Øst-Tyskland under Sommer-OL 1972
Øst-Tyskland under De olympiske leker | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||
Øst-Tyskland under Sommer-OL 1972 i München | ||||||||||
Deltakere: | 297 utøvere i 18 idretter | |||||||||
Flaggbærer | Manfred Wolke | |||||||||
Medaljer: Rang: 3 | Gull 20 | Sølv 23 | Bronse 23 | Totalt 66 | ||||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||||
Sommerleker | ||||||||||
1952 · 19561 · 19601 · 19641 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 | ||||||||||
Vinterleker | ||||||||||
1952 · 19561 · 19601 · 19641 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 1Med Vest-Tyskland som Det forente Tyskland | ||||||||||
Andre relaterte deltakelser | ||||||||||
Tyskland (1896–1936, 1992–) Det forente Tyskland (1956–1964) |
Øst-Tyskland under Sommer-OL 1972. 297 sportsutøvere, 231 menn og sekstiseks kvinner, fra Øst-Tyskland deltok i atten sporter under Sommer-OL 1972 i München. Øst-Tyskland ble tredje beste nasjon med tjue gull-, tjuetre sølv- og tjuetre bronsemedaljer. Bokseren Manfred Wolke var landets flaggbærer under åpningsseremonien.
Medaljer
1972 München | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Øst-Tyskland | 20 | 23 | 23 | 66 |
Medaljevinnerne
Øst-Tyskland under OL 1972 i München | ||||
---|---|---|---|---|
Medaljer | Utøver | Sport | Øvelse | Resultat |
Angelika Bahmann | Padling | K-1 slalåm, damer | 364,50 | |
Annelie Ehrhardt | Friidrett | 100 m hekk, damer | 12,59 (WR) | |
Reinhard Eiben | Padling | C-1 slalåm, menn | 315,84 | |
Peter Frenkel | Friidrett | 20 km kappgang, menn | 1.26.42,4 | |
Ruth Fuchs | Friidrett | Spydkast, damer | 63,88 meter (OR) | |
Siegbert Horn | Padling | K-1 slalåm, menn | 268,56 | |
Karin Janz | Turn | Hopp, damer | 19,525 | |
Karin Janz | Turn | Skranke, damer | 19,675 | |
Klaus Köste | Turn | Sprang, menn | 18,850 | |
Roland Matthes | Svømming | 100 meter rygg, menn | 56,58 | |
Roland Matthes | Svømming | 200 meter rygg, menn | 2.02,82 | |
Wolfgang Nordwig | Friidrett | Stavsprang, menn | 5,50 meter (OR) | |
Renate Stecher | Friidrett | 100 meter, damer | 11,07 | |
Renate Stecher | Friidrett | 200 meter, damer | 22,40 (WR) | |
Monika Zehrt | Friidrett | 400 meter, damer | 51,08 | |
Rolf-Dieter Amend Walter Hofmann | Padling | C-2 slalåm, menn | 310,68 | |
Siegfried Brietzke Wolfgang Mager | Roing | Toer uten styrmann, menn | 6.53,16 | |
Wolfgang Gunkel Jörg Lucke Klaus-Dieter Neubert | Roing | Toer med styrmann, menn | 7.17,25 | |
Monika Zehrt Dagmar Käsling Rita Kühne Helga Seidler | Friidrett | 4 x 400 m stafett, damer | 3.23,0 (WR) | |
Dieter Schubert Frank Forberger Dieter Grahn Frank Rühle | Roing | Firer uten styrmann, menn | 6.24,27 | |
Siegfried Schneider Rudi Schumann Arnold Schulz Rainer Tscharke Eckehard Pietzsch Wolfgang Webner Wolfgang Weise Wolfgang Löwe Jürgen Maune Horst Peter Horst Hagen Wolfgang Maibohm | Volleyball | Volleyball, menn |
- v
- d
- r
- Argentina
- Bahamas
- Barbados
- Bermuda
- Bolivia
- Brasil
- Britisk Honduras
- Canada
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Dominikanske republikk
- Ecuador
- El Salvador
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Jamaica
- Amerikanske jomfruøyer
- Mexico
- Nederlandske antiller
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Surinam
- Trinidad og Tobago
- Uruguay
- USA
- Venezuela