Melonta Pan-Amerikan kisoissa 2019
Melonnassa kilpailtiin Pan-Amerikan kisoissa 2019 27. heinäkuuta – 4. elokuuta 2019. Koskimelontakilpailut käytiin Cañete-joessa ja ratamelonnat Albufera Medio Mundossa.[1] Koskimelonnassa oli kolme kilpailumuotoa kummallekin sukupuolelle. Ratamelonnassa kilpailutapahtumia oli kuusi kummallekin sukupuolelle.[2] Menestynein maa oli Brasilia, joka voitti viisi kultaa, joista neljä tuli koskimelonnassa. Eniten mitaleja voitti Kanada, joka saavutti 13 mitalia, joista kolme oli kultaisia.
Mitaliyhteenveto
Koskimelonta
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet, C-1 tiedot | Zachary Lokken | Sebastian Rossi | Felipe Borges | |||
Miehet, K-1 tiedot | Pedro Gonçalves | Lucas Rossi | Keenan Simpson | |||
Miehet, K-1, extreme tiedot | Pedro Gonçalves | Joshua Joseph | Keenan Simpson | |||
Naiset, C-1 tiedot | Ana Sátila | Lois Betteridge | Michaela Corcoran | |||
Naiset, K-1 tiedot | Evy Leibfarth | Nadia Riquelme | Sofia Reinoso | |||
Naiset, K-1, extreme tiedot | Ana Sátila | Evy Leibfarth | Sofia Reinoso |
Ratamelonta
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet, C-1 1 200 m tiedot | Isaquias Queiroz | Fernando Jorge | Drew Hodges | |||
Miehet, C-2 1 000 m tiedot | Kuuba Serguey Torres Fernando Jorge | Kanada Craig Spence Drew Hodges | Meksiko Guillermo Quirino Rigoberto Camilo | |||
Miehet, K-1 200 m tiedot | Dominik Crête | César de Cesare | Rubén Rézola | |||
Miehet, K-1 1 000 m tiedot | Agustin Vernice | Marshall Hughes | Vagner Souta | |||
Miehet, K-2 1 000 m tiedot | Argentiina Manuel Lascano Agustin Vernice | Kanada Jacob Steele Jarret Kenke | Meksiko Oabaldo Fuentes Mauricio Figueroa | |||
Miehet, K-4 500 m tiedot | Argentiina Manuel Lascano Juan Caceres Ezequiel Di Giacomo Gonzalo Carreras | Kuuba Reinier Carrera Renier Mora Robert Benítez Fidel Vargas | Meksiko Javier Lopez Juan Rodriguez Mauricio Figueroa Osbaldo Fuentes | |||
Naiset, C-1 200 m tiedot | Nevin Harisson | María Mailliard | Mayvihanet Borges | |||
Naiset, C-2 500 m tiedot | Kuuba Mayvihanet Borges Katherin Nuevo | Chile >Karen Roco María Mailliard | Kanada Anne Lavoie-Parent Rowan Hardy-Kavanagh | |||
Naiset, K-1 200 m tiedot | Sabrina Ameghino | Andréanne Langlois | Beatriz Briones | |||
Naiset, K-1 500 m tiedot | Beatriz Briones | Andréanne Langlois | Ana Paula Vergutz | |||
Naiset, K-2 500 m tiedot | Kanada Andréanne Langlois Alanna Bray-Lougheed | Argentiina Maria Garro Brenda Rojas | Meksiko Beatriz Briones Karina Alanis | |||
Naiset, K-4 500 m tiedot | Kanada Andréanne Langlois Alexa Irvin Alanna Bray-Lougheed Anna Negulic | Meksiko Beatriz Briones Karina Alanis Brenda Gutierrez Maricela Montemayor | Argentiina Maria Garro Micaela Maslein Brenda Rojas Sabrina Ameghino |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1. | Brasilia | 5 | 0 | 3 | 8 |
2. | Argentiina | 4 | 4 | 2 | 10 |
3. | Kanada | 3 | 6 | 4 | 13 |
4. | Yhdysvallat | 3 | 2 | 1 | 6 |
5. | Kuuba | 2 | 2 | 1 | 5 |
6. | Meksiko | 1 | 1 | 7 | 9 |
7. | Chile | 0 | 2 | 0 | 2 |
8. | Ecuador | 0 | 1 | 0 | 1 |
Yhteensä | 18 | 18 | 18 | 52 |