Eskrima 2024ko Udako Olinpiar Jokoetan
Eskrima 2024ko Udako Olinpiar Jokoetan | ||
---|---|---|
Mota | kirol diziplina olinpiko | |
Honen parte da | 2024ko Udako Olinpiar Jokoak | |
Denbora-tarte | 2024ko uztailaren 27a - 2024ko abuztuaren 4a | |
Data | 2024 | |
← 2020 ezezaguna → | ||
Kokaleku | Grand Palais | |
Herrialdea | Frantzia | |
Partehartzaile kopuru | 212 | |
Kirola | eskrima | |
Parisko 2024ko Udako Olinpiar Jokoetako eskrima-lehiaketak Grand Palaisen uztailaren 27tik abuztuaren 4ra korrika egiteko programatuta daude.[1][2] Guztira 212 eskrimalari lehiatuko dira, gizonen eta emakumeen artean berdintasunez banatuta, domina lortzeko hamabi ekitalditan. Bigarren aldiz jarraian, Paris 2024an hiru armetan (florete, ezpata eta sable) egiten diren banakako eta taldeko ekitaldietan gizonen eta emakumeen arteko borrokaren lekuko izango da.[3]
Sailkatzea
Paris 2024rako 212 eskrima-plaza daude, gizonen eta emakumeen arteko banaketa berdinarekin, Tokio 2020koaren antzekoa. Sailkatutako NOCek gehienez hemezortzi eskrimalari eman ditzazke (bederatzi sexu bakoitzeko), eta horietako bakoitzak hirukote bat du, bai gizonezkoena bai emakumezkoena, armetan oinarritutako ekipo-ekitaldi guztien bidez (florete, ezpata eta sable).[3]
Kuota osoaren bi heren inguru munduko eskrimalari onenei esleituko zaizkie, Fédération Internationale d'Escrime (FIE) Ranking Ofizialean (2023ko apirilaren 3tik 2024ko apirilaren 1era bitartean) metatutako puntuak oinarri hartuta. Banakako plaza gehiago daude Amerika, Asia eta Ozeaniako lau txapelketetan.[3]
Egutegia
Q | Elimination and quarterfinals | F | Finalerdia eta finala |
Proba↓/Data → | Lar 27 | Iga 28 | A1 29 | A2 30 | A3 31 | O1 1 | O2 2 | Lar 3 | Iga 4 | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Proba | M | A | M | A | M | A | M | A | M | A | M | A | M | A | M | A | M | A |
Gizonak | ||||||||||||||||||
Ezpata banaka | Q | F | ||||||||||||||||
Ezpata taldeka | Q | F | ||||||||||||||||
Floretea banaka | Q | F | ||||||||||||||||
Floretea taldeka | Q | F | ||||||||||||||||
Sablea banaka | Q | F | ||||||||||||||||
Sablea taldeka | Q | F | ||||||||||||||||
Emakumeak | ||||||||||||||||||
Ezpata banaka | Q | F | ||||||||||||||||
Ezpata taldeka | Q | F | ||||||||||||||||
Floretea banaka | Q | F | ||||||||||||||||
Floretea taldeka | Q | F | ||||||||||||||||
Sablea banaka | Q | F | ||||||||||||||||
Sablea taldeka | Q | F |
Dominak
Herrialdeka
* Nazio antolatzailea (Frantzia)
Rankinga | NOC | Urrea | Zilarra | Brontzea | Guztira |
---|---|---|---|---|---|
1 | Japonia | 2 | 1 | 2 | 5 |
2 | Ameriketako Estatu Batuak | 2 | 1 | 1 | 4 |
3 | Hego Korea | 2 | 1 | 0 | 3 |
4 | Hong Kong | 2 | 0 | 0 | 2 |
5 | Frantzia* | 1 | 4 | 2 | 7 |
6 | Italia | 1 | 3 | 1 | 5 |
7 | Hungaria | 1 | 1 | 1 | 3 |
8 | Ukraina | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Tunisia | 0 | 1 | 0 | 1 |
