Az 1968. évi nyári olimpia magyarországi résztvevőinek listája
Az 1968. évi nyári olimpiai játékokon a magyar csapat tagjaként 167 sportoló vett részt, közülük 135 férfi és 32 nő. Az olimpia hivatalos műsorán szereplő húsz sportág közül tizenötben indult magyarországi versenyző.[1] A magyarországi résztvevők sportágankénti megoszlása a következő volt:
Sportág, szakág | Magyar résztvevő | ||
férfi | nő | összesen | |
atlétika | 19 | 12 | 31 |
vívás | 15 | 5 | 20 |
labdarúgás | 17 | 0 | 17 |
úszás | 7 | 7 | 14 |
birkózás | 13 | 0 | 13 |
torna | 6 | 6 | 12 |
vízilabda | 11 | 0 | 11 |
kajak-kenu | 8 | 2 | 10 |
kerékpározás | 7 | 0 | 7 |
súlyemelés | 7 | 0 | 7 |
evezés | 6 | 0 | 6 |
ökölvívás | 6 | 0 | 6 |
sportlövészet | 6 | 0 | 6 |
vitorlázás | 4 | 0 | 4 |
öttusa | 3 | 0 | 3 |
Összesen | 135 | 32 | 167 |
A következő táblázat ABC-rendben sorolja fel azokat a magyarországi sportolókat, akik az olimpián részt vettek.
A, Á B C Cs D Dz Dzs E, É F G Gy H I, Í J K L Ly M N Ny O, Ó Ö, Ő P Q R S Sz T Ty U, Ú Ü, Ű V W X Y Z Zs
Sportoló | Sportág, szakág | Versenyszám | Helyezés (elért eredmény) |
A
Alker Imre | birkózás | kötöttfogás, lepkesúly | 4. |
Antal Márta | atlétika | gerelyhajítás | 4. (56,38 m) |
Aranyos István | torna | összetett, csapat | 13. (535,25) |
összetett, egyéni | 66. (107,00) | ||
talaj | 88. (17,05) | ||
lólengés | 67. (17,35) | ||
gyűrű | 61. (17,70) | ||
lóugrás | 43. (18,25) | ||
korlát | 51. (18,45) | ||
nyújtó | 61. (18,20) |
B
B. Nagy Pál | vívás | párbajtőr csapat | 1 Arany |
Badari Tibor | ökölvívás | légsúly | 5. |
Bagócs János | súlyemelés | könnyűsúly | 6. |
Bajkó Károly | birkózás | kötöttfogás, váltósúly | 3 Bronz |
szabadfogás, váltósúly | a 4. fordulóban kiesett | ||
Bakonyi Péter | vívás | kard, csapat | 3 Bronz |
kard, egyéni | kiesett | ||
Bakos Károly | súlyemelés | váltósúly | 3 Bronz (440,0 kg) |
Balczó András | öttusa | csapat | 1 Arany (14 325) |
egyéni | 2 Ezüst (4 953) | ||
Balla Mária | úszás | 100 m hát | az előfutamban kiesett (1:11,9) |
4×100 m vegyes váltó | 8. (4:42,9) | ||
Balogh Györgyi | atlétika | 100 m síkfutás | a középfutamban kiesett (11,7) |
200 m síkfutás | az előfutamban kiesett (24,1) | ||
4×100 m váltófutás | az előfutamban kiesett (44,6) | ||
Bánfai Ágnes | torna | összetett, csapat | 5. (369,80) |
összetett, egyéni | 14. (75,10) | ||
lóugrás | 24. (18,70) | ||
felemás korlát | 18. (18,80) | ||
gerenda | 10. (18,85) | ||
talaj | 20. (18,75) | ||
Baranyecz András | kerékpározás | repülőverseny | a reményfutamban kiesett |
kétüléses | a reményfutamban kiesett | ||
Baranyi Judit | úszás | 100 m hát | az előfutamban kiesett (1:16,0) |
Básti István | labdarúgás | 1 Arany | |
Békési Ilona | torna | összetett, csapat | 5. (369,80) |
