Lijst van medaillewinnaars op de Olympische Winterspelen 2010
Deze pagina geeft een lijst van medaillewinnaars op de Olympische Winterspelen 2010 in Vancouver, die gehouden werden van 12 tot en met 28 februari 2010. In totaal 2632 sporters uit 82 verschillende landen namen deel aan deze Spelen. Er werd gestreden om 86 medailles in 15 sporten, 46 onderdelen voor mannen, 38 voor vrouwen en twee voor gemengde koppels. Noordse combinatie en schansspringen stond alleen voor mannen op het programma, terwijl kunstrijden de enige sport was waar mannen en vrouwen samen om de medailles streden. Het onderdeel skicross stond voor de eerste keer op het programma, voor zowel mannen als vrouwen.[1]
Medailles werden gewonnen door 450 sporters uit zesentwintig verschillende landen, negentien landen wonnen ten minste één gouden medaille. Canada won voor de eerste maal goud voor eigen publiek, nadat dat op de Olympische Zomerspelen 1976 in Montreal en op de Olympische Winterspelen 1988 in Calgary niet was gelukt. Canada won de meeste gouden medailles, veertien in totaal, en werd daarmee het eerste gastland dat dat voor elkaar kreeg sinds Noorwegen in 1952.[2] De Canadezen verbraken tevens het recordaantal gouden medailles op één Winterspelen, de Sovjet-Unie (in 1976) en Noorwegen (in 2002) hadden het record in handen met dertien keer goud.[3] De Verenigde Staten behaalden de meeste medailles in totaal, voor de tweede keer in de historie van de Winterspelen, en zetten met 37 medailles een nieuw record dat met 36 in handen was van Duitsland (uit 2002).[2]
Op de 20 kilometer individueel mannen (biatlon) werden twee zilveren medailles uitgereikt voor een gedeelde tweede plaats, op dat onderdeel werd geen bronzen medaille uitgereikt. De Slowaakse biatlete Anastasiya Kuzmina en de Wit-Russische freestyleskiër Aleksej Grisjin wonnen de eerste gouden medailles voor hun land in de geschiedenis van de Winterspelen.[4][5] De Noorse langlaufster Marit Bjørgen was de meeste succesvolle deelnemer aan deze Winterspelen, ze won drie gouden, één zilveren en één bronzen medaille. Ze werd daarmee de negende sporter die vijf medailles won op één Winterspelen. De Chinese shorttrackster Wang Meng was de enige andere deelnemer die drie gouden medailles in de wacht sleepte.[6]
Alpineskiën
- Mannen
- Vrouwen
Biatlon
- Mannen
- Vrouwen
Bobsleeën
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Mannen tweemansbob | GER | André Lange Kevin Kuske | GER | Thomas Florschütz Richard Adjei | RUS | Aleksandr Zoebkov Aleksej Vojevoda |
Mannen viermansbob | USA | Steven Holcomb Steve Mesler Curtis Tomasevicz Justin Olsen | GER | André Lange Kevin Kuske Alexander Rödiger Martin Putze | CAN | Lyndon Rush David Bissett Lascelles Brown Chris le Bihan |
Vrouwen tweemansbob | CAN | Kaillie Humphries Heather Moyse | CAN | Helen Upperton Shelley-Ann Brown | USA | Erin Pac Elana Meyers |
Curling
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Mannen | CAN | Kevin Martin John Morris Marc Kennedy Ben Hebert Adam Enright | NOR | Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Håvard Vad Petersson Thomas Løvold | SUI | Ralph Stöckli Jan Hauser Markus Eggler Simon Strübin Toni Müller |
Vrouwen | SWE | Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl Anna Le Moine Kajsa Bergström | CAN | Cheryl Bernard Susan O'Connor Carolyn Darbyshire Cori Bartel Kristie Moore | CHN | Wang Bingyu Liu Yin Yue Qingshuang Zhou Yan Liu Jinli |
Freestyleskiën
- Mannen
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Aerials | BLR | Aleksej Grisjin | USA | Jeret Peterson | CHN | Liu Zhongqing |
Moguls | CAN | Alexandre Bilodeau | AUS | Dale Begg-Smith | USA | Bryon Wilson |