10 | Egipto | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kanada | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Polonia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Txekiar Errepublika | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Guztira (13 NOC) | 12 | 12 | 12 | 36 |
Probaren arabera
Gizonak
Event | Urrea | Zilarra | Brontzea |
---|---|---|---|
Ezpata banaka xehetasunak | Koki Kano Japonia | Yannick Borel Frantzia | Mohamed El-Sayed Egipto |
Ezpata taldeka xehetasunak | Hungaria Máté Tamás Koch Tibor Andrásfi Gergely Siklósi Dávid Nagy | Japonia Akira Komata Koki Kano Masaru Yamada Kazuyasu Minobe | Txekiar Errepublika Jiří Beran Jakub Jurka Martin Rubeš Michal Čupr |
Floretea banaka xehetasunak | Cheung Ka-long Hong Kong | Filippo Macchi Italia | Nick Itkin Ameriketako Estatu Batuak |
Floretea taldeka xehetasunak | Japonia Kazuki Iimura Kyosuke Matsuyama Takahiro Shikine Yudai Nagano | Italia Guillaume Bianchi Filippo Macchi Tommaso Marini Alessio Foconi | Frantzia Maximilien Chastanet Maxime Pauty Enzo Lefort Julien Mertine |
Sablea banaka xehetasunak | Oh Sang-uk Hego Korea | Farès Ferjani Tunisia | Luigi Samele Italia |
Sablea taldeka xehetasunak | Hego Korea Gu Bon-gil Oh Sang-uk Park Sang-won Do Gyeong-dong | Hungaria Csanád Gémesi András Szatmári Áron Szilágyi Krisztián Rabb | Frantzia Sébastien Patrice Maxime Pianfetti Boladé Apithy Jean-Philippe Patrice |
Emakumeak
Event | Urrea | Zilarra | Brontzea |
---|---|---|---|
Ezpata banaka xehetasunak | Vivian Kong Hong Kong | Auriane Mallo Frantzia | Eszter Muhari Hungaria |
Ezpata taldeka xehetasunak | Italia Rossella Fiamingo Mara Navarria Giulia Rizzi Alberta Santuccio | Frantzia Marie-Florence Candassamy Alexandra Louis-Marie Auriane Mallo Coraline Vitalis | Polonia Aleksandra Jarecka Alicja Klasik Renata Knapik-Miazga Martyna Swatowska-Wenglarczyk |
Floretea banaka xehetasunak | Lee Kiefer Ameriketako Estatu Batuak | Lauren Scruggs Ameriketako Estatu Batuak | Eleanor Harvey Kanada |
Floretea taldeka xehetasunak | Ameriketako Estatu Batuak Jacqueline Dubrovich Lee Kiefer Lauren Scruggs Maia Weintraub | Italia Arianna Errigo Martina Favaretto Alice Volpi Francesca Palumbo | Japonia Sera Azuma Yuka Ueno Karin Miyawaki Komaki Kikuchi |
Sablea banaka xehetasunak | Manon Brunet Frantzia | Sara Balzer Frantzia | Olga Kharlan Ukraina |
Sablea taldeka xehetasunak | Ukraina Yuliya Bakastova Alina Komashchuk Olga Kharlan Olena Kravatska | Hego Korea Choi Se-bin Jeon Ha-young Jeon Eun-hye Yoon Ji-su | Japonia Risa Takashima Seri Ozaki Misaki Emura Shihomi Fukushima |
Erreferentziak
- ↑ Paris 2024 – Fencing. Paris 2024.
- ↑ a b Fencing at the 2024 Paris Olympic Games. NBC Olympics 29 August 2022.
- ↑ a b c Fava, Gisella; Kim, EJ Monica; Martín, Marta. (13 December 2022). How to qualify for fencing at Paris 2024. The Olympics qualification system explained.. International Olympic Committee.
- ↑ «Paris 2024 Olympic Competition Schedule – Fencing» Paris 2024: 40–41..
Kanpo estekak
- Datuak: Q109311616