összetett, egyéni | 38. (71,85) | ||
lóugrás | 42. (18,10) | ||
felemás korlát | 61. (17,35) | ||
gerenda | 32. (18,25) | ||
talaj | 38. (18,15) | ||
Benedek János | súlyemelés | pehelysúly | 10. (355,0 kg) |
Bóbis Ildikó | vívás | tőr, csapat | 2 Ezüst |
tőr, egyéni | kiesett | ||
Bodnár András | vízilabda | 3 Bronz | |
Bognár Judit | atlétika | női súlylökés | 4. (17,78 m) |
Bordán Dezső | torna | összetett, csapat | 13. (535,25) |
összetett, egyéni | 81. (105,05) | ||
talaj | 95. (16,70) | ||
lólengés | 65. (17,45) | ||
gyűrű | 104. (15,75) | ||
lóugrás | 75. (17,90) | ||
korlát | 31. (18,80) | ||
nyújtó | 46. (18,45) | ||
Borlói Mátyás | úszás | 400 m gyors | az előfutamban kiesett (4:35,4) |
200 m hát | az előfutamban kiesett (2:17,9) | ||
Búzás Károly | birkózás | szabadfogás, könnyűsúly | a 2. fordulóban leléptették |
C
Cziffra Zoltán | atlétika | hármasugrás | a selejtezőben kiesett (15,04 m) |
Cs
Csatári József | birkózás | szabadfogás, félnehézsúly | 3 Bronz |
Csatlós Csaba | úszás | 100 m gyors | az előfutamban kiesett (56,6) |
200 m gyors | az előfutamban kiesett (2:10,0) | ||
400 m gyors | az előfutamban kiesett (4:47,6) | ||
4×100 m gyorsváltó | az előfutamban kiesett (3:43,4) | ||
Cseh László | úszás | 100 m hát | az előfutamban kiesett (1:04,6) |
4×100 m vegyes váltó | az előfutamban kiesett (4:08,8) | ||
Csermely József | evezés | kormányos nélküli négyes | 2 Ezüst (6:41,64) |
Csizmadia István | kajak-kenu | kajak négyes, 1 000 m | 3 Bronz (3:15,10) |
D
Dobsa Aladár | sportlövészet | önműködő sportpisztoly | 14. (586) |
Dömölky Lídia | vívás | tőr csapat | 2 Ezüst |
női tőr | kiesett | ||
Dömötör Zoltán | vízilabda | 3 Bronz | |
Ducza Anikó | torna | összetett, csapat | 5. (369,80) |
összetett, egyéni | 19. (74,80) | ||
lóugrás | 20. (18,85) | ||
felemás korlát | 29. (18,30) | ||
gerenda | 18. (18,70) | ||
talaj | 12. (18,95) | ||
Dunai Antal | labdarúgás | 1 Arany | |
Dunai Lajos | labdarúgás | 1 Arany |
E, É
Eckschmiedt Sándor | atlétika | kalapácsvetés | 5. (69,46 m) |
Egerváry Márta | úszás | 100 m mell | az előfutamban kiesett (1:22,6) |
200 m vegyes | az előfutamban kiesett (2:40,7) | ||
Erdős Márton | birkózás | szabadfogás, lepkesúly | a 4. fordulóban kiesett |
F
Faragó János | atlétika | diszkoszvetés | a selejtezőben kiesett (56,00 m) |
Farkas László | vitorlázás | csillaghajó osztály | 13. (96,7) |
Fatér Károly | labdarúgás | 1 Arany | |
Fazekas László | labdarúgás | 1 Arany | |
Felkai László | vízilabda | 3 Bronz | |
Fenyvesi Csaba | vívás | párbajtőr, csapat | 1 Arany |
párbajtőr | kiesett | ||
Földi Imre | súlyemelés | légsúly | 2 Ezüst testsúlykülönbséggel (367,5 kg) |
Füredi Gábor | vívás | tőr, csapat | 5. |
