasunak | LaShawn Merritt Ameriketako Estatu Batuak | 43.75 | Jeremy Wariner Ameriketako Estatu Batuak | 44.74 | David Neville Ameriketako Estatu Batuak | 44.80 | |
800 metro xehetasunak | Wilfred Bungei Kenya | 1:44.65 | Ismail Ahmed Ismail Sudan | 1:44.70 | Alfred Kirwa Yego Kenya | 1:44.82 | |
1500 metro xehetasunak | Asbel Kipruto Kiprop Kenya | 3:33.11 | Nicholas Willis Zeelanda Berria | 3:34.16 | Mehdi Baala Frantzia | 3:34.21 | |
5000 metro xehetasunak | Kenenisa Bekele Etiopia | 12:57.82 (OR) | Eliud Kipchoge Kenya | 13:02.80 | Edwin Cheruiyot Soi Kenya | 13:06.22 | |
10.000 metro xehetasunak | Kenenisa Bekele Etiopia | 27:01.17 (OR) | Sileshi Sihine Etiopia | 27:02.77 | Micah Kogo Kenya | 27:04.11 | |
110 metro hesiak xehetasunak | Dayron Robles Kuba | 12.93 | David Payne Ameriketako Estatu Batuak | 13.17 | David Oliver Ameriketako Estatu Batuak | 13.18 | |
400 metro hesiak xehetasunak | Angelo Taylor Ameriketako Estatu Batuak | 47.25 | Kerron Clement Ameriketako Estatu Batuak | 47.98 | Bershawn Jackson Ameriketako Estatu Batuak | 48.06 | |
3000 metro oztopoak xehetasunak | Brimin Kiprop Kipruto Kenya | 8:10.34 | Mahiedine Mekhissi-Benabbad Frantzia | 8:10.49 | Richard Kipkemboi Mateelong Kenya | 8:11.01 | |
4 × 100 metro erreleboak xehetasunak | Trinidad eta Tobago Keston Bledman Marc Burns Emmanuel Callender Richard Thompson Aaron Armstrong* | 38.06 | Japonia Naoki Tsukahara Shingo Suetsugu Shinji Takahira Nobuharu Asahara | 38.15 | Brasil Vicente Lima Sandro Viana Bruno de Barros José Carlos Moreira | 38.24 | |
4 × 400 metro erreleboak xehetasunak | Ameriketako Estatu Batuak LaShawn Merritt Angelo Taylor David Neville Jeremy Wariner Kerron Clement* Reggie Witherspoon* | 2:55.39 (OR) | Bahamak Andretti Bain Michael Mathieu Andrae Williams Chris Brown Avard Moncur* Ramon Miller* | 2:58.03 | Britainia Handia Martyn Rooney Andrew Steele Robert Tobin Michael Bingham | 2:58.51 | |
Maratoia xehetasunak | Marathon xehetasunak | Samuel Wanjiru Kenya | 2:06:32 (OR) | Jaouad Gharib Maroko | 2:07:16 | Tsegay Kebede Etiopia | 2:10:00 |
20 kilometro martxa xehetasunak | Valeriy Borchin Errusia | 1:19:01 | Jefferson Pérez Ekuador | 1:19:15 | Jared Tallent Australia | 1:19:42 | |
50 kilometro martxa xehetasunak | Alex Schwazer Italia | 3:37:09 (OR) | Jared Tallent Australia | 3:39:27 | Denis Nizhegorodov Errusia | 3:40:14 | |
Gorako jauzia xehetasunak | Andrey Silnov Errusia | 2.36 m | Germaine Mason Britainia Handia | 2.34 m | Yaroslav Rybakov Errusia | 2.34 m | |
Pertika jauzia xehetasunak | Steven Hooker Australia | 5.96 m (OR) | Evgeny Lukyanenko Errusia | 5.85 m | Derek Miles Ameriketako Estatu Batuak | 5.70 m | |