Ski cross | SUI | Michael Schmid | AUT | Andreas Matt | NOR | Audun Grønvold |
- Vrouwen
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Aerials | AUS | Lydia Lassila | CHN | Li Nina | CHN | Guo Xinxin |
Moguls | USA | Hannah Kearney | CAN | Jennifer Heil | USA | Shannon Bahrke |
Ski cross | CAN | Ashleigh McIvor | NOR | Hedda Berntsen | FRA | Marion Josserand |
Kunstrijden
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Mannen | USA | Evan Lysacek | RUS | Jevgeni Pljoesjtsjenko | JPN | Daisuke Takahashi |
Vrouwen | KOR | Kim Yu-na | JPN | Mao Asada | CAN | Joannie Rochette |
Paren | CHN | Shen Xue Zhao Hongbo | CHN | Pang Qing Tong Jian | GER | Aliona Savchenko Robin Szolkowy |
IJsdansen | CAN | Tessa Virtue Scott Moir | USA | Meryl Davis Charlie White | RUS | Oksana Domnina Maksim Sjabalin |
Langlaufen
- Mannen
- Vrouwen
Noordse combinatie
Rodelen
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Mannen enkel | GER | Felix Loch | GER | David Möller | ITA | Armin Zöggeler |
Vrouwen enkel | GER | Tatjana Hüfner | AUT | Nina Reithmayer | GER | Natalie Geisenberger |
Dubbel | AUT | Andreas Linger Wolfgang Linger | LAT | Andris Šics Juris Šics | GER | Patric Leitner Alexander Resch |
Schaatsen
- Mannen
- Vrouwen
Schansspringen
Shorttrack
- Mannen
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
500 m | CAN | Charles Hamelin | KOR | Sung Si-bak | CAN | François-Louis Tremblay |
1000 m | KOR | Lee Jung-su | KOR | Lee Ho-suk | USA | Apolo Anton Ohno |
1500 m | KOR | Lee Jung-su | USA | Apolo Anton Ohno | USA | John Robert Celski |
Relay | CAN | Charles Hamelin François Hamelin Olivier Jean François-Louis Tremblay Guillaume Bastille | KOR | Kwak Yoon-gy Lee Ho-suk Lee Jung-su Sung Si-bak Kim Seoung-il | USA | John Robert Celski Travis Jayner Jordan Malone Apolo Anton Ohno Simon Cho |
- Vrouwen
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
500 m | CHN | Wang Meng | CAN | Marianne St-Gelais | ITA | Arianna Fontana |
1000 m | CHN | Wang Meng | USA | Katherine Reutter | KOR | Park Seung-hi |
1500 m | CHN | Zhou Yang | KOR | Lee Eun-byul | KOR | Park Seung-hi |
Relay | CHN | Sun Linlin Wang Meng Zhang Hui Zhou Yang | CAN | Jessica Gregg Kalyna Roberge Marianne St-Gelais Tania Vicent | USA | Allison Baver Kimberley Derrick Alyson Dudek Lana Gehring Katherine Reutter |
Skeleton
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Mannen | CAN | Jon Montgomery | LAT | Martins Dukurs | RUS | Aleksandr Tretjakov |
Vrouwen | GBR | Amy Williams | GER | Kerstin Szymkowiak | GER | Anja Huber |
Snowboarden
- Mannen
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Halfpipe | USA | Shaun White | FIN | Peetu Piiroinen | USA | Scotty Lago |
Parallelreuzenslalom | CAN | Jasey-Jay Anderson | AUT | Benjamin Karl | FRA | Mathieu Bozzetto |
Snowboardcross | USA | Seth Wescott | CAN | Mike Robertson | FRA | Tony Ramoin |
- Vrouwen
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Halfpipe | AUS | Torah Bright | USA | Hannah Teter | USA | Kelly Clark |
Parallelreuzenslalom | NED | Nicolien Sauerbreij | RUS | Jekaterina Iljoechina | AUT | Marion Kreiner |
Snowboardcross | CAN | Maëlle Ricker | FRA | Déborah Anthonioz | SUI | Olivia Nobs |
IJshockey