G
Gáli István | ökölvívás | váltósúly | a 2. fordulóban kiesett |
Gedó György | ökölvívás | papírsúly | az 1. fordulóban sérülés miatt leléptették |
Géra Imre | kerékpározás | országúti, egyéni | 21. (4:45:57,26) |
országúti, csapat | 17. (2:20:30,36) | ||
Giczy Csaba | kajak-kenu | kajak kettes, 1 000 m | 2 Ezüst (3:38,44) |
kajak négyes, 1 000 m | 3 Bronz (3:15,10) | ||
Gömöry Pál | vitorlázás | repülő hollandi | 21. (146,0) |
Gula László | ökölvívás | könnyűsúly | az 1. fordulóban döntő fölény címén leléptették |
Gulácsy Mária | vívás | tőr, csapat | 2 Ezüst |
Gy
Gyarmati Andrea | úszás | 100 m pillangó | 5. (1:06,8) |
100 m hát | 5. (1:09,1) | ||
4×100 m gyorsváltó | 5. (4:11,0) | ||
4×100 m vegyes váltó | 8. (4:42,9) |
H
Hammerl László | sportlövészet | kisöbű puska, fekvő, 50 m | 2 Ezüst (598) |
kisöbű puska, összetett, 50 m | 13. 1146 (396, 385, 365) | ||
Herczeg Béla | torna | összetett, csapat | 13. (535,25) |
összetett, egyéni | 88. (104,55) | ||
talaj | 86. (17,2) | ||
lólengés | 97. (16,35) | ||
gyűrű | 101. (16,05) | ||
lóugrás | 78. (17,85) | ||
korlát | 45. (18,55) | ||
nyújtó | 41. (18,55) | ||
Hesz Mihály | kajak-kenu | kajak egyes, 1 000 m | 1 Arany (4:02,63) |
Hollósi Géza | birkózás | szabadfogás, középsúly | sérülés miatt visszalépett |
Honti Róbert | atlétika | 800 m síkfutás | az előfutamban kiesett (1:53,8) |
1500 m síkfutás | az előfutamban kiesett (3:54,9) |
I, Í
Ivanov Dragán | atlétika | hármasugrás | a selejtezőben kiesett (15,61 m) |
Izsák Szabolcs | vitorlázás | repülő hollandi | 21. (146,0) |
J
Juhász István | labdarúgás | 1 Arany |
K
Kajdi János | ökölvívás | kisváltósúly | az 1. fordulóban kiesett |
Kalmár János | vívás | kard, csapat | 3 Bronz |
Kalocsai Henrik | atlétika | hármasugrás | 10. (16,45 m) |
Kamuti Jenő | vívás | tőr, egyéni | 2 Ezüst |
tőr, csapat | 5. | ||
Kamuti László | vívás | tőr, csapat | 5. |
tőr, egyéni | a 2. fordulóban kiesett | ||
Keglovich László | labdarúgás | 1 Arany | |
Keserű Ferenc | kerékpározás | országúti egyéni | 41. (4:50:30,47) |
Kiss Antal | atlétika | 50 km gyaloglás | 2 Ezüst (4:30:17,0) |
20 km gyaloglás | 14. (1:38:24,0) | ||
Kiss Ferenc | birkózás | kötöttfogás, félnehézsúly | a 3. fordulóban kiesett |
Kiss György | atlétika | 5 000 m síkfutás | az előfutamban kiesett (15:13,0) |
10 000 m síkfutás | 29. (32:03,2) | ||
Kiss Mária | atlétika | 100 m síkfutás | az előfutamban kiesett (12,0) |
80 m gátfutás | a középfutamban kiesett (11,2) | ||
Kiss Sándor | torna | összetett, csapat | 13. (535,25) |
összetett, egyéni | 77. (105,6) | ||
talaj | 61. (17,80) | ||
lólengés | 71. (17,30) | ||
gyűrű | 103. (15,85) | ||
lóugrás | 49. (18,20) | ||
korlát | 33. (18,75) | ||