Luzera jauzia xehetasunak | Irving Saladino Panama | 8.34 m | Khotso Mokoena Hego Afrika | 8.24 m | Ibrahim Camejo Kuba | 8.20 m | |
Jauzi hirukoitza xehetasunak | Nelson Évora Portugal | 17.67 m | Phillips Idowu Britainia Handia | 17.62 m | Leevan Sands Bahamak | 17.59 m | |
Pisu-jaurtiketa xehetasunak | Tomasz Majewski Polonia | 21.51 m | Christian Cantwell Ameriketako Estatu Batuak | 21.09 m | Dylan Armstrong Kanada | 21.04 m | |
Disko-jaurtiketa xehetasunak | Gerd Kanter Estonia | 68.82 m | Piotr Małachowski Polonia | 67.82 m | Virgilijus Alekna Lituania | 67.79 m | |
Mailu-jaurtiketa xehetasunak | Primož Kozmus Eslovenia | 82.02 m | Vadim Devyatovskiy Bielorrusia | 81.61 m | Ivan Tsikhan Bielorrusia | 81.51 m | |
Xabalina-jaurtiketa xehetasunak | Andreas Thorkildsen Norvegia | 90.57 m (OR) | Ainārs Kovals Letonia | 86.64 m | Tero Pitkämäki Finlandia | 86.16 m | |
Dekatloia xehetasunak | Bryan Clay Ameriketako Estatu Batuak | 8791 | Andrei Krauchanka Bielorrusia | 8551 | Leonel Suárez Kuba | 8527 |
Emakumeak
Event | Urrea | Zilarra | Brontzea | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metro xehetasunak | Shelly-Ann Fraser Jamaika | 10.78 | Sherone Simpson Jamaika Kerron Stewart Jamaika | 10.98 | Ez zen eman berdinketagatik zilarrean. | |
200 metro xehetasunak | Veronica Campbell-Brown Jamaika | 21.74 | Allyson Felix Ameriketako Estatu Batuak | 21.93 | Kerron Stewart Jamaika | 22.00 |
400 metro xehetasunak | Christine Ohuruogu Britainia Handia | 49.62 | Shericka Williams Jamaika | 49.69 | Sanya Richards Ameriketako Estatu Batuak | 49.93 |
800 metro xehetasunak | Pamela Jelimo Kenya | 1:54.87 | Janeth Jepkosgei Busienei Kenya | 1:56.07 | Hasna Benhassi Maroko | 1:56.73 |
1500 metro xehetasunak | Nancy Jebet Lagat Kenya | 4:00.23 | Iryna Lishchynska Ukraina | 4:01.63 | Nataliya Tobias Ukraina | 4:01.78 |
5000 metro xehetasunak | Tirunesh Dibaba Etiopia | 15:41.40 | Meseret Defar Etiopia | 15:44.12 | Sylvia Kibet Kenya | 15:44.96 |
10.000 metro xehetasunak | Tirunesh Dibaba Etiopia | 29:54.66 (OR) | Shalane Flanagan Ameriketako Estatu Batuak | 30:22.22 | Linet Chepkwemoi Masai Kenya | 30:26.50 |
100 metro hesiak xehetasunak | Dawn Harper Ameriketako Estatu Batuak | 12.54 | Sally Pearson Australia | 12.64 | Priscilla Lopes-Schliep Kanada | 12.64 |
400 metro hesiak xehetasunak | Melaine Walker Jamaika | 52.64 (OR) | Sheena Tosta Ameriketako Estatu Batuak | 53.70 | Tasha Danvers Britainia Handia | 53.84 |
3000 metro oztopoak xehetasunak | Gulnara Galkina-Samitova Errusia | 8:58.81 (WR) | Eunice Jepkorir Kenya | 9:07.41 | Tatyana Petrova Arkhipova Errusia | 9:12.33 |
