Atletismoa 2012ko Udako Olinpiar Jokoetan
Atletismoa 2012ko Udako Olinpiar Jokoetan | ||
---|---|---|
Mota | atletismoa Olinpiar Jokoetan kirol diziplina olinpiko athletics meeting (en) | |
Honen parte da | 2012ko Udako Olinpiar Jokoak eta atletismoa Olinpiar Jokoetan | |
Denbora-tarte | 2012ko abuztuaren 3a - 2012ko abuztuaren 12a | |
Data | 2012 | |
Kokaleku | Londresko Olinpiar Estadioa | |
Herrialdea | Erresuma Batua | |
Antolatzailea | Nazioarteko Olinpiar Batzordea | |
Parte-hartzaileak | Shannon Rowbury Emma Coburn (en) Nijel Amos (en) Sally Kipyego Francine Niyonsaba (en) Andrew Osagie (en) | |
Kirola | atletismo | |
Osatuta | ||
| ||
Webgune | london2012.com… |
Atletismoa 2012ko Olinpiar Jokoetan abuztuaren 3tik abuztuaren 12ra jokatu zen Londresko Estadioa Olinpikoan.
Dominak
47 modalitate ezberdin daude kirol honetan. Dominak ikusteko egin ikusi atletismoko txantiloia gorago.
Domina taula
Rankinga | Herrialdea | Urrea | Zilarra | Brontzea | Guztira |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ameriketako Estatu Batuak | 11 | 10 | 7 | 28 |
2 | Jamaika | 4 | 5 | 4 | 13 |
3 | Britainia Handia | 4 | 2 | 0 | 6 |
4 | Etiopia | 3 | 2 | 3 | 8 |
5 | Kenya | 2 | 4 | 7 | 13 |
6 | Txina | 2 | 4 | 4 | 10 |
7 | Australia | 2 | 1 | 0 | 3 |
8 | Polonia | 2 | 0 | 0 | 2 |
9 | Alemania | 1 | 5 | 2 | 8 |
10 | Errusia | 1 | 3 | 2 | 6 |
11 | Trinidad eta Tobago | 1 | 1 | 2 | 4 |
12 | Frantzia | 1 | 1 | 1 | 3 |
Txekiar Errepublika | 1 | 1 | 1 | 3 | |
14 | Dominikar Errepublika | 1 | 1 | 0 | 2 |
15 | Aljeria | 1 | 0 | 0 | 1 |
Bahamak | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Bahrain | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Grenada | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Hego Afrika | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Hungaria | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kazakhstan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kroazia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Tunisia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Uganda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Zeelanda Berria | 1 | 0 | 0 | 1 | |
26 | Kuba | 0 | 1 | 2 | 3 |
27 | Botswana | 0 | 1 | 0 | 1 |
Eslovenia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Finlandia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Guatemala | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Iran | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kanada | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kolonbia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Qatar | 0 | 1 | 0 | 1 | |
35 | Ukraina | 0 | 0 | 3 | 3 |
36 | Espainia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Estonia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Irlanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Italia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Japonia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Lituania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Maroko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Puerto Rico | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Guztira (43 herrialdea) | 47 | 49 | 46 | 142 |
Gizonak
Event | Urrea | Zilarra | Brontzea | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metro xehetasunak | Usain Bolt Jamaika | 9.63 (OR) | Yohan Blake Jamaika | 9.75 | Justin Gatlin Ameriketako Estatu Batuak | 9.79 |
200 metro xehetasunak | Usain Bolt Jamaika | 19.32 | Yohan Blake Jamaika | 19.44 | Warren Weir Jamaika | 19.84 |
400 metro xehetasunak | Kirani James Grenada | 43.94 | Luguelín Santos Dominikar Errepublika | 44.46 | Lalonde Gordon Trinidad eta Tobago | 44.52 |
800 metro xehetasunak | David Rudisha Kenya | 1:40.91 (WR) | Nijel Amos Botswana | 1:41.73 | Timothy Kitum Kenya | 1:42.53 |
1500 metro xehetasunak | Taoufik Makhloufi Aljeria | 3:34.08 | Leonel Manzano Ameriketako Estatu Batuak | 3:34.79 | Abdalaati Iguider Maroko | 3:35.13 |
