Badminton di Sukan Komanwel
Badminton telah mula diperkenalkan di Sukan Komanwel 1966. Acara berpasukan campuran mula diadakan dalam temasya ini sejak 1978, tetapi dihentikan seketika ketika temasya 1998 untuk memberi laluan kepada acara berpasukan lelaki dan wanita.
Lokasi penganjuran Sukan Komanwel
Senarai di bawah memaparkan semua tuan rumah dan negara yang menganjurkan acara badminton di Sukan Komanwel.
Tahun | Tuan Rumah | Negara |
---|---|---|
1966 | Kingston | Jamaica |
1970 | Edinburgh | Scotland |
1974 | Christchurch | New Zealand |
1978 | Edmonton, Alberta | Kanada |
1982 | Brisbane, Queensland | Australia |
1986 | Edinburgh | Scotland |
1990 | Auckland | New Zealand |
1994 | Victoria, British Columbia | Kanada |
1998 | Kuala Lumpur | Malaysia |
2002 | Manchester | England |
2006 | Melbourne | Australia |
Kejuaraan
Pertandingan individu
Tahun | Perseorangan lelaki | Perseorangan wanita | Beregu lelaki | Beregu wanita | Beregu campuran |
---|---|---|---|---|---|
1966 | Tan Aik Huang | Angela Bairstow | Tan Aik Huang Yew Cheng Hoe | Helen Horton Ursula Smith | Roger Mills Angela Bairstow |
1970 | Jamie Paulson | Margaret Beck | Ng Boon Bee Punch Gunalan | Margaret Boxall Sue Whetnall | Derek Talbot Margaret Boxall |
1974 | Punch Gunalan | Gillian Gilks | Elliot Stuart Derek Talbot | Margaret Boxall Gillian Gilks | Derek Talbot Gillain Gilks |
1978 | Prakash Padukone | Sylvia Ng Meow Eng | Ray Stevens Mike Tredgett | Nora Perry Amme Statt | Mike Tredgett Nora Perry |
1982 | Syed Modi | Helen Troke | Ong Beng Teong Razif Sidek | Claire Backhouse Johanne Falardeau | Martin Dew Karen Chapman |
1986 | Steve Baddeley | Billy Gilliland Dan Travers | Gillian Clark Gillian Gowers | Mike Scandolera Audrey Tuckey | |
1990 | Rashid Sidek | Fiona Smith | Jalani Sidek Razif Sidek | Sara Sankey Fiona Smith | Chan Chi Choi Amy Chan |
1994 | Lisa Campbell | Cheah Soon Kit Soo Beng Kiang | Joanne Muggeridge Joanne Wright | Chris Hunt Gillian Clark | |
1998 | Wong Choong Hann | Kelly Morgan | Choong Tan Fook Lee Wan Wah | Joanne Goode Wright Donna Kellogg | Simon Archer Joanne Goode Wright |
2002 | Muhammad Hafiz Hashim | Li Li | Chan Chong Ming Chew Choon Eng | Ang Li Peng Lim Pek Siah | |
2006 | Lee Chong Wei | Tracey Hallam | Chan Chong Ming Koo Kien Keat | Chin Eei Hui Wong Pei Tty | Nathan Robertson Gail Emms |
Pungutan pingat
Ked. | Negara | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | England | 34 | 27 | 32 | 93 |
2 | Malaysia | 19 | 19 | 12 | 50 |
3 | Kanada | 2 | 10 | 5 | 17 |
4 | India | 2 | 2 | 7 | 11 |
5 | Australia | 2 | 1 | 7 | 10 |
6 | Scotland | 1 | 2 | 5 | 1 |
7 | Singapura | 1 | 2 | 1 | 4 |
8 | Hong Kong | 1 | 0 | 2 | 3 |
9 | Wales | 1 | 0 | 1 | 2 |
10 | New Zealand | 0 | 2 | 8 | 10 |
Rujukan
- Pemenang pingat Sukan Komanwel
Badminton Antarabangsa | ||
---|---|---|
BWF · Piala Thomas · Piala Uber · Piala Sudirman · Kejohanan Dunia · Kejohanan Junior Dunia · Kejohanan Dunia · Kejohanan Para Dunia · Grand Prix Dunia (dihentikan) · Sukan Olimpik · Sukan Paralimpik · Sukan Komanwel · Sukan Asia · Sukan Seluruh Amerika · Sukan Seluruh Afrika · Pasukan | ||
Afrika | BCA – Kejohanan Afrika | |
Asia | ||
Eropah | BE – Kejohanan Eropah | |
Oseania | BO – Kejohanan Oseania | |
Amerika | BPA – Kejohanan Seluruh Amerika |