nyújtó | 85. (17,70) | ||
Kocsis Lajos | labdarúgás | 1 Arany | |
Komka Magdolna | atlétika | magasugrás | 9. (1,71 m) |
Konrád Ferenc | vízilabda | 3 Bronz | |
Konrád János | vízilabda | 3 Bronz | |
Kontsek Jolán | atlétika | női diszkoszvetés | 3 Bronz (54,9 m) |
Kovács Annamária | atlétika | ötpróba | 3 Bronz (4 959) |
4×100 m váltófutás | az előfutamban kiesett (44,6) | ||
Kovács Edit | úszás | 4×100 m gyorsváltó | 5. (4:11,0) |
100 m gyors | az előfutamban kiesett (1:03,7) | ||
4×100 m vegyes váltó | 8. (4:42,9) | ||
Kovács Tamás | vívás | kard, csapat | 3 Bronz |
kard, egyéni | kiesett | ||
Kozma István | birkózás | kötöttfogás, nehézsúly | 1 Arany |
Kucsera Gábor | úszás | 100 m gyors | a középfutamban kiesett (55,0) |
200 m gyors | az előfutamban kiesett (2:12,8) | ||
4×100 m gyorsváltó | az előfutamban kiesett (3:43,4) | ||
4×100 m vegyes váltó | az előfutamban kiesett (4:08,8) | ||
Kulcsár Gergely | atlétika | gerelyhajítás) | 3 Bronz (87,06 m) |
Kulcsár Győző | vívás | párbajtőr | 1 Arany |
párbajtőr csapat | 1 Arany | ||
Kun Szilárd | sportlövészet | gyorstüzelő pisztoly, 25 m | 20. (583) |
L
Lázár Péter | úszás | 200 m vegyes | 8. (2:18,3) |
400 m vegyes | az előfutamban kiesett (5:10,6) | ||
4×100 m gyorsváltó | az előfutamban kiesett (3:43,4) | ||
Lendvai Tibor | kerékpározás | állórajtos időfutam, 1 000 m | 17. 1:06,65 |
kétüléses | a reményfutamban kiesett | ||
Lovász Lázár | atlétika | kalapácsvetés | 3 Bronz (69,78) |
M
Magyar Tibor | kerékpározás | országúti egyéni | helyezetlen |
országúti csapat | 17. (2:20:30,36) | ||
Makray Katalin | torna | összetett, csapat | 5. (369,80) |
összetett, egyéni | 26. (74,15) | ||
lóugrás | 27. (18,65) | ||
felemás korlát | 13. (18,90) | ||
gerenda | 29. (18,35) | ||
talaj | 33. (18,25) | ||
Markó Margit | atlétika | 100 m síkfutás | az előfutamban kiesett (11,9) |
4×100 m váltófutás | az előfutamban kiesett (44,6) | ||
Marosi Paula | vívás | tőr, csapat | 2 Ezüst |
May Attila | vívás | tőr, csapat | 5. |
Mayer Mihály | vízilabda | 3 Bronz | |
Mecser Lajos | atlétika | 10 000 m síkfutás | 22. (30:54,8) |
maratoni futás | feladta | ||
Melis Antal | evezés | kormányos nélküli négyes | 2 Ezüst (6:41,64) |
Melis Zoltán | evezés | kormányos nélküli négyes | 2 Ezüst (6:41,64) |
Menczel Iván | labdarúgás | 1 Arany | |
Mentsik Konrád | torna | összetett, csapat | 13. (535,25) |
összetett, egyéni | 87. (104,70) | ||
talaj | 92. (16,80) | ||
lólengés | 99. (16,10) | ||
gyűrű | 84. (17,10) | ||
lóugrás | 106. (17,05) | ||
korlát | 26. (18,85) | ||
nyújtó | 25. (18,80) | ||
Mészáros András | kerékpározás | országúti csapat | 17. Mészáros feladta (csapat: 2:20:30,36) |
Meszéna Miklós | vívás | kard, csapat | 3 Bronz |