5000 metro xehetasunak | Mo Farah Britainia Handia | 13:41.66 | Dejen Gebremeskel Etiopia | 13:41.98 | Thomas Longosiwa Kenya | 13:42.36 |
10.000 metro xehetasunak | Mo Farah Britainia Handia | 27:30.42 | Galen Rupp Ameriketako Estatu Batuak | 27:30.90 | Tariku Bekele Etiopia | 27:31.43 |
110 metro hesiak xehetasunak | Aries Merritt Ameriketako Estatu Batuak | 12.92 | Jason Richardson Ameriketako Estatu Batuak | 13.04 | Hansle Parchment Jamaika | 13.12 |
400 metro hesiak xehetasunak | Félix Sánchez Dominikar Errepublika | 47.63 | Michael Tinsley Ameriketako Estatu Batuak | 47.91 | Javier Culson Puerto Rico | 48.10 |
3000 metro oztopoak xehetasunak | Ezekiel Kemboi Kenya | 8:18.56 | Mahiedine Benabbad Frantzia | 8:19.08 | Abel Mutai Kenya | 8:19.73 |
4 × 100 metro erreleboak xehetasunak | Jamaika (JAM) Nesta Carter Michael Frater Yohan Blake Usain Bolt Kemar Bailey-Cole* | 36.84 (WR) | Trinidad eta Tobago (TRI) Keston Bledman Marc Burns Emmanuel Callender Richard Thompson | 38.12 | Frantzia (FRA) Jimmy Vicaut Christophe Lemaitre Pierre-Alexis Pessonneaux Ronald Pognon | 38.16 |
4 × 400 metro erreleboak xehetasunak | Bahamak (BAH) Chris Brown Demetrius Pinder Michael Mathieu Ramon Miller | 2:56.72 | Ameriketako Estatu Batuak (USA) Bryshon Nellum Joshua Mance Tony McQuay Angelo Taylor Manteo Mitchell* | 2:57.05 | Trinidad eta Tobago (TRI) Lalonde Gordon Jarrin Solomon Ade Alleyne-Forte Deon Lendore | 2:59.40 |
Maratoia xehetasunak | Stephen Kiprotich Uganda | 2:08:01 | Abel Kirui Kenya | 2:08:27 | Wilson Kipsang Kiprotich Kenya | 2:09:37 |
20 kilometro martxa xehetasunak | Chen Ding Txina | 1:18:46 (OR) | Érick Barrondo Guatemala | 1:18:57 | Wang Zhen Txina | 1:19:25 |
50 kilometro martxa xehetasunak | Jared Tallent Australia | 3:36:53 (OR) | Si Tianfeng Txina | 3:37:16 | Robert Heffernan Irlanda | 3:37:54 |
Gorako jauzia xehetasunak | Erik Kynard Ameriketako Estatu Batuak | 2.33 | Mutaz Essa Barshim Qatar Derek Drouin Kanada Robert Grabarz Britainia Handia | 2.29 | ez zen eman (berdinketa zilarrean) | |
Pertika jauzia xehetasunak | Renaud Lavillenie Frantzia | 5.97 (OR) | Björn Otto Alemania | 5.91 | Raphael Holzdeppe Alemania | 5.91 |
Luzera jauzia xehetasunak | Greg Rutherford Britainia Handia | 8.31 | Mitchell Watt Australia | 8.16 | Will Claye Ameriketako Estatu Batuak | 8.12 |
Jauzi hirukoitza xehetasunak | Christian Taylor Ameriketako Estatu Batuak | 17.81 | Will Claye Ameriketako Estatu Batuak | 17.62 | Fabrizio Donato Italia | 17.48 |
Pisu-jaurtiketa xehetasunak | Tomasz Majewski Polonia | 21.89 | David Storl Alemania | 21.86 | Reese Hoffa Ameriketako Estatu Batuak | 21.23 |
Disko-jaurtiketa xehetasunak | Robert Harting Alemania | 68.27 | Ehsan Haddadi Iran | 68.18 | Gerd Kanter Estonia | 68.03 |
Mailu-jaurtiketa xehetasunak | Krisztián Pars Hungaria | 80.59 | Primož Kozmus Eslovenia | 79.36 | Koji Murofushi Japonia | 78.71 |
Xabalina-jaurtiketa xehetasunak | Keshorn Walcott Trinidad eta Tobago | 84.58 | Antti Ruuskanen Finlandia | 84.12 | Vítězslav Veselý Txekiar Errepublika | 83.34 |
Dekatloia xehetasunak | Ashton Eaton Ameriketako Estatu Batuak | 8869 | Trey Hardee Ameriketako Estatu Batuak | 8671 | Leonel Suárez Kuba | 8523 |
Emakumeak
Event | Urrea | Zilarra | Brontzea | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metro xehetasunak | Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaika | 10.75 | Carmelita Jeter Ameriketako Estatu Batuak | 10.78 | Veronica Campbell-Brown Jamaika | 10.81 |
200 metro xehetasunak | Allyson Felix Ameriketako Estatu Batuak | 21.88 | Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaika | 22.09 | Carmelita Jeter Ameriketako Estatu Batuak | 22.14 |
400 metro xehetasunak | Sanya Richards-Ross Ameriketako Estatu Batuak | 49.55 | Christine Ohuruogu Britainia Handia | 49.70 | DeeDee Trotter Ameriketako Estatu Batuak | 49.72 |
