Magyar labdarúgó-bajnokság (harmadosztály)
Magyar harmadosztály labdarúgó-bajnokság (Nemzeti Bajnokság III) | |
A bajnokság adatai | |
Ország | Magyarország |
Csapatok száma | 64 (4×16) |
Feljutás | NB II |
Kiesés | Megyei I. |
Címvédő | Putnok (északkelet) Tatabánya (északnyugat) Békéscsaba (délkelet) Szentlőrinc (délnyugat) |
Honlap | mlsz.hu nb3.hu hunfoci.hu |
Kupák | |
Nemzeti kupák | Magyar kupa |
Jelenlegi szezon | |
2023–24 |
Az NB III a magyar labdarúgó-bajnokság harmadosztálya (1997 őszétől 2005 tavaszáig a negyedosztálya volt, a harmadosztályt az NB II jelentette).
2020 őszétől a bajnokságot átszervezték. A három területi alapú (kelet, közép, nyugat), 16-16 csapatból álló csoportot felemelték 20-20 csapatra. A csoportok győztesei feljutnak az NB II-be, míg bajnokság három csoportjának a legrosszabb 15. helyezettje és 16-20. helyezett csapata kiesik a megyei bajnokságokba.
2023 őszétől ismét átszervezik a bajnokságot. Kiesés: a 2022–2023. évi NB III osztályú férfi felnőtt nagypályás labdarúgó bajnokság három csoportjának 18–20. helyezett csapata valamint a három csoport legrosszabb 17. helyezettje kiesik a 2023–2024. évi megyei–budapesti I. osztályú férfi felnőtt nagypályás labdarúgó bajnokságokba. Feljutás: a 2022–2023. évi NB III osztályú férfi felnőtt nagypályás labdarúgó bajnokság 3 csoportjának 1. helyezett csapatai pedig osztályozót játszanak a 2023–2024. évi NB II osztályú férfi felnőtt nagypályás labdarúgó bajnokság részvételi jogáért a 2022–2023. évi NB II osztályú férfi felnőtt nagypályás labdarúgó bajnokság 16–18. helyezett csapatával.[1]
Története
Azon bajnokcsapatok színét akik később legalább egy szezont töltött az NB I-ben zöld színnel jelöltük.
A harmadosztály rendszere
- 1978–1981: a megyei bajnokságok jelentették a harmadosztályt
- 1981–1987: 6×18 csapatos területi bajnokság
- 1987–1988: 6×18 csapatos NB III
- 1988–1997: 6×16 csapatos NB III
- 1997–2000: 2×16 csapatos NB II
- 2000–2001: átmeneti szezon, 12×8 csapatos kvalifikációs bajnokság után 3×12 csapatos NB II
- 2001–2002: 3×13 csapatos NB II
- 2002–2003: 3×12 csapatos NB II
- 2003–2005: 2×18 csapatos NB II
- 2005–2013: 6 csoportos NB III, csoportonként 14–15 csapat
- 2013–2015: 3×16 csapatos (kelet, közép, nyugat) NB III
- 2015–2017 : 3×17 csapatos (kelet, közép, nyugat) NB III
- 2017–2020 : 3×16 csapatos (kelet, közép, nyugat) NB III
- 2020-2023: 3×20 csapatos (kelet, közép, nyugat) NB III
- 2023-tól: 4×16 csapatos (északkelet, délkelet, északnyugat, délnyugat) NB III
Év | Alföld csoport | Bakony csoport | Dráva csoport | Duna csoport | Mátra csoport | Tisza csoport |
---|---|---|---|---|---|---|
1981–82 | NIKE Fűzfői AK | Siófoki Bányász | Érdi VSE | Bajai LSE | Nagybátonyi Bányász | Balmazújvárosi TSz SE |
1982–83 | Bakony Vegyész TC | Kaposvári Rákóczi FC | Dunaújvárosi Kohász SE | Mezőtúri Honvéd SE | Miskolci Honvéd SE | Szolnoki MÁV FC |
1983–84 | Tapolcai Bauxitbányász SE | Kaposvári Rákóczi FC | Dunaújvárosi Kohász SE | DÉLÉP SC | Váci Izzó MTE | Jászberényi FC |
1984–85 | MOTIM TE | Komlói Bányász | Oroszlányi Bányász | DÉLÉP SC | Ganz-MÁVAG SE | Mezőtúri Honvéd SE |
1985–86 | MÁV DAC | Kaposvári Rákóczi FC | Budafoki MTE | Szarvasi Vasas | Ózdi Kohász SE | Debreceni Egyetemi AC |