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Mannen | CAN | Patrice Bergeron Dan Boyle Martin Brodeur Sidney Crosby Drew Doughty Marc-André Fleury Ryan Getzlaf Dany Heatley Jarome Iginla Duncan Keith Roberto Luongo Patrick Marleau Brenden Morrow Rick Nash Scott Niedermayer Corey Perry Chris Pronger Mike Richards Brent Seabrook Eric Staal Joe Thornton Jonathan Toews Shea Weber | USA | David Backes Dustin Brown Ryan Callahan Chris Drury Tim Gleason Erik Johnson Jack Johnson Patrick Kane Ryan Kesler Phil Kessel Jamie Langenbrunner Ryan Malone Ryan Miller Brooks Orpik Zach Parise Joe Pavelski Jonathan Quick Brian Rafalski Bobby Ryan Paul Stastny Ryan Suter Tim Thomas Ryan Whitney | FIN | Niklas Bäckström Valtteri Filppula Niklas Hagman Jarkko Immonen Olli Jokinen Niko Kapanen Miikka Kiprusoff Mikko Koivu Saku Koivu Lasse Kukkonen Jere Lehtinen Sami Lepistö Toni Lydman Antti Miettinen Antero Niittymäki Janne Niskala Ville Peltonen Joni Pitkänen Jarkko Ruutu Tuomo Ruutu Sami Salo Teemu Selänne Kimmo Timonen |
Vrouwen | CAN | Meghan Agosta Gillian Apps Tessa Bonhomme Jennifer Botterill Jayna Hefford Haley Irwin Rebecca Johnston Becky Kellar Gina Kingsbury Charline Labonté Carla MacLeod Meaghan Mikkelson Caroline Ouellette Cherie Piper Marie-Philip Poulin Kim St-Pierre Colleen Sostorics Shannon Szabados Sarah Vaillancourt Catherine Ward Hayley Wickenheiser | USA | Kacey Bellamy Caitlin Cahow Lisa Chesson Julie Chu Natalie Darwitz Meghan Duggan Molly Engstrom Hilary Knight Jocelyne Lamoureux Monique Lamoureux Erika Lawler Gisele Marvin Brianne McLaughlin Jenny Schmidgall-Potter Angela Ruggiero Molly Schaus Kelli Stack Karen Thatcher Jessie Vetter Kerry Weiland Jinelle Zaugg-Siergiej | FIN | Anne Helin Jenni Hiirikoski Venla Hovi Michelle Karvinen Mira Kuisma Emma Laaksonen Rosa Lindstedt Terhi Mertanen Heidi Pelttari Mariia Posa Annina Rajahuhta Karoliina Rantamäki Noora Räty Mari Saarinen Saija Sirviö Nina Tikkinen Minnamari Tuominen Saara Tuominen Linda Välimäki Anna Vanhatalo Marjo Voutilainen |
Meervoudige medaillewinnaars
Sporters die minstens twee gouden medailles of minstens drie medailles in totaal wonnen staan in onderstaand overzicht.
Naam | Land | Sport | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|---|
Marit Bjørgen | Noorwegen | Langlaufen | 3 | 1 | 1 | 5 |
Wang Meng | China | Shorttrack | 3 | 0 | 0 | 3 |
Petter Northug | Noorwegen | Langlaufen | 2 | 1 | 1 | 4 |
Lee Jung-su | Zuid-Korea | Shorttrack | 2 | 1 | 0 | 3 |
Emil Hegle Svendsen | Noorwegen | Biatlon | 2 | 1 | 0 | 3 |
Magdalena Neuner | Duitsland | Biatlon | 2 | 1 | 0 | 3 |
Martina Sáblíková | Tsjechië | Schaatsen | 2 | 0 | 1 | 3 |
Maria Riesch | Duitsland | Alpineskiën | 2 | 0 | 0 | 2 |
Marcus Hellner | Zweden | Langlaufen | 2 | 0 | 0 | 2 |
Simon Ammann | Zwitserland | Schansspringen | 2 | 0 | 0 | 2 |
Charles Hamelin | Canada | Shorttrack | 2 | 0 | 0 | 2 |
Zhou Yang | China | Shorttrack | 2 | 0 | 0 | 2 |
Stephanie Beckert | Duitsland | Schaatsen | 1 | 2 | 0 | 3 |
Aksel Lund Svindal | Noorwegen | Alpineskiën | 1 | 1 | 1 | 3 |
Bode Miller | Verenigde Staten | Alpineskiën | 1 | 1 | 1 | 3 |
Justyna Kowalczyk | Polen | Langlaufen | 1 | 1 | 1 | 3 |
Johan Olsson | Zweden | Langlaufen | 1 | 0 | 2 | 3 |
Gregor Schlierenzauer | Oostenrijk | Schansspringen | 1 | 0 | 2 | 3 |
Johnny Spillane | Verenigde Staten | Noordse combinatie | 0 | 3 | 0 | 3 |
Apolo Anton Ohno | Verenigde Staten | Shorttrack | 0 | 1 | 2 | 3 |
Externe link
- (en) Olympische Winterspelen 2010 op de site van het IOC
- ↑ (en) U.S. men crossed up in Olympic debut of ski cross USA Today, 22 februari 2010
- ↑ a b (en) U.S. clinches medals mark; Canada ties gold record The Washington Times, 27 februari 2010
- ↑ (en) Canada sets Olympic gold record Vancouver Now, 27 februari 2010
- ↑ (en) Anastazia Kuzmina wins Slovakia first winter crown The Australian, 14 februari 2010
- ↑ (en) Grishin grabs first gold for Belarus Reuters, 26 februari 2010
- ↑ (en) Fighting finish to the comeback olympics NY Times, 28 februari 2010