800 metro xehetasunak | Caster Semenya Hego Afrika | 1:57.23 | Ekaterina Poistogova Errusia | 1:57.53 | Pamela Jelimo Kenya | 1:57.59 |
1500 metro xehetasunak | Maryam Yusuf Jamal Bahrain | 4:10.74 | Tatyana Tomashova Errusia | 4:10.90 | Abeba Aregawi Etiopia | 4:11.03 |
5000 metro xehetasunak | Meseret Defar Etiopia | 15:04.25 | Vivian Cheruiyot Kenya | 15:04.73 | Tirunesh Dibaba Etiopia | 15:05.15 |
10.000 metro xehetasunak | Tirunesh Dibaba Etiopia | 30:20.75 | Sally Kipyego Kenya | 30:26.37 | Vivian Cheruiyot Kenya | 30:30.44 |
100 metro hesiak xehetasunak | Sally Pearson Australia | 12.35 (OR) | Dawn Harper Ameriketako Estatu Batuak | 12.37 | Kellie Wells Ameriketako Estatu Batuak | 12.48 |
400 metro hesiak xehetasunak | Lashinda Demus Ameriketako Estatu Batuak | 52.77 | Zuzana Hejnová Txekiar Errepublika | 53.38 | Kaliese Spencer Jamaika | 53.66 |
3000 metro oztopoak xehetasunak | Habiba Ghribi Tunisia | 9:08.37 | Sofia Assefa Etiopia | 9:09.84 | Milcah Chemos Cheywa Kenya | 9:09.88 |
4 × 100 metro erreleboak xehetasunak | Ameriketako Estatu Batuak (USA) Tianna Madison Allyson Felix Bianca Knight Carmelita Jeter Jeneba Tarmoh* Lauryn Williams* | 40.82 (WR) | Jamaika (JAM) Shelly-Ann Fraser-Pryce Sherone Simpson Veronica Campbell-Brown Kerron Stewart Samantha Henry-Robinson* Schillonie Calvert* | 41.41 | Ukraina (UKR) Olesya Povh Hrystyna Stuy Mariya Ryemyen Elyzaveta Bryzgina | 42.04 |
4 × 400 metro erreleboak xehetasunak | Ameriketako Estatu Batuak (USA) DeeDee Trotter Allyson Felix Francena McCorory Sanya Richards-Ross Keshia Baker* Diamond Dixon* | 3:16.87 | Jamaika (JAM) Christine Day Rosemarie Whyte Shericka Williams Novlene Williams-Mills Shereefa Lloyd* | 3:20.95 | Ukraina (UKR) Alina Lohvynenko Olha Zemlyak Hanna Yaroshchuk Nataliya Pyhyda | 3:23.57 |
Maratoia xehetasunak | Tiki Gelana Etiopia | 2:23:07 (OR) | Priscah Jeptoo Kenya | 2:23:12 | Tatyana Arkhipova Errusia | 2:23:29 |
20 kilometro martxa xehetasunak | Qieyang Shenjie Txina | 1:25:16 (OR) | Liu Hong Txina | 1:26:00 | Lü Xiuzhi Txina | 1:27:10 |
Gorako jauzia xehetasunak | Anna Chicherova Errusia | 2.05 | Brigetta Barrett Ameriketako Estatu Batuak | 2.03 | Ruth Beitia Espainia | 2.00 |
Pertika jauzia xehetasunak | Jenn Suhr Ameriketako Estatu Batuak | 4.75 | Yarisley Silva Kuba | 4.75 | Yelena Isinbayeva Errusia | 4.70 |
Luzera jauzia xehetasunak | Brittney Reese Ameriketako Estatu Batuak | 7.12 | Yelena Sokolova Errusia | 7.07 | Janay DeLoach Ameriketako Estatu Batuak | 6.89 |
Jauzi hirukoitza xehetasunak | Olga Rypakova Kazakhstan | 14.98 | Caterine Ibargüen Kolonbia | 14.80 | Olha Saladukha Ukraina | 14.79 |
Pisu-jaurtiketa xehetasunak | Valerie Adams Zeelanda Berria | 20.70 | Gong Lijiao Txina | 20.22 | Li Ling Txina | 19.63 |
Disko-jaurtiketa xehetasunak | Sandra Perković Kroazia | 69.11 | Li Yanfeng Txina | 67.22 | Yarelys Barrios Kuba | 66.38 |
Mailu-jaurtiketa xehetasunak | Anita Włodarczyk Polonia | 77.60 | Betty Heidler Alemania | 77.13 | Zhang Wenxiu Txina | 76.34 |
Xabalina-jaurtiketa xehetasunak | Barbora Špotáková Txekiar Errepublika | 69.55 | Christina Obergföll Alemania | 65.16 | Linda Stahl Alemania | 64.91 |
Heptatloia xehetasunak | Jessica Ennis Britainia Handia | 6955 | Lilli Schwarzkopf Alemania | 6649 | Austra Skujytė Lituania | 6599 |
Kanpo estekak
- Datuak: Q185262
- Multimedia: Athletics at the 2012 Summer Olympics / Q185262
2012ko Udako Olinpiar Jokoetako kirolak (Londres) | ||
---|---|---|
Arraunketa • Arkua • Atletismoa • Badmintona • Beisbola • Bela • Belar Hockeya • Boleibola • Borroka • Boxeoa • Esgrima • Eskubaloia • Futbola • Gimnastika • Halterofilia • Hipika • Igeriketa • Igeriketa sinkronizatua • Jauziak • Judoa • Kanoa • Pentatloi garaikidea • Ping-ponga • Saskibaloia • Softballa • Taekwondoa • Tenisa • Tiroa • Triatloia • Txirrindularitza • Waterpoloa |