1986–87 | Ajkai Hungalu SK | Mohácsi TE | III. Kerületi TVE | Kecskeméti SC | Kazincbarcikai SC | Debreceni Kinizsi SE |
1987–88 | Soproni SE | Mohácsi TE | Oroszlányi Bányász SE | Szarvasi FC | FC Hatvan | Jászberényi FC |
1988–89 | Szegedi Dózsa | Ajka Hungalu | Paksi FC | Budafoki MTE | Salgótarjáni BTC | Mezőtúri Honvéd SE |
1989–90 | Kecskeméti TE | Ajka Hungalu | Paksi FC | BKV Előre SC | FC Hatvan | Kabai Egyetértés SE |
1990–91 | Miskei TSZ SK | Sabaria FC | Paksi FC | ESMTK | Bagi FC | Hajdúnánás FC |
1991–92 | Kiskőrösi Petőfi LC | FC Ajka | Kaposvári Rákóczi FC | Pénzügyőr SE | Gödöllői SK | Tiszavasvári SE |
1992–93 | Tiszakécske FC | Keszthelyi Haladás SE | Beremendi Építők SK | Százhalombattai LK | REAC | Balmazújvárosi FC |
1993–94 | Hódmezővásárhelyi FC | Soproni Távközlési SE | PVSK | FC Tatabánya | Salgótarjáni BTC | Miskolci VSC |
1994–95 | Kecskeméti TE | Balatonfüredi FC | Rákóczi-Kaposcukor FC | Érdi VSE | Eger SE | FC Sényő |
1995–96 | Kiskundorozsmai SK | Körmend FC | DD Gáz | Gázszer FC | Szolnoki MÁV FC | Tiszafüred VSE |
1996–97 | Kiskőrös FC | Büki TK | Komlói Bányász | Dorogi FC | Dunakeszi VSE | Tiszaújváros FC |
Év | Keleti csoport | Nyugati csoport |
---|---|---|
1997–98 | Demecseri Kinizsi | Komárom VSE |
1998–99 | Dunakeszi MÁV | Százhalombattai LK |
1999–00 | Kiskőrös FC | Hévíz SK |
2000-es kvalifikációs bajnokság végeredménye
Év | Alföld "A" csoport | Alföld "B" csoport | Bakony "A" csoport | Bakony "B" csoport | Dráva "A" csoport | Dráva "B" csoport | Duna "A" csoport | Duna "B" csoport | Mátra "A" csoport | Mátra "B" csoport | Tisza "A" csoport | Tisza "B" csoport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2000-01 | Gyula Termál FC | Makó FC | Ajka SE | Büki TK | Balatonlelle SE | PVSK | FC Dabas | ESMTK | Borsod Volán | Balassagyarmati VSE | Kisvárda FC | Baktalórántháza VSE |
Év | Keleti csoport | Középső csoport | Nyugati csoport |
---|---|---|---|
2000–01 | Eger SE | ESMTK | Büki TK |
2001–02 | Demecser FC | Balassagyarmati VSE | Bodajk FC |
2002–03 | Kertvárosi FC | FC Dabas | Bodajk FC |
Év | Keleti (Winner) csoport | Nyugati (Hummel) csoport |
---|---|---|
2003–04 | Makó FC | Mosonmagyaróvári TE |
2004–05 | Baktalórántháza VSE | Felcsút |
Év | Alföld csoport | Bakony csoport | Dráva csoport | Duna csoport | Mátra csoport | Tisza csoport |
---|---|---|---|---|---|---|
2005–06 | Békéscsaba 1912 Előre | Elekthermax Vasas SE | Szentlőrinc SE | Budaörsi SC | Jászberényi FC | Tuzsér SE |
2006–07 | Ceglédi VSE | FC Ajka | Kozármisleny SE | Tököl VSK | ESMTK | Balkány SE |
2007–08 | Békéscsaba 1912 Előre | ZTE II | Szentlőrinc SE | Százhalombattai LK | MTK II | DVSC II |
2008–09 | Budapest Honvéd FC "B" | Hévíz SK | Szentlőrinc SE | Szigetszentmiklósi TK | Mezőkövesdi SE | Hajdúböszörményi TE |
2009–10 | Orosháza FC | VLS Veszprém | Bajai LSE | Újpest FC II | Ferencvárosi TC II | Kemecse SE |
2010–11 | Tököl VSK | Soproni Vasutas SE | Paksi FC II | Dunaújváros PASE | Egri FC | Nagyecsedi RSE |
2011–12 | Dunaharaszti MTK | Csákvári TK | Kaposvári Rákóczi FC II | Érdi VSE | Putnok VSE | Várda SE |
2012–13 | Soroksár SC | Dorogi FC | Dunaújváros PASE | Budaörsi SC | Felsőtárkány SC | Várda SE |
Év | Nyugati csoport | Közép csoport | Keleti csoport |
---|---|---|---|
