Pyöräily kesäolympialaisissa 1952 – miesten tandem
Pyöräily kesäolympialaisissa 1952 | ||||
---|---|---|---|---|
Maantiepyöräily | ||||
Maantieajo | miehet | |||
Joukkueet | miehet | |||
Ratapyöräily | ||||
Aika-ajo | miehet | |||
Eräajo | miehet | |||
Tandem | miehet | |||
Joukkuetakaa-ajo | miehet |
Helsingin olympiakisojen miesten kahden kilometrin tandemajoon osallistui 14 paria eli 28 pyöräilijää. Kilpailu käytiin 28.–31. heinäkuuta 1952 Helsingin Velodromilla. Kilpailu oli pudotuskilpailu, jossa voittajat jatkoivat suoraan ja lisäksi ensimmäisen kierroksen hävinneet saivat keräilyerien kautta mahdollisuuden päästä kahdeksan parhaan joukkoon.
Pudotuskilpailu
Alkuerät | Puolivälierät | Välierät | Kultamitaliajo | |||||||||||||||
Raymond Robinson Thomas Shardelow | 10,6 | |||||||||||||||||
Gabriel Glorieux Pierre Gosselin | ||||||||||||||||||
Etelä-Afrikka | 10,5 | |||||||||||||||||
Iso-Britannia | ||||||||||||||||||
Leslie Wilson Alan Bannister | 11,0 | |||||||||||||||||
Olavi Linnonmaa Ensio Nieminen | ||||||||||||||||||
Etelä-Afrikka | wo | |||||||||||||||||
Ranska | dns | |||||||||||||||||
Franck Le Normand Robert Vidal | 10,8 | |||||||||||||||||
Kihei Tomioka Tamotsu Chikanari | ||||||||||||||||||
Ranska | 11,1 | |||||||||||||||||
Uusi-Seelanti | ||||||||||||||||||
Colin Dickinson Clarence Simpson | 11,3 | |||||||||||||||||
Alfred Arber Fritz Siegenthaler | ||||||||||||||||||
Australia | 11,0 | |||||||||||||||||
Etelä-Afrikka | ||||||||||||||||||
Lionel Cox Russell Mockridge | 11,4 | |||||||||||||||||
István Schillerwein Imre Furmen | ||||||||||||||||||
Australia | 11,1 | |||||||||||||||||
Tanska | ||||||||||||||||||
Olaf Holmstrup Jens Eriksen | 11,3 | |||||||||||||||||
Kurt Nemetz Walter Bortel | ||||||||||||||||||
Australia | 11,0 | |||||||||||||||||
Italia | ||||||||||||||||||
Antonio Maspes Cesare Pinarello | 10,8 | |||||||||||||||||
Frank Brilando Richard Cortright | ||||||||||||||||||
Italia | 11,1 | |||||||||||||||||
Unkari | ||||||||||||||||||
Keräilyeristä: | ||||||||||||||||||
Unkari |
Ranska joutui luovuttamaan välieräajon Etelä-Afrikkaa ja pronssiajon Italiaa vastaan Le Normandin loukkaannuttua ja jouduttua sairaalaan aiemmin samana päivänä eräajossa sattuneen onnettomuuden vuoksi.
Keräilyerien tulokset
- 1. erä: 1) Belgia 11,5 2) Suomi
- 2. erä: 1) Sveitsi 11,0 2) Itävalta
- 3. erä: 1) Unkari 11,3 2) Japani 3) Yhdysvallat
- Keräilyfinaali: 1) Unkari 11,4 2) Sveitsi 3) Belgia – Unkari jatkoi kahdeksan parhaan joukkoon.
Lopulliset sijoitukset
Sija | Pyöräilijät | Joukkue |
---|---|---|
Lionel Cox Russell Mockridge | Australia | |
Raymond Robinson Thomas Shardelow | Etelä-Afrikka | |
Cesare Pinarello Antonio Maspes | Italia | |
4. | Franck Le Normand Robert Vidal | Ranska |
5. | Juul Eriksen Olaf Holmstrup | Tanska |
Alan Bannister Leslie Wilson | Iso-Britannia | |
Imre Furmen István Schillerwein | Unkari | |
Clarence Simpson Colin Dickinson | Uusi-Seelanti | |
9. | Fredy Arber Fritz Siegenthaler | Sveitsi |
10. | Gabriel Glorieux Pierre Gosselin | Belgia |
11. | Kurt Nemetz Walter Bortel | Itävalta |
Ensio Nieminen Olavi Linnonmaa | Suomi | |
Kihei Tomioka Tamotsu Chikanari | Japani | |
Frank Brilando Richard Cortright | Yhdysvallat |
Lähteet
- Tulokset englanniksi (Arkistoitu – Internet Archive)