4 × 100 metro erreleboak xehetasunak | Belgika Olivia Borlée Hanna Mariën Élodie Ouédraogo Kim Gevaert | 42.54 (NR) | Nigeria Franca Idoko Gloria Kemasuode Halimat Ismaila Oludamola Osayomi Agnes Osazuwa* | 43.04 | Brasil Rosemar Coelho Neto Lucimar de Moura Thaissa Presti Rosângela Santos | 43.14 |
4 × 400 metro erreleboak xehetasunak | Ameriketako Estatu Batuak Mary Wineberg Allyson Felix Monique Henderson Sanya Richards Natasha Hastings* | 3:18.54 | Jamaika Shericka Williams Shereefa Lloyd Rosemarie Whyte Novelene Williams Bobby-Gaye Wilkins* | 3:20.40 | Britainia Handia Christine Ohuruogu Kelly Sotherton Marilyn Okoro Nicola Sanders | 3:22.68 |
Maratoia xehetasunak | Constantina Diṭă-Tomescu Errumania | 2:26:44 | Catherine Ndereba Kenya | 2:27:06 | Zhou Chunxiu Txina | 2:27:07 |
20 kilometro martxa xehetasunak | Olga Kaniskina Errusia | 1:26:31 (OR) | Kjersti Tysse Plätzer Norvegia | 1:27:07 | Elisa Rigaudo Italia | 1:27:12 |
Gorako jauzia xehetasunak | Tia Hellebaut Belgika | 2.05 m | Blanka Vlašić Kroazia | 2.05 m | Chaunté Howard Ameriketako Estatu Batuak | 1.99 m |
Pertika jauzia xehetasunak | Yelena Isinbayeva Errusia | 5.05 m (WR) | Jennifer Stuczynski Ameriketako Estatu Batuak | 4.80 m | Svetlana Feofanova Errusia | 4.75 m |
Luzera jauzia xehetasunak | Maurren Maggi Brasil | 7.04 m | Blessing Okagbare Nigeria | 6.91 m | Chelsea Hammond Jamaika | 6.79 m |
Jauzi hirukoitza xehetasunak | Françoise Mbango Etone Kamerun | 15.39 m (OR) | Olga Rypakova Kazakhstan | 15.11 m | Yargelis Savigne Kuba | 15.05 m |
Pisu-jaurtiketa xehetasunak | Valerie Vili Zeelanda Berria | 20.56 m | Misleydis González Kuba | 19.50 m | Gong Lijiao Txina | 19.20 m |
Disko-jaurtiketa xehetasunak | Stephanie Brown Trafton Ameriketako Estatu Batuak | 64.74 m | Olena Antonova Ukraina | 62.59 m | Song Aimin Txina | 62.20 m |
Mailu-jaurtiketa xehetasunak | Yipsi Moreno Kuba | 75.20 m | Zhang Wenxiu Txina | 74.32 m | Manuela Montebrun Frantzia | 72.54 m |
Xabalina-jaurtiketa xehetasunak | Barbora Špotáková Txekiar Errepublika | 71.42 m | Christina Obergföll Alemania | 66.13 m | Goldie Sayers Britainia Handia | 65.75 m |
Heptatloia xehetasunak | Natalya Dobrynska Ukraina | 6733 | Hyleas Fountain Ameriketako Estatu Batuak | 6619 | Kelly Sotherton Britainia Handia | 6517 |
Kanpo estekak
- Datuak: Q189941
- Multimedia: Athletics at the 2008 Summer Olympics / Q189941
2008ko Udako Olinpiar Jokoetako kirolak (Pekin) | ||
---|---|---|
Arkua • Atletismoa • Badmintona • Beisbola • Saskibaloia • Boxeoa • Kanoa • Txirrindularitza • Jauziak • Hipika • Esgrima • Belar Hockeya • Futbola • Gimnastika • Eskubaloia • Judoa • Pentatloi garaikidea • Arraunketa • Bela • Tiroa • Softballa • Igeriketa • Igeriketa sinkronizatua • Ping-ponga • Taekwondoa • Tenisa • Triatloia • Boleibola • Waterpoloa • Halterofilia • Borroka |