Molnár Endre | vízilabda | 3 Bronz | |
Móna István | öttusa | csapat | 1 Arany (14 325) |
egyéni | 7. (4 714) | ||
Mucza László | sportlövészet | sportpisztoly, 50 m | 25. (545) |
Munkácsi Antónia | atlétika | 400 m síkfutás | az előfutamban kiesett (55,6) |
Müller Katalin | torna | összetett, csapat | 5. (369,80) |
összetett, egyéni | 37. (72,15) | ||
lóugrás | 39. (18,20) | ||
felemás korlát | 52. (17,60) | ||
gerenda | 41. (17,80) | ||
talaj | 26. (18,55) |
N
Nagy László | labdarúgás | 1 Arany | |
Nemere Zoltán | vívás | párbajtőr, csapat | 1 Arany |
párbajtőr, egyéni | kiesett | ||
Nemessányi Árpád | súlyemelés | félnehézsúly | 6. (482,5 kg) |
Németh Angéla | atlétika | női gerelyhajítás | 1 Arany (60,36 m) |
Németh Miklós | atlétika | gerelyhajítás | a selejtezőben kiesett (75,50 m) |
Noskó Ernő | labdarúgás | 1 Arany | |
Novák Dezső | labdarúgás | 1 Arany | |
Nyers László | birkózás | szabadfogás, nehézsúly | a 2. fordulóban kiesett |
P
Pályi András | evezés | kormányos nélküli kettes | 9. (7:26,00) |
Páncsics Miklós | labdarúgás | 1 Arany | |
Papp Lajos | sportlövészet | nagyöbű puska, összetett, 300 m | 10. (1135) |
kisöbű puska, fekvő, 50 m | 46. (588) | ||
Patoh Magda | úszás | 4×100 m gyorsváltó | 5. (4:11,0) |
100 m gyors | az előfutamban kiesett (1:03,8) | ||
Petrikovics Gyula | kajak-kenu | kenu kettes, 1 000 m | 2 Ezüst (4:08,77) |
Petrovácz Ferenc | sportlövészet | nagyöbű puska, összetett, 300 m | 16. (1126) |
kisöbű puska, összetett, 50 m | 35. (1132) | ||
Pézsa Tibor | vívás | kard, egyéni | 3 Bronz |
kard, csapat | 3 Bronz | ||
Pfeffer Anna | kajak-kenu | kajak kettes, 500 m | 2 Ezüst (1:58,60) |
kajak egyes, 500 m | feladta (felborult) | ||
Pócsik Dénes | vízilabda | 3 Bronz |
R
Rejtő Ildikó | vívás | tőr, csapat | 2 Ezüst |
tőr, egyéni | 3 Bronz | ||
Romvári László | evezés | kormányos nélküli kettes | 9. (7:26,00) |
Rozsnyói Katalin | kajak-kenu | kajak kettes, 500 m | 2 Ezüst (1:58,60) |
Rusznyák József | birkózás | szabadfogás, pehelysúly | a 4. fordulóban kiesett |
kötöttfogás, pehelysúly | a 2. fordulóban kiesett |
S
Sárközi István | labdarúgás | 1 Arany | |
Sarlós György | evezés | kormányos nélküli négyes | 2 Ezüst (6:41,64) |
Sárosi László | vízilabda | 3 Bronz | |
Schmitt Pál | vívás | párbajtőr, csapat | 1 Arany |
Sillai László | birkózás | kötöttfogás, középsúly | a 2. fordulóban kiesett |
Skultéti Eta | atlétika | 4×100 m váltófutás | az előfutamban kiesett (44,6) |
távolugrás | a selejtezőben kiesett (5,98 m) | ||
Steer Antal | birkózás | kötöttfogás, könnyűsúly | a 4. fordulóban kiesett |
Steinmetz János | vízilabda | 3 Bronz | |
Stugner Judit | atlétika | diszkoszvetés | 11. (52,08 m) |
Sütő József | atlétika | maratoni futás | feladta |
