Lumba layar di Sukan Olimpik Musim Panas 2024
Lumba layar di Sukan Olimpik XXXIII | |
---|---|
Tempat | Marseille Marina |
Tarikh | 28 Julai – 8 Ogos 2024 |
Bil. acara | 10 |
Pesaing | 330 (165 lelaki dan 165 wanita) |
← 2020 2028 → |
Pertandingan lumba layar di Sukan Olimpik Musim Panas 2024 dijadualkan akan diadakan dari 28 Julai hingga 8 Ogos di Marseille Marina.[1][2] Bilangan pelayar yang bertanding dalam sepuluh acara berbeza di Sukan ini telah dikurangkan daripada 350 kepada 330, dengan pengagihan sama rata antara lelaki dan wanita. Tambahan pula, beberapa perubahan penting telah dimulakan dalam program pelayaran untuk Paris 2024 untuk memperkukuh kesaksamaan jantina dan kepelbagaian yang luas dalam kalangan negara dalam proses kelayakan.
Ringkasan pingat
Jadual pingat
* Tuan rumah (Perancis)
Kedudukan | NOC | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | Belanda | 2 | 0 | 2 | 4 |
2 | Austria | 2 | 0 | 0 | 2 |
Itali | 2 | 0 | 0 | 2 | |
4 | Australia | 1 | 1 | 0 | 2 |
Israel | 1 | 1 | 0 | 2 | |
6 | Great Britain | 1 | 0 | 1 | 2 |
7 | Sepanyol | 1 | 0 | 0 | 1 |
8 | New Zealand | 0 | 1 | 1 | 2 |
Perancis* | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Sweden | 0 | 1 | 1 | 2 | |
11 | Argentina | 0 | 1 | 0 | 1 |
Cyprus | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Denmark | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Jepun | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Slovenia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
16 | Amerika Syarikat | 0 | 0 | 1 | 1 |
Norway | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Peru | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Singapura | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah (19 NOC) | 10 | 10 | 10 | 30 |
Acara lelaki
Acara | Emas | Perak | Gangsa |
IQFoil | Tom Reuveny Israel | Grae Morris Australia | Luuc van Opzeeland Belanda |
Formula Kite | Valentin Bontus Austria | Toni Vodišek Slovenia | Maximilian Maeder Singapura |
ILCA 7 | Matthew Wearn Australia | Pavlos Kontides Cyprus | Stefano Peschiera Peru |
49er | Sepanyol Diego Botín Florián Trittel | New Zealand Isaac McHardie William McKenzie | Amerika Syarikat Ian Barrows Hans Henken |
Acara wanita
Acara | Emas | Perak | Gangsa |
IQFoil | Marta Maggetti Itali | Sharon Kantor Israel | Emma Wilson Great Britain |
Formula Kite | Ellie Aldridge Great Britain | Lauriane Nolot Perancis | Annelous Lammerts Belanda |
Laser radial | Marit Bouwmeester Belanda | Anne-Marie Rindom Denmark | Line Flem Høst Norway |
49erFX | Belanda Odile van Aanholt Annette Duetz | Sweden Vilma Bobeck Rebecca Netzler | Perancis Sarah Steyaert Charline Picon |
Acara campuran
Acara | Emas | Perak | Gangsa |
470 | Austria Lara Vadlau Lukas Mähr | Jepun Keiju Okada Miho Yoshioka | Sweden Anton Dahlberg Lovisa Karlsson |
Nacra 17 | Itali Ruggero Tita Caterina Banti | Argentina Mateo Majdalani Eugenia Bosco | New Zealand Micah Wilkinson Erica Dawson |
Rujukan
- ^ "Paris 2024 – Sailing". Paris 2024. Dicapai pada 15 Oktober 2022.
- ^ Vieira, Sheila (14 September 2022). "How to qualify for shooting at Paris 2024. The Olympics qualification system explained". Jawatankuasa Olimpik Antarabangsa. Dicapai pada 15 Oktober 2022.