Yleisurheilun Euroopan joukkuemestaruuskilpailut 2019
Tähän artikkeliin tai osioon ei ole merkitty lähteitä, joten tiedot kannattaa tarkistaa muista tietolähteistä. Voit auttaa Wikipediaa lisäämällä artikkeliin tarkistettavissa olevia lähteitä ja merkitsemällä ne ohjeen mukaan. |
Yleisurheilun Euroopan joukkuemestaruuskilpailut 2019 olivat järjestyksessään kahdeksannet yleisurheilumaajoukkueiden väliset Euroopan-mestaruuskilpailut. Maat kilpailivat neljällä eri tasolla edellisten vuosien menestyksensä perusteella: Superliigassa (korkein), Ykkösliigassa, Kakkosliigassa ja Kolmosliigassa.
Lajeja kunkin tason kilpailuissa oli yhteensä 40, 20 miehillä ja 20 naisilla. Kuhunkin lajiin maa asetti yhden edustajan.
Superliiga
Superliigan kilpailut oteltiin 9-11. elokuuta Bydgoszczssa, Puolassa.
Miehet
SB=kauden paras, PB=henkilökohtainen ennätys, NR=kansallinen ennätys, EL=Euroopan kauden kärkitulos, ER=Euroopan ennätys, CR=kisaennätys, AR=stadionennätys, WL=maailman kauden kärkitulos, WR=maailmanennätys
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Suomalainen |
100 m | Jimmy Vicaut 10,35 | Marcell Jacobs 10,39 | Michael Pohl 10,55 | 12. Samuel Purola 13,59 |
200 m | Richard Kilty 20,66 | Eseosa Desalu 20,69 | Mouhamadou Fall 20,70 | 11. Oskari Lehtonen 21,43 |
400 m | Davide Re 45,35 | Dwayne Cowan 46,18 | Óscar Husillos 46,36 | 12. Christoffer Envall 47,68 |
800 m | Adam Kszczot 1.46,97 | Jamie Webb 1.45,14 | Álvaro de Arriba 1.47,48 | 11. Ville Lampinen 1.49,45 SB |
1 500 m | Marcin Lewandowski 3.47,88 | Charlie Grice 3.48,35 | Jakub Holuša 3.49,18 | 10. Joonas Rinne 3.52,26 |
3 000 m | Adel Mechaal 8.02,51 | Kalle Berglund 8.02,79 PB | James West 8.02,97 | 12. Hannu Granberg 8.33,76 |
5 000 m | Yemaneberhan Crippa 13.43,30 | Julien Wanders 13.45,31 | Hugo Hay 13.58,20 | 11. Eero Saleva 14.51,76 |
3 000 m estejuoksu | Fernando Carro 8.27,26 | Topi Raitanen 8.27,68 | Krystian Zalewski 8.29,12 SB | |
110 m aidat | Orlando Ortega 13,38 | Pascal Martinot-Lagarde 13,46 | Gregor Taber 13,54 | 8. Elmo Lakka 13,89 |
400 m aidat | Patryk Dobek 48,87 | Ludvy Vaillant 48,98 SB | Luke Campbell 49,24 SB | 7. Oskari Mörö 50,22 |
4 × 100 m | Iso-Britannia 38,73 Dominic Ashwell Oliver Bromby Richard Kilty Harry Aikines-Aryeetey | Saksa 38,88 Steven Müller Marvin Schulte Roy Schmidt Michael Pol | Ukraina 39,02 Erik Kostrytsya Oleksandr Sokolov Igor Bodrov Serhi Smelyk | 10. Suomi 40,12 Konsta Alatupa Roope Saarinen Oskari Lehtonen Elmo Lakka |
4 × 400 m | Italia 3.02,04 EL Eduardo Scotti Matteo Galvan Brayan Lopez Davide Re | Ranska 3.02,08 SB Mamadou Kasse Hann Christopher Naliali Thomas Jordier Richard Buck | Puola 3.02,56 SB Wiktor Suwara Rafał Omelko Łukasz Krawczuk Patryk Dobek | 9. Suomi 3.10,60 SB Christoffer Envall Eljas Aalto Ville Aarnivala Erik Back |
Korkeushyppy | Miguel Ángel Sancho 226 SB | Chris Baker 222 | Stefano Sottile 222 | 12. Arttu Mattila 202 |
Seiväshyppy | Piotr Lisek 581 | Melker Svärd Jacobsson 571 | Renaud Lavillenie 571 | 8. Tomas Wecksten 546 SB |
Pituushyppy | Miltiadis Tentoglou 830 | Eusebio Cáceres 802 | Tomas Jaszczuk 800 | 6. Kristian Pulli 791 SB |
Kolmiloikka | Ben Williams 17,14 PB | Simo Lipsanen 16,76 | Benjamin Compaoré 16,67 | |
Kuulantyöntö | Michał Haratyk 21,83 CR | Tomáš Staněk 20,65 | Frédéric Dagée 20,03 | 11. Arttu Kangas 17,47 |
Kiekonheitto | Piotr Małachowski 63,02 | Martin Wierig 61,84 | Daniel Ståhl 61,38 | 11. Oskari Perälampi 53,10 |
Moukarinheitto | Wojciech Nowicki 78,84 | Quentin Bigot 76,70 | Mihail Anastasakis 75,77 | 5. Aaron Kangas 73,62 |
Keihäänheitto | Julian Weber 86,86 SB | Jakub Vadlejch 79,88 | Marcin Krukowski 79,54 | 5. Toni Kuusela 75,35 |
Naiset
SB=kauden paras, PB=henkilökohtainen ennätys, NR=kansallinen ennätys, EL=Euroopaan kauden kärkitulos, ER=Euroopan ennätys, CR=kisaennätys, AR=stadionennätys, WL=maailman kauden kärkitulos, WR=maailman ennätys
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Suomalainen |
100 m | Carolle Zahi 11,31 | Daryll Neita 11,33 | Ewa Swoboda 11,35 | 9. Hanna-Maari Latvala 11,55 |
200m | Mujinga Kambundji 22,74 | Jodie Williams 22,89 | Jessica-Bianca Wessoly 23,18 | 9. Hanna-Maari Latvala 24,05 |
400m | Justyna Święty-Ersetic 51,23 | Léa Sprunger 51,84 | Maria Benedicta Chigbolu 52,19 | 12. Amira Chokairy 55,67 |
800m | Rénelle Lamote 2.01,21 SB | Shelayna Oskar-Clarke 2.01,45 | Christina Hering 2.01,77 | 4. Sara Kuivisto 2.01,85 PB |
1 500m | Sofia Ennaoui 4.08,37 | Caterina Granz 4.08,52 | Kristiina Mäki 4.09,12 SB | 4. Sara Kuivisto 4.09,25 SB |
3 000m | Yolanda Ngarambe 9.07,67 | Marta Zenoni 9.08,34 | Solange Pereira 9.09,76 PB | 7. Nathalie Blomqvist 9.19,65 PB |
5 000m | Hanna Klein 15.39,00 | Maitene Melero 15.44,55 | Sarah Inglis 15.45,23 | 10. Janica Rauma 16.47,18 |
3 000m estejuoksu | Gesa-Felicitas Krause 9.36,67 | Irene Sánchez-Escribano 9.39,24 | Rosie Clarke 9.39,85 | 4. Camilla Richardsson 9.42,97 |
100m aidat | Luminosa Bogliolo 12,87 | Cindy Roleder 12,87 SB | Karolina Kołeczek 12,88 | 5. Annimari Korte 13,20 |
400m aidat | Zuzana Hejnová 55,10 | Anna Ryzhykova 55,61 | Joanna Linkiewicz 55,67 | 11. Viivi Lehikoinen 59,35 |
4 x 100m | Ranska 43,09 Carolle Zahi Orlann Ombissa-Dzangue Estelle Raffai Sarah Richard | Sveitsi 43,11 Ajla del Ponte Sarah Atco Mujinga Kambundji Cornelia Halbheer | Iso-Britannia 43,46 Kristal Awuah Alisha Rees Bianca Williams Rachel Miller | 10. Suomi 44,38 SB Johanna Kylmänen Lotta Kemppinen Anniina Kortetmaa Hanna-Maari Latvala |
4 x 400m | Puola 3.24,81 EL Ida Baugmart-Witan Anna Kiełbasińska Małgorzata Hołub-Kowalik Justyna Święty-Ersetic | Iso-Britannia 3.27,12 SB Emily Diamond Jodie Williams Zoey Clark Jessica Turner | Italia 3.27,32 SB Maria Benedicta Chigbolu Ayomide Folorunso Rebecca Borga Giancarla Trevisa | 12. Suomi 3.37,32 SB Eveliina Määttänen Jeanine Nygård Amira Chokairy Ida Ravaska |
Korkeushyppy | Yuliya Levchenko 197 | Erika Kinsey 194 | Alessia Trost 194 =SB | Ella Junnila DNS |
Seiväshyppy | Ekaterini Stefanidi 471 | Maryna Kylypko 456 SB | Angelica Bengtsson Nina Guillon-Romarin 446 | 8. Wilma Murto 421 |
Pituushyppy | Malaika Mihambo 711 | Abigail Izoruzu 675w SB | Éloyse Lesueur-Aymonin 672 | 5. Taika Koilahti 659 |
Kolmiloikka | Paraskevi Papahristou 14,48 | Ana Peleteiro 14,27 | Ottavia Cestonaro 14,18 PB | 5. Kristiina Mäkelä 14,10 |
Kuulantyöntö | Christina Schwanitz 18,93 | Fanny Roos 18,54 | Sophie McKinna 17,94 | 7. Senja Mäkitörmä 16,55 |
Kiekonheitto | Claudine Vita 61,09 | Mélina Robert-Michon 60,61 | Chrysoula Anagnostopoulou 59,02 | 5. Salla Sipponen 56,88 |
Moukarinheitto | Alexandra Tavernier 72,81 | Joanna Fiodorow 72,13 | Iryna Klymets 71,67 | 8. Krista Tervo 64,72 |
Keihäänheitto | Alexie Alaïs 63,46 PB | Maria Andrejczyk 63,39 SB | Irene Šedivá 61,32 PB | 6. Jenni Kangas 55,37 |
Lopputulokset:
Sij. | Maa. | Pst. | Note |
---|---|---|---|
1 | Puola | 345 | |
2 | Saksa | 317.5 | |
3 | Ranska | 316.5 | |
4 | Italia | 316 | |
5 | Yhdistynyt kuningaskunta | 302.5 | |
6 | Espanja | 294.5 | |
7 | Ukraina | 225 | |
8 | Tšekki | 219.5 | Putoaa Ykkösliigaan vuodelle 2021 |
9 | Ruotsi | 210.5 | |
10 | Kreikka | 197 | |
11 | Suomi | 190 | |
12 | Sveitsi | 175 |