Suitzako futbol kopa
Suitzako futbol kopa Cuppa Svizra (rm) Schweizer Cup (de) Coupe de Suisse (fr) Coppa Svizzera (it) | |
---|---|
Antolatzailea | Associaziun Svizra da Ballape |
Konfederazioa | UEFA |
Sorrera | 1925 |
Eremua | Suitza |
Taldeak | 64 |
Garaipen gehien | Grasshopper (19 Kopa) |
Txapelduna | BSC Young Boys (2022-23) |
Webgunea | www.football.ch |
Suitzako futbol kopa (alemanieraz Schweizer Cup, frantsesez Coupe de Suisse, italieraz Coppa Svizzera, erretorromanieraz Cuppa Svizra), Suitzan jokatzen den bigarren futbol txapelketa garrantzitsuena da, kanporaketa sistemaz burutzen dena. Grasshopper da garaipen gehien lortu dituen taldea, 19 hain zuzen ere.
Palmaresa
Urtea | Irabazlea | Emaitza | Finalista |
---|---|---|---|
1926 | Grasshopper | 2-1 | FC Bern |
1927 | Grasshopper | 3-1 | FC Young Fellows |
1928 | Servette FC | 5-1 | Grasshopper |
1929 | Urania Genève Sport | 10 | BSC Young Boys |
1930 | BSC Young Boys | 1-0 | FC Aarau |
1931 | FC Lugano | 2-1 (luz) | Grasshopper |
1932 | Grasshopper | 5-1 | Urania Genève Sport |
1933 | FC Basel | 4-3 | Grasshopper |
1934 | Grasshopper | 2-0 | Servette FC |
1935 | FC Lausanne-Sport | 10-0 | FC Nordstern Basel |
1936 | FC Young Fellows | 2-0 | Servette FC |
1937 | Grasshopper | 10-0 | FC Lausanne-Sport |
1938 | Grasshopper | 2-2, 5-1 | Servette FC |
1939 | FC Lausanne-Sport | 2-0 | FC Nordstern Basel |
1940 | Grasshopper | 3-0 | FC Grenchen |
1941 | Grasshopper | 1-1, 2-0 | Servette FC |
1942 | Grasshopper | 1-1, 3-2 | FC Basel |
1943 | Grasshopper | 2-1 | FC Lugano |
1944 | FC Lausanne-Sport | 3-0 | FC Basel |
1945 | BSC Young Boys | 2-0 (luz) | FC St. Gallen |
1946 | Grasshopper | 3-0 | FC Lausanne-Sport |
1947 | FC Basel | 3-0 | FC Lausanne-Sport |
1948 | FC La Chaux-de-Fonds | 2-2, 4-0 | FC Grenchen |
1949 | Servette FC | 3-0 | Grasshopper |
1950 | FC Lausanne-Sport | 1-1, 4-0 | Cantonal Neuchâtel |
1951 | FC La Chaux-de-Fonds | 3-2 | FC Locarno |
1952 | Grasshopper | 2-0 | FC Lugano |
1953 | BSC Young Boys | 1-1, 3-1 | Grasshopper |
1954 | FC La Chaux-de-Fonds | 2-0 | FC Fribourg |
1955 | FC La Chaux-de-Fonds | 3-1 | FC Thun |
1956 | Grasshopper | 1-0 | BSC Young Boys |
1957 | FC La Chaux-de-Fonds | 3-1 | FC Lausanne-Sport |
1958 | BSC Young Boys | 1-1, 4-1 | Grasshopper |
1959 | FC Grenchen | 1-0 | Servette FC |
1960 | FC Luzern | 1-0 | FC Grenchen |
1961 | FC La Chaux-de-Fonds | 1-0 | FC Biel |
1962 | FC Lausanne-Sport | 4-0 (luz) | AC Bellinzona |
1963 | FC Basel | 2-0 | Grasshopper |
1964 | FC Lausanne-Sport | 2-0 | FC La Chaux-de-Fonds |
1965 | FC Sion | 2-1 | Servette FC |
1966 | FC Zürich | 2-0 | Servette FC |
1967 | FC Basel | 2-1 | FC Lausanne-Sport |
1968 | FC Lugano | 2-1 | FC Winterthur |
1969 | FC St. Gallen | 2-0 | AC Bellinzona |
1970 | FC Zürich | 4-1 (luz) | FC Basel |
1971 | Servette FC | 2-0 | FC Lugano |
1972 | FC Zürich | 1-0 | FC Basel |
1973 | FC Zürich | 2-0 (luz) | FC Basel |
1974 | FC Sion | 3-2 | Neuchâtel Xamax |
1975 | FC Basel | 2-1 (luz) | FC Winterthur |
1976 | FC Zürich | 1-0 | Servette FC |
1977 | BSC Young Boys | 1-0 | FC St. Gallen |
1978 | Servette FC | 2-2, 1-0 | Grasshopper |
1979 | Servette FC | 1-1, 3-2 | BSC Young Boys |
1980 | FC Sion | 2-1 | BSC Young Boys |