2013–14 | Csákvári TK | Soroksár SC | Szeged 2011 |
2014–15 | Budaörsi SC | Vác FC | Várda SE |
2015–16 | Mosonmagyaróvári TE | Kozármisleny SE | Nyíregyháza Spartacus FC |
2016–17 | ETO FC Győr | Budafoki MTE | Kazincbarcikai SC |
2017–18 | Kaposvári Rákóczi FC | Tiszakécske FC | Monor SE |
2018–19 | FC Ajka | Szeged-Csanád Grosics Akadémia | Szolnoki MÁV FC |
2019–20[2] | Pécsi MFC | Érdi VSE | Debreceni EAC |
2020–21 | III. Kerületi TVE | Iváncsa KSE | Tiszakécske FC |
2021–22 | Credobus Mosonmagyaróvári TE 1904 | HR-Rent Kozármisleny FC | Kolorcity Kazincbarcika SC |
2022–23 | VLS Veszprém | Iváncsa KSE | BVSC-Zugló |
Csapatok a 2022–2023-as szezonban
Bővebben: 2022–2023-as magyar labdarúgó-bajnokság (harmadosztály) |
Keleti csoport
Klub | Település |
---|---|
Békéscsaba 1912 Előre II | Békéscsaba |
BKV Előre SC | Budapest (Józsefváros) |
BVSC-Zugló | Budapest (Zugló) |
Debreceni EAC | Debrecen |
Debreceni VSC II | Debrecen |
Diósgyőri VTK II | Miskolc |
Eger SE | Eger |
Füzesgyarmati SK | Füzesgyarmat |
Aqua-General Hajdúszoboszló | Hajdúszoboszló |
FC Hatvan | Hatvan |
Jászberényi FC | Jászberény |
Karcagi SE | Karcag |
Kisvárda Master Good II | Kisvárda |
Körösladányi MSK | Körösladány |
Pénzügyőr SE | Budapest (II. kerület) |
Putnok FC | Putnok |
Sényő-Carnifex FC | Sényő |
Facultas-Tiszafüredi VSE | Tiszafüred |
Termálfürdő FC Tiszaújváros | Tiszaújváros |
Vasas FC II | Budapest (Angyalföld) |
Közép csoport
Klub | Település |
---|---|
Balassagyarmati VSE (visszalépett)[3] | Balassagyarmat |
Bánk-Dalnoki-Vác VLSE | Vác |
Ceglédi VSE | Cegléd |
Dunaújváros PASE | Dunaújváros |
ESMTK Budapest | Budapest (Pesterzsébet) |
FC Dabas | Dabas |
Ferencvárosi TC II | Budapest (Ferencváros) |
Hódmezővásárhelyi FC | Hódmezővásárhely |
Budapest Honvéd FC II | Budapest (Kispest) |
Iváncsa KSE | Iváncsa |
Kecskeméti TE II | Kecskemét |
Majosi SE | Majos |
Makó FC (visszalépett)[4] | Makó |
Monor SE | Monor |
MTK Budapest II | Budapest |
Paksi FC II | Paks |
PTE-PEAC C-Doki | Pécs |
Szekszárdi UFC | Szekszárd |
Szolnoki MÁV FC | Szolnok |
Újpest II | Budapest |
Nyugati csoport
Klub | Település |
---|---|
Balatonfüredi FC | Balatonfüred |
Bicskei TC | Bicske |
Budaörsi SC | Budaörs |
Csornai SE | Csorna |
Érdi VSE | Érd |
Gyirmót FC Győr II | Gyirmót |
Győri ETO FC II | Győr |
III. Kerületi TVE | Budapest (Óbuda) |
Kaposvári Rákóczi FC | Kaposvár |
Kelen SC | Budapest (Kelenvölgy) |
Komárom VSE | Komárom |
MOL Fehérvár FC II | Székesfehérvár |
Móri SE | Mór |
FC Nagykanizsa | Nagykanizsa |
Puskás Akadémia FC II | Felcsút |
FC Tatabánya | Tatabánya |
Let's do it Technoroll - Teskánd KSE | Teskánd |
VLS Veszprém | Veszprém |
Zalaegerszegi TE FC II | Zalaegerszeg |
Zsámbéki SK | Zsámbék |
Jegyzetek
- ↑ Feljutás és kiesés – Részletek az MLSZ Versenykiírásából. hunfoci.hu (2023. május 10.) (Hozzáférés: 2023. május 11.)
- ↑ véget ért a szezon. nb3.hu, 2020. május 4.
- ↑ NB III: visszalépett a harmadosztálytól a Balassagyarmat! - NSO. NSO.hu (2022. szeptember 20.) (Hozzáférés: 2022. szeptember 27.)
- ↑ A sor folytatódik - a Makó is visszalépett. hunfoci.hu (2022. szeptember 27.) (Hozzáférés: 2022. szeptember 27.)
További információk
- Labdarúgásportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap