Yleisurheilu kesäolympialaisissa 1952 – miesten 4 × 100 m viestijuoksu
Yleisurheilu kesäolympialaisissa 1952 | ||||
---|---|---|---|---|
Ratalajit | ||||
100 m | miehet | naiset | ||
200 m | miehet | naiset | ||
400 m | miehet | |||
800 m | miehet | |||
1 500 m | miehet | |||
5 000 m | miehet | |||
10 000 m | miehet | |||
80 m aidat | naiset | |||
110 m aidat | miehet | |||
400 m aidat | miehet | |||
3000 m esteet | miehet | |||
4 x 100 m viesti | miehet | naiset | ||
4 x 400 m viesti | miehet | |||
Maraton ja kävelyt | ||||
Maraton | miehet | |||
10 km kävely | miehet | |||
50 km kävely | miehet | |||
Kenttälajit | ||||
Pituushyppy | miehet | naiset | ||
Kolmiloikka | miehet | |||
Korkeushyppy | miehet | naiset | ||
Seiväshyppy | miehet | |||
Kuulantyöntö | miehet | naiset | ||
Kiekonheitto | miehet | naiset | ||
Keihäänheitto | miehet | naiset | ||
Moukarinheitto | miehet | |||
Ottelut | ||||
Kymmenottelu | miehet |
Helsingin olympiakisojen miesten 4 x 100 metrin viestijuoksuun osallistui 22 joukkuetta, 88 juoksijaa. Kilpailu käytiin 26. - 27. heinäkuuta.
Alkuerät
Jokaisesta erästä kolme nopeinta jatkoon.
1.erä
Sija | Nimi | Maa | Aika |
---|---|---|---|
1 | Dean Smith Harrison Dillard Lindy Remigino Andy Stanfield | Yhdysvallat | 40,3 |
2 | Alain Porthaut Étienne Bally Yves Camus René Bonino | Ranska | 40,8 |
3 | Dominik Suchenski Zygmunt Buhl Zdobysław Stawczyk Emil Kiszka | Puola | 41,8 |
4 | Adolf Turakainen Voitto Hellstén Pauli Tavisalo Israel Baran | Suomi | 42,0 |
5 | Gordon Crosby James McFarlane Robert Hutchinson Walter Sutton | Kanada | 42,6 |
6 | Tomás Salvador Paquete Fernando Gomes Casimiro Eugénio Calcas Eleutério Rui Maia Cortez | Portugali | 42,8 |
7 | Emad Shafei Fouad Yazgi Fawzi Chaaban Youssef Omar | Egypti | 42,9 |
2. erä
Sija | Nimi | Maa | Aika |
---|---|---|---|
1 | Emmanuel McDonald Bailey William Jack John Gregory Brian Shenton | Iso-Britannia | 41,2 |
2 | Carlo Vittori Antonio Siddi Giorgio Sobrero Franco Leccese | Italia | 41,5 |
3 | Eutimio Planas del Río Samuel Anderson Schweyer Angel García Delgado Rafael Fortún Chacón | Kuuba | 41,9 |
4 | George Acquaah Gabriel Laryea John Owusu Augustus Lawson | Kultarannikko | 42,1 |
5 | Morris Curotta Edwin Carr Raymond Winberg Kenneth Doubleday | Australia | 42,3 |
6 | Adulya Vanastit Aroon Sankosik Pongamat Amatayakul Boonterm Pakpuang | Thaimaa | 44,5 |
3. erä
Sija | Nimi | Maa | Aika |
---|---|---|---|
1 | László Zarándi Géza Varasdi György Csányi Béla Goldoványi | Unkari | 41,0 |
2 | František Broz Jirí David Miroslav Horcic Zdenek Pospísil | Tšekkoslovakia | 41,5 |
3 | Enrique Beckles Mariano Acosta Gerardo Bönnhoff Romeo Galán | Argentiina | 41,5 |
4 | Peter Kraus Werner Zandt Josef Heinen Franz Happernagel | Saksa | 41,5 |
5 | Willy Schneider Willy Eichenberger Ernst Mühlethaler Hans Wehrli | Sveitsi | 41,6 |
4. erä
Sija | Nimi | Maa | Aika |
---|---|---|---|
1 | Boris Tokarev Levan Kaljajev Levan Sanadze Vladimir Suharev | Neuvostoliitto | 41,3 |
2 | Titus Erinle Rafiu Oluwa Karimu Olowu Muslim Arogundale | Nigeria | 42,4 |
3 | Muhammad Butt Muhammad Fazil Abdul Aziz Muhammad Jemadar Aslam | Pakistan | 42,8 |
- | Ingi Thorsteinsson Pétur Sigurdsson Hördur Haraldsson Ásmundur Bjarnason | Islanti | DQ |
Välierät
Kummastakin erästä kolme nopeinta loppukilpailuun.
1. erä
Sija | Nimi | Maa | Aika |
---|---|---|---|
1 | Dean Smith Harrison Dillard Lindy Remigino Andy Stanfield | Yhdysvallat | 40,4 |
2 | Boris Tokarev Levan Kaljajev Levan Sanadze Vladimir Suharev | Neuvostoliitto | 40,7 |
3 | Emmanuel McDonald Bailey William Jack John Gregory Brian Shenton | Iso-Britannia | 41,0 |
4 | Enrique Beckles Mariano Acosta Gerardo Bönnhoff Romeo Galán | Argentiina | 41,4 |
5 | Dominik Suchenski Zygmunt Buhl Zdobysław Stawczyk Emil Kiszka | Puola | 41,8 |
6 | Muhammad Butt Muhammad Fazil Abdul Aziz Muhammad Jemadar Aslam | Pakistan | 42,0 |
2. erä
Sija | Nimi | Maa | Aika |
---|---|---|---|
1 | László Zarándi Géza Varasdi György Csányi Béla Goldoványi | Unkari | 40,9 |
2 | Alain Porthaut Étienne Bally Yves Camus René Bonino | Ranska | 40,9 |
3 | František Broz Jirí David Miroslav Horcic Zdenek Pospísil | Tšekkoslovakia | 41,3 |
4 | Eutimio Planas del Río Samuel Anderson Schweyer Angel García Delgado Rafael Fortún Chacón | Kuuba | 41,5 |
5 | Titus Erinle Rafiu Oluwa Karimu Olowu Muslim Arogundale | Nigeria | 41,9 |
- | Italia | DNS |
Loppukilpailu
Sija | Nimi | Maa | Aika |
---|---|---|---|
1 | Dean Smith Harrison Dillard Lindy Remigino Andy Stanfield | Yhdysvallat | 40,1 |
2 | Boris Tokarev Levan Kaljajev Levan Sanadze Vladimir Suharev | Neuvostoliitto | 40,3 |
3 | László Zarándi Géza Varasdi György Csányi Béla Goldoványi | Unkari | 40,5 |
4 | Emmanuel McDonald Bailey William Jack John Gregory Brian Shenton | Iso-Britannia | 40,6 |
5 | Alain Porthaut Étienne Bally Yves Camus René Bonino | Ranska | 40,9 |
6 | František Broz Jirí David Miroslav Horcic Zdenek Pospísil | Tšekkoslovakia | 41,2 |
Lähteet
- Tulokset puolaksi (Arkistoitu – Internet Archive)