1981 | FC Lausanne-Sport | 4-3 (luz) | FC Zürich |
1982 | FC Sion | 1-0 | FC Basel |
1983 | Grasshopper | 2-2, 3-0 | Servette FC |
1984 | Servette FC | 1-0 (luz) | FC Lausanne-Sport |
1985 | FC Aarau | 1-0 | Neuchâtel Xamax |
1986 | FC Sion | 3-1 | Servette FC |
1987 | BSC Young Boys | 4-2 (luz) | Servette FC |
1988 | Grasshopper | 2-0 | FC Schaffhausen |
1989 | Grasshopper | 2-1 | FC Aarau |
1990 | Grasshopper | 2-1 | Neuchâtel Xamax |
1991 | FC Sion | 3-2 | BSC Young Boys |
1992 | FC Luzern | 3-1 (luz) | FC Lugano |
1993 | FC Lugano | 4-1 | Grasshopper |
1994 | Grasshopper | 4-0 | FC Schaffhausen |
1995 | FC Sion | 4-2 | Grasshopper |
1996 | FC Sion | 4-2 | Servette FC |
1997 | FC Sion | 3-3 (pen:5-4) | FC Luzern |
1998 | FC Lausanne-Sport | 2-2 (pen:4-3) | FC St. Gallen |
1999 | FC Lausanne-Sport | 2-0 | Grasshopper |
2000 | FC Zürich | 2-2 (pen:3-0) | FC Lausanne-Sport |
2001 | Servette FC | 3-0 | Yverdon-Sport FC |
2002 | FC Basel | 2-1 (luz) | Grasshopper |
2003 | FC Basel | 6-0 | Neuchâtel Xamax |
2004 | FC Wil | 3-2 | Grasshopper |
2005 | FC Zürich | 3-1 | FC Luzern |
2006 | FC Sion | 1-1 (pen:5-3) | BSC Young Boys |
2007 | FC Basel | 1-0 | FC Luzern |
2008 | FC Basel | 4-1 | AC Bellinzona |
2009 | FC Sion | 3-2 | BSC Young Boys |
2010 | FC Basel | 6-0 | FC Lausanne-Sport |
2011 | FC Sion | 2-0 | Neuchâtel Xamax |
2012 | FC Basel | 1-1 (pen:4-2) | FC Luzern |
2013 | Grasshopper | 1-1 (pen:4-3) | FC Basel |
2014 | FC Zürich | 2-0 (luz) | FC Basel |
2015 | FC Sion | 3-0 | FC Basel |
2016 | FC Zürich | 1-0 | FC Lugano |
2017 | FC Basel | 3-0 | FC Sion |
2018 | FC Zürich | 2-1 | BSC Young Boys |
2019 | FC Basel | 2-1 | FC Thun |
2020 | BSC Young Boys | 2-1 | FC Basel |
2021 | FC Luzern | 3-1 | FC St. Gallen |
2022 | FC Lugano | 4-1 | FC St. Gallen |
2023 | BSC Young Boys | 3-2 | FC Lugano |
- (luz), luzapenaren ondoren.
- (pen), penalti jaurtiketak.
Garaipenak
Taldeka
Taldea | Garaipenak | Urteak |
---|---|---|
Grasshopper | 19 | 1926, 1927, 1932, 1934, 1937, 1938, 1940, 1941, 1942, 1943, 1946, 1952, 1956, 1983, 1988, 1989, 1990, 1994, 2013 |
FC Sion | 13 | 1965, 1974, 1980, 1982, 1986, 1991, 1995, 1996, 1997, 2006, 2009, 2011, 2015 |
FC Basel | 13 | 1933, 1947, 1963, 1967, 1975, 2002, 2003, 2007, 2008, 2010, 2012, 2017, 2019 |
FC Zürich | 10 | 1966, 1970, 1972, 1973, 1976, 2000, 2005, 2014, 2016, 2018 |
FC Lausanne-Sport | 9 | 1935, 1939, 1944, 1950, 1962, 1964, 1981, 1998, 1999 |
BSC Young Boys | 8 | 1930, 1945, 1953, 1958, 1977, 1987, 2020, 2023 |
Servette FC | 7 | 1928, 1949, 1971, 1978, 1979, 1984, 2001 |
FC La Chaux-de-Fonds | 6 | 1948, 1951, 1954, 1955, 1957, 1961 |
FC Lugano | 4 | 1931, 1968, 1993, 2022 |
FC Luzern | 3 | 1960, 1992, 2021 |
Urania Genève Sport | 1 | 1929 |
FC Young Fellows | 1 | 1936 |
FC Grenchen | 1 | 1959 |
FC St. Gallen | 1 | 1969 |
FC Aarau | 1 | 1985 |
FC Wil | 1 | 2004 |
Hirika
Hiria | Garaipenak | Taldeak |
---|---|---|
Zürich | 30 | Grasshopper (19), FC Zürich (10), FC Young Fellows (1) |
Sion | 13 | FC Sion (13) |
Basilea | 11 | FC Basel (11) |
Lausana | 9 | FC Lausanne-Sport (9) |
Geneva | 8 | Servette FC (7), Urania (1) |
Berna | 8 | BSC Young Boys (8) |
La Chaux-de-Fonds | 6 | FC La Chaux-de-Fonds (6) |
... | ... | ... |
Ikus, gainera
Kanpo estekak
- Datuak: Q658806