Fotball under Sommer-OL 1960
Fotballturneringen under Sommer-OL i Roma ble spilt mellom 26. august og 10. september med Jugoslavia som vinner. Turneringen ble spilt på flere stadioner.
Stadioner
- Stadio comunale, Firenze – fotball, innledende
- Stadio comunale, Grosseto – fotball, innledende
- Stadio comunale, L'Aquila – fotball, innledende
- Stadio Ardenza, Livorno – fotball, innledende
- Stadio Adriatico, Pescara – fotball, innledende
- Stadio Fuorigrotta, Napoli – fotball, innledende
- Stadio Flaminio – finalen
Medaljer
Fotball under Sommer-OL 1960 – Roma | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Jugoslavia (YUG) | 1 | 0 | 0 | 1 |
2. | Danmark (DEN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
3. | Ungarn (HUN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 1 | 1 | 1 | 3 |
Finale
10. september 1960
Jugoslavia | 3–1 | Danmark | Stadio Flaminio, Roma (21.00) |
Bronsefinale
9. september 1960
Ungarn | 2–1 | Italia | Stadio Flaminio, Roma (21.00) |
Semifinale
Jugoslavia | 1–1 | Italia | Stadio Fuorigrotta, Napoli (21.00) |
*Jugoslavia videre til finalen på loddtrekning. | |||
Danmark | 2–0 | Ungarn | Stadio Flaminio, Roma (21.00) |
Gruppespillet
Gruppe 1
Bulgaria | 3–0 | Tyrkia | Stadio Commnale, Grosseto (21.00) |
Jugoslavia | 6–1 | Den forente arabiske republikk | Stadio Adriatico, Pescara (21.00) |
Bulgaria | 2–0 | Den forente arabiske republikk | Stadio Comunale, L'Aquila (21.00) |
Jugoslavia | 4–0 | Tyrkia | Stadio Adriatico, Pescara (21.00) |
Jugoslavia | 3–3 | Bulgaria | Stadio Flaminio, Roma (21.00) |
Tyrkia | 3–3 | Den forente arabiske republikk | Stadio Adriatico, Pescara (21.00) |
Land | K | V | U | T | Mål | P |
---|---|---|---|---|---|---|
Jugoslavia | 3 | 2 | 1 | 0 | 13-5 | 5 |
Bulgaria | 3 | 2 | 1 | 0 | 8-3 | 5 |
Tyrkia | 3 | 0 | 1 | 2 | 3-9 | 1 |
Den forente arabiske republikk | 3 | 0 | 1 | 2 | 4-11 | 1 |
- Jugoslavia vant gruppa på målforskjell og kvalifisert for semifinalen.
Gruppe 2
Italia | 4–1 | Republikken Kina | Stadio Fuorigrotta, Napoli (21.00) |
Brasil | 4–3 | Storbritannia | Stadio Ardenza, Livorno (21.00) |
Brasil | 5–0 | Republikken Kina | Stadio Flaminio, Roma (16.00) |
Italia | 2–2 | Storbritannia | Stadio Flaminio, Roma (21.00) |
Italia | 3–1 | Brasil | Stadio Comunale, Firenze (21.00) |
Storbritannia | 3–2 | Republikken Kina | Stadio Comunale, Grosseto (21.00) |
Land | K | V | U | T | Mål | P |
---|---|---|---|---|---|---|
Italia | 3 | 2 | 1 | 0 | 9-4 | 5 |
Brasil | 3 | 2 | 0 | 1 | 10-6 | 4 |
Storbritannia | 3 | 1 | 1 | 1 | 8-8 | 3 |
Republikken Kina | 3 | 0 | 0 | 3 | 3-12 | 0 |
- Italia vant gruppa og gikk videre til semifinalen
Gruppe 3
Polen | 6–1 | Tunisia | Stadio Flaminio, Roma (16.00) |
Danmark | 3–2 | Argentina | Stadio Flaminio, Roma (21.00) |
Argentina | 2–1 | Tunisia | Stadio Adriatico, Pescara (21.00) |
Danmark | 2–1 | Polen | Stadio Ardenza, Livorno (21.00) |
Argentina | 2–0 | Polen | Stadio Fuorigrotta, Napoli (21.00) |
Danmark | 3–1 | Tunisia | Stadio Comunale, L'Aquila (16.00) |
Land | K | V | U | T | Mål | P |
---|---|---|---|---|---|---|
Danmark | 3 | 3 | 0 | 0 | 8-4 | 6 |
Argentina | 3 | 2 | 0 | 1 | 6-4 | 4 |
Polen | 3 | 1 | 0 | 2 | 7-5 | 2 |
Tunisia | 3 | 0 | 0 | 3 | 3-11 | 0 |
- Danmark vant gruppa og gikk videre til semifinalen
Gruppe 4
Ungarn | 2–1 | India | Stadio Comunale, L'Aquila (16.00) |
Frankrike | 2–1 | Peru | Stadio Comunale, Firenze (21.00) |
Frankrike | 1–1 | India | Stadio Comunale, Grosseto (21.00) |
Ungarn | 6–2 | Peru | Stadio Fuorigrotta, Napoli (21.00) |
Ungarn | 7–0 | Frankrike | Stadio Flaminio, Roma (16.00) |
Peru | 3–1 | India | Stadio Adriatico, Pescara (21.00) |
Land | K | V | U | T | Mål | P |
---|---|---|---|---|---|---|
Ungarn | 3 | 3 | 0 | 0 | 15-3 | 6 |
Frankrike | 3 | 1 | 1 | 1 | 3-9 | 3 |
Peru | 3 | 1 | 0 | 2 | 6-9 | 2 |
India | 3 | 0 | 1 | 2 | 3-6 | 1 |
- Ungarn vant gruppa og gikk videre til semifinalen
Medaljevinnerne
Plass | Land | Spillere |
---|---|---|
1. | Jugoslavia | Andrija Anković Zvonko Bego Vladimir Durković Milan Galić Fahrudin Jusufi Tomislav Knez Borivoje Kostić Aleksandar Kozlina Dušan Maravić Željko Matuš Žarko Nikolić Željko Perušić Novak Roganović Velimir Sombolac Milutin Šoškić Silvester Takač Blagoja Vidinić Ante Žanetić |
2. | Danmark | Poul Andersen John Danielsen Henning Enoksen Henry From Erik Gaardhøje Bent Hansen Jørgen Hansen Henning Hellbrandt Poul Jensen Bent Krog Erling Linde Larsen Poul Mejer Flemming Nielsen Hans Chr. Nielsen Harald Nielsen Poul Pedersen Jørn Sørensen Finn Sterobo Tommy Troelsen |
3. | Ungarn | Flórián Albert Jenő Dalnoki Zoltán Dudás János Dunai Lajos Faragó János Göröcs Ferenc Kovács Dezső Novák Pál Orosz Tibor Pál Gyula Rákosi Imre Sátori Ernő Solymosi Gábor Török Pál Várhidi Oszkár Vilezsál |
Eksterne lenker
- Resultater og profilside Arkivert 12. august 2009 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
- v
- d
- r
Autoritetsdata