Sz
Szabó Gyula | ökölvívás | harmatsúly | a 2. fordulóban kiesett |
Szabó János | atlétika | 3 000 m akadályfutás | az előfutamban kiesett (9:25,8) |
Szabó Sándor | úszás | 100 m mell | a középfutamban kiesett (1:11,1) |
4×100 m vegyes váltó | az előfutamban kiesett (4:08,8) | ||
Szabó Sándor | vívás | tőr, csapat | 5. |
tőr, egyéni | kiesett | ||
Szalay Miklós | labdarúgás | 1 Arany | |
Szarka Zoltán | labdarúgás | 1 Arany | |
Szentirmay István | úszás | 100 m pillangó | az előfutamban kiesett (1:01,0) |
200 m vegyes | az előfutamban kiesett (2:21,0) | ||
4×100 m gyorsváltó | az előfutamban kiesett (3:43,4) | ||
4×100 m vegyes váltó | az előfutamban kiesett (4:08,8) | ||
Szerényi János | atlétika | 10 000 m síkfutás | 20. (30:53,6) |
ifj. Szívós István | vízilabda | 3 Bronz | |
Szöllősi Imre | kajak-kenu | kajak négyes, 1 000 m | 3 Bronz (3:15,10) |
Szűcs Lajos | labdarúgás | 1 Arany |
T
Takács András | kerékpározás | országúti egyéni | 58. (5:5:21,00) |
országúti csapat | 17. (2:20:30,36) | ||
Tatai Tibor | kajak-kenu | kenu egyes, 1 000 m | 1 Arany (4:36,14) |
Tégla Ferenc | atlétika | diszkoszvetés | a selejtezőben kiesett (58,36 m) |
Tihanyi Endre | torna | összetett, csapat | 13. (535,25) |
összetett, egyéni | 61. (107,60) | ||
talaj | 44. (18,10) | ||
lólengés | 76. (17,20) | ||
gyűrű | 47. (18,00) | ||
lóugrás | 49. (18,20) | ||
korlát | 67. (18,15) | ||
nyújtó | 71. (17,95) | ||
Timár István | kajak-kenu | kajak kettes, 1 000 m | 2 Ezüst (3:38,44) |
kajak négyes, 1 000 m | 3 Bronz (3:15,10) | ||
Tolnai Márta | torna | összetett, csapat | 5. (369,80) |
összetett, egyéni | 36. (72,45) | ||
lóugrás | 33. (18,40) | ||
felemás korlát | 55. (17,50) | ||
gerenda | 30. (18,30) | ||
talaj | 33. (18,25) | ||
Tolnay Kálmán | vitorlázás | csillaghajó osztály | 13. (96,7) |
Tóth Géza | súlyemelés | félnehézsúly | kiesett |
Tóth Gyula | atlétika | maratoni futás | 24. (2:24:49,0) |
Török Ferenc | öttusa | csapat | 1 Arany (14 325) |
egyéni | 12. (4 551) | ||
Turóczy Judit | úszás | 4×100 m gyorsváltó | 5. (4:11,0) |
100 m gyors | 8. (1:01,6) | ||
200 m vegyes | az előfutamban kiesett (2:28,8) | ||
4×100 m vegyes váltó | 8. (4:42,9) |
V
Varga János | birkózás | kötöttfogás, légsúly | 1 Arany |
Varjú Vilmos | atlétika | súlylökés | a selejtezőben kiesett (18,86 m) |
Veres Győző | súlyemelés | középsúly | 4. (472,5 – 150,0, 140,0, 182,5) |
W
Wichmann Tamás | kajak-kenu | kenu kettes, 1 000 m | 2 Ezüst (4:08,77) |
Zs
Zsivótzky Gyula | atlétika | kalapácsvetés | 1 Arany (73,36 m) |
Jegyzetek
- ↑ Nem indult magyarországi versenyző gyeplabdában, kosárlabdában, lovaglásban, műugrásban és röplabdában.
Kapcsolódó szócikkek
- Olimpiaportál
